Menu

AMPÉR 2011

AMPÉR 2011

I když veletrh Ampér není přímo "počítačovou událostí", rozhodli jsme se ho navštívit a nabízíme vám pár postřehů a popis několika zajímavých produktů.
VRATISLAV KLEGA, PAVEL TROUSIL

Veletrh Ampér, který až do loňského roku probíhal vždy v Praze, se letos poprvé konal na brněnském výstavišti. Prezentovalo se na něm 580 společností z 23 zemí světa a na vystavené exponáty se přišlo a přijelo podívat rekordních 42 300 lidí. Šlo vesměs o odborné návštěvníky. Veletrh působil důstojně a podle našeho názoru se vydařil. Nás zaujaly především elektromobily, nová zabezpečovací technika, měřicí přístroje, úsporné LED osvětlení, ale také například internetem ovládaná zásuvka.

Elektromobily táhnou

Kdo má aspoň trochu vztah k automobilům, ten nedá na benzin, případně naftu dopustit. Jenže podíl automobilů jezdících na fosilní paliva se bude snižovat. Své řešení na Ampéru ukazovaly nejen automobilky (Peugeot, Citroën, Tesla, …), ale i čeští výrobci, kteří provádí přestavby aut na elektromobily. Můžete si tak nechat přestavět třeba i svou škodovku.
Svůj pohled do blízké budoucnosti ukázali také výrobci a prodejci elektřiny (ČEZ, E.ON, PRE). Ti se samozřejmě těší, až si ukrojí z bohatství arabských ropných šejků. Proto již připravují dobíjecí místa, která dokážou automobil dobít za 30 minut. Ne náhodou jsou tato místa ve velkých nákupních centrech. Než si nakoupíte, máte plnou baterii.
Je hloupost tvrdit, že elektromobil má nulové emise. Jezdí na elektřinu, která se bez emisí rozhodně nevyrábí. I přesto je jeho provoz mnohem ekologičtější. Zároveň jsou elektromobily neuvěřitelně tiché (což může být až nebezpečné). Do města je ale elektromobil ideálním dopravním prostředkem. Proč už elektromobilů není víc? Samozřejmě, rozšíření zatím brání vysoká cena. Stále se nejedná o velkosériovou výrobu, a náklady na pořízení jsou tedy obrovské. Pokud se ale budeme chtít vymanit ze závislosti na ropě, lze rychlé rozšiřování elektromobilů očekávat.

NETIO-230B: Zásuvka v síti

Napadlo vás, že i obyčejnou "zásuvku" můžete mít připojenou do domácí LAN sítě? Standardním LAN konektorem RJ-45 je vybavena zásuvka NETIO-230B. Má svůj vlastní webserver, takže se ovládá přes webové rozhraní, z jakéhokoliv prohlížeče. Zařízení je vybaveno čtveřicí zásuvek, které lze velmi detailně konfigurovat. Dokonce je možné udělat i plán, třeba pokud máte akvárium a chcete nastavit, kdy má svítit a kdy má běžet filtrace. Zajímavá je také pro případy, kdy potřebujete opravit připojené zařízení – metodou vypnout a zapnout. Prostě se jen připojíte k zásuvce a přes webové rozhraní provedete restart… Škoda jen vyšší ceny. Zásuvka se prodává za 3 588 Kč vč. DPH.
Na Ampéru byly k vidění i celé systémy pro inteligentní řízení moderních domů. Například pomocí systému GILD Smart House System můžete ovládat elektrická zařízení, osvětlení, regulovat teplotu nebo zabezpečit svůj majetek. S řídicím systémem můžete komunikovat i prostřednictvím mobilního telefonu nebo počítače připojeného na internet.

Hlídací pes

Na zabezpečení domácností a firem se zaměřilo více vystavovatelů. Na Ampéru představovala například firma Jablotron alarm systémy, bezpečnostní kamery nebo elektronické chůvy. Zaujal nás nový GSM mini alarm jménem Azor. Jde o sestavu bezpečnostního zařízení pro menší byt, která se skládá z detektoru pohybu, detektoru požáru, detektoru otevření dveří a komunikátoru. Komunikátor, který je "mozkem" celého systému, můžete jednoduše nastavit prostřednictvím počítače (má USB port) a nechat posílat uživateli hlášení z detektorů formou SMS nebo volání. Cena celé sady je 12 972 Kč vč. DPH. O sestavení inteligentního zabezpečovacího zařízení za použití IP kamer si můžete přečíst i v samostatném článku na straně 68.
AUTOR@CHIP.CZ


Foto: Ampér 2011: Veletrh se poprvé konal v na brněnském výstavišti. Prezentovalo se na něm 580 společností a dorazilo na něj asi 42 300 návštěvníků.
Foto: Elektromobily: Své řešení na Ampéru ukazovaly nejen automobilky (Peugeot, Citroën, Tesla…), ale i čeští výrobci, kteří provádí přestavby aut na elektromobily.
Foto: Azor: sestava bezpečnostního zařízení pro menší byt, která se skládá z detektoru pohybu, detektoru požáru, detektoru otevření dveří a komunikátoru.