Menu

Z testlabu – Chip top 10

Z testlabu – Chip top 10

Aktuální přehled kompletního trhu IT: naše přehledné žebříčky by vám měly usnadnit orientaci a pomoci s výběrem hardwarových produktů.
PAVEL TROUSIL

Přehled nejrychlejších SSD disků pravidelně nacházíte v rubrice Top 10. Tentokrát jsme se na ně v testlabu podívali mnohem důkladněji a seznámíme vás nejen s výsledky testů, ale i s tím, proč a jak přejít na tento typ disků, stále ještě považovaný za jakousi technologickou novinku. Jak ale z článku zjistíte, bylo by škoda tuto "novinku" opominout. Netestovali jsme ty úplně nejšpičkovější produkty, protože ty mají stále ještě dost nedostupnou cenu. Za rozumné peníze už však dostanete výborný produkt, který urychlí práci s počítačem.
Kromě rychlosti nabízí SSD disky i nízkou spotřebu energie a bezhlučný provoz – nic se v nich totiž nehýbe. Naštěstí ani klasické pevné disky nejsou většinou příliš hlučné, nebo se dají "umravnit" šikovnými doplňky, jako jsou gumové podložky. U ostatních komponent už to ale tak lehké není. Pokud vás hlučnost vašeho počítače trápí, doporučuji článek na straně 96, který se jmenuje "Na plný výkon bez randálu". I výkonný počítač lze naštěstí úspěšně ztišit.
I když se hrám ani herním zařízením v Chipu obvykle nevěnujeme (nakonec na to máme specializovaný časopis Level), tentokrát jsme udělali výjimku. Přece jen neseznámit vás s první herní konzolí (Nintendo 3DS) a vlastně i prvním běžně dostupným elektronickým zařízením, které nabízí 3D obraz bez brýlí, by byla škoda. Pomocí obrázku vám bohužel dojem z "3D" zprostředkovat nemůžeme (ale třeba na výstavách se najdou nadšenci, kteří si 3D televize a 3D displeje fotografují…), takže jsme se o to pokusili alespoň slovně. On se 3D displej jiným uživatelům ukazuje špatně i v "reálu". Na displej se totiž musíte dívat z určité vzdálenosti a přímo. Když vám tedy někdo "kouká" přes rameno, co že to tam vlastně hrajete, moc toho neuvidí. A to je možná slabina tohoto produktu – přece jen ukázat "kámošům", jak vypadá nová hra, nebo projít obtížný level, je jistě jeden z důvodů, proč si teenageři herní konzole pořizují. Naštěstí lze ale 3D zobrazení vypnout.
Pro příští vydání toho pro vás samozřejmě opět chystáme hodně. USB 3.0 produktů už je tolik, že jim věnujeme samostatné téma i srovnávací test. Zmíníme samozřejmě i konkurenční Thunderbold od Intelu, který však zatím najdete jen u počítačů Apple. Další téma bude věnováno HD televizorům s cenou pod 25 000 Kč. Těch je také hodně a vybírat můžete i větší úhlopříčky 46–50 palců. V dalším testu pak porovnáme moderní smartphony, tentokrát z hlediska jejich schopnosti pořizovat pěkné fotografie. Porovnáme je i s kompaktním fotoaparátem, takže se zároveň dozvíte, zda se stále ještě vyplatí nosit při sobě smartphone i kompakt.

Blu–ray přehrávače

České domácnosti jsou už často vybaveny televizory HD Ready (případně Full HD) a stále více filmů se objevuje i na discích Blu–ray. Pozitivní skutečností je i to, že cena přehrávačů těchto disků v poslední době zřetelně klesla. Náš testlab provedl srovnávací test 15 přehrávačů nejnovější generace.

Externí 2,5" pevné disky

Externí disky velikosti 2,5" jsou malé a mobilní a vystačí si s napájením z USB portu. Hodnotili jsme nejen přenosové rychlosti, ale i mobilitu, hlučnost a spotřebu.

SSD disky

Jsou bezhlučné, odolné vůči nárazu, úsporné a prý "až tisíckrát rychlejší" než klasické pevné disky. Porovnali jsme patnáct SSD (Solid State Disks) disků, a už tedy víme, které disky činnost vašeho počítače urychlí.

Interní 2,5" disky, SATA

Disky se používají především v přenosných počítačích, externích discích, ale i síťových discích. Mají malé rozměry a nízkou spotřebu.

Barevné laserové tiskárny

Finančně jsou stále dostupnější: za cenu lepší černobílé tiskárny už si dnes můžete pořídit barevnou laserovou tiskárnu, a to včetně síťového připojení. Chip otestoval barevné laserové tiskárny, určené pro domácí i kancelářské použití.

Digitální fotoaparáty - kompakty

Rychle a jednoduše pořídit hezké snímky – to je úkol pro digitální fotoaparáty. V našem přehledu najdete 25 nejlepších, které prošly naším testlabem. Liší se rozlišením, zoomem a kvalitou, ale samozřejmě i rozměry a cenou.


Jak Chip hodnotí
V TOP 10 se snažíme vám v kostce představit námi testované produkty různých kategorií. Jde o přehledné tabulky technických parametrů i naměřených hodnot a hodnocení nejčastěji kupovaných počítačových periférií, nebo počítačových komponent. Každý měsíc aktualizujeme ceny, přidáváme nové produkty a naopak vyřazujeme už neaktuální výrobky, které se už neprodávají.