Menu

Průvodce Chipu po CPU a GPU

Průvodce Chipu po CPU a GPU

Plánujete nákup nového počítače nebo jeho dovybavení? Zde vám poskytneme všechny informace o aktuálních procesorech a grafických čipech.
ANDREAS VOGELSANG

Grafické čipy společností AMD i nVidia jsou vyráběny 40nanometrovou výrobní technologií. Možná by však bylo lepší označovat ji jako 32nanometrovou, protože obě firmy využívají výrobní kapacity společnosti TSCM (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), která už dokonce přechází na 28nanometrovou technologii. Přechod na novou technologii by měl přinést snížení spotřeby grafických čipů, tedy i grafických karet. Na to si však budeme muset ještě počkat. Zatím je nejvýkonnějším čipem 40nanometrový AMD Radeon HD 6990. Jde ale o novinku, kterou zatím v našich testech nenajdete.
GRAFICKÉ ČIPY: Nejvýkonnější karty jsou jedna věc, karty s nejlepším poměrem ceny a výkonu druhá. Z tohoto pohledu vychází nejlépe karty s čipem Radeon HD 6850 – cena se totiž oproti minulému měsíci snížila. Díky nižší ceně je poprvé naším nákupní tipem i grafika Radeon HD 6870, která je tedy nejvýhodnější v rámci našeho přehledu Top 10 grafik. Díky rychlé paměti předstihuje v některých hrách mnohem dražší karty. Přitom její spotřeba je poměrně nízká (150 TDP), alespoň při srovnání s kartami, které jsou společně s ní v našem Top 10.
DESKTOPOVÉ A MOBILNÍ PROCESORY: Absolutně nejlepší poměr mezi cenou a výkonem nabízí procesor Intel Core i5-2500K. Je ještě o nějakých 2 300 Kč levnější než také poměrně výhodný procesor Core i7-2600K. Naopak zbytečně draho vás vyjde výkonný procesor Intel Core i7-980X XE se zastaralou architekturou Gulftown. Podobně je na tom i Intel Core i7-970 – tyto procesory už asi brzy zmizí z nabídky. Procesory nižší cenové kategorie jsou doménou AMD. Například tříjádrový procesor Athlon II X3 445 stojí jen 1 500 Kč, tedy asi o 10 procent méně než minulý měsíc. Tento model tak získává naše doporučení ke koupi. Jako základ domácího nebo kancelářského počítače je ideální a jeho výkon je adekvátní těmto požadavkům. Pokud však investujete zhruba o 120 Kč více, dostanete jeho přece jen výkonnějšího bratříčka v podobě Athlonu II X3 450.
Co se týká procesorů pro mobilní počítače, tabulku ovládají modely procesorů s architekturou se jménem "Sandy Bridge". Ve srovnání s minulým měsícem se ale žádné novinky neobjevily a ani ceny se příliš nehnuly. Z toho vyplývá, že opět doporučujeme procesory Intel Core i7-2630QM a i7-2720QM. Výkon těchto čtyřjádrových modelů je parádní a cena přijatelná.

DESKTOPOVÉ CPU
 
MOBILNÍ CPU

GRAFICKÉ PROCESORY