Menu

Záplata pro Service Pack 1

NA DVD

Vše, co budete potřebovat k vylepšení Windows 7, najdete na Chip DVD pod indexem W7 SP1.

Záplata pro Service Pack 1

Service Pack od Microsoftu určený pro Windows 7 jsme vám přinesli již v minulém čísle. Nyní jsme jej doplnili a rozšířili ještě my.
MARKUS MANDAU

Service Packy od Microsoftu jsou velmi rozdílné. Ve Windows Vista byl Service Pack skutečným záchranným lanem – došlo na výměnu celého jádra systému! Jindy je Service Pack jen souborem záplat, jako tomu bylo v případě Windows XP. Mimochodem, platí pravidlo, že čím důležitější je Service Pack, tím horší byl původní operační systém. Nyní je zde tedy balíček servisních záplat pro Windows 7. Uživatelům domácích počítačů však přináší jen záplaty. Nové funkce získávají pouze serverové varianty systému.
Pro domácí uživatele se mění jen to, že systém nyní podporuje instrukční sadu "Advanced Vector Extensions" (AVX). Procesor, který AVX obsahuje, bude pracovat s novým SP rychleji. Z dnes prodávaných procesorů má AVX pouze nová rodina Core procesorů od Intelu – Sandy Bridge. Novou sadu instrukcí podporují také nové procesory AMD s kódovým označením Bulldozer, které přijdou na trh v nejbližších měsících.
Další novinkou, kterou Service Pack přináší, je RemoteFX a Dynamic Memory, což je rozšíření pro virtualizační prostředí Windows Serveru postaveném na Hyper-V. První funkce nabízí výkonnější grafickou kartu do virtuálních počítačů, druhá funkce umožňuje virtuálním počítačům dynamicky měnit operační paměť – podle aktuální potřeby.
Domácí uživatelé však mohou využít SP1 pro vytvoření nového instalačního DVD systému, který již bude balíček záplat obsahovat (návod v samostatném rámečku vpravo). Nicméně si myslíme, že Microsoft promarnil příležitost pro výraznější vylepšení Windows 7. Součástí balíčku mohl být nový Internet Explorer (Microsoft ještě nikdy neaktualizoval prohlížeč pomocí Service Packu), přidána mohla být podpora pro rozpakování souborů RAR – tyto archivy Microsoft stále ignoruje. To chceme změnit a ukážeme vám, jak potřebné funkce do servisního balíčku přidat. Vše potřebné přitom najdete na Chip DVD.

Příprava systému a vyřešení problémů

Service Pack můžete do Windows 7 dostat dvěma způsoby. Automaticky se aktualizace nainstalují pomocí funkce Windows Update ve Windows. Výhodou je, že se instalují jen ty záplaty, které chybí. Kdo pravidelně aktualizuje, ten tedy bude aktualizovat jen několik drobností. Aby bylo možné Service Pack nainstalovat tímto způsobem, je třeba, aby v systému byla speciální záplata, která instalaci umožňuje. V Ovládacích panelech otevřete položku "Windows Update" a klikněte na "Zobrazit historii aktualizací". Zde musíte mít položku známou jako "KB976902". Ta se stahuje automaticky s ostatními aktualizacemi, pokud jste z nějakého důvodu zakázali její stažení, budete ji muset stáhnout a nainstalovat ručně. Soubor je k dispozici na webu Microsoftu.
Druhou možností je, že si stáhnete skutečnou instalaci Service Packu, která obsahuje všechny záplaty. To je poněkud zdlouhavé, protože velikost se počítá na stovky megabajtů. Na Chip DVD je SP1 pro Windows 7 připraven, a to jak ve 32bitové, tak v 64bitové verzi. V tomto případě nemusíte nic nainstalovaného, balíček potřebné obsahuje.
Ještě komfortnější je, pokud servisní balíček integrujete přímo do instalačního média. Pak už instalovat nemusíte, nainstalovaný systém bude zrovna obsahovat SP1.
Pokud jste měli v systému nainstalovanou neveřejnou verzi Service Packu (Release Candidate nebo beta verzi), je třeba ji odinstalovat a poté nainstalovat verzi finální. Pro odinstalování spusťte příkazový řádek s právy správce a zadejte příkaz
wusa.exe•/uninstall•/kb:976932
Po odinstalování dostanete původní Windows 7, na která je možné nainstalovat finální verzi servisního balíčku.
Problémy by mohly nastat v případě, že již nejsou k dispozici původní soubory, které byly v systému ještě před nainstalováním neveřejného Service Packu. Tyto soubory bývají nejčastěji uloženy v adresáři Windows\ servicing\Packages. Řada nástrojů určených pro úklid pevného disku však považuje tyto soubory za nadbytečné – jsou to staré soubory, které "nejsou potřeba" –, tak je při úklidu maže. Obnovení pak není možné. V tom případě můžete ještě vyzkoušet funkci pro obnovení systému, která používá zvláštní adresář pro ukládání svých dat. Pokud to neklapne, cesta zpět není a bude nutné znovu nainstalovat celý systém.
Instalaci SP jednoznačně doporučujeme a není třeba ji odkládat. Balíček záplat je odzkoušený a stabilní. Ještě máme v živé paměti, jaké psí kusy dělal Service Pack 3 pro XP, kdy se na mnoha počítačích značky HP místo bezpečnějšího systému zobrazovala modrá obrazovka smrti. Nic takového se zde neděje a s našimi vylepšeními budete mít perfektní operační systém.
AUTOR@CHIP.CZ

Microsoft Tools:
Lepší ochranné funkce, kompletní analýza, rychlejší surfování – geniální nástroje pro Windows 7 přímo od Microsoftu.
Optimalizace:
Složitá správa souborů, pomalý start, mnoho nepotřebných služeb… Počítač vypadá na odchod do důchodu. Naše nástroje pomohou.
Rozšíření:
Otevření každého souboru, šifrování, automatická údržba disku, to všechno Windows 7 umí, pokud je to naše nástroje naučí.


SP1 jakou součást instalačního DVD
Freewarový nástroj RT Se7en Lite vám integruje Service Pack do instalačního DVD s Windows 7. Stačí několik kliknutí.

Na rozdíl od XP nenabízí Windows 7 žádnou možnost, jak Service Pack integrovat na instalační médium. Naštěstí je zde freewarový RT Se7en Lite, který tento úkol zvládne. V době uzávěrky Chip DVD byla na webu www.rt7lite.com jen verze 1.7, která SP1 nepodporuje. Vše jsme proto zkoušeli s beta verzí 2.6.0, která fungovala uspokojivě. Když čtete tento článek, pravděpodobně už bude k dispozici verze finální, proto si ji stáhněte ze zmíněných stránek.
PŘÍPRAVA A VYPÁLENÍ
Před zahájením práce se ujistěte, že máte na pevném disku 10 GB volného místa. Program si vytváří dočasné soubory, ze kterých pak vytvoří finální obraz instalačního média. K vytvoření budete potřebovat buď originální instalační DVD, nebo ISO obraz s instalací. V hlavním okně klikněte na "Browse" a vyberte buď cestu k instalačnímu DVD, nebo k ISO obrazu. Dále bude program chtít, abyste mu dali složku, kam si může ukládat dočasné soubory. Vyberte například C:\Temp nebo jakoukoliv jinou. Nyní si program prozkoumá zmíněný zdroj a vypíše seznam operačních systémů. Vyberte ten systém, který budete chtít vytvořit, tedy například "Windows 7 Home Premium 64Bit", a v okně sjeďte dolů. Zde zatrhněte položku "Slipstream Service Pack" a pokračujte kliknutím na "OK". Otevře se nové okno, zde klikněte na tlačítko "Browse" a ukažte soubor Service Packu. Na Chip DVD ho najdete ve složce "servis\update\ win7\install" – nechybí verze pro 32bitové ani pro 64bitové systémy. Kliknutím na tlačítko "Start" dojde k integrování Service Packu. To nějakou dobu potrvá, buďte trpěliví. Program toho umí ještě mnohem více, můžete si do instalačního disku přidat ovladače, programy a třeba i licenční číslo, abyste jej nemuseli opatrovat. Nakonec vše vypalte na DVD.

Foto: RT Se7en Lite: Program integruje Service Pack do instalačního média.

VÍCE NÁSTROJŮ PRO SERVICE PACK 1

Jen soubor bezpečnostních záplat je pro Service Pack málo. Proto jsme na Chip DVD přichystali výběr nástrojů, které by měl systém obsahovat.

Přidání nástrojů od Microsoftu
Microsoft šetří svými nástroji. V Service Packu žádný z nich nenajdete, přitom třeba prohlížeč Internet Explorer 9 by se nám v balíčku líbil. Je rychlý, stabilní, nabízí vysokou úroveň zabezpečení. Navíc je také velmi komfortní, webové stránky díky němu můžete používat podobně jako aplikace. Proč v SP1 chybí?
Rovněž Security Essentials 2 by se mohl nabídnout, pokud není v operačním systému detekován jiný antivir. Jeho verze 2 vyšla již před několika měsíci, nabízí dostatečnou úroveň zabezpečení. Ani DirectX není pomocí servisního balíčku aktualizován, stále tak budete mít verzi 9, přitom kdo chce hrát nové hry, ten potřebuje DirectX 10 nebo 11.
Microsoft vůbec nabízí stovky nástrojů, programů a doplňků, které by si zasloužily své místo v servisním balíčku, aby poskytl nějaké funkce navíc. Ty důležité najdete na Chip DVD.

Systémové nástroje
Operační systém má dva úkoly: starat se o soubory a zpřístupňovat aplikacím hardware. Ani jedna z funkcí nebyla v SP1 vylepšena. Jak lze tyto základní operace dělat lépe, to ukazují třeba nástroje QTTabBar, které dovybavují průzkumníka o podporu záložek, což je velmi příjemné. Nástroj msconfig by měl dovolovat detailní analýzu startu systému. Jenže nástroj toho mnoho neumí. Prakticky jen vypíná a zapíná položky, které se spouští po startu. Naproti tomu nástroj Soluto přesně ukáže, jak dlouho se ta která položka spouští, a co je tedy brzdou při bootování systému. Navíc nabízí podrobné grafické analýzy startu počítače.
Co se zálohování týče, Windows 7 mají nástroj, který dokáže zálohovat jednotlivé soubory i vytvořit kompletní zálohu diskového oddílu. Vše probíhá díky službě Volume Shadow Copy Service, jejíž ovládání je poměrně složité a probíhá přes příkazovou řádku. Vše funguje, ale obnovení dat nebývá jednoduché. Mnohem více komfortu nabízí freewarový ShadowExplorer, který se ovládá velmi komfortně. Navíc s tímto nástrojem můžete velmi jednoduše přistupovat ke starším verzím dokumentů.
Ani péče o pevný disk není taková, jak bychom si představovali. Nebo jste snad někdy ve Windows viděli, že by vás systém upozornil, že z dat vyčtených funkcí S.M.A.R.T. vyplývá, že disk není v dobré kondici, že se přehřívá nebo má potíže se roztočit? Nic takového. Přitom jednoduchý open-source nástroj CrystalDiskInfo zobrazí veškeré podrobnosti o pevném disku.

Nové funkce pro Windows 7
Microsoft do Windows integroval řadu funkcí a nástrojů, které uživatel využije při každodenním používání počítače. Bohužel tyto nástroje nestíhají držet krok s progresivním softwarovým vývojem. Snad nejvíc to je vidět na nástroji pro práci s archivy. Ten podporuje jen formát ZIP, jeho komprese je navíc velmi nízká. Co mají dělat uživatelé s rozšířenými soubory RAR? Na Chip DVD najdete skvělý 7-ZIP, který nemá s žádným formátem problém a pracuje maximálně efektivně.
V oblasti multimédií udělal Microsoft velký krok kupředu a Windows 7 přehrají většinu formátů. Pokud však narazí na formát, se kterým si neporadí, už nenabídnou žádné řešení ani pomoc. Přitom by stačilo oznámení, který kodek chybí. Nástroj MediaInfo to zvládá naprosto perfektně. Prozradí všechny podrobnosti, poradí, jak soubor přehrát.
Windows 7 Home Premium nemají žádný nástroj určený pro šifrování disku. To je výsadou až dražších verzí určených pro firmy (Professional, Ultimate a Enterprise). Přitom freewarový TrueCrypt zvládne celý systém zašifrovat stejně dobře a stejně jednoduše.

Foto: Lepší prohlížeč: Internet Explorer 9 nabízí řadu nových funkcí, součástí SP1 bohužel není.
Foto: Virový skener: Security Essetials 2 dobře ochrání před hrozbami nejen z internetu.
Foto: Analýza startu: Soluto analyzuje, které moduly brzdí start systému.
Foto: Plná podpora: 7-ZIP podporuje řadu formátů a je neuvěřitelně rychlý.
Foto: Šifrování: TrueCrypt kromě souborů může zašifrovat i celé oddíly. Vybrat si můžete i metodu šifrování.