Menu

Nástroje a služby zdarma

Nástroje a služby zdarma

Skvělé nástroje s nulovým tarifem: tentokrát například operační systém pro netbooky, originální textový editor, systémové nástroje – a samozřejmě geniální webové služby i mobilní aplikace.
ALEŠ PŘISTÁL, ALES.PRISTAL@CHIP.CZ

PhotoFiltre

Obrazový editor s mnoha funkcemi

PhotoFiltre skrývá pod svou ovládací plochou řadu funkcí, které normálně nacházíme jen v komerčních programech. Vedle standardních prostředků pro změny velikosti obrazu a pro výběr určitých oblastí nabízí software různé nástroje: mezi jinými pro nastavení jasu, kontrastu, vyvážení barev, sytosti barev a gama-korekce – tedy funkce, které používají fotografové pro úpravy svých snímků. Efekt je v obrazu ihned viditelný, skutečně se však použije až po kliknutí na "OK". Díky funkci "undo" můžete kdykoliv vzít zpět poslední úpravy. Pomocí četných efektových filtrů lze fotografie dodatečně přikrášlit. K dispozici jsou samozřejmě také standardní nástroje, jako je kouzelnická hůlka, pipeta a štětce. Škoda jen, že nástroj nezná techniku vrstev. Také seznam podporovaných formátů by mohl být delší.
TIP 1 Příkazem "Image | Copyright" můžete své fotografie jednoduše opatřit znakem "copyright".
TIP 2 Na webové stránce najdete pod bodem "Plugins" přídavné programy pro korekci efektu červených očí a pro snímání screensotů.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win 2k/XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
www.photofiltre.com (přenosná verze)

Songr

Vyhledání neznámé hudby

Často se stane, že v rádiu slyšíte hezkou písničku, ale propásli jste její oznámení hlasatelem, takže nevíte, jak se song jmenuje či kdo jej složil. V takových případech pomůže nástroj Songr. Software najde skladbu podle textu a na přání se v různých MP3 adresářích na internetu dotáže, zda píseň nabízejí ke stažení.
TIP Prostřednictvím "File | Download from YouTube" vyvoláte volbu, která umožní přenést na pevný disk samotnou zvukovou stopu videa jako MP3 soubor. Pokud budete chtít nastavit kvalitu stahované audiostopy (HighQuality, HD version) vyberte volbu "File | Songr settings | Quality".
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
http://songr.co.cc

Virtual CloneDrive

Rychlé načtení DVD

Virtual CloneDrive vytváří virtuální jednotky, jimiž můžete obrazy svých CD a DVD "vypálit" na pevný disk. Následně můžete tato data z disku rychle zavést, přičemž ta se Windows a jejich aplikacím jeví tak, jako by pocházela z normální DVD jednotky. Praktické je to například u ISO souborů, které tak nemusíte vypalovat, abyste je mohli načíst.
TIP Chcete-li virtuální jednotky označit, můžete je opatřit "ovčí hlavou" tak, že pod "Nastavení " zaškrtnete volbu "Přiřadit ikonu ovečky". Pokud chcete mít program v českém jazyce, vyberte z nabídky "Start" záložku "Language" a na ní zvolte možnost "Czech".
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win 2k/XP/Vista/7 7
JAZYK: čeština, angličtina
www.slysoft.com

7-PDF Printer

PDF podle přání

Freewaru pro tvorbu PDF souborů najdete spoustu. Tím, čím vyniká 7-PDF Printer, je množství možností nastavení. K nim se dostanete buď dvojitým kliknutím na ikonu programu, nebo přímo kliknutím na "Tisknout" v příslušné aplikaci. Mimo jiné je pak možné nadefinovat vodoznaky a hesla. V případě kvality zabezpečení pomocí hesla si můžete vybrat i šifrovací klíč.
TIP Po volbě "Generall | Format" ve vlastnostech 7-PDF Printeru si můžete výstup stránek objednat nejen jako PDF, ale také jako bitmapovou grafiku či formáty EPS, JPEG, PCX, PNG, PS nebo TIFF.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win 2k/XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
www.7-pdf.com

Free Video to DVD Converter

Vypalování videí na DVD

Mnohá videa ze sítě chceme nejen archivovat, ale také je pohodlně sledovat na obrazovce televizoru. Nejsnazší cestou je nahrát film na DVD, které se pak dá přehrát v DVD přehrávači. Vhodným nástrojem k tomu je Free Video to DVD Converter. Zvládá vhodné formáty DVD (PAL/NTSC) a obsahuje rovněž potřebný vypalovací modul. Program zvládá i konverzi z multimediálních souborů typu DivX, XviD, MPEG, MP4, 3GP, WMV do klasického DVD formátu. S programem se instaluje nástrojová lišta MSIE, kterou lze zakázat.
TIP U "Options" dbejte na správný datový tok a pro konverzi aktivujte volbu "Hight Quality", čímž celý postup zrychlíte.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
www.dvdvideosoft.com

DriveImage XML

Zálohování oddílů

DriveImage XML vytvoří sektor za sektorem věrný obraz diskové jednotky, který lze v případě poškození originálu použít jako základ pro jeho obnovení. Software je jednoduše koncipován a nenabízí mnoho funkcí, každopádně však umí data komprimovat a jednu jednotku naklonovat na jinou. Program DriveImage XML spolupracuje se souborovými systémy FAT 12, 16, 32 a NTFS. Podpora Microsoft Volume Shadow Service (VSS) umožňuje zálohovat i ty disky, se kterými se právě pracuje
TIP Pod "Tools| Schedule" se dozvíte, jak zařídíte pravidelné automatické zálohování diskového oddílu.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
www.runtime.org

WinUtilities Free

Nářadí pro uživatele Windows

WinUtilities je souprava nástrojů pro vyčištění a vyladění PC s Windows. Prostřednictvím příkazových karet v ní máte přístup k celkem 24 modulům pro údržbu a optimalizaci Windows.
Tak například pod "Clean Up & Repair" najdete nástroje pro úklid v systémovém registru a na pevném disku, jakož i programy pro opravu defektních klávesových zkratek v nabídce Start, případně pro korektní odinstalaci aplikací. Pod "Optimize & Improve" jsou k dispozici defragmentační prostředky pro pevný disk, systémový registr a paměť i nástroje pro odstranění doplňků browseru a položek ve složce Po spuštění. V sekci "Privacy & Security " získáte nástroje, které vymažou historii surfování, zobrazí a ukončí běžící procesy, ochrání EXE soubory, definitivně odstraní soubory a omylem zrušené soubory obnoví. Oblast "Files & Folders" zahrnuje programy pro vyhledání duplikátů, zadání hesla k souborům a pro rozdělení velkých souborů. Obě poslední kategorie, "Registry Tools" a "System Tools", pak sjednocují aplikace pro zálohování a prohledávání registru i pro přístup k důležitým systémovým nastavením a nástrojům operačního systému Windows. Celkově tedy dobrá sbírka se všemi základními nástroji.
TIP 1 Vpravo nahoře najdete tlačítko s dolů ukazující šipkou. Jím a příkazem "Settings" se dostanete k přednastavením WinUtilities.
TIP 2 Vlastně žádný tip, nýbrž varování: Fórum na webové stránce výrobce je zamořeno spamem. Na žádný odkaz tam neklikejte.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win 2k/XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
http://ylcomputing.com

Firefox Portable Chip Edition

Zabezpečená "fleška"

PortableApps Suite je obsáhlý soubor užitečných aplikací, které nevyžadují instalaci a které jsou určeny k používání na USB klíčenkách a dalších přenosných paměťových zařízeních. Tato speciálně upravená verze Chipu je totiž zabezpečena řadou doplňků. Integrovaný plug-in SiteAdvisor od firmy McAfee působí ještě o stupeň dříve. Pro rozpoznání nedůvěryhodných stránek využívá program rozsáhlou databanku, která je udržována společenstvím uživatelů.
TIP Pokud byste přece jen narazili na stránku, které nedůvěřujete, stačí kliknout na ikonu SiteAdvisoru v prohlížeči vpravo dole.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win 2k/XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
www.chip.cz

Helium Music Manager

Pořádek v hudební sbírce

Velkým přínosem programů, jako je Helium Music Manager, je to, že vám na lokálním pevném disku a na připojených mobilních zařízeních najdou tituly, o nichž už dávno nevíte, že je vůbec máte. Helium uspořádá skladby abecedně nebo podle kategorií, jako je datum, album a žánr, přehraje je a na přání je vypálí na CD nebo DVD, a to ať už se jedná o CD disky, soubory MP3, vinylové desky, nebo kazetové pásky. Program podporuje audioformáty MP3, MP4, FLAC, OGG, WMA.
TIP Chcete-li editovat MP3 tagy, označte příslušnou stopu, klikněte na ni pravým tlačítkem myši a zvolte "Nástroje | Prozkoumat tagy".
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win XP/Vista/7
JAZYK: čeština, angličtina
helium-music-manager.com

MSI Aferburner 2.0

Grafické karty

Program je primárně určen pro grafické karty značky MSI, ale prakticky funguje se všemi moderními grafickými kartami. Co vlastně dělá? Slouží pro přetaktování: můžete měnit napětí jádra na GPU, jeho takt, frekvenci shaderů i paměti a v neposlední řadě můžete určovat rychlost větráků pro různé teploty na grafické kartě – za předpokladu, že ta tuto funkci nabízí. Aplikace by neměla chybět na žádném počítači s lepší grafickou kartou.
TIP Součástí programu je i okno s monitoringem hardwaru, které kontroluje teplotu GPU, jeho zatížení a mnoho dalších detailů.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win 2k/XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
http://msi.com

Dropbox

Sdílená paměť on-line

Po instalaci softwaru a registraci získáte zdarma 2 GB on-line paměťového prostoru. Ten se pak ve vašem souborovém systému jeví jako úplně normální složka. Paměť Dropboxu můžete uvolnit, abyste si v ní mohli vyměňovat soubory s dalšími osobami. Je také možné vytvořit na jednotlivé soubory odkazy, které pak rozešlete jiným uživatelům. Program nabízí celou škálu nástrojů, jako je zálohování dokumentů pro možnou obnovu, či ochrana souborů šifrováním.
TIP Dropbox se v podobě ikony usadí v oznamovací oblasti hlavního panelu. Klikneteli na ikonu pravým tlačítkem myši, zobrazí se nastavení programu.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
www.dropbox.com

OnTopReplica

Okna stále na očích

Chcete-li pracovat na PC, zatímco běží film, musíte se spokojit se dvěma polovičními okny – anebo použít OnTopReplica. Nástroj naklonuje libovolné okno a jeho obsah trvale udržuje v popředí. Tato funkce se pozitivně projeví především u webových videí. V kopii nemůžete pracovat, kliknutí na ni však ihned vynese do popředí originál. Program pro své správné fungování vyžaduje . NET Framework minimálně verze 2. Ve Windows 7 a Vista je pro správnou funkčnost třeba mít zapnuté rozhraní Aero.
TIP OnTopReplica může omezit viditelnou oblast okna. Dají se tak potlačit černé pruhy u filmu a reklamy u webových stránek.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win Vista/7
JAZYK: čeština, angličtina
http://ontopreplica.codeplex.com

streamWriter

Nahrávání on-line rádia

S nástrojem streamWriter rozšíříte svou hudební sbírku legálně a zdarma. Po zvolení žánru a datového toku zobrazí program seznam různých on-line radiostanic. Prostřednictvím kontextové nabídky si z něj můžete stream přehrát nebo spustit záznam. Pokud tam nenajdete svůj oblíbený vysílač, vložte jeho URL do k tomu vyhrazeného políčka. Program je vybaven přehledným uživatelským rozhraním s řadou užitečných vlastností.
TIP Na přání vám streamWriter odstraní ze záznamu nežádoucí reklamu. Tuto funkci aktivujte volbou "File | Settings | Cut | Akip ads (short songs)".
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win 2k/XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
http://streamwriter.org/en/

Evalaze

Virtualizace programů

Evalaze sbalí aplikace do EXE souboru, který se dá dvojitým kliknutím spustit na každém počítači – i z USB paměti. Můžete si tak například zhotovit přenosné verze různých aplikací od kancelářského balíku MS Office, Photoshopu nebo Internet Exploreru. Poněvadž programy běží ve virtuálním prostředí, jako sekundární efekt získáte ještě maximální zabezpečení před hackery a viry.
TIP Na webové stránce Evalaze najdete předem virtualizované verze programů Winamp, Picasa a jiných freewarových nástrojů. Vlastnoručně musíte zapracovat jen u komerčních programů, které Evalaze nabízet nesmí.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win 2k/XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
www.evalaze.comURL měsíce

QUORA

Internetová služba Quora spojuje vyhledávač se společenskými sítěmi. Každý registrovaný uživatel zde může sledovat osoby nebo témata a posuzovat odpovědi na otázky. Momentálně je však účast možná jen na pozvání.
quora.com

GOOGLE BOOKS NGRAM VIEWER

Books Ngram Viewer od Google Labs vám ukáže, jak často se jeden nebo několik pojmů vyskytlo ve zvoleném období v soudobých knihách. Tímto způsobem můžete nejen sledovat vývoj jazyka, ale také poznávat společenské trendy a témata.
ngrams.googlelabs.com

BUSUU.COM

Komunitní webová stránka busuu.com vám umožní studium cizích jazyků s podporou rodilých mluvčích. Členové si navzájem korigují texty úloh nebo se prostřednictvím videochatu cvičí v přímé konverzaci.
busuu.com