Menu

Zálohování bez stresu

NA DVD

Programy k tomuto článku, včetně plné verze nástroje Ocster Backup Pro, najdete na Chip DVD pod indexem Zálohování.

Zálohování bez stresu

Data jsou pryč? Nevadí. Pomocí našich tipů je rychle obnovíte ze zálohy.
DOMINIK HOFERER

Kdy jste naposledy vytvářeli zálohu svých dat? Ten, kdo pravidelně nezálohuje, opravdu riskuje. Fakt, že stálo za to věnovat několik minut pro nastavení zálohy, si totiž řada uživatelů uvědomí, až když je příliš pozdě. V okamžiku, kdy váš pevný disk přestane fungovat, je vědomí, že máte uloženu zálohu dat, velmi uklidňující. Proto vám ukážeme, jak si takovou zálohu vytvořit, a to tak, abyste si jen jednou vytvořili plán zálohy, a pak už se nemuseli o nic starat a vše probíhalo automaticky. Je přitom jedno, zda pro uložení dat zvolíte druhý disk v počítači, externí USB disk, síťové úložiště, nebo disk v cloudu.
Představíme vám řešení pro všechny typy souborů. Jinak byste totiž měli zálohovat velké filmové soubory a jinak dokumenty, se kterými pracujete denně. Ukážeme vám, jak zálohovat v případě domácího počítače i jak provádět zálohu v malé firmě s několika počítači. Navíc můžete k nastavení záloh použít plnou verzi programu Ocster Backup Pro z Chip DVD. Kromě toho najdete na Chip DVD několik dalších užitečných nástrojů, které vám pomohou s připravením dokonalé zálohy.

DOMÁCÍ ŘEŠENÍ

Pro zálohu dokumentů
Budete potřebovat:
NÁSTROJE: SkyDrive Simple Viewer, Win Live Essentials
CENA: 0 Kč

Pro zálohování dokumentů, které máte uložené na disku, se skvěle hodí služby od Microsoftu s názvem SkyDrive. Jedná se o webový pevný disk, který nabízí kapacitu 25 GB. To už stačí pro pěknou řádku dokumentů. Přístup k disku však není právě komfortní. Naštěstí vám pomůže nástroj SkyDrive Simple Viewer z Chip DVD.
Ze všeho nejdříve je potřeba vytvořit si SkyDrive účet. Otevřete webovou stránku http://skydrive.live.com. Zde se buď přihlaste ke svému Live účtu, nebo si jej vytvořte, pokud jej ještě nemáte. Poté se přepněte právě do části "SkyDrive". Zde v menu klikněte na "Nový" a ze zobrazeného seznamu vyberte "Složka". Poté jí zadejte jméno "Záloha", aby bylo jasné, že právě sem budete ukládat zálohy svých souborů.
Z Chip DVD rozbalte program SkyDrive Simple Viewer. Program spusťte a vyplňte Live ID (svůj e-mail) a heslo pro přístup do Windows Live. Nakonec klikněte na tlačítko "Login to my SkyDrive". Po přihlášení se v dolní části okna zobrazí seznam složek, které máte na SkyDrive. Klikněte na složku "Záloha". V pravé části okna se pak zobrazí https odkaz. Celý jej označte a klávesovou zkratkou [Ctrl]+[C] jej zkopírujte do schránky.
Nyní zvolte "Start | Počítač | Připojit síťovou jednotku". Vyberte písmeno jednotky, například Z:, a do části "Složka" vložte obsah schránky. Nakonec klikněte na tlačítko "Dokončit". Pokud se zobrazí dialogové okno pro vyplnění přihlašovacích údajů, zadejte své Live ID a heslo. Můžete jej nechat uložené.
Od tohoto okamžiku budete mít v operačním systému připojenu novou diskovou síťovou jednotku Z:. Ta bude viditelná jako každý jiný síťový disk. Jistá omezení ovšem má. 25 GB prostoru nemůžete použít pro jakékoliv soubory. Jsou podporovány skutečně jen dokumenty, tedy soubory jako DOC(X), XLS(X), PDF, PPT, TXT, RTF, ODT, CSV apod. Microsoft se zkrátka brání tomu, aby si lidé na tento cloudový disk ukládali filmy, fotografie nebo programy. Pro zálohu dokumentů se však hodí skvěle. Jeho rychlost není nijak převratná, na druhou stranu dokumenty většinou nemívají stovky megabajtů.
Jak ale na tento disk zálohovat? Je několik možností – ručně můžete na disk kopírovat soubory, se kterými jste pracovali a o které nechcete přijít. To je ale otravné. Také můžete použít specializovaný program pro zálohování, který pak v pravidelných intervalech ukládá zálohy souborů. Jenže co když provádíte zálohu jen jednou denně a disk se pokazí těsně před zálohou? O své soubory byste jistě jen neradi přišli. Jako velmi zajímavé řešení se jeví použití synchronizační služby Live Mesh. Tento program je součástí instalačního balíku Windows Live Essentials 2011, který z Chipu již dobře znáte. Instalaci najdete na Chip DVD.
Spusťte instalaci balíku a z výběru programů k instalaci zvolte Windows Live Mesh. Zobrazí se okno pro přihlášení. Zadejte údaje ke svému Live ID a klikněte na "Přihlásit se". Nyní klikněte na tlačítko "Synchronizovat složku", vyberte složku s dokumenty, kterou chcete zálohovat, a klikněte na tlačítko "Synchronizovat". Zobrazí se nové okno, které se ptá, kam má soubory zálohovat. Zatrhněte volbu "Synchronizované úložiště SkyDrive" a klikněte na "OK". Složka se bude synchronizovat na cloudový disk SkyDrive. Nečekejte, že zkopírování souborů proběhne okamžitě. Program čeká, až bude počítač v klidu, a nebude vás tedy zdržovat od práce. Pokud chcete provést synchronizaci okamžitě, odskočte si na deset minut od počítače. Po prvotní synchronizaci poběží vše jako po másle. Záloha dokumentů na disk SkyDrive bude probíhat maximálně s několikaminutovým zpožděním. Soubory si pak můžete prohlížet přímo na webu, případně na jakémkoliv jiném počítači, na kterém si nainstalujete Live Mesh. Výhodou je, že soubory můžete velmi jednoduše také sdílet. A bezpečnost? Tu už Microsoft vyřešil, takže přístup je výhradně přes HTTPS; nemusíte se tedy bát, že vám soubory někdo zcizí.

TÝMOVÉ ŘEŠENÍ

Pro malé soubory
Budete potřebovat:
NÁSTROJE: Dropbox
CENA: 0 Kč

Potřebujete na souborech pracovat v týmu? Live Mesh by to zvládl bez větších problémů, pomocí nástroje Dropbox to však půjde ještě lépe. Výhodou je, že řešení je dostupné pro všechny platformy: kromě Windows také pro OS X, iPhone i smartphony s operačním systémem Android. K souborům tak můžete přistupovat z jakéhokoliv zařízení. Na Chip DVD najdete aplikaci pro Windows. Ze všeho nejdříve si udělejte registraci na stránce https://www.dropbox.com/register. Spusťte instalaci programu, poté zvolte položku "I already have a Dropbox account" a v dalším kroku zadejte e-mail a heslo, které jste zadali v registraci. Standardně nabízí Dropbox zadarmo 2 GB prostoru, v dalším okně vám nabízí upgrade na 50 nebo 100 GB. Zbytek instalace je automatický a program vám ukazuje, jak se s ním pracuje.
Práce s aplikací Dropbox je opravdu velmi jednoduchá. Ve složce "Users\uživatel " vám přibude složka Dropbox, do které můžete přidávat soubory určené k zálohování či sdílení. Po přidání se soubory automaticky a rychle přenesou na cloudový disk. Přihlášením k účtu na webu máte soubory k dispozici kdekoliv. Stačí jen internetový prohlížeč.
Výhodou této služby je to, že soubory lze velmi snadno sdílet ve skupině více lidí. Ti tak mohou být roztroušeni po celém světě a mohou pracovat se stejnými soubory. Dokonce ani nehrozí, že si navzájem přepíšou stejný soubor. Dropbox totiž hlídá, kdo kdy se souborem pracuje, a uživatel je upozorněn, že už nepracuje s aktuální verzí. Kromě toho Dropbox zvládá verzování, takže si můžete obnovit starší verzi souboru.
Bezpečnost Dropboxu je také na dostatečné úrovni. Komunikace mezi serverem a počítačem je šifrována pomocí SSL, šifrování na serveru probíhá pomocí AES-256.
Pro koho jsou 2 GB málo, ten může vyplnit na webu Dropbox dotazník. Za vyplnění dostane navíc od 250 MB do 8 GB prostoru zcela zdarma.

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ SOUBORY

Nekompromisní záloha
Budete potřebovat:
NÁSTROJE: Ocster Backup Pro
CENA: 4,99 eura měsíčně

Jsou soubory, o které nemůžete v žádném případě přijít. Materiály k diplomové práci, účetnictví, seznam kontaktů – pro každého je to něco jiného. A jak zálohujete? Na externí disk? Co když vás vykradou? Na firemní NAS? Co když vyhoří? Na DVD? Může zkorodovat a bude nečitelné. Jediné dokonale bezpečné místo je v cloudu. V tomto případě doporučujeme utratit nějaké ty drobné, abyste získali záruku. Placené cloud disky většinou mají několikanásobné jištění v datových centrech, takže pravděpodobnost ztráty souborů je skutečně minimální. Cena navíc není tak vysoká, jak si mnozí myslí. Ocster nabízí 10GB prostor za 4,99 eura měsíčně, tedy asi za 120 Kč. To je výhodné pro případy, že potřebujete zálohovat data jen po určitý čas. Pokud uvažujete o dlouhodobém zálohování, můžete ušetřit. Při nákupu na celý rok činí cena 49,90 eura, tedy asi 1 200 Kč.
Z Chip DVD nainstalujte plnou verzi zálohovacího nástroje Ocster Backup Pro. Po nainstalování si program zkusí najít nejnovější verzi; pokud najde aktualizaci, proveďte ji.
Před použitím je třeba program registrovat, proto v úvodním okně Ocster Backup vyplňte do připravených polí jméno a e-mail (dvakrát stejný) a klikněte na "Activate License / Register". Aplikace vám odešle potvrzovací e-mail, v jehož obsahu klikněte na "Click here to complete ". Vraťte se zpět k programu Ocster Backup a v okně "License Activation" klikněte na "I have clicked on the link in the email". Program ověří registraci a po kliknutí na tlačítko "Close" jej můžete začít bez omezení používat. Není třeba zadávat žádný registrační klíč.
Nyní je program plně funkční, klikněte tedy na tlačítko "Create New Backup Plan". V dalším kroku vyberte "Store on Ocster Secure Storage". Otevře se nové okno. Zde klikněte na "Get Ocster Secure Storage " a dále na "Buy it for only 4.99 EUR/month". V dalším okně si vyberte, na jak dlouho chcete disk koupit, a pokračujte kliknutím na "Next". V dalším kroku klikněte na "Get a New Password" a zadejte e-mail, který jste vyplnili při registraci. Obratem vám do schránky přijde e-mail s odkazem pro změnu hesla. Klikněte na odkaz a nastavte si heslo. Jakmile máte login a heslo, můžete dokončit nákup diskového prostoru.
Máte-li koupený prostor, vraťte se zpět do programu. Vyplňte e-mail a heslo a pokračujte kliknutím na "OK". V dalším kroku je třeba zvolit název zálohy, vepište tedy třeba "Záloha" a pokračujte dále. Nyní je třeba vybrat, jaké soubory chcete zálohovat. Vyberte tedy všechny důležité soubory, které chcete zálohovat na cloud disk. V dalším kroku musíte určit, kdy má záloha probíhat. Na výběr jsou denní zálohy, kdy volíte hodinu zálohy, a týdenní, kdy volíte den v týdnu a hodinu zálohy. Nyní můžete průvodce dokončit a spustit zálohu.
AUTOR@CHIP.CZ


Bezpečné ukládání na NAS
Síťový disk (Network Attached Storage, NAS) je ideální pro ukládání záloh. K dispozici máte obrovské úložiště s vysokou rychlostí, které je dostupné ze všech počítačů ve vaší síti. Funguje se všemi operačními systémy, notebook můžete díky dnešním rychlým sítím zálohovat i bezdrátově. Plná verze programu Ocster Backup z Chip DVD zvládá zálohu i na tato úložiště.
SPRÁVNÉ ZAŘÍZENÍ
Budete-li kupovat NAS, doporučujeme volit model, který má prostor pro dva disky – aby se navzájem zrcadlily. Pokud dojde k poškození jednoho disku, data budete mít stále na tom druhém. Tím minimalizujete riziko ztráty. Pro časté zálohování doporučujeme rychlý model a také domácí router s gigabitovým rozhraním. Routery se 100Mb/s rozhraním dokážou přenášet jen cca 12 MB/s. Záloha 250GB disku by pak trvala šest hodin!

Foto: Dvakrát bezpečnější: Síťové úložiště QNAP TS219P+ podporuje RAID zrcadlení a díky 1,6GHz procesoru a 512 MB DDR3 RAM je skutečně velmi rychlé. Pořídíte je za necelých 8 000 Kč bez disků.


Jednoduché obnovování palubními prostředky
Není to zálohování, ale obnovování. I obnovování však umí to, co většina uživatelů potřebuje.
Windows 7 mají velmi užitečnou službu nazvanou "Volume Shadow Copy Service (VSS)". Volně přeloženo se jedná o stínovou kopii disku. Díky této službě umí systém poměrně kvalitně vytvářet zálohy souborů. Tuto funkci systém používá pro vytváření bodů obnovy, kdy jsou ukládána nastavení systému, ovladače i jednotlivé soubory. Nepříjemné je, že při použití funkce Obnovení systému pořádně nevidíte, které soubory budete obnovovat. Z toho důvodu najdete na Chip DVD nástroj ShadowExplorer. Ten dokáže procházet jednotlivé body obnovy. V horní části jen nastavíte, který disk chcete procházet, a dále nastavíte datum, do kterého se chcete vrátit. Je to vlastně pohled do minulosti. Zde si pak najdete soubor, který chcete obnovit, kliknete na něj pravým tlačítkem myši a pomocí položky "Export" jej uložíte na libovolné místo v PC.
Výhodou funkce je, že tak máte k dispozici historické verze souborů. Pokud jste třeba soubor špatně upravili a potřebujete se vrátit ke starší verzi, tento nástroj vám vyhoví.
Jestliže se vám funkce líbí, doporučujeme její detailnější konfiguraci. Stiskněte [Win]+[Pause] a poté klikněte na "Ochrana systému". U každého disku můžete nastavit, kolik prostoru je k dispozici pro stínovou kopii. Čím více prostoru vyčleníte, tím dále do minulosti budete moci soubory obnovovat.

Foto: ShadowExplorer: Nástroj umožní procházet staré a smazané soubory. Soubory můžete samozřejmě obnovit.
Foto: On-line kopie: Ocster Backup Pro nabízí pro uložení zálohy cloudový disk.
Foto: Mesh: Skvělý nástroj pro synchronizaci souborů.