Menu
CHIP Speedtest

Co je ještě legální?

Co je ještě legální?

Stahování, sdílení, ochrana proti kopírování – svět IT je jedna velká šedá zóna. Chip vám prozradí, co je ještě legální.
CLAUDIO MÜLLER

FILMY & HUDBA

Na internetu jsou poslední filmové šlágry i hity, které vedou žebříčky populární hudby. Buďte ale opatrní, právníci hudebního průmyslu číhají…

Filmy z RapidShare, Ulož.to apod.

Pokud na serveru najdete nejnovější filmy, které ještě běží v kinech, je zřejmé, že jsou zde vystaveny nelegálně. Když filmové studio vypustí film, má v něm investici v řádech milionů dolarů, a pokud jej někdo umístí na web, jeho tvůrce nemá žádný příjem. Jistě každý cítí, že se jedná o krádež. Zákon byl porušen v okamžiku, kdy někdo nasdílel autorsky chráněné dílo. U MP3 souborů nebo e-knih není situace tak jednoznačná. Řada umělců nabízí své výtvory zadarmo, existuje také množství audiovizuálních děl, u kterých autorská práva zanikla. Majetková práva výkonného umělce trvají padesát let. Pokud tedy třeba zpěvačka nazpívala song v roce 1960, je dnes tato písnička tzv. volným dílem. Pak ještě v zákoně existuje jedna zajímavá věta – že autorské dílo lze užít bez souhlasu autora v případě, že se jedná o užití pro osobní potřebu. V tomto případě totiž ve skutečnosti nejde o "užití díla". Pokud multimediální obsah jen stahujete, prakticky se není čeho obávat. Třeba RapidShare ukládá vaši IP adresu (dvě hodiny u bezplatného stahování, devadesát dní u placeného účtu), ale IP adresa je provázaná jen s množstvím stahovaných dat, nikoliv s obsahem.
Jiné to je při uploadu. Kdo na servery nahrává, u toho se zaznamenává i to, co na disky ukládá. Navíc většinou tito piráti uveřejňují odkazy ke stažení v různých fórech, odkud se dají snadno vyhledat – provozovatelé fór musí udržovat informace, které dotyčného identifikují (např. IP adresu).
V podmínkách RapidShare se uvádí, že uživatelé nesmí nahrávat nelegální obsah nebo šířit audiovizuální díla, ke kterým nemá dotyčný autorská práva. Takže pravidla porušuje ten, kdo nahrává, nikoliv RapidShare. Jenže tady už začíná boj právníků. Existuje několik protichůdných rozhodnutí soudů, některé rozsudky dávají za pravdu RapidSharu, jiné říkají, že je odpovědný za obsah, který šíří. Jedná se tedy o legislativní chaos, prozatím tak stahovací servery zůstávají v šedé zóně.

Sdílení songů i celých alb

Kdo sdílí hudbu, ten si skutečně zadělává na problémy. V USA běží procesy za sdílení jako na běžícím pásu. A padají pokuty v řádech stovek tisíc dolarů – hotová věc. Většina uživatelů je navíc v celém procesu tak trochu "nevinně". Řada z těch, kdo stahují hudbu, totiž ani netuší, že ji zároveň sdílí. To je totiž princip P2P sítí. Sdílíte to, co stahujete, takže někdo další od vás stahuje to, co už máte staženo. Nevýhodou je, že soudy jsou v tomto velmi tvrdé. Je úplně jedno, jestli sdílíte úplně celé album, nebo jen pár kilobajtů, ze kterých by prakticky ani nešlo poznat, zda se jedná o fragment hudebního souboru. Rozhodují výpisy od providerů a ty jsou jednoznačné. Naše doporučení: P2P sítím se vyhněte obrovským obloukem!

Videoklipy a MP3 z YouTube

YouTube jednoznačně zakazuje stahování filmů, které uveřejňuje na svých serverech. Videa je možné sledovat pouze prostřednictvím streamování, nesmíte si je ukládat do počítače pro pozdější sledování. Jenže tento zákaz je zcela bezzubý. Technicky nemůže YouTube nijak zajistit, abyste si videa neukládali. Nemůže tedy vůbec nic dělat, pokud si je stahujete pro osobní potřebu. Stejná je situace i u jiných videoserverů, případně serverů, které nabízí přehrávání hudby.

Vytvoření sbírky z internetových rádií

Stejně jako si můžete uložit na kazetu vysílání FM rozhlasu, můžete si uložit streamování internetových rádií. To je naprosto legální. A jak ukládat? Pomůže vám plná verze programu Audials One 8 z Chip DVD. Vyberete si rádio a to budete ukládat, nebo si přímo zvolíte interpreta a mezi tisíci rádii vám jej program najde, stáhne a uloží.

Půjčovna na dálku

Zajímavý soudní spor probíhá v USA. MPAA (zastupuje filmaře) žaluje společnost WTV Systems, která provozuje DVD půjčovnu jménem Zediva. Kvůli čemu? Vždyť půjčování DVD je v USA legální… Tato půjčovna není úplně obyčejná. Když si půjčíte DVD s filmem, ve vidopůjčovně jej "vloží do přehrávače" a dlouhým kabelem (říkají mu internet) jej vedou až k uživateli. MPAA společnost žaluje, protože tvrdí, že streamuje video, na což nemá licenci. Zediva oponuje, že je klasickou půjčovnou a naplňuje všechny požadavky. DVD si půjčíte na čtrnáct dní (použití je omezeno na čtyři hodiny), DVD můžete pozastavit, přetočit dopředu a zpět (to často streamovaný obsah neumí). Navíc pokud máte DVD půjčené, tak si jej nemůže půjčit nikdo jiný (jako v klasické videopůjčovně). Problém je tedy jen ve formě půjčení. Uvidíme, jak soudy rozhodnou.

SOFTWARE

Zda je nástroj legální, nebo ne, to bývá často nejasné. Je to způsobeno nejednoznačnými zákony a nedostatkem soudních rozhodnutí.

P2P nástroje jako SopCast pro sledování placených televizí

Nástroj, jako je SopCast, umožní přijímat televizní vysílání jako P2P stream. Proto je program oblíbený zejména u sportovních fanoušků. Lze s ním sledovat zahraniční fotbalové zápasy, které se běžně vysílají jen na placených kanálech. Programy jako tento nejsou zakázané, ale jsou kontroverzní. V zásadě jsou v rozporu s distribucí televizního signálu a při streamování se porušují licenční podmínky televizní stanice, na druhou stranu máte televizní vysílání zase jen pro svou vlastní potřebu. Proto ta kontroverze.

Kopírování chráněných DVD a ripování Blu-ray

Pokud nemá datový nosič ochranu proti kopírování, můžete jej neomezeně kopírovat nebo ripovat – samozřejmě pouze pro svou osobní potřebu, rozhodně ne pro prodej nebo sdílení. Pokud má ale placka ochranu DRM, je ripování zakázáno. Nástroje jako AnyDVD dokážou ochranu odstranit, ale to je již nelegální. Koupí nosiče jste uzavřeli smlouvu a souhlasili jste s tím, že disk má tuto ochranu a vy ji nebudete obcházet nebo rušit. Jakékoliv šíření filmů je pochopitelně daleko za hranou zákona.

Záložní kopie instalací softwaru

Zatímco u disků s filmy nebo hudbou si můžete pro svou potřebu vytvářet kopie, u softwaru nic takového neplatí. I když tedy není instalační disk nijak chráněn, jeho kopii si vytvořit nesmíte. Aby to ale nebylo příliš jednoduché, přidávají výrobci softwaru do licenčních ujednání různé výjimky. Třeba Microsoft umožňuje vytvořit jednu záložní kopii a ta smí sloužit pouze pro přeinstalování softwaru. Softwarová společnost Autodesk (tvůrce AutoCadu) zase dovoluje vytvořit kopii pro případ, že by se primární kopie softwaru stala neschopnou provozu a jedinou možností, jak program zpřístupnit, by bylo právě použití záložní kopie. Přednost má to, co je v licenční smlouvě – na tu jste přistoupili. Zároveň platí, že licenční smlouva nesmí být v rozporu s legislativou.

Zabezpečení PC a sítě hackerskými nástroji

Nástroje, jako jsou Wireshark či Cain&Abel, nebo prolamovače hesel, jako je Distributed Password Recovery, mohou sloužit jak pro bohulibé a legální účely, tak pro útoky. Záleží tedy především na tom, jakým způsobem je použijete. Odposlouchávání, prolamování cizích hesel nebo špionáž jsou samozřejmě nelegální.

Mac OS na neapplovský počítač

Mac OS je spřažen s počítači Apple. Ne každý chce ale za technologicky zastaralý, byť elegantní hardware dávat dvojnásobnou cenu. Apple zakazuje instalaci svého softwaru na cizí platformy. Podle právního experta je však nemožné, aby Apple vymáhal nějakou náhradu, pokud jste si operační systém legálně koupili.

INTERNET

Web se rozvíjí rychleji, než zákonodárci stíhají připravovat zákony. Řada služeb tak existuje v šedé zóně.

Fotky a videa jiných na webu

Není možné šířit fotografie nebo videa jiných lidí bez jejich souhlasu. Pokud máte fotografie z party, neměli byste je jen tak dávat na Facebook. A už vůbec byste neměli osoby na fotografiích označovat (tagovat). Výjimkou jsou záběry z veřejných prostor, ve kterých ale primárně nefotíte konkrétní osoby. Opět platí, že tyto osoby nesmí být otagovány.

Zrádný Facebook

Facebook je trnem v oku různým úřadům na ochranu osobních údajů po celém světě. Většinou je však místní jurisdikce na největší sociální síť krátká. Měli byste dodržovat zásady soukromí, jako je výše popsané tagování osob, pozor také na různá doporučení přátel – ne každému může být příjemné, že mu doporučujete přátele. Vždy byste měli dotyčnou osobu požádat o svolení. Co byste nedělali ve skutečném světě, to byste neměli dělat ani na Facebooku. Vtipně to ukazuje toto video: http://youtu.be/22gUYhzG3iI.

Fotografie budov

Myslíte si, že můžete budovy fotit z jakékoliv výšky a pak fotografie zveřejňovat? Omyl! Na konci loňského roku bylo pozastaveno snímkování u služby Google Street View, Úřad pro ochranu osobních údajů vznesl námitku proti výšce kamer – ty "vidí" ze 2,7 metru mnohde to, co chodec neuvidí, a to se úřadu nelíbilo. Google proti tomu podal rozklad. Až na konci května přišlo rozhodnutí, Google může pokračovat ve tvorbě Street View, ale výška kamery se sníží na 2,3 – 2,4 metru. Před snímkováním musí Google informovat místní obecní úřad. Automaticky Google rozmazává obličeje a registrační značky automobilů, můžete nechat rozmazat třeba i svůj dům, pokud s uveřejněním nesouhlasíte. A Google musí vaši žádost vyřešit do 48 hodin. Podrobnosti v českém jazyce najdete na http://maps.google.co.uk/intl/cs_cz/help/maps/streetview/privacy.html.

Internetové aukce bez možnosti vrácení

Prakticky je nemožné právní cestou vymáhat vrácení peněz za zboží, které jsme koupili přes internetovou aukci. Výjimkou jsou samozřejmě případy, kdy zboží neodpovídá popisu, je poškozené nebo má jinou vadu, na kterou prodávající neupozornil. Bránit se není jednoduché, obzvláště pokud je prodávající ze zahraničí. Proto pečlivě sledujte hodnocení prodávajícího (feedback). Ti solidní mají minimálně v 99 % pozitivní hodnocení.


9 milionů fotografií je na Facebook nahráno každou hodinu.
ZDROJ: MASHABLE

MOBILY & WI-FI

Mobilní telefony a sítě obecně přináší řadu úskalí.

Datová SIM karta

Smartphony a datové tarify jsou samozřejmě určené pro neomezené používání internetu. Když však někdo zdůrazňuje pojem "neomezený", většinou to znamená, že někde nějaké výrazné omezení bude. U českých operátorů není situace nijak tragická, protože kvalita sítě neumožňuje to, co je v zahraničí běžné: operátoři omezují služby, jako je VoIP nebo Skype. Zjistili, že zákazníci jim přes datový paušál telefonovali a oni přicházeli o peníze.
Čeští operátoři mají zase jiný zlozvyk – znevýhodňují internet v mobilu. Srovnání: Tarif T-Mobilu Internet na cesty Standard vyjde na 499 Kč měsíčně a je v něm přenos dat 3 GB. Pokud si aktivujete tarif Internet v mobilu Premium, dostanete za stejnou cenu jen 1 GB. Přitom je to ta samá síť, ty stejné služby, neexistuje praktický důvod, proč by měl zákazník za stejné peníze získat méně. I proto někteří uživatelé vkládají "datovou SIM kartu", která by měla používána pro připojení notebooku, i do svého smartphonu. 3 GB už je dostatečné množství dat. Takže používají vlastně službu jinak, než si ji objednali. Je to špatně? V obchodních podmínkách operátoři na tuto situaci nemyslí, takže neděláte nic, co by bylo v rozporu se smlouvou.

Zahraniční IP adresa pro on-line služby

Některé služby, jako je třeba americká Hulu, nebo některá videa na YouTube nejsou z České republiky dostupná. Služba vás identifikuje podle IP adresy a zakáže přístup. Ochromení takové ochrany není nijak složité. Stačí, abyste zamaskovali, že vaše IP pochází z České republiky. To zvládne kdejaký proxy server. Jenže tím, že zfalšujete svou zemi, si příliš nepomůžete – licenční podmínky stejně porušíte.

Windows Phone 7 s cizím účtem

Kdo si koupil smartphone s operačním systémem Windows Phone 7, nejspíš hodně lituje. Do telefonu nemůže stahovat žádné aplikace. Jediná cesta, jak dostat aplikace do telefonu, je přes Marketplace. A ten je dostupný jen pro některé státy, Česká republika mezi nimi chybí. Takže nejenže si nemůžete aplikace kupovat, ale dokonce si nestáhnete ani ty, které jsou zadarmo. Obejít toto omezení je ale jednoduché – stačí, když při registraci uvedete jinou zemi původu, třeba Velkou Británii. Je to podvod? Ano, je. Ale lidé z českého Microsoftu tento postup sami doporučují. Aktualizace Mango, která by měla přijít na podzim letošního roku, nejenže povolí Marketpalce pro Českou republiku, ale dokonce přidá i lokalizaci do českého jazyka. Podrobnosti najdete na straně 16.

Surfování v cizí nezabezpečené Wi-Fi síti

Můžete se připojit na nezabezpečenou sousedovu síť a využívat ji? Překvapivě ano. Když používáte jeho nezabezpečenou síť, tak neděláte nic nelegálního. Nezkoušíte prolomit heslo, připojení je prakticky automatické. Tím, že ji majitel nezabezpečil, ji dává každému k užívání. Navíc nevzniká provozovateli žádná škoda, nedochází k odhalení žádných osobních údajů. Síť ale můžete používat jen obvyklým způsobem, tzn. že nesmíte odchytávat pakety s hesly, sdílet nelegálně soubory apod. V některých zemích (například sousedním Německu) je povinnost mít Wi-Fi síť chráněnou heslem.

Odstranění restrikcí u iPhonu a jiných zařízení

Apple iPhone je jistě zajímavým telefonem, který nabízí řadu unikátních řešení, jenže také obrovské množství restrikcí, které jsou pro mnoho uživatelů nepřekousnutelné. Proto existuje jailbreak (doslovný překlad je únik z vězení), který tyto restrikce odstraní. Pokud ale jailbreak provedete, porušíte licenční podmínky, které zakazují tímto způsobem manipulovat s přístrojem. Co to znamená? Minimálně to, že přicházíte o záruku. Trestní stíhání vám ale nehrozí. Problém je, pokud někdo takové zařízení prodává, třeba přes Aukro. Tím porušuje ochranné známky a autorská práva. Prozatím neexistuje žádná žaloba, a tedy ani rozsudek, ale kdo prodává takový telefon, nebo dokonce nabízí přímo jailbreak, ten stojí na hraně zákona.
AUTOR@CHIP.CZ


asi 10 % iPhonů má udělaný jailbreak.
ZDROJ: JAY FREEMAN, TVŮRCE JAILBREAKU


PLNÁ VERZE
Audials One je nástroj pro práci s hudbou. Má obrovskou databázi internetových rádií, která dokáže nejen přehrávat, ale také je ukládat do PC. A pokud provozovatel internetového rádia vysílá také informace o tom, co právě hraje (většina rádií tak činí), můžete si vysílání ukládat a program vám songy také otaguje, takže si rychle a zcela zdarma vytvoříte archiv oblíbené hudby. Máte chuť si poslechnout konkrétní písničku nebo něco od oblíbeného interpreta? I toto přání splní. Jen zadáte název, a během pár sekund program najde to, po čem vaše slechy touží. Díky paralelnímu stahování tak můžete během několika minut vytvořit výběr hudby, kterou si vezmete do auta nebo si ji nahrajete do MP3 přehrávače.


Mohou zaměstnanci používat firemní počítač?
O polední přestávce si zkontrolovat soukromý e-mail nebo přečíst výsledky sportovních zápasů. Je to vůbec legální?

JEN PRO PRÁCI: Zaměstnanci smí používat výpočetní techniku jen k pracovním účelům, soukromé surfování není povoleno.
ŠÉF ROZHODNE: Vyřizovat si soukromé věci na firemním počítači byste měli jen tehdy, pokud je to v pracovní nebo kolektivní smlouvě povoleno.
KECÁLEK: Kdo si na Facebooku stěžuje na své kolegy nebo kritizuje vnitřní postupy ve firmě, ten vážně riskuje.
ROZUMNÉ DOHODY: Pokud má zaměstnanec povoleny soukromé hovory, předpokládá se, že může soukromě používat také internet a e-mail v podobné míře.
NERUŠIT: Soukromé e-maily nebo telefonáty nesmí mít dopad na vaši práci a nesmí rušit vaše kolegy.
ZAKÁZANÉ STRÁNKY: Některé služby, jako jsou pornografické stránky nebo sdílení souborů, by měly být zakázány – zaměstnavatel zodpovídá za zaměstnance, na něj by padla vina, pokud by někdo šířil nelegální obsah.
SANKCE: Za pochybení nebo porušení by mělo přijít nejprve varování. Okamžité propuštění je pouze krajním řešením.
ŠPEHOVÁNÍ ZAKÁZÁNO: Pokud zaměstnavatel dovolí používat PC i pro soukromé účely, nesmí podle telekomunikačního zákona kontrolovat webové stránky, které zaměstnanec navštěvuje, nebo číst jeho zprávy.


Pozor na stativ!
Fotit některé budovy je nelegální. A to nejen ve světě, ale také u nás.
Čtenářka Kamila B. nám popsala zajímavou situaci: "Vzala jsem si fotoaparát se stativem a šla jsem na Karlův most. Chtěla jsem si vyfotit hezké večerní fotografie s dlouhou expozicí, a k tomu je stativ potřeba. Když jsem se chystala fotit, přistoupili ke mně dva pánové s čepicí, na níž byl nápis Památková péče. Z Karlova mostu mě vyvedli, nic jsem si vyfotit nemohla."
Zní to jako vtip? Kdepak. Zastupitelé Prahy si usmyslili, že památku si nebude fotit jen tak někdo. Pokud jste profesionální fotograf, musíte zaplatit. A částka? Ta je přímo šokující – 250 000 Kč za každý den. Otázkou je, jak se pozná profesionální fotograf. Jednoduchou odpověď má Pavel Kotlár z městské části Praha 1 – stačí mít stativ. Aby bylo vše legislativně v pořádku, vymysleli si zastupitelé zajímavou kličku. Pokud postavíte stativ na zem (držet v ruce ho nemá příliš smysl), je to tzv. "zvláštní užívání místní komunikace", a už si chystejte tlustou obálku. Kdo nevěří, ať se přesvědčí sám: www.praha1.cz/cps/ptejte-se-10465.html.
Absolutně tento postup nechápeme. Kolik fotografů asi takovou částku zaplatí? Nebylo by jednodušší prodávat povolení pro amatérské (nekomerční) fotografy na místě? Třeba za 100 Kč? Dost možná by se vybralo mnohem více peněz…

 


Komerční sdělení