Menu
CHIP Speedtest

Z testlabu – Chip top 10

Z testlabu – Chip top 10

Aktuální přehled kompletního trhu IT: naše přehledné žebříčky by vám měly usnadnit orientaci a pomoci s výběrem hardwarových produktů.
PAVEL TROUSIL

Je už klasický počítač mrtvý? Tato otázka je jistě namístě v době, kdy roste prodej nových typů komunikačních zařízení a trh s obyčejnými počítači v ideálním případě stagnuje, nebo spíše klesá. Nad touto situací se zamyslíme i v příštím Chipu, i z obsahu tohoto vydání je však jasné, kam trh směřuje. Stále více uživatelů si kupuje tablety nebo větší smartphony, a nejsou přitom ani majiteli osobního počítače. Stačí jim tato snadno přenosná a použitelná zařízení. Značný podíl a náskok si v této oblasti stále drží Apple – a zatím právem, jak je nakonec vidět z výsledku našeho srovnávacího testu tabletů. Doufejme, že tablety s Androidem nebo Web OS výrobky Applu brzy doženou a předeženou a hlavně nabídnou solidní alternativu za rozumné peníze. Především Android má slušně našlápnuto a nabídka produktů na něm založených každodenně roste, přičemž se zvyšuje i nabídka programového vybavení.
Rychle se mění i notebooky. Většina z nich už je designově zajímavá, barevně nápaditá a mají solidní výdrž na baterie. I v této oblasti často udává směr již zmíněný Apple. Například jeho tenký, lehoučký a skutečně "stylový" MacBook Air jistě nadchl i zaryté "písíčkáře" (jeho cena už méně). I oni by se měli dočkat podobných produktů – alespoň to tvrdí Intel, který na Comdexu představil nový koncept tzv.ultrabooku. První by měl na trh uvést Asus. Svými rozměry a provedením až nápadně připomíná MacBook Air. Jak to dopadne, to uvidíme snad ještě tento rok.
Zlepšit by se měly i netbooky. Intel konečně trochu vylepší svoje už obstarožní procesory Atom. Měli bychom se tedy dočkat trochu výkonnějších strojů s procesorem Cedar Trail i zcela nového pojetí netbooků, nazvaného "Keeley Lake" – půjde o jakýsi hybrid mezi netbookem a tabletem. Něco podobného už nabízely před několika lety notebooky s otočným displejem, tato koncepce se však příliš neujala.
Svůj klasický počítač nebo notebook ale rozhodně nemusíte vyhazovat a my se jim také vyhýbat nebudeme. Nakonec většina našich čtenářů osobní počítač má a ještě dlouho mít bude. V tomto čísle pro vás máme pár tipů, jak si ho vylepšit. Úzkým místem starších počítačů bývá pomalý pevný disk. Ceny SSD disků sice klesají, stále jsou ale dost vysoké. Máme pro vás návod, jak si udělat vlastní SSD z několika USB flash disků. Zajímavou novinku pak představil Intel – speciální SSD disk Intel SSD 311 "Larson Creek", který funguje jako velká vyrovnávací paměť, do které se uloží všechny důležité soubory a podstatně se tak zrychlí start systému i vlastní práce.
Do příštího čísla pro vás připravujeme pár tipů, jak prodloužit životnost vašeho notebooku. Výměnou procesoru a přidáním další operační paměti můžete vylepšit jeho výkon a i jemu by jistě slušel rychlejší pevný disk a rychlejší bezdrátová síťová karta standardu 802.11n, popřípadě i novější optická mechanika. Výměna není u některých modelů notebooků zase tak složitá a s naším návodem to můžete zkusit.

Externí 2,5" pevné disky

Externí disky velikosti 2,5" jsou malé a mobilní a vystačí si s napájením z USB portu. Hodnotili jsme nejen přenosové rychlosti, ale i mobilitu, hlučnost a spotřebu.

Externí 3,5" pevné disky

Filmy, hudba, obrázky, záloha důležitých dat – to vše vyžaduje dostatek místa. Ten mohou za dostupnou cenu nabídnout moderní externí pevné disky. Pokud jste si stěžovali, že pravidelná záloha vašich dat trvá věčnost, teď již nebudete mít důvod. Některé z testovaných externích disků umožňují provedení zálohy stisknutím jediného tlačítka.

Blu–ray přehrávače

České domácnosti jsou už často vybaveny televizory HD Ready (případně Full HD) a stále více filmů se objevuje i na discích Blu–ray. Pozitivní skutečností je i to, že cena přehrávačů těchto disků v poslední době zřetelně klesla. Náš testlab provedl srovnávací test 15 přehrávačů nejnovější generace.

Autonavigace

Navigační zařízení jsou velmi populární a naštěstí i stále levnější. V našem přehledu najdete 15 nejlepších navigací dostupných na našem trhu. Testovali jsme v laboratorních podmínkách i v reálném provozu.

LCD monitory – 26–30"

Zvažujete–li nákup nového velkého displeje, může vám pomoci náš přehled LCD monitorů s úhlopříčkou 26 až 30 palců. Pracujete–li totiž s více otevřenými dokumenty a nedostává se vám místa na ploše displeje, je to ideální volba. Hodí se však i pro přehrávání filmů a nový rozměr dokáží dát i hraní her.

Interní 2,5" disky, SATA

Disky se používají především v přenosných počítačích, externích discích, ale i síťových discích. Mají malé rozměry a nízkou spotřebu.

Digitální fotoaparáty

Rychle a jednoduše pořídit hezké snímky – to je úkol pro digitální fotoaparáty. V našem přehledu najdete 25 nejlepších, které prošly naším testlabem. Liší se rozlišením, zoomem a kvalitou, ale samozřejmě i rozměry a cenou.


Jak Chip hodnotí
V TOP 10 se snažíme vám v kostce představit námi testované produkty různých kategorií. Jde o přehledné tabulky technických parametrů i naměřených hodnot a hodnocení nejčastěji kupovaných počítačových periférií, nebo počítačových komponent. Každý měsíc aktualizujeme ceny, přidáváme nové produkty a naopak vyřazujeme už neaktuální výrobky, které se už neprodávají.
Špičková třída (100–90,0)
Vyšší třída (89,9–75,0)
Střední třída (74,9–45,0)
Nelze doporučit (44,9–0)

 

Komerční sdělení


Vyšel nový Chip! Nedostanete se do trafiky?

Objednejte si ho až domů. Poštovné zdarma.
Objednat aktuální číslo DIGI HNED