Menu
CHIP Speedtest

Nástroje a služby zdarma

Nástroje a služby zdarma

Skvělé nástroje s nulovým tarifem: tentokrát například operační systém pro netbooky, originální textový editor, systémové nástroje – a samozřejmě geniální webové služby i mobilní aplikace.
ALEŠ PŘISTÁL, ALES.PRISTAL@CHIP.CZ

Outpost Security Suite Free

Objemný bezpečnostní balík pro vaše PC

Outpost Security Suite zahrnuje tři komponenty: firewall, virový skener a ochranu proti spamu. Nejprve tedy o firewallu. Ten blokuje nejen nevyžádané pakety, které se snaží do PC proniknout zvenčí, ale v automatickém učícím se režimu hlídá také spojení, která počítač sestavuje ve směru do internetu. Virový skener je rozdělen na dvě části: antimalwarovou a antileak komponentu. Pod antimalwarem rozumí Outpost skener souborů, který na pevném disku vyhledává virové signatury. Zároveň je však nástroj schopen sledovat doručenou poštu v Outlooku. Naproti tomu antileak je on-line komponenta, která v počítači trvale hlídá podezřelé programové aktivity, jako skryté datové přenosy nebo pokusy o převzetí řízení. A konečně antispam má zabránit zamoření poštovní schránky reklamou.
TIP 1: Pod "My Security | Anti Spam" nastavte, ve kterých poštovních programech má Outpost kontrolovat spam.
TIP 2: Po kliknutí pravým tlačítkem myši na ikonu Outpostu v oznamovací oblasti hlavního panelu a volbě "Disable mode" můžete program na definovanou dobu deaktivovat.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
free.agnitum.com

System Nucleus

Inspekce Windows

System Nucleus přináší zajímavou směsici informací a možností: jednak systémové informace o nainstalovaném hardwaru a softwaru, jednak nástroje pro editování skrytých nastavení a zálohování systémového registru, ovladačů a protokolů. Služby a procesy se dají spouštět, zastavovat a ukončovat kliknutím myší; integrována je i funkce defragmentace pevného disku stejně jako správa programů ve složce Po spuštění. Program nabízí i základní nástroje pro zálohování a obnovu dat.
TIP: Pod "Tools | Online Tools" najdete odkazy mj. na virové skenery na internetu i na síťové nástroje, jako jsou skenery portů a rychlostní testy.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
spencerberus.com

DokuWork

Pracovitý úředník

V nástroji DokuWork získáte do počítače účinného pomocníka pro svou firmu. Rozsáhlý software zahrnuje správu všeho, co ve firmě potřebujete, od dokumentů až po správu zákazníků, a může být nasazen i na plánování jednotlivých projektů. Mnohé funkce v programu připomínají poštovního klienta Outlook, s nímž si DokuWork také může bez problémů synchronizovat data. Program je vzdor množství funkcí uživatelsky přehledný a snadno se obsluhuje.
TIP: Pro nainstalování nástroje pod operačním systémem Windows Vista a 7 musíte přechodně vypnout Řízení uživatelských účtů a instalaci provést s oprávněním správce.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
dokuwork.com

Free Disc Burner

Vypalování Blu-ray disků

Free Disc Burner od firmy DVDVideoSoft je nekomplikovaný malý nástroj pro zápis na CD, DVD a Blu ray disky. V aktuální verzi k tomu navíc přibyla funkce pro vypalování ISO souborů – tedy obrazů disků, jimiž můžete pořizovat věrné kopie svých datových nosičů. Jinak se rozsah funkcí omezuje jen na to nejnutnější. Program podporuje disky BD-R/BD-RE (Blu-Ray), DVD-R Double Layer, DVD-R Dual Layer, DVD+R/DVD+RW. Program nabízí i nástroje pro tvorbu obrazů disků bez nutnosti kopírování na pevný disk.
TIP: Program Free DVD Video Burner od téhož výrobce je nástroj specializovaný na vypalování video DVD.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
dvdvideosoft.com

Heaven Benchmark

Test grafického výkonu

Heaven Benchmark vám zprostředkuje dobrou představu o tom, jakého grafického výkonu váš PC dosahuje a jak si vede ve srovnání s jinými moderními stroji. Test se dá nastavit na DirectX 9, 10, 11 a OpenGL 4.0 a na přání zohledňuje i stereoskopické 3D zobrazení. Další nastavení se mj. týkají shaderů a antialiasingu.
TIP: Za cca 500 USD je k dostání profesionální verze, která naměřené výsledky ukládá v podobě CSV souboru, dá se ovládat z příkazového řádku a může běžet v nekonečné smyčce.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
unigine.com

Paint.NET

Silný obrazový editor

Čím se Paint.NET oproti jiným bezplatným obrazovým editorům vyznamenává, to je možnost pracovat s více vrstvami. Také jinak obsahuje vše, co se od softwaru této kategorie očekává: nástroje, jako je kouzelnická hůlka, pipeta a razítko, funkce pro změnu jasu, kontrastu, barevného odstínu nebo sytosti a samozřejmě tucty efektů pro umělecké zpracování.
TIP: Po aktivaci "Help | Plugin" se dostanete na webovou stránku, na níž najdete mj.doplněk pro importování PSD souborů s více vrstvami.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
getpaint.net

GoodSync

Libovolné porovnání dat

Připadá-li vám synchronizační funkce ve Windows vybavená příliš spartánsky, pak byste měli věnovat pozornost nástroji GoodSync. Software kopíruje data přes LAN stejně jako přes internet, podle volby provádí porovnání jen v jednom směru, používá – rovněž na přání – dočasné soubory jako zálohu přenosů a umí samostatně založit chybějící složky. Program nabízí přehledné rozhraní s možností práce se záložkami, což dává uživateli mnohem větší komfort při práci.
TIP: V programu najdete funkce, jimiž můžete určit, který soubor má v případě konfliktu verzí dostat přednost.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win 2k/XP/Vista/7
JAZYK: čeština, angličtina
goodsync.com

Magical Jelly Bean Keyfinder

Vyhledání CD klíče

Koupi nového pevného disku pociťují mnozí uživatelé jako podnět k přeinstalování Windows, aby další práci začali s "čistým stolem". Často je pak čeká nemalé zděšení, když nemohou najít licenční klíč k Windows, nebo k aplikacím. Před novou instalací operačního systému proto použijte Magical Jelly Bean Keyfinder, který z vaší verze Windows načte "Product ID" a "CD Key". Aplikace vám prozradí registrační kód u produktů Windows 95, 98, ME, NT4, 2000, XP, Server 2003, Windows Vista, Office 97, Office XP a Office 2003.
TIP: Příkazem "Tools | Load Hive" můžete tyto údaje zjistit i pro paralelně nainstalovanou verzi Windows ve vašem počítači.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win 2k/XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
magicaljellybean.com

SlimDrivers

Aktualizace ovladačů

Nejste si jisti, zda máte v systému aktuální ovladače? Nástroj SlimDrivers vám pomůže. Jednoduše jej spustíte, necháte oskenovat počítač, a nástroj vám nabídne aktualizace ovladačů k vašemu hardwaru. Vše je navíc automatické. Stačí, když kliknete na tlačítko Download Update. Program jen vypíše, že po dobu instalace je třeba deaktivovat Windows Update, a nabídne vytvoření bodu obnovy. Poté sám stáhne a nainstaluje ovladač. Funguje to perfektně, občas ale nástroj nabízí instalaci staršího ovladače. Konkrétně se nám to stalo u řadiče sběrnice PCI.
TIP: Starší verzi ovladačů samozřejmě neinstalujte!
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
driverupdate.net

Cyberduck

PTP přenosy snadno a rychle

Cyberduck je na Macu už dlouho populární FTP klient, který nyní bude k dispozici i pro Windows. Právě v době redakční uzávěrky se objevila beta verze, která však běží velice stabilně. Software se vyznačuje především velkým rozsahem funkcí. Podporuje nejen standardní FTP, ale také zašifrovaný SFTP a WebDAV. Kromě toho může přistupovat k předním "oblačným" službám, jako Amazon S3, Google Storage a Windows Azure. Dále existuje připojení na Dokumenty Google, bezplatný kancelářský balík na internetu: Cyberduck umí tam uložené texty a tabulky nejen stáhnout, ale také je přímo konvertovat do odpovídajících formátů Microsoft Office.
Cyberduck se díky dobře uspořádané a jasně členěné ploše příjemně a jednoduše ovládá. Jeho konkurent FileZilla si však v tomto bodě může připsat jednu přednost: jeho dvouoknové zobrazení, které umožňuje upload i download pouhým přetažením myší, Cyberduck postrádá. Nicméně i s jeho prostředím, připomínajícím Průzkumníka, se uživatel rychle spřátelí.
TIP 1: Pod "Úpravy | Předvolby " můžete určit, jakou maximální šířku pásma si Cyberduck smí pro sebe nárokovat. Zabráníte tak omezením při surfování po internetu.
TIP 2: Pomocí "Soubor | Synchronizovat " můžete porovnat obsah lokální složky přímo s adresářem na FTP serveru.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win XP/Vista/7
JAZYK: čeština, angličtina
cyberduck.ch

Rename Master

Nový název v okamžiku

Kdo hledá profesionální nástroj na přejmenování souborů, hudebních sbírek, filmů, webových stránek, nebo obrázků, ten by neměl přehlédnout Rename Master. Program umí na libovolném místě názvu souboru vložit nové součásti, zvládá zástupné znaky a nahrazování malých písmen velkými (a obráceně). Navíc dokáže soubory očíslovat. Pozor, používání této utility je pouze pro pokročilé uživatele!
TIP: Pokud aktivujete "Thumbnail list" v nabídce "View", program zobrazí motivy obrazových souborů ve složce jako miniatury v náhledu.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win 2k/XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
joejoesoft.com

SPlayer

Přehraje všechno

SPlayer je na první pohled docela malý multimediální přehrávač, který však vykazuje udivující rozsah funkcí. Podporuje ne méně než 46 audio- a videoformátů (DVDRip, HDTV, RMVB, QuickTime, MPEG-2, MPEG-4, AC3/DTS, VP3/6/7, Indeo, XVD, OGG/OGM, APE, FLAC, TTA, AAC, MPC, 3GP/AMR), mezi nimi také Flash a RealMedia. Kromě toho nabízí jednoduché zpracovávací funkce, například pro změnu jasu a kontrastu, pro doostřování obrázků a autokorektury barev.
TIP: Program je vybaven nástrojem pro rychlé stahování anglických nebo čínských titulků a grafickým zobrazením průběhu přehrávání multimédií.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
www.splayer.org

Any Video Converter

Transformace videa

Z mnoha webových stránek si můžete bezplatně stáhnout videa, abyste je lokálně archivovali na pevném disku nebo přenesli do mobilního přehrávače. Zejména přenosné přístroje však často neumějí přehrávat flash videa. O potřebnou úpravu filmů se dokáže postarat Any Video Converter, který načte prakticky každý videosoubor a převede jej do nejdůležitějších přístrojových formátů. Program pracuje i s formáty pro mobilní telefony, PDA, herní konzole PSP nebo přehrávače iPod.
TIP: Videa z YouTube, Google, MetaCafe a Nico můžete myší přetahovat do okna Any Video Converteru, později společně stáhnout a zkonvertovat.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win 2k/XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
any-video-converter.com

TapinRadio

Internetové rádio

TapinRadio vám zřídí malý funkční přijímač hudebních streamů z internetových vysílačů z celého světa. Program je přehledný a systémově nenáročný. Jeho stále aktualizovaný seznam stanic zahrnuje tisíce vysílačů, které jsou seřazeny podle regionů a podle žánrů. Software ukazuje nové songy v oznamovací oblasti, nabízí zapínací automatiku a běžící stream zaznamenává jako MP3 soubor na pevný disk. Formáty přehrávání: WMA, AAC+, OGG, MP3 či FLAC.
TIP: Ekvalizér slíbený v popisu programu nenajdete v nabídkách, nýbrž teprve po kliknutí pravým tlačítkem myši do horní oblasti okna.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win 2k/XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
tapinradio.comURL měsíce

DUCKDUCKGO

Pod názvem DuckDuckGo vstoupil do vod internetu nový vyhledávač, který se soustřeďuje na zobrazování skutečně relevantních webových stránek. Nabízí zpravidla méně nálezů než třeba Google, ty jsou však kvalitnější. DuckDuckGo lze doporučit, jestliže hledáte například domovské stránky podniků nebo osob.
duckduckgo.com

GLOTZDIREKT

Glotzdirekt je německý portál, který vás přímo napojí na mediatéky veřejnoprávních a soukromých televizních vysílačů a seřadí je podle rubrik. Díky možnosti výběru zemí se dostanete i na české vysílače.
glotzdirekt.de/country/25

BURNBIT

Burnbit udělá z libovolného souboru "torrent" pro výměnu dat v síti BitTorrent.
Máte-li na své domovské stránce soubory, které chcete předat dalším, seznamte se s touto webovou službou.
burnbit.com

 


Komerční sdělení