Menu
CHIP Speedtest

Zdvojený místo ostrého

Zdvojený místo ostrého

Téměř všechny 3D televizory trpí problémem zvaným crosstalk. Právě ten způsobuje ve 3D režimu rozmazání kontur a zdvojení obrazu. Tento jev lze technicky řešit, je to ale příliš drahé.
CHRISTOPH SACKMANN

Režiséři 3D filmů by si měli dávat pozor na rychlé scény, protože se při nich u LCD televizorů vytváří obrazové chyby nazývané crosstalk. Tento jev je u LCD televizorů způsoben pomalou dobou odezvy LCD panelu. Právě pomalá doba odezvy panelu nad 10 milisekund způsobuje, že snímky určené střídavě pro pravé a pro levé oko se nestřídají tak rychle, jak by měly. U plazmových obrazovek tento problém nehrozí, protože jejich panely nejsou tak pomalé jako panely LCD televizorů. Chcete-li si ideálně užít sledování 3D obrazu na LCD televizoru, musíte televizor zapnout dobré dvě hodiny před začátkem sledování, aby měl panel čas se dostatečně zahřát a jeho doba odezvy se zkrátila, jak ukazuje graf našeho měření na protější stránce.

Studené krystaly pracují pomalu

S chybami crosstalku se nejčastěji setkáváme u krátce zapnutého LCD displeje či televizoru při aktivovaném 3D režimu. Každý pixel zobrazovacího panelu se skládá ze tří subpixelů, ve kterých jsou osazeny tekuté krystaly propouštějící nebo blokující procházení světelných paprsků červené, zelené a modré barvy (RGB). Pokud jsou všechny tři subpixely "otevřené" a propouští najednou červené, zelené i modré světlo, vyzařuje kompletní pixel bílou barvu. V případě, že jsou všechny tři subpixely "zavřené", jeví se navenek pixel jako černý. Má-li panel monitoru či televizoru zajistit dostatečně rychlé střídání obrazů určených pro levé a pravé oko, musí se stav pixelů změnit minimálně stokrát za sekundu. V současnosti používané závěrkové brýle pak se stejnou frekvencí zakrývají levé či pravé oko tak, aby divák sledoval pouze levým okem obraz určený pro levé oko a pouze pravým okem obraz určený pro oko pravé. Mozek pak skládá střídavě zaznamenaný obraz do 3D podoby. Studené krystaly však pracují pomaleji než krystaly zahřáté několikahodinovým provozem monitoru či televizoru, takže v některých případech, jako je například střídání šedých odstínů, může dojít k tvoření crosstalku. Výrazné změny vyžadují u tohoto barevného odstínu rychlé a úplné otočení dlouhých molekul tekutých krystalů. Při vyšší teplotě se pak tyto molekuly otáčejí rychleji.
S úbytkem crosstalku při dlouhodobějším provozu televizoru se pravidelně setkáváme i při měření kvality obrazu v naší testovací laboratoři. Po zhruba dvou hodinách provozu se téměř u všech testovaných televizorů tento negativní jev minimalizuje. U některých televizorů se však crosstalk při delším chodu po částečném potlačení opět objevuje, i když o něco méně znatelně. To je dáno systémem regulace vnitřní teploty televizoru, jelikož jakmile se panel obrazovky zahřeje na příliš vysokou teplotu, sepne se chlazení, které ochladí i krystaly, a reakce krystalů se opět zpomalí.

Technické řešení je drahé

Majitelé televizorů nemohou výskyt crosstalku nijak ovlivnit a jen málokterý uživatel zapne a zahřeje televizor dvě hodiny před plánovaným sledováním 3D filmu. Tento problém ale nedokážou snadno odstranit ani sami výrobci. Relativně snadným řešením by bylo předehřívání panelu již v pohotovostním režimu televizoru, to by ale znamenalo výrazně zvýšenou spotřebu, a i kdyby za ni byli spotřebitelé ochotni připlatit, zařízení by nesplňovalo přísné regule o spotřebě ve spánkovém režimu. Částečným řešením by mohla být tzv. technologie "Panel Overdrive", která spočívá ve zvýšení příkonu elektrické energie ke krystalům, které by urychlilo dobu odezvy panelu. I televizory s rychlejší dobou odezvy však vykazují v naší testovací laboratoři určitou, i když znatelně nižší míru crosstalku. Reakce krystalů je rychlejší u 800Hz panelu, kterým disponuje například nový Samsung UE55D8000 cca za 75 000 Kč. Výrobci se kvalitu obrazu u 3D snaží vylepšit inovacemi podsvícení, výběrem materiálu i technologií výroby panelu, ale pravda je, že u dostupných LCD TV zatím žádné rozumné technologické řešení crosstalku neexistuje. Pokud tedy chcete televizor hlavně ke sledování 3D titulů, kupte si raději plazmu.
AUTOR@CHIP.CZ


VÝSKYT CROSSTALKU V ZÁVISLOSTI NA ČASE
U všech 3D LCD televizorů, které procházejí naší testovací laboratoří, zjišťujeme i výskyt crosstalku, který je méně viditelný u zahřátého přístroje.
Crosstalk mizí
Po přibližně dvou hodinách provozu ztrácejí rušivé efekty na intenzitě.
Negativní crosstalk
U televizoru Toshiba nastává opačný problém: jasné části obrazu se ztmavují.
Samsung UE40C8790
Vnitřní ventilace ochladí panel a zvýší výskyt crosstalku.
Sharp LC-46LE925E
Ve studeném stavu vykazuje negativní crosstalk, který postupně mizí.
Philips 46PFL9705H
Crosstalk mizí až po dvou hodinách provozu.
Toshiba 40WL768G
Rychle se zahřívá a poté vykazuje negativní crosstalk.


TECHNOLOGIE 3D LCD TELEVIZORŮ
Každý subpixel je zepředu a zezadu kryt vrstvou skla. Mezi těmito vrstvami se nacházejí tekuté krystaly, které natáčením ovlivňují množství propouštěného světla. U 3D filmů je nutné, aby se krystaly stihly za jednu sekundu přetočit alespoň stokrát, a v zahřátém stavu se otáčejí rychleji.
Polarizační filtr
Barevný polarizační filtr propouští pouze horizontálně či vertikálně směrované světelné vlny.
Nepolarizované světlo
Světelné vlnění vytvářené podsvícením displeje se šíří do všech směrů.
Tekuté krystaly
Krystaly se chovají stejně jako kapalina a reagují rychleji v zahřátém stavu.
Polarizované světlo
Světelné vlnění prochází polarizačním filtrem, jen pokud je tekuté krystaly natočí do odpovídající polarizace.


Plazmové TV crosstalkem netrpí
Crosstalk je problémem pouze LCD televizorů, ale se zdvojeným obrazem se v 3D režimu můžeme setkat i u plazmových televizorů. Ty se objevují v okamžiku, kdy obrazové body plazmové obrazovky dohasínají pomaleji, než se objeví další snímek. Tento efekt se u nových modelů plazmových televizorů daří výrazně omezovat využitím nového typu fosforu. Crosstalk může být způsoben také polarizačním skleněným filtrem. Technologie polarizace pracuje tak, že vyzařuje polarizované světlo po řádcích, které lze sledovat pouze prostřednictvím odpovídajícím způsobem polarizovaných brýlí. Pokud se však na obrazovku podíváte skrze špatné či vadné brýle, bude obraz vykazovat rušivý crosstalk.

Sony Ericsson Mix Walkman a txt

Nové telefony na hudbu a na texty

Společnost Sony Ericsson představila dva nové mobilní telefony.
Zatímco Sony Ericsson Mix Walkman nabízí spojení zábavy a kvalitního poslechu hudby, Sony Ericsson txt Pro je vybaven plnohodnotnou výsuvnou QWERTY klávesnicí a zprostředkuje pohodlnější kontakt s přáteli na sociálních sítích díky speciální integrované aplikaci. Oba nové telefony disponují dotykovým displejem, umožňují nahrávání videa nebo Wi-Fi připojení pro prohlížení internetových stránek či chatování.
Sony Ericsson Mix Walkman představuje novou možnost poslechu hudby ve vysoké kvalitě, navíc zábavnou formou. Pro snadné hledání oblíbených skladeb je určeno speciální tlačítko Zappin. Stisknutím tohoto tlačítka se přehraje refrén následující skladby, který usnadní rozhodování o poslechu dalších písní.
Sony Ericsson txt pro nabízí spojení 3" dotykového displeje s 3,2megapixelovým fotoaparátem a plnohodnotnou výsuvnou QWERTY klávesnicí. Díky speciální aplikaci určené pro sociální sítě Facebook a Twitter umožňuje navíc průběžně sledovat aktualizace profilů pěti nejoblíbenějších přátel. Sony Ericsson Mix Walkman a Sony Ericsson txt pro budou na vybraných trzích dostupné ve třetím čtvrtletí tohoto roku.
INFO: www.sonyericsson.cz

Nokia Windows Phone ještě letos

Dva modely Nokie se systémem Windows Phone přijdou na trh ještě v posledním čtvrtletí tohoto roku. Jeden model má být plně dotykový a jeden má mít klávesnici. Nokia patrně usiluje o větší hardwarovou inovaci a nebude se vyhýbat výkonnějším procesorům – dosud upřednostňovala výdrž na baterie před výkonem. Pokud jde o tablety, zdá se, že Nokia s nimi nespěchá, a podle Jo Harlowové, viceprezidentky Nokie, se snaží pracovat na něčem, čím by se od ostatních skutečně odlišila. Co se týká telefonů, uvedla, že vícejádrové procesory se musí zavádět opatrně s ohledem na výdrž.
INFO: www.nokia.cz

ICQ pro Mac a beta pro Linux

ICQ pro Mac a Linux

Oficiální verze (po betě) ICQ pro Mac je hotova. Zároveň byla představena beta verze ICQ pro OS Linux. Verze obsahuje oblíbené komunikační možnosti instant messagingu pro chatování s přáteli, včetně integrované funkce Facebook chat. Tato funkce umožňuje uživatelům být ve stejný okamžik na ICQ a v kontaktu s přáteli na Facebooku stejně jako se skupinou přátel, se kterými sdílejí novinky na Facebooku, Twitteru, Flickru nebo YouTube. Historie zpráv s přáteli si můžete prohlédnout přímo ze seznamu kontaktů nebo z okna zpráv. Videa z YouTube mohou být ihned odesílána během chatu a mohou být zhlédnuta v okně chatu.
INFO: www.icq.com/cz

Nabídka na eBay.cz se rozšiřuje

Od května 2011 rozšířila společnost eBay nabídku zemí, ze kterých mohou zákazníci nakupovat zboží na českém mezinárodním obchodním portálu www.eBay.cz. Nově se možnost nákupu rozšířila o zboží z Číny a Hongkongu, zákazníci tedy mají nyní na výběr zboží z pěti populárních eBay tržišť: USA, Velké Británie, Německa, Číny a Hongkongu.
Nově mají také uživatelé možnost využít tzv. rychlého náhledu. Ten umožňuje získat důležité informace o vybraném zboží, aniž byste museli opustit seznam vyhledaných předmětů.
INFO: www.eBay.cz

Wi-Fi router Netgear WNDR4000

Nová vlajková loď

Společnost NETGEAR představila bezdrátový gigabitový dvoupásmový router WNDR4000. Tento router je prvním zařízením společnosti NETGEAR, které je založeno na standardu Wireless-N750. Bezdrátová přenosová rychlost standardu N750 zvládne pokrýt datové potřeby nejnáročnějších síťových aplikací v čele se streamováním HD videa, hraním her pro více hráčů po síti či přenosem velkých souborů. Vyššího výkonu je dosaženo díky kombinované přenosové rychlosti Wi-Fi až 750 Mb/s, přičemž jsou využita dvě frekvenční pásma – 5GHz pásmo poskytuje rychlost až 450 Mb/s a 2,4GHz pásmo nabízí přenos dat rychlostí až 300 Mb/s.
Technologie Wireless-N750 posouvá možnosti standardu Wireless-N; v 5GHz frekvenčním pásmu poskytuje rychlost až 450 Mb/s, navíc přitom dochází k menšímu rušení než v rozšířenějším, 2,4GHz pásmu. Vyšší, 5GHz frekvence dokáže rovněž garantovat plynulejší přenos dat a spolehlivější streamování videosouborů pro novější přenosné počítače, herní konzole a další duální Wireless-N zařízení. K této rychlosti navíc router – v rámci standardu Wireless-N750 – nabízí další až 300Mb/s rychlost v pásmu 2,4 GHz; samozřejmostí je nejen podpora nejnovějšího standardu 802.11n, ale také staršího standardu 802.11g.
Router nabízí pokročilé funkce rodičovské ochrany. Nejedná se však o tradiční omezené možnosti filtrování, dostupné z administračního rozhraní běžných routerů – služba NETGEAR Live Parental Controls je založena na technologii OpenDNS a nabízí inteligentní filtrování obsahu či nežádoucích stránek díky synchronizaci s on-line databází. Router se prodává za cenu 3 200 Kč vč. DPH.
INFO: www.netgear.cz

Nejrychlejší USB 3.0 flash disk

Firma Kingston Digital oznámila uvedení USB flash disku Kingston DataTraveler Ultimate 3.0 Generation 2 (G2). Tento model je nejrychlejším USB flash diskem společnosti Kingston a využívá nativní ovladač pro rozhraní USB 3.0 pro lepší výkon a řízení spotřeby. Nový model má podle výrobce rychlost čtení až 100 MB/s a zapisuje rychlostí až 70 MB/s. Při zasunutí do USB 2.0 portu dosahuje disk rychlosti čtení a zápisu kolem 30 MB/s. DataTraveler Ultimate 3.0 G2 je dispozici v kapacitách 16 GB, 32 GB a 64 GB. Jeho rozměry jsou 73,70 × 22,20 × 16,10 mm.
INFO: www.kingston.com

Sada Appe iWorks

iWorks pro iPhone a iPod touch

Balík aplikací Apple iWorks, který se skládá z programů Pages, Numbers a Keynote, je dostupný i pro iPhone a iPod touch. Aplikace prošly úpravami, které umožní používání i na menších displejích s maximálním využitím dotykových pokynů. Aplikace importují a exportují dokumenty z aplikací iWork pro Mac OS a Microsoft Office, bezdrátově tisknou prostřednictvím technologie AirPrint a obsahují témata a šablony navržené společností Apple. Všechny aplikace iWork nabízejí vylepšenou správu dokumentů pomocí miniatur, které umožňují rychle najít požadované soubory, organizovat je a seskupovat do složek pomocí intuitivních gest.
Keynote umožňuje vytvářet prezentace, které si můžete prohlédnout na displeji s vysokým rozlišením Retina, nebo můžete mobilní zařízení připojit k projektoru nebo HD televizi. Pomocí aplikace Keynote Remote můžete z přístroje iPhone nebo iPod touch ovládat prezentaci Keynote na libovolném zařízení iOS nebo počítači Mac. Pages je textový procesor pro mobilní zařízení. Využívá displej s vysokým rozlišením a práci s textem usnadňuje funkce Smart Zoom (automaticky zoomuje na kurzor a po dokončení práce opět zobrazení odlomuje). Numbers pomocí gest Multi-Touch a inteligentní klávesnice umožňuje vytvářet tabulky. Aplikace fungují na přístrojích iPad a iPad 2, iPhone 3GS a iPhone 4 a iPod touch třetí a čtvrté generace. V obchodě App Store jsou k dispozici za 7,99 eura.
INFO: www.apple.cz

Wi-Fi router ZyXEL NBG-4615

Gigabitová rychlost a USB

ZyXEL Communications uvádí na trh svůj první produkt s aktivní funkcí NetUSB. Jde o bezdrátový gigabitový router NBG4615 třídy N.
NBG4615 navíc obsahuje technologii NetUSB, která umožňuje sdílet USB zařízení na domácí síti: když budete potřebovat něco vytisknout, není potřeba být fyzicky připojen k tiskárně, můžete využít vestavěnou funkci NetUSB. Stačí tiskárnu (nebo jiné USB zařízení) připojit k NBG4615, a všichni síťoví uživatelé mohou na tiskárně tisknout. Tím šetříte náklady spojené s nákupem dodatečných tiskáren nebo jiných zařízení.
NBG4615 disponuje nově vytvořeným grafickým rozhraním, které uživatele navádí celým procesem nastavení zařízení a sítě. V režimu "Easy Mode" (jeden ze dvou konfiguračních režimů) mohou uživatelé zapnout a vypnout často používané volby jedním kliknutím (např. volby Game Engine, úspora energie, filtrování obsahu a správa šířky pásma). Např.kliknutím na tlačítko zapnout/vypnout u volby Game Engine provedete jinak komplexní nastavení, které způsobí, že hrací data získají nejvyšší prioritu a budou přenášena nejvyšší možnou rychlostí (platí pro platformy PlayStation Network, Xbox Live a on-line PC hry). Zkušenější uživatelé ocení pokročilý režim "Expert Mode", ve kterém je možné provést podrobnou konfiguraci všech funkcí. NBG4615 mimoto dokáže zobrazit síťovou mapu, která ukáže všechna síťová zařízení (PC, notebooky, síťová ukládací zařízení) a jejich aktuální stav. Router se prodává za cenu 1 600 Kč vč. DPH.
INFO: www.zyxel.cz

Chrome OS na USB

Operační systém Chrome OS se zanedlouho začne prodávat předinstalovaný na chromeboocích; vyzkoušet si ho ale můžete i bez chromebooku. Do vlastního sestavení Chromium OS z otevřených zdrojů se však pustí málokdo. Pro ostatní vyvíjí neoficiální bootovací obrazy mladý hacker, který si říká Hexxeh. Chrome OS je vlastně ořezaný a upravený systém Ubuntu (Linux) – tak, aby naběhl rychle, aby se v něm spustil prohlížeč Google Chrome. Podporuje však místní ukládání souborů. Chrome OS si můžete buďto pustit ve stroji virtuálním, anebo můžete zkusit nabootovat nativní obraz z USB klíčenky.
INFO: http://chromeos.hexxeh.net/

Lenovo ThinkPad X1

Supertenký notebook

Během léta se u nás začne prodávat notebook ThinkPad X1. Má být hodně tenký a lehký a má vydržet přes 10 hodin (s externí baterií). Bude osazen druhou generací procesorů Intel Core i7. Ultratenký černý notebook bude díky tloušťce 16–21 mm patřit mezi nejtenčí notebooky na trhu. Má být vybaven 13,3" displejem, odolným vnitřním rámem a v některých variantách i SSD diskem. Podle výrobce bude jeho hmotnost dosahovat cca 1,7 kg. 13,3palcový displej má být vyroben z tenkého alkalického hlinitokřemičitého skla, odolného proti poškrábání.
Společnost Lenovo modernizovala vzhled klávesnice, což se asi nebude líbit pravověrným příznivcům ThinkPadů. Lenovo samozřejmě tvrdí, že inovace jsou pro dobro a pohodlí zákazníka. Místo lampičky na vrchní straně displeje je u X1 poprvé podsvícená klávesnice zespodu. Odolnost proti polití naštěstí zůstala. Díky funkci Rapid Charge lze notebook po připojení adaptéru nabít na 80 procent plné kapacity cca za 30 minut. Kromě portů USB 2.0 bude vybaven jedním konektorem USB 3.0, eSATA portem a miniDisplay portem.
INFO: www.lenovo.cz

 

Komerční sdělení