Menu

Mailbox

INTERNET: CO JE A NENÍ DOVOLENO

Děkuji za vyčerpávající shrnutí tématu, není nad spolehlivou právní radu.
Občas nepochopitelné absurdity se totiž bohužel vyskytnou vždy a všude.

FRANTIŠEK HORECKÝ (E-MAIL)
CO JE JEŠTĚ LEGÁLNÍ? CHIP 7/11 - STR. 40

Chybový software

Které značky jsou nejlepší

Chip 7/11 - str. 96
V článku píšete: "Špičkou je v této oblasti TomTom, který rovněž nabízí speciální software pro PC." Bohužel jsou k dostání stále ještě jen přístroje, které pracují se softwarem MyTomTom. To znamená aktualizace map, zálohování, updaty jsou možné jen přes tento program. Problém je v tom, že tento "speciální software" od svého uvedení na podzim 2010 nefunguje, v polovině dubna bylo teprve možné aktualizovat nainstalované mapy, to je ale vše. Z nabízených možností je v současné době použitelných maximálně padesát procent.
KAREL ROŽÁNY (E-MAIL)

Přísné spojení s konkrétním přístrojem

HDTV: Nejlepší satelitní receivery

Chip 7/11 - str. 82
Ve svém článku uvádíte, že většinu receiverů bez pevného disku lze pomocí USB disku rozšířit o funkce nahrávání a časového posunu (tzv. timeshift). To by mohlo být často praktické, protože USB disk lze jednoduše připojit k PC, aby bylo možné nahrávku přenést do počítače. Zde ale uživatel narazí na zásadní problém – nemožnost přehrání nahrávky na jiném zařízení. Já sám vlastním plazmový televizor Panasonic TX-P42GN23. Obsahuje všechny tři tunery, já osobně nejčastěji pracuji s DVB-S. I k tomuto přístroji mohu připojit externí USB pevný disk a nahrávat filmy. Nicméně každý takový disk musí televizor nejprve "zaregistrovat". Nahraný pořad je poté možné přehrát pouze a jedině na tomto jediném televizoru. Nahrávku nelze nijak zpracovat, musíte si projít i veškerou nahranou reklamou. Pokud disk připojíte přes USB k počítači, pozná PC pouze to, že se něco připojilo. Nic ale z disku nepřečte.
MARTIN ŠPITÁLSKÝ (E-MAIL)

Vir nebo poškození

Bootovatelné systémy

Chip DVD 7/11 - Microsoft Sweeper
Před několika dny jsem nastartoval svůj notebook s Windows XP, a ten mi bohužel asi po jedné minutě černé obrazovky napsal: Windows nelze spustit. Uvedený soubor je poškozen nebo byl vymazán: \WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\ SYSTEM. Mohli byste mi prosím poradit?
MATĚJ ZÍKA (E-MAIL)
Pravděpodobně máte poškozený některý ze systémových souborů – na vině může být softwarová chyba nebo vir. Oprava by však měla být relativně snadná – vložíte instalační disk Windows XP a po "nabootování" zvolíte opravu systému. Slovíčko "měla" přidáváme proto, že pokud jde o větší problém v systému, instalační disk vám sice systém opraví, ale zároveň do počítače nahraje "staré" soubory. Je tedy možné, že po opravě bude potřeba znovu nainstalovat service packy, záplaty atd.
Osobně bychom ještě před započetím opravy doporučili start z nějakého bootovacího DVD (možnost nabootování přímo z disku najdete téměř na každém Chip DVD, naposledy i v čísle 7/2011) a zazálohování všech důležitých dat.
REDAKCE CHIPU

Nabíjení iPadu přes USB

Tipy a triky: Hardware, Chyba měsíce

Chip 6/11 - str. 132
V čísle 6/2011 ste rozoberali problém s nabíjaním iPadu priamo z počítača. Existuje jednoduché riešenie v podobe "medzikusu" (viď foto), potom sa normálne nabíja aj iPad, iPhone ide aj bez tohto medzikusu. Ja som ho získal ku dokúpenemu adaptéru pre zariadenia, ktoré sa nabíjajú cez USB. Rovnaký problém vykazujú aj niektoré USB-nabíjačky do auta. Dlho som skúšal, kým som našiel nabíjačku, ktorá ide v aute bez medzikusu. Tento malý adaptér majú napríklad nabíjačky Vivanco, priamo na obale je uvedené, že je určený pre "jablka". Funguje to v pohode, mám to tak, od kedy mám iPad2.
DR. O. GROLLMUSZ (E-MAIL)

 

Kontakty

Dopisy
Redakce Chipu
Burda Praha, spol.s r.o.
Luxembourg Plaza
Přemyslovská 2845/43
130 00 Praha 3
Fax: 225 018 500
E-mail: chip@chip.cz

Ohlasy a otázky k jednotlivým tématům 
Hardware:
michal.bares@chip.cz, 225 018 682
Internet a bezpečnost:
petr.kratochvil@chip.cz, 225 018 768
Software a komunikace:
vratislav.klega@chip.cz, 225 018 323

Ohlasy a otázky k Chip DVD
Tel.: 225 018 624, 225 018 628
E-mail: chipdvd@chip.cz
Web: www.chip.cz/dvd

Všechny další adresy a kontakty naleznete v tiráži na straně 144.    
Vzhledem k omezené kapacitě redakce vám bohužel nemůžeme zaručit, že zodpovíme vaše technické dotazy, které se netýkají přímo článků a programů uveřejněných v tištěném Chipu nebo na Chip DVD.

Info: Předplatné Chipu

SLUŽBA PŘEDPLATNÉHO
Dostribuci pro předplatitele časopisu Chip provádí v zastoupení vydavatele společnost Mediaservis, s.r.o. Písemné a telefonické objednávky a případné reklamace předplatného v ČR směrujte na poskytovatele: 
Mediaservis s. r. o., Zákaznické centrum, Vídeňská 998/63, 639 63 Brno nebo P.O.Box 63, 639 63 Brno.
Tel.: 541 233 232, fax: 541 616 160
E-mail: chip@mediaservis.cz
Univerzální bílá linka na objednávky předplatného: 840 200 260
On-line objednávky zadávejte na www.chip.cz/predplatne.
Vlastní doručování předplacených časopisů zajišťuje Česká pošta.
Další informace najdete také v tiráži na straně 144, případně přímo na www.chip.cz/predplatne. 

STARŠÍ ČÍSLA A SPECIÁLY
Objednávky a doposílání starších čísel a speciálních vydání jsou realizovány výhradně prostřednictvím společnosti D Servis, 
ing. Staněk, tel. 737 388 459, e-mail: vladimirstanek@seznam.cz.
Na uvedeném kontaktním spojení získáte informace o cenách i stavu zásob požadovaných titulů, a to včetně podmínek doposílání.