Menu
CHIP Speedtest

Konec Kino.to: Kde se můžete stále dívat

Konec Kino.to: Kde se můžete stále dívat

Nad "alternativními" internetovými videoslužbami a filmovými službami se pomalu stahují mraky. Nedávno byla "ukončena" služba Kino.to a objevují se žaloby na další služby tohoto typu. I tak ale existuje celá řada webů nabízejících zajímavou zábavu.
NIELS HELD

CO SE SKRÝVÁ POD "KAPOTOU" LEGÁLNÍ, NEBO NELEGÁLNÍ? RIZIKO ZRUŠENÍ SLUŽBY
Streamovací portály Otevřené rozhodování Pod tlakem
G-Stream Portály jako Movie2k.to nebo G-stream.in odkazují na filmové či televizní záznamy na hostitelských serverech. Tyto servery pak na požádání video streamují. Během přenosu jsou segmenty videa dočasně uloženy na disku uživatele. IP adresy uživatelů jsou uloženy na portálu v logu. Není zcela jasné, zda je přijímání nelegálního streamu legální. Podle některých právníků ne, protože během ukládání do vyrovnávací paměti se vytváří kopie. Jednoznačné stanovisko zde ale prozatím neexistuje. Poskytování datových proudů je jasné porušení autorských práv. O tom, zda jsou nelegální i servery s odkazy na zdroje, se vedou soudní spory.
 Jedním kliknutím Na hraně

Menší tlak

RapidShare Na servery, jako jsou rapidshare.com nebo megaupload.com, nahrávají uživatelé často kopie filmů nebo přímo Blu-ray ripy. Odkazy na ně pak najdete ve specializovaných fórech a pomocí nástrojů, jako je JDownloader, si je můžete snadno stáhnout. Většina těchto serverů ukládá IP adresy uživatelů pouze krátkodobě. Podle našeho zákona není stahování materiálu chráněného autorskými právy nelegální. Pozor, v okolních zemích je tomu zcela jinak! Riziko postihu je však malé.
Vzhledem k tomu, že uploadeři nejsou propojeni s uživateli a provozovatelé serveru nezveřejňují obsah uložených dat (obvykle ho ani neznají), je riziko "vypnutí" minimální.
Peer-to-peer sítě Nebezpečné nahrávání Pod tlakem
BitTorrent V P2P sítích, jako je BitTorrent, "seedeři" (zdroje) nabízí ostatním DVD nebo Blu-ray ripy. Přístup k nim je prostřednictvím tzv. trackerů, které najdete na serverech typu thepiratebay.org nebo torrent.to. Jakmile je soubor stažen, klient ho začne nabízet také ostatním. Trackery ukládají IP adresy. V P2P síti funguje princip, že každý, kdo si stahuje nelegální soubory, se zároveň stává i jejich zdrojem. A to je trestné! Riziko postihu je v tomto případě velké.
Vytváření "tracker" serverů nabízejících "odkazy" na nelegální soubory je podle výsledků některých soudních jednání trestné.
Peer-to-Peer TV Závislé na zdroji Menší tlak
SopCast V P2P TV jsou místo souborů "připojeným" klientům distribuovány streamy. Klienti využívají nástroje typu SopCast, PPLive nebo Zattoo. Populární jsou především sportovní kanály – například fotbalové zápasy z čínských televizních kanálů, které mají licenci vysílat "na web". Tyto streamy jsou poté nelegálně "distribuovány" mimo Čínu. Příjem datového toku od zahraničních provozovatelů vysílání může být z právního hlediska nelegální, protože data jsou obvykle distribuována mimo zónu licence. Riziko postihu je však malé. Pokud mají servery platnou licenci pro vysílání obsahu v cílové zemi, je jejich činnost zcela legální.
Videoservery Bez rizika Bez problémů

YouTube

Poskytovatelé služeb, jako jsou YouTube nebo Vimeo.com, umožňují nahrávat uživatelům video na servery. Materiál chráněný autorskými právy obvykle pochází přímo od majitele autorských práv, integrovaný filtr umožňuje odstraňovat ilegální obsah. Na některých serverech, jako MSN Video (msn.com), není možný upload uživatelů, jsou zde pouze filmy z legálních zdrojů. Uživatelé mohou k nabízeným zdrojů přistupovat bez obav, pokud není známo, že jde jasně o nelegální data – jako například nejnovější filmy. I v tomto případě je ale riziko postihu malé.
Tyto služby v souladu s právní povinností pravidelně na žádost držitele autorských práv odstraňují nelegální soubory.

 

Internetové knihkupectví

Nová verze knihkupectví Kosmas

Firma Kosmas spustila novou verzi internetového knihkupectví Kosmas.cz, které patří k nejstarším českým elektronickým obchodům. Nezměnilo se pouze logo a design stránek, nová je i celá aplikace a přibyly nové služby. Firma investovala do vlastní zakázkové technologie. Při realizaci nového vzhledu knihkupectví byla hlavním cílem maximální jednoduchost navigace a přehlednost stránek bez zbytečných rušivých prvků. Větší prostor a lepší prezentace jsou věnovány hodnocením zákazníků či ukázkám z recenzí v tisku.
V technickém řešení byla velká pozornost věnována novému fulltextovému vyhledávání s našeptávačem, aby relevance výsledků a komfort byly srovnatelné s tím, na co jsou uživatelé zvyklí z předních internetových vyhledávačů. K dalším novinkám patří například věrnostní program, informace o dostupnosti knihy v síti "kamenných" prodejen firmy Kosmas nebo možnost objednávky bez registrace. Během léta a podzimu bude knihkupectví rozšiřovat sortiment – v první řadě o e-knihy. Možnost osobního odběru internetových objednávek rozšíří na celou síť firemních prodejen.
INFO: www.kosmas.cz

D-Link DUB-1340

Rychlý USB 3.0 hub

Společnost D-Link uvedla na trh další novinku mezi produkty pro digitální domácnost. Její vysokorychlostní čtyřportový USB 3.0 hub propojí počítač s USB 3.0 zařízeními nové generace, jako jsou tiskárny, videokamery a externí pevné disky. D-Link DUB-1340 je vybaven technologií podle nového standardu USB 3.0, který přenáší data rychlostí dosahující až 4,8 GB/s.
Nový rozbočovač pracuje s jakýmkoliv USB zařízením a je zpětně kompatibilní se zařízeními odpovídajícími normám USB 1.0, USB 2.0, OHCI (Open Host Controller Interface) a EHCI (Enhanced Host Controller Interface). DUB-1340 je možné propojit do kaskády s dalšími USB 3.0 rozbočovači. Pomocí 42 uzlů lze do hvězdy zapojit až 127 USB zařízení. Nový produkt umí pracovat bez externího napájení, což z něj může činit přenosný rozbočovač, anebo naopak díky připojení k napájecímu zdroji může napájet ostatní USB zařízení. DUB1340 funguje s operačními systémy Windows, Mac nebo Linux.
INFO: www.d-link.cz

Vyhledávače

Nejvyhledávanější témata

Portál Seznam.cz uveřejnil na své stránce skokanů českého internetu výsledky, ze kterých vyplývá, že v červnu Češi na internetu nejvíce hledali informace o stávce dopravců. Platí to jak celorepublikově, tak pro jednotlivé regiony. Více než kdy jindy si lidé hledali informace o místních dopravcích. V červnu lákaly i svatby českých celebrit – například Lucie Vondráčkové nebo Aleny Šeredové. Zájem vyvolaly i informace okolo zatmění Měsíce nebo o novém českém filmu Lidice. Mezi akcemi, o které měli Češi zájem, dominovala Muzejní noc či akce Bahna.
INFO: www.seznam.cz

Komerční sdělení