Menu
CHIP Speedtest

Nejlepší tipy pro facebook

08.10.2011 21:59 | Redakce Chip 0

Nejlepší tipy pro facebook

Jak ochránit data před špiony? Jak optimalizovat fotografie, aby vypadaly dokonale? A jak vůbec nastavit Facebook tak, aby nevyzrazoval více, než sami chcete? Přinášíme nejlepší tipy pro největší sociální síť.
CLAUDIO MÜLLER

Facebook není ke svým uživatelům příliš přátelský. Prakticky nepřetržitě přichází s novými funkcemi, u starých stále mění ovládání a vlastnosti. Pro méně zkušené uživatele je to problém. Ani ti zkušení však nemívají Facebook správně nastaven. Vyhledávací stroje, jako je třeba http://youropenbook.org, pak na vás mohou prozradit více, než jste si představovali. Na webové stránce můžete najít své statusy, myšlenky, které jste si zapsali do profilu, i fotografie z večírku. Nastavení soukromí je proto nesmírně důležité a náš návod vás provede všemi kroky, abyste na nic nezapomněli. Standardní nastavení Facebooku totiž o vás může prozradit mnohem více, než byste očekávali. Přitom některé položky k ochraně soukromí jsou skryté hluboko v nastaveních.
Nespoléhejte se na to, že jste po založení svého profilu provedli příslušná opatření. Mezitím Facebook přidal mnoho nových funkcí, o které je třeba se postarat.
Aktivní uživatele může Facebook zahltit e-maily. Vždy když někdo přidá komentář, napíše něco na zeď nebo vás třeba označí na fotce, vám přijde nová e-mailová zpráva. Jestliže to chcete změnit, zvolte v nastavení účtu "Upozornění" a pro každou akci můžete povolit nebo zakázat vyrozumění e-mailem. Tak si sami nastavíte, na co má Facebook upozorňovat.
AUTOR@CHIP.CZ

Bezpečný start: Důkladné nastavení
Po registraci na Facebooku proveďte nejprve nastavení svého profilu, než začnete kontaktovat přátele.
VIDITELNÝ OBSAH: Vaše soukromé informace, kontakty, veškeré fotografie jsou standardně viditelné úplně každému. A to není dobře. Proto je třeba nastavení upravit. Po přihlášení zvolte "Účet | Nastavení soukromí | Upravit nastavení". Naše doporučení: Vše povolte pouze pro své přátele, nikoliv pro "přátele přátel". Nikdy nevíte, jaké "škůdce" mohou mít vaši přátelé v kontaktech.
ZEĎ: Nemusí být právě příjemné, když kdokoliv z vašich přátel může psát na vaši zeď a kdokoliv jiný z vašich přátel si to může přečíst. Naštěstí lze zakázat, aby přátelé psali na vaši zeď. Najděte položku "Přátelé mohou přidávat příspěvky na mou zeď" a zrušte zatržení u "Povolit".
SEZNAMY PŘÁTEL: Nechcete se o své myšlenky dělit se všemi přáteli? Máte zde pracovní i soukromé kontakty a chcete je rozdělit? I to Facebook umí. Klikněte na "Přátelé | Správa seznamu přátel | Vytvořit seznam" a vytvořte si seznamy podle svých představ – například rodina, kamarádi, kolegové apod. Budete je tak mít v oddělených skupinách.
BEZPEČNÉ PŘIPOJENÍ: Pokud chcete mít jistotu, že nikdo nesleduje vaši činnost na Facebooku, zapněte si bezpečné připojení pomocí HTTPS. Vejděte do "Nastavení účtu" a v levé části klikněte na "Bezpečnost ". V části "Zabezpečené procházení" klikněte na "Upravit" a zaškrtněte volbu, že chcete procházet pomocí HTTPS. Poté klikněte na "Uložit změny".

V bezpečí: Zakažte aplikace
Používáte-li aplikace vytvořené třetími stranami, vážně riskujete ztrátu svého soukromí.
APLIKACE: Pokud vaši přátelé používají aplikace na Facebooku, jejich autorům prozrazují i mnoho detailů o vás. Chcete-li tomu zabránit, zvolte "Účet | Nastavení soukromí" a v části "Aplikace a webové stránky" klikněte na "Upravte svá nastavení". Zde v části "Údaje dostupné prostřednictvím vašich přátel" klikněte na "Upravit nastavení " a zrušte položky, které nechcete sdílet neznámým výrobcům aplikací. Rovněž si projděte veškeré své vlastní aplikace a sami posuďte, které z nich používáte. Nepovolili jste některou jen ze zvědavosti? V části "Aplikace, které používáte" klikněte na "Upravit nastavení " a smažte veškeré aplikace, které nepoužíváte.
NEBUĎTE V REKLAMÁCH: Při zřízení účtu souhlasíte s tím, že vaše fotografie mohou být použity k propagačním účelům. Zatím se tak neděje, ale stát se to může. Naše doporučení: V nastavení účtu klikněte na "Reklamy na Facebooku" a poté na "Upravit nastavení reklam třetích stran". V nabízeném seznamu vyberte "Nikdo".
NEVĚŘTE: Na Facebooku je mnoho aplikací podvodných. Jak to poznáte? Bohužel těžko. Jen pamatujte, že žádná aplikace nezjistí, kdo sleduje váš profil – všechny aplikace tohoto typu jsou podvodné! Čím méně aplikací povolíte, tím lépe.

Profesionálové: Optimalizace profilu
Chcete mít dokonale kvalitní fotografie a špičkový profil? Tyto profesionální tipy vám pomohou.
VELIKOST OBRÁZKU: Nahráváte-li novou profilovou fotografii, připravte si ji v grafickém editoru tak, aby měla rozlišení 180 × 540 pixelů. Pak dostanete nejlepší možnou kvalitu. Pokud nahráváte fotografie, připravte je tak, aby jejich velikost nebyla větší než 720 × 720 bodů. Bude-li fotografie větší, Facebook ji zmenší a zkomprimuje, a to poměrně nekvalitně. Fotografie můžete ale nahrávat i v lepším rozlišení. Když přidáváte fotografie z disku, můžete zatrhnout položku "Vysoké rozlišení", a pak bude fotografie uložena až do velikosti 2 048 pixelů (delší strana).
SMARTPHONY: Řada smartphonů nabízí synchronizaci seznamu kontaktů s kontakty na Facebooku. To rozhodně nedoporučujeme – nevíte, které informace se kam dostanou a v telefonu se vám mohou vytvořit kontakty na přátele z Facebooku. Často dochází ke špatnému spárování a některé kontakty budete mít vícekrát.
OCHRANA PŘED HACKERY: Pokud v nastavení účtu v části Bezpečnost aktivujete položku "Upozornění na přihlášení", bude vám chodit e-mail s upozorněním, když se k vašemu účtu přihlásí někdo "z nového počítače". To se hodí pro případy, když se k Facebooku připojujete třeba jen z domácího a pracovního počítače. Platí to i pro mobilní telefony.


CHIP NA FACEBOOKU
Diskuse: Zhodnoťte články v aktuálním Chipu.
Novinky: To nejzajímavější ze světa IT.
Ankety: Zajímá nás, co si myslíte.
INFO: www.facebook.com/chipcz


Foto: Soukromí: Pečlivě nastavte, které informace o sobě chcete sdílet. Výchozí nastavení si vašeho soukromí neváží.
Foto: Štít na reklamu: Zvolte "Účet | Nastavení účtu | Reklamy na Facebooku | Upravit nastavení reklam se společenským kontextem " a ve výběru zvolte "Nikdo".
Foto: HD fotografie: Facebook nabízí i nahrávání fotografií ve vyšším rozlišení. Volbu je třeba aktivovat již během nahrávání. Maximální rozměr fotografie je 2 048 pixelů.
Foto: Soukromí Pečlivě si nastavte, kdo může vidět jaké informace. Ve výchozím nastavení si cizí lidé mohou prohlížet vaše fotografie
Foto: Aplikace Podvodné aplikace jsou nejpalčivějším problémem Facebooku. Zde můžete nastavit pravidla.
Foto: Kdo vás najde Zde si nastavíte, kdo vás může na Facebooku najít a kdo požádat o přátelství
Foto: Nastavení účtu Zastavte příval e-mailů a nestaňte se součástí reklamní fotografie.
Foto: Osobní Nezapomeňte nastavit, která alba fotografií smí vidět každý, a která jsou jen "pro někoho".

 

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání

Komentáře

K tomuto článku dosud nebyly žádné komentáře přidány.
Komerční sdělení