Menu

Nový iPhone – "facelift" čtyřky

Apple iPhone 4S

Nový iPhone – "facelift" čtyřky

Přestože nejde ani tak o nový model, jako spíše o "facelift" toho současného, představení iPhonu 4S vzbudilo rozruch na Twitteru, servery s "mobilní" tematikou padaly a byly přetížené. V České republice se začne tento model prodávat na státní svátek – 28. října.
Už to, že se nový iPhone nejmenuje 5, ale jen "4S", ukazuje, že změny jsou spíše kosmetické. Vzhled iPhonu 4S je prakticky zcela identický jako u verze 4, na první pohled rozdíl nepoznáte. Změny proběhly u antén, se kterými měl iPhone 4 docela velké potíže (když uživatelé iPhone "špatně" drželi, měl špatný signál). Stejný zůstává displej – a to jak rozměr, tak rozlišení. Připomeňme, že ten má úhlopříčkou 3,5" a rozlišení úžasných 640 × 960 bodů.
Největší hardwarovou novinkou je tak procesor Apple A5. Ten je vybaven dvěma jádry a frekvence procesoru činí 1,2 GHz. Jeho součástí je také GPU – výkon se využije především při hrách. Identický procesor najdete také v iPadu 2. Podle oficiálních informací by měl být grafický výkon iPhonu 7× vyšší.
Dalšího vylepšení se dočkal fotoaparát. Ten má rozlišení 8 MPx (místo původních 5 Mpx) a objektiv by měl mít mnohem lepší světelnost. Už samotný Apple iPhone 4 však fotil výtečně. Kromě focení můžete nahrávat také video, a to až do Full HD rozlišení, tedy 1 920 × 1 080 bodů. Verze 4S dostane celkem tři velikosti paměti – 16, 32 a 64 GB. O ceně se prozatím můžeme jen dohadovat, protože ty zámořské jsou většinou o dost nižší, než za kolik si budete moci koupit iPhone u nás.
S novým iPhonem přichází také nový operační systém iOS. Ten bude dostupný pro iPhone 4, iPhone 3GS, iPad, iPad 2 a iPoud touch 3. a 4. generace. Přímo ze zamknuté klávesnice uvidíte notifikace aplikací. Novinkou je aplikace Siri, díky které bude možné iPhone ovládat hlasem. Funkce bude dostupná jen v angličtině, němčině a francouzštině. Další změny jsou ryze kosmetické. Aktualizace bude k dispozici od 12. října a stáhnout ji bude možné přímo do zařízení přes Wi-Fi.
Nejvíce nadšení vyvolal nový iPhone 4S u burzovních spekulantů. Po představení došlo na vystřízlivění a zjistilo se, že iPhone 4S vlastně nic opravdu nového nepřináší. Během dvou hodin se tak akcie Applu dostaly z hodnoty 381,44 až na 355,12. Poté už zase začala hodnota akcií pomalu stoupat. Naopak značný růst to znamenalo pro akcie Googlu. Ty rychle stouply z hodnoty 480 až na 501,9.
INFO: www.apple.cz

HTC Explorer

Levný smartphone

Společnost HTC rozšířila své portfolio produktů o nového zástupce v kategorii nejdostupnějších smartphonů, HTC Explorer. Novinka je určena těm, kteří doposud s chytrými telefony nepřišli do styku a hledají smartphone s ideálním poměrem cena/výkon. HTC Explorer je vybaven 3,2" HVGA (480 × 320 pixelů) displejem, třímegapixelovým fotoaparátem a operačním systémem Android. Telefon obsahuje také nejnovější verzi uživatelského prostředí HTC Sense. Zahájení prodeje HTC Exploreru je v České republice plánováno na listopad letošního roku, cena ještě nebyla upřesněna.
INFO: www.htc.cz

Největší LED LCD televize

Prozatím největším LED LCD televizorem na světě je podle firmy Sharp její 80palcový AQUOS LC-80LE632U. Televize má Full HD rozlišení (1 080p), je vybavena vestavěnou Wi-Fi a přístupem k aplikacím, jako jsou Netflix, CinemaNow a VUDU. Tato televize nabízí více než dvojnásobně větší plochu obrazovky než 55palcové modely. Systém plného LED podsvícení zajišťuje jednolité jasu. Zajímavou novinkou je fakt, že servisní technici on-line zákaznického servisu se mohou k televizoru vzdáleně připojit prostřednictvím internetu a pomoci s jeho nastavením, řešit nejrůznější problémy a optimalizovat kvalitu obrazu.
INFO: sharp.cz

Vyhledávače

Nová titulní stránka portálu Centrum.cz

Domovská stránka portálu Centrum.cz se v polovině září objevila s řadou vylepšení. Nová stránka používá větší písmo, výraznější barvy a jednodušší grafiku pro lepší čitelnost a snadnější navigaci na stránce. Úpravou prošlo i samotné logo Centrum.cz. V novém layoutu jsou také tři skiny, které umožní uživatelům personalizaci domovské stránky. Nejvíce relevantní a aktuální informace jsou umístěny v horní části stránky. Uživatelé na první pohled uvidí, jaké bude počasí, kdo slaví svátek, co zásadního se právě děje nebo zda jim přišel nový e-mail. Obsahové sekce budou více využívat větší fotografie jako upoutávky na konkrétní články. Ve spodní části stránky je nově přidáno i další vyhledávací okno.
INFO: www.centrum.cz
Komentář redakce: I v tomto případě se zdá, že portál Centrum.cz je ve srovnání se svým hlavním konkurentem, portálem Seznam.cz, vždy o krok zpět. Ten totiž představil odlehčenější verzi své titulní stránky zhruba o měsíc dříve. Seznam svoji homepage zmodernizoval, sjednotil s designem svých dalších služeb, zvětšil pole pro vyhledávání a přidal rychlou možnost pro vyhledávání v obrázcích.

3D projektory s HD rozlišením

Novou řadu 3D projektorů určených k projekci v plném rozlišení Full HD nabízí společnost Epson. Použité technologie podle Epsonu zajišťují vyšší svítivost. Obnovovací frekvence byla zdvojnásobena z 240 Hz na 480 Hz. Díky tomu mohou uživatelé vidět jasnější 3D obraz. Nejvýše stojí v této nové řadě pěti projektorů modely EH-TW9000 a EH-TW9000W, které mají svítivost 2 400 lumenů a vysoký kontrastní poměr (200 000:1). Jde také o první 3D projektory s Full HD rozlišením, které nabízejí bezdrátový přenos obrazu. Další tři projektory patří mezi cenově dostupnější 3D projektory s rozlišením 1080p.
INFO: epson.cz

Toshiba Qosmio DX730

První all-in-one počítač od Toshiby

Qosmio DX730 je první stolní počítač značky Toshiba v provedení "all-in-one".
Dominantou počítače Qosmio DX730 je dotyková obrazovka s úhlopříčkou 58,4 cm (23"). Lze ji ovládat dvěma prsty a podporuje filmy v úplném vysokém rozlišení Full HD (1 080p). Design počítače je inspirován vzhledem televizorů Toshiba a díky integrovanému hybridnímu TV tuneru pro příjem DVB-T a analogového vysílání se promění v zařízení, které je spojením počítače a televizoru.
Zařízení nabízí kapacitu pro ukládání fotografií, videí a hudby a současně má široké možnosti připojení různých dalších přístrojů. Přes port HDMI-In mohou uživatelé připojit také herní konzoli. Zvukovou stránku zajišťují audiokomponenty společnosti Onkyo – stereoreproduktory a subwoofer. Funkce Sleep-and-Music umožňuje přehrávat hudbu z připojeného MP3 přehrávače, aniž by bylo potřeba zapínat samotný počítač. Myš i klávesnice se připojují bezdrátově. Srdcem počítače Qosmio DX730 je nejnovější rodina procesorů Intel.
INFO: www.toshiba.cz

Mobilní operátoři

Čipové SIM karty u T-Mobilu

Od začátku října nabízí T-Mobile nový typ odolné M2M SIM karty a rozšíří nabídku o předplacený tarif M2M Twist, který je vhodný například pro hlídání rekreačních objektů. Nový druh M2M SIM karty je v porovnání s klasickou kartou výrazně menší. Je určen speciálně pro partnerská řešení – není vhodný pro použití v telefonu. Kromě rozměrů se odlišuje i větší odolností vůči vnějším vlivům, ať už jde o nárazy, působení tepla, vlhkost, nebo mechanické namáhání. Je tak vhodný například pro zařízení v automobilech, kde je schopen "přežít" i autonehody. Další novinkou je předplacený tarif M2M Twist, který doplňuje trojici klasických paušálů M2M Mini, M2M a M2M Premium. Předplacený tarif je určen pro majitele řešení pro dálkové ovládání topení, hlídání chat, chalup, ale i čtyřnohých miláčků či vozidel. Za 29 korun s DPH měsíčně získá zákazník 1 MB volných dat, 3 SMS do všech sítí a 3 MMS do sítě T-Mobile. Kromě toho umí tento Twist sám poslat svému majiteli SMS nebo e-mail o nízkému stavu či vypršení kreditu. Partnerský program T-Mobile funguje již od roku 2002. V současnosti je do něj zapojeno přes padesát firem, které nabízejí více než 100 produktů a služeb, jež využívají GSM/3G síť T-Mobile. Řešení se soustřeďují na lokalizaci osob, zvířat, zabezpečení objektů a vozidel, mobilní či vzdálený sběr dat, SMS aplikace, elektronické zdravotnictví (eHealth) či vzdálený přístup do kanceláře.
INFO: www.t-mobile.cz/partnership

MusicJet – hudba do mobilu

V České republice je pro hudební fanoušky k dispozici nová služba nazvaná MusicJet. Za měsíční poplatek 75 nebo 149 Kč včetně DPH získává uživatel víc než 1,5 milionu skladeb, které může přehrávat v počítači či mobilu. MusicJet funguje jako digitální archiv s domácími i zahraničními katalogy největších vydavatelství. K dispozici je i verze zdarma (s reklamou – v průběhu poslechu se zobrazují bannery a mezi skladbami znějí audioreklamy). Projekt vzniká jako společný podnik všech velkých vydavatelů, Ochranného svazu autorského (OSA) a majoritního vlastníka společnosti Bald Brothers.
INFO: musicjet.cz

Poptávkové weby

Nový web Profito.cz

Společnost mající několikaleté zkušenosti s provozem poptávkového systému ePoptávka.cz spustila novou službu Profito.cz (www.profito.cz), která se specializuje na poptávky od soukromých osob. Cílem služby Profito.cz je umožnit nalezení profesionálního řemeslníka či firmy zákazníkem na straně jedné a získání reálných zakázek pro opravdové profíky na straně druhé. Služba pomáhá vytvořit správné poptávky a nachází skutečné profesionály v téměř 530 oborech, které se zabývají službami a produkty poptávajících zákazníků.
INFO: www.profito.cz
Komentář redakce: Nová služba má výraznou konkurenci v zavedeném portálu NejŘemeslníci.cz, který na konferenci WebExpo v roce 2009 zvítězil v soutěži nových projektů a o rok později získal druhé místo v kategorii Dobrý nápad v anketě Křišťálová Lupa. Hlavní rozdíl proti běžným katalogům firem je, že jádrem webu NejŘemeslníci.cz nejsou záznamy firem, ale recenze zákazníků o realizovaných zakázkách. Recenze obsahují popis zakázky, slovní i bodové hodnocení dodavatele a fotografie výsledků práce.