Menu

Produkt měsíce: Zoner Photo Studio 14

Produkt měsíce: Zoner Photo Studio 14

CENA/VÝKON:     velmi dobrý
INFO:     zoner.cz/download
CENA:     od 749 Kč
TECHNICKÁ DATA
Jazyk:     čeština
Operační systém:     Win XP/Vista/7

Je už téměř pravidlem, že každý rok na podzim je je uváděna nová verze programu Zoner Photo Studio.
Výčet novinek začněme funkcí, která zatím jako jedna z mála v minulých verzích citelně chyběla. Možnost přímého nahrávání fotografií na servery Facebook, Flickr či Picasa nyní doplňuje i propojení se službou Zonerama, provozovanou tvůrcem Zoner Photo Studia. Napojení na webovou galerii vám umožní připravit si složky (alba) s fotografiemi v počítači a pak je pohodlně nahrát na web. Všechny změny provedené na PC i na webu (otočení fotografií, doplnění popisků atd.) se následně synchronizují. Vytvářet lze soukromá, veřejná i zaheslovaná alba. Prezentace fotografií na webu je efektní a pohodlná, chybí ovšem možnost pozvat k prohlédnutí alba přátele e-mailem nebo přes Facebook. Na webu Zonerama získáte základní prostor 2 GB pro ukládání fotografií s rozlišením až 1 920 × 1 200 bodů, větší snímky jsou do tohoto rozměru převáděny automaticky při zachování poměru stran.
Uživatelské rozhraní aplikace prošlo jen drobnými změnami, jako je například zobrazení fotografií v prohlížeči v podobě filmového pásu nebo vylepšená podpora práce s fotografiemi na více monitorech současně.
Podstatně zajímavější jsou nové funkce pro úpravy snímků. Začněme třeba funkcí pro vytváření HDR snímků (fotografií s vysokým dynamickým rozsahem expozice) metodou mapování tonality. Zoner Photo Studio automaticky zarovná a ořeže sérii snímků a nabídne vám náhled HDR fotografie k dalším úpravám. HDR efekt však můžete nasadit i na jednotlivé snímky, v tomto případě by se však určitě hodila možnost společného náhledu výchozí a upravené fotografie. Víceméně bezpracné vylepšení a úpravy fotografií nabízí nový nástroj na pokročilé odstranění šumu, pracující buď automaticky, nebo manuálně s možností detailních předvoleb. Zajímavý je i filtr, se kterým lze do nových snímků přidávat škrábance, skvrny, pomačkané okraje atd. Výraznější výsledky bychom očekávali od filtru Textura, jehož úpravy jsou viditelné jen v detailních náhledech na jednolité plochy snímků.
Odstranění nežádoucích objektů na fotografiích, velký tahák bezplatné aplikace Windows Live Fotogalerie, nyní najdete i v Zoner Photo Studiu. Zde ovšem nepotřebujete pro úpravu celou sérii snímků, ale stačí jen jediná fotografie. Program automaticky vyplní místo nežádoucího objektu tím, že dopočítá pozadí podle jeho okolí. S retušemi pomůže i nový nástroj Volná transformace, který kliknutím či potažením myší upraví vybranou část fotografie a zároveň jen lehce deformuje okolí. Jistě najdete i užitečnější využití tohoto nástroje, než je zvětšování poprsí a roztahování obličejů do nepřirozených grimas. Dalších změn a novinek v oblasti úpravy fotografií by se našlo mnoho, včetně řady vylepšení pro zpracování RAW dat z profesionálních digitálních fotoaparátů (rychlejší zobrazování náhledů, kvalitnější úprava soudkovitosti a chromatické vady objektivu či vylepšená korekce barev).
Až na zmíněnou spolupráci s webovou službou Zonerama zůstávají prakticky beze změny funkce pro export a prezentaci fotografií. Například export videoprezentace pouze v rozlišení DVD je dnes již zcela nedostatečný a zbytečně degraduje kvalitu fotografií při promítání na velkoplošných televizorech. Uložit video s fotografiemi v plném HD rozlišení umí například i již zmíněná aplikace Windows Live Fotogalerie.
Zastavme se ještě u výkonu Zoner Photo Studia, který byl posílen především podporou výpočtů pomocí grafických čipů využívajících technologie CUDA či OpenCL. Zrychlení oceníte především při zpracování RAW snímků nebo při úpravách fotografií ve velmi vysokém rozlišení. Již od minulé verze je samozřejmostí 64bitová verze aplikace, stejně jako optimalizace pro využití výkonu vícejádrových procesorů (nyní ještě vylepšená).
Zoner Photo Studio je k dispozici ve dvou různě vybavených edicích. Levnější verze HOME postrádá zpracování RAW dat, vytváření HDR snímků pomocí nové funkce mapování tonality, pokročilé odstranění šumu, funkce pro detailní korekci expozice a barev nebo možnost vytvářet z fotografií webové a DVD prezentace. Za necelých 500 Kč si můžete přikoupit rozšíření licence pro použití Zoner Photo Studia na všech počítačích v domácnosti a příznivé jsou i ceny upgradu ze starších verzí programu – investice, které jistě nebudete litovat. Před pořízením licence můžete Zoner Photo Studio 14 testovat plných 30 dní.
RADEK KUBEŠ
Závěr -  Zoner Photo Studio 14 je funkčně daleko před konkurencí v podobě gigantů jako Google či Adobe, nad drobnými nedostatky můžeme mávnout rukou.
Alternativa -  Zdarma můžete použít aplikace Google Picasa nebo šikovnou Windows Live Fotogalerii, Adobe Photoshop Elements je dražší, ovšem nikoli lepší.

VÍCE NEŽ DOST INOVACÍ
Pokud by se snad zdálo, že další nová verze Zoner Photo Studia nemá co převratného ukázat, byl by to velký omyl. Zoner Photo Studio 14 svými trumfy přebíjí světové konkurenty nabízející podstatně méně funkcí – často za vyšší cenu.


HARDWARE

Herní notebook

Asus G74SX-TY151V

CENA/VÝKON:     dobrý
INFO:     asus.cz
CENA VČ. DPH:     cca 33 000 Kč
TECHNICKÁ DATA
Procesor / paměť:     Intel Core i7-2630QM / 2,00 GHz / 8 GB
Displej / grafika:     17,3" / 1 600 × 900 / lesklý / GeForce GTX 560M
HDD / ODD:     2x 500 GB HDD / BD-R
Porty / vybavení:      1x USB 3.0, 3× USB 2.0, D-Sub, HDMI
PC Mark Vantage / 3D Mark Vantage:     7 493 / P9107 (GPU 7 874, CPU 17 174)
PC Mark 7 / 3D Mark 11:      3 222 / P2049, X663
Cinebench 9.5 / 10 / 11.5:     2 368 / 16 665 / CPU 4,46 / OpenGL 39,22 fps
Akumulátor / výdrž:     Li-Ion, 74 Wh / 3:34 hod.
Rozměry / hmotnost:     423 × 334 × 35 až 55 mm / 4 446 g

Extrémně herní: Herní "speciál" Asus G74SX je vhodnější označovat spíše jako přenosný počítač než jako notebook. Včetně baterie váží 4 446 gramů a spolu s mohutným adaptérem (782 g) bude v batohu vážit přes pět kilogramů. Díky velkým rozměrům však nabídne displej s nadprůměrnou úhlopříčkou 17,3", pohodlnou klávesnici s numerickým blokem, optickou mechaniku, vnitřní prostor pro uložení dvou 2,5" pevných disků a spoustu místa pro chlazení "nabušených" komponent.
Na první pohled nás potěšil střízlivý černý design, který není tak okázale "teenagerovský" jako u modelů Lamborghini a se kterým se klidně spokojí i starší hráči, kteří vyrostli z pouťového pozlátka. Šasi je vyrobeno z šedého, lehce pogumovaného plastu a pod klávesami je vrstva leštěného hliníku. Příjemným pogumovaným povrchem je překryt i prostor pro odkládání zápěstí, na němž se nachází prostorný touchpad. K rozložení a kláves nelze mít výhradu.
Co se výkonu týče, jedná se o jeden z graficky nejvýkonnějších přenosných počítačů, jaké jsme testovali. S ohledem na použitý procesor a kapacitu paměti bychom čekali i maximální výpočetní výkon, který je sice slušný, ale brzdí jej magnetický HDD. Notebook je osazen dvěma 2,5" disky a námi testovaná verze obsahovala dva 500GB HDD. Výrobce uvádí, že dodává i konfiguraci se systémovým SSD diskem a 500GB HDD diskem, kterou bychom hodnotili mnohem výše. Doba, kdy se lidé SSD disků báli, protože byly drahé a měly malou kapacitu, už je dávno pryč, a navíc pokud se rozhodneme dát za zábavní stroj 33 000 Kč, asi by nás pár stokorun navíc nezabilo. Trochu jsme se pozastavili i nad kombinací Blu-ray mechaniky a displeje s rozlišením 1 600 × 900 bodů, které nedosahuje Full HD kvality, takže při potenciálním přehrávání Full HD filmů dojde k degradaci. Díky HDMI portu lze ale signál ve Full HD kvalitě vyvést na externí monitor či TV.
MICHAL BAREŠ
Závěr -  Výpočetně i graficky velmi výkonná náhrada stolního počítače. Doporučujeme však zvolit verzi s kombinací SSD a HDD disku.
Alternativa -  Alienware P18G má podobný výkon CPU, ale slabší grafiku a menší displej.

Dokumentový skener

Canon image- FORMULA DR-C125

CENA/VÝKON:     velmi dobrý
INFO:     canon.cz
CENA VČ. DPH:     cca 12 000 Kč
TECHNICKÁ DATA
Rozlišení:     600 × 600 ppi
Max. rozměry dokumentu:     21,6 × 30,0 cm
Podporovaná gramáž:     40–209 g/m2
Rozhraní:     USB 2.0
Senzor:     CMOS CIS
Další možnosti:     ADF, duplexní skenování
Rozměry:     31,0 × 33,5 × 20,5 cm

Malý a rychlý skener: Napohled nejpůsobivější jsou na tomto skeneru jeho malé rozměry. Ty jsou však jen zdánlivé, protože umí zpracovat předlohy až o velikosti 21,6 × 30 cm, takže dokáže digitalizovat listy od velikosti vizitky do formátu A4. Navíc je velmi rychlý. Přejete-li si naskenovat text pro převod pomocí OCR programu, dokáže to za sedm sekund. Výhodou je možnost práce s tlustšími materiály, jako jsou kartonové desky či vícestránkové brožury. Pomocí dodávaného softwaru umí skládat i větší dokumenty. Díky automatickému podavači, možnosti archivace do PDF a bohaté softwarové výbavě jej ocení hlavně náročnější kanceláře. Díky zdvojenému sestavení podávacích koleček nedochází k načtení více dokumentů najednou.
MICHAL BAREŠ
Závěr -  Rychlý, kompaktní a spolehlivý skener s bohatými možnostmi pro kancelář.
Alternativa -  Fujitsu ScanSnap S1500 není tak malý a rychlý, ale je levnější.

27" LCD monitor

Dell UltraSharp U2711

CENA/VÝKON:     velmi dobrý
INFO:     dell.cz
CENA VČ. DPH:     cca 17 900 Kč
TECHNICKÁ DATA
Displej (úhlopříčka / rozlišení):     27" / 2 560 × 1 440 / matný
Typ panelu:     S-IPS
Max. jas / šach. kontrast:     266 cd/m2 / 151:1
Doba odezvy (šedá-šedá):     6 ms
Max. úhel pohledu (hor. / vert.):     174° / 171°
Konektory:     VGA, HDMI, 2× DVI-D, DP, kompozitní, komponentní, 4× USB 2.0
Příkon (stand-by / max.):      0,4 W / 95 W

Kvalitních 27": Dell UltraSharp U2711 je za cenu pod 18 000 Kč dostupnou variantou profesionálních a dražších monitorů pro grafiky a fotografy. V našem testu vykázal srovnatelnou kvalitu obrazu s dražšími špičkovými monitory Eizo SX2762W a NEC PA241W. Díky vysokému barevnému gamutu nabízí špičkové zobrazení barev. Nároční uživatelé ocení i skvěle rovnoměrné podsvícení. Orientace v bohatém OSD menu je snadná. Profesionální určení podtrhuje dobrá ergonomie a podstavec umožňující snadné nastavení a manipulaci s panelem. V nabídce videovstupů nechybí žádný používaný videoport a potěší i USB hub a čtečka paměťových karet.
MICHAL BAREŠ
Závěr -  Monitor s kvalitním panelem pro profesionální práci, čemuž odpovídá jak obraz, tak ergonomie.
Alternativa -  Fujitsu P27T-6 nabízí za trochu nižší cenu srovnatelný obraz i dobrou ergonomii.

Digitální fotoaparát (megazoom)

Sony CyberShot DSC-HX100V

CENA/VÝKON:     velmi dobrý
INFO:     sony.cz
CENA VČ. DPH:     cca 10 900 Kč
TECHNICKÁ DATA
Maximální rozlišení:     4 608 × 3 456 bodů (15,9 megapixelu)
Displej (úhlopříčka / rozlišení):     3" / 921 000 bodů
Ohnisková vzdálenost / zoom:     27–810 mm / 30násobný
Rozsah ISO / stabilizace obrazu:      100–3 200 / optická
Prodleva spouště s automat. ostřením:     0,33 s
Výdrž akumulátoru (min. / max.):      260 / 880 snímků
Paměť / karta:     19 MB / SD (HC, XC), MSD
Další:     naklápěcí displej, záznam HD videa (720p)
Rozměry / hmotnost:     12,2 × 8,7 × 9,3 cm / 580 g

Plynulý megazoom: Sony CyberShot DSC-HX100V je typickým příkladem stále oblíbenější kategorie fotoaparátů, překlenujících mezeru mezi kompakty a zrcadlovkami. Díky ergonomickému tělu a pogumovanému gripu se v ruce drží stejně pohodlně jako zrcadlovka, se kterou je srovnatelný i hmotností 580 gramů, i když ta je dána i těžkým objektivem s 30násobným optickým přiblížením s ohniskovým rozsahem 27 až 810 mm. Objektiv je vybaven optickým stabilizátorem, který zajišťuje ostré snímky i při maximálním přiblížení, a navíc skvěle poslouží i při natáčení videozáznamů.
Model Sony CyberShot DSC-HX100V dokáže zaznamenávat video v plném HD rozlišení s frekvencí 50 snímků za sekundu, což je hodnota, kterou zvládne jen málokterý fotoaparát. Náhledový 3" displej má velmi vysoké rozlišení 921 000 bodů a lze jej natáčet o 45° směrem dolů a o 90° směrem nahoru.
Nový snímací senzor má rozlišení 15,9 megapixelu a díky němu fotoaparát dokázal při našem Sony CyberShot DSC-HX100V testu zaznamenat rozlišení na úrovni 1 358 párů linek při ISO 100. Naměřené hodnoty zpracování detailů a vykazovaného šumu při nejnižší citlivosti jsou velmi dobré. Vizuální dojem ze snímků při takto nízké citlivosti je ale oproti námi naměřeným hodnotám lepší: snímky mají sice jen velmi nízký šum, ale detaily mizí kvůli aparátem prováděnému agresivnímu potlačování šumu, takže snímky se zdají poněkud vybledlé. Celkové hodnocení kvality snímků je velmi dobré.
Díky naměřené prodlevě závěrky na úrovni 0,33 sekundy při širokoúhlém záznamu a 0,83 sekundy při maximálním přiblížení je DSC-HX100V rychlejší než jakýkoliv jiný ultrazoom, který prozatím prošel naší testovací laboratoří. Jasné prvenství také zaznamenal při dávkovém záznamu snímků, při němž dokáže zpracovat a uložit až deset snímků za sekundu. Se zpožděním se však setkáme při změně ohniskové vzdálenosti, při změně nastavení parametrů, a dokonce i při procházení ovládacím menu. Fotoaparát dále pomalu nabíhá: po zapnutí musíte počkat na záznam prvního snímku 3,1 sekundy.
MICHAL BAREŠ
Závěr -  Ultrazoom s rychlým ostřením, vysokým rozlišením a velmi nízkým šumem.
Alternativa -  Fujifilm Finepix HS20EXR (cca 8 500 Kč) umí zaznamenávat snímky ve formátu RAW.

USB 3.0 flash disk

Patriot Supersonic Xpress 32 GB

CENA/VÝKON:     dobrý
INFO:     patriot.com
CENA VČ. DPH:     cca 1 200 Kč
TECHNICKÁ DATA
Kapacita nom. / skutečná:     32 GB / 29,4 GB
Rozhraní:     USB 3.0
Přenosová rychlost (čtení / zápis):     59,57 MB/s / 24,37 MB/s
Přístupová doba (čtení / zápis):     0,497 ms / 380,56 ms
Rozměry:     56 × 20 × 9 mm
Hmotnost:     10 gramů
Cena/GB:     40,8 Kč

Malý, prostorný a levný: Rychlost čtení okolo 60 MB/s a zápisu na úrovni cca 30 MB/s nejsou pro USB 3.0 flash disk žádné závratné hodnoty. Hlavní výhodou Patriotu Supersonic Xpress 32 GB jsou víc než rychlost spíše minimální rozměry 56 × 20 × 9 mm, zvláště pak šířka, která umožňuje připojení jiného USB zařízení do vedlejšího USB portu. Kompaktních rozměrů výrobce dosáhl díky vysouvacímu mechanismu USB konektoru, který lze při přenášení zasunout do těla disku. V praxi nám trochu vadil hodně klouzavý povrch, který v kombinaci s malou plochou disku ztěžuje vytažení flash disku z portu počítače.
MICHAL BAREŠ
Závěr -  Poměrně pomalý, ale kompaktní a levný USB 3.0 disk, který stojí téměř stejně jako pomalejší USB 2.0 flash disky stejné kapacity.
Alternativa -  Transcend JetFlash 700 (32 GB za cca 1 100 Kč) je stejně levný, také nezabere vedlejší port a je o něco rychlejší (66,8 MB/s /38,3 MB/s).

Dálkový ovladač

Logitech Harmony 200 Remote

CENA/VÝKON:     velmi dobrý
INFO:     logitech.com/cs-cz
CENA VČ. DPH:     500 Kč
TECHNICKÁ DATA
Rozhraní:     USB
Podporované systémy:     Windows XP/Vista/7, Mac OS × 10.4.8
Rozměry:     191 × 85 × 55 mm
Hmotnost:     180 g
Počet tlačítek:     46
Napájení:     2× baterie typu AA

Televize, reproduktory, satelitní přijímač – než si pustíte svůj oblíbený kanál, musíte často najít a použít několik dálkových ovladačů a pravidelně je krmit bateriemi. Toto nepohodlí může vyřešit univerzální ovladač. Logitech Harmony 200 to navíc zvládá elegantně. Připojíte ho do počítače přes USB a přes webové rozhraní ho "nakrmíte" informacemi o zařízeních, která potřebujete ovládat. Podle výrobce najdete v databázi více než 5 000 zařízení. Pokud to svoje v seznamu nenajdete, může se Harmony 200 naučit správné infračervené signály od stávajícího ovladače. Jde o levný přástroj takže nečekejte vymoženosti, jako displej nebo podsvícení.
PAVEL TROUSIL
Závěr -  Šikovný univerzální ovladač pro více domácích spotřebičů. Dokáže nahradit starý rozbitý ovladač.
Alternativa - 
Logitech Harmony 300i/650, Logitech Harmony 2, One For All - Essence 3, EMGETON C1, Philips SRP 5004.

Digitální fotoaparát

Panasonic Lumix DMC-GF3

CENA/VÝKON:     dobrý
INFO:     panasonic.cz
CENA VČ. DPH:     cca 11 000 Kč
TECHNICKÁ DATA
Maximální rozlišení:     4 000 × 3 000 bodů (12 megapixelů)
Displej (úhlopříčka / rozlišení):     3" / 460 000 bodů
Rychlost závěrky:     1/4 000 / 30 s
Rozsah ISO / stabilizace obrazu:      160–6 400
Prodleva spouště s manuálním ostřením:     0,09 s
Výdrž akumulátoru (min. / max.):     290 / 580 snímků
Paměť / karta:     – / SDXC
Rozměry / hmotnost:     10,8 × 6,6 × 3,3 cm / 265 g

Superlehká skorozrcadlovka: Panasonic Lumix DMC-GF3 spadá do kategorie digitálních zrcadlovek, i když se de facto jedná o tzv. zrcadlovku bez zrcátka. Zajímavé je na tomto přístroji hlavně malé a lehké tělo, které váží jen 265 gramů a na šířku měří jen 33 mm, zatímco většina zrcadlovek váží dvojnásobek a jsou o poznání větší. Jeho nejsilnější stránkou je nadprůměrně kvalitní záznam videa. Aparát dokáže navíc na jedno nabití natočit přes tři hodiny záznamu, zatímco jiné modely zvládnou stěží hodiny dvě. Záznam videa probíhá v rozlišení 1 080i, což je také lepší než u většiny zrcadlovek, které umí video nahrávat jen ve formátu 720p. Výdrž ale není tak vysoká při záznamu statických fotografií. DMC-GF3 zvládne maximálně 580 snímků, přičemž většina zrcadlovek dokáže pořídit přes 1 000 snímků. Pozitivně hodnotíme možnost nelimitovaného počtu sériově snímaných fotografií, který je omezen jen kapacitou karty. Tento fakt ale platí jen pro záznam ve formátu JPEG, nikoliv ve formátu RAW.
Rychlost je pouze průměrná. DMC-GF3 umí zpracovat maximálně čtyři snímky za sekundu. 12megapixelový přístroj produkuje až do středních hodnot světelné citlivosti ISO snímky s dobrým kontrastem a čistými barvami, i když logicky nedosahuje kvalit drahých přístrojů, jako jsou Nikon D7000 či Canon 60D.
Ovládání usnadňuje velký, 3" dotykový displej, pomocí nějž lze nejen procházet položky menu, ale také upravovat hodnoty funkcí přístupných pomocí ovládacích prvků na těle. Prostřednictvím gest lze na displeji nastavit ostření, rozlišení snímků, úroveň citlivosti mikrofonu a celou řadu dalších funkcí. Dotykový displej je o to praktičtější, že na malém těle fotoaparátu není mnoho přímých ovládacích prvků. Nicméně vešlo se tam samostatné tlačítko spouště videozáznamu.
Náhledový displej s rozlišením 460 000 bodů je méně detailní a by mohl mít větší jas. Displej není vyklápěcí a chybí i průhledový hledáček.
CHRISTOPH GIESE
Závěr -  Fotoaparát, který dobře kombinuje mobilitu a kvalitu snímků.
Alternativa -  Sony Alpha NEX-C3 (cca 13 000 Kč) je také velmi kompaktní a nabízí vyšší kvalitu snímků.

Ovladač pro střih videa

Shuttle PRO V2

CENA/VÝKON:     dobrý
INFO:     contourdesign.com
CENA VČ. DPH:     cca 2 500 Kč
TECHNICKÁ DATA
Počet tlačítek:     15 + kruhový volič
OS:     Windows/Mac OS
Rozhraní:     USB 2.0
Rozměry:     11 × 19,5 × 2,3 cm
Hmotnost:     250 g
Barva:     černá/stříbrná

Zvýšit pohodlí při střihu videa a úpravě zvuku lze pomocí kruhového ovladače Jog & Shuttle. Historicky ovladač vychází ze systémů používaných v profesionálních studiích v dobách klasického filmu a analogového zvuku. Nyní je v USB verzi dostupný všem zájemcům, kteří mají více co do činění se střihem na počítači. Shuttle obsahuje robustní dvojitý kruhový ovladač pro pohyb po časové ose a patnáct předprogramovaných tlačítek. Zařízení podporuje naprostá většina programů pro střih videa a úpravy hudby (Pinnacle, Sony, Steinberg...) a po instalaci přiloženého softwaru lze ihned používat nejčastější střihové funkce. Tlačítka jsou volně konfigurovatelná.
MARTIN KUČERA
Závěr -  Práce ve střihovém programu je rychlejší, je však nutné počítat s dobou na zaučení – asi jako při přechodu z myši na tablet.
Alternativa -  ShuttleXpress (cca 1 800 Kč) s menším počtem tlačítek nebo klávesnice DV Keyboard 3.0 (cca 5 100 Kč) s kruhovým ovladačem.

NAS server

Thecus N4200 Eco

CENA/VÝKON:     velmi dobrý
INFO:     btk-group.eu
CENA VČ. DPH:     10 990 Kč
TECHNICKÁ DATA
CPU / RAM:     Intel Atom D525 / 1 GB
Počet disků:     4× SATA
Max. kapacita:     8 TB (4× 2 TB)
RAID:     RAID 0, 1, 5, 6, 10, JBOD
Rozhraní:     2x RJ45 (100/1 000 Mb), 2x eSATA, 6x USB
OS:     Thecus
Přenosová rychlost (čtení / zápis):     90 MB/s / 72 MB/s
Ovládání:     4 tlačítka + 2,8" OLED displej
Rozměry:     17 × 20 × 25 cm
Spotřeba (klid / provoz):     42 W / 47–50 W (4 disky)

Thecus N4200 Eco je rychlý čtyřdiskový NAS pro firemní nasazení. V kompaktním těle je prostor pro čtyři SATA disky, které lze měnit i za chodu. Samozřejmostí je podpora diskových polí RAID (RAID 0, 1, 5, JBOD). Disková pole je také možno libovolně kombinovat – například dva disky do RAID 0 pro rychlost a kapacitu, ale druhé dva pevné disky mohou být zapojeny do RAID 1 pro maximální bezpečí uložených dat. Celková velikost je prozatím omezena na 8 TB (max. 2TB disky), výrobce však slibuje upgrade firmwaru s podporou větších disků. Procesor Intel Atom D525 spolu s 1 GB DDR3 paměti RAM dodává zařízení vynikající výpočetní výkon. K dispozici je tak podpora protokolů SMB (Windows), AFP (Apple), NFS (Unix), FTP a FTPS. Velmi potěší podpora protokolu iSCSI (target i initiator), kdy lze zařízení například propojit s dalšími a vytvořit tak jedno velké virtuální úložiště. Firmware umožňuje na zařízení provozovat kromě datového úložiště také plnohodnotný web server, MySQL a mail server PHP X a lze jej rozšířit pomocí zdarma dostupných plug-inů (fotogalerie, iTunes server, backup server, download manažer apod). Zajímavostí je možnost streamovat videa a hudbu přímo do zařízení s iOS (iPod, iPhone, iPad) a telefonů či tabletů s OS Android. Správa je přístupná přes webové rozhraní, které je rychlé, přehledné a účelné, ale není lokalizováno do češtiny. K dispozici je možnost nastavení obou gigabitových LAN portů, které lze navíc virtuálně spojit do jediného, vyrovnávat zátěž, případně připojit více sítí. Přehledný displej zobrazuje aktivitu a stav disků, pomocí druhého OLED displeje a čtyř tlačítek je možno nastavit základní možnosti, jako IP adresu, a zkontrolovat stav pole RAID. Na gigabitové síti dosahuje tento NAS rychlostí 90 MB/s při downloadu a 70 MB/s při uploadu. Chlaze ní je tiché a spolehlivé.
MICHAL BAREŠ
Závěr -  Slušně rychlý a vybavený čtyřdiskový NAS pro menší firmy, ve kterých dokáže nahradit jednoduchý server, navíc za dobrou cenu.
Alternativa -  Iomega StarCenter PX6 má šest pozic pro SATA disky, srovnatelnou rychlost i výbavu, ale je dražší.


KOMUNIKACE

Smartphone

Nokia 701

CENA/VÝKON:     dobrý
INFO/ZAPŮJČIL:     nokia.cz
CENA VČ. DPH:     8 500 Kč
TECHNICKÁ DATA
Displej:     3,5", 360 × 640 bodů, dotykový, kapacitní, IPS LCD
Technologie:     NFC, GSM, 3G, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, microUSB, 3,5mm jack, 8Mpx fotoaparát, Symbian^3 Belle, 1GHz CPU
Paměť:     512 MB RAM + 8 GB paměť + microSDHC
Rozměry a hmotnost:     117 × 57 × 11 mm, 131 g

Vždy jsme si stěžovali, že smartphony se systémem Symbian jsou pomalé. To platilo do dne, než přišel model 701. Ten poprvé nabízí skutečně rychlý hardware – nabízí 1GHz procesor, který Nokia nikdy dříve neměla, a rázem se ze Symbianu stává velmi příjemný operační systém.
Zpracování telefonu je naprosto špičkové, displej nabízí parádní obraz, je velmi jasný. Pro Symbian existuje obrovské množství aplikací, není se tedy třeba obávat toho, že by šlo o mrtvou platformu. Překvapila dlouhá výdrž na baterie, i při častém používání telefon vydrží 2–3 dny. Potěšily i vylepšené widgety na ploše, které nabízí mnohem více možností. Škoda že kvalitní fotoaparát nemá autofokus.
VRATISLAV KLEGA
Závěr -  Velmi vydařený smartphone od Nokie překvapí nečekanou rychlostí systému Symbian. Velmi příjemný na ovládání!
Alternativa -  Kdo touží po Androidu, za podobné peníze koupí HTC Incredible S s podobnými parametry.

Domácí Wi-Fi router

Netgear WNDR3800

CENA/VÝKON:     velmi dobrý
INFO/ZAPŮJČIL:     netgear.cz
CENA VČ. DPH:     2 900 Kč
TECHNICKÁ DATA
Rozhraní:     4× LAN (1 Gb/s), 1× WAN, 1× USB
Technologie:     DLNA, QoS, sdílení USB, síť pro hosty, rodičovské nástroje, 680MHz CPU
Wi-Fi:     802.11a/b/g/n, 2,4 a 5 GHz, 8 antén, 300 + 300 Mb/s
Rozměry a hmotnost:     223 × 153 × 31 mm, 0,5 kg

Hledáte nadupaný router, který by měl úplně všechny funkce, které vás napadnou, a zároveň nestál jako netbook? Konečně je zde – Netgear WNDR3800 Premium Edition.
Netgear vždy dělal hodně povedené routery, kterým ale pokaždé chyběla nějaká zásadní funkce. Až do příchodu tohoto modelu, kterému skutečně nemáme co vytknout. Provedení je na výborné úrovni. Router může ležet, být ve stojánku, ale také jej můžete přišroubovat na stěnu, případně na bok stolu. Antény jsou integrované, nikde nic neruší. USB port má dostatečný odstup od ostatních portů, takže ani instalace "tlustého" flash disku není problém. Skvělé!
Funkční výbava snad nemohla být lepší. Základem je gigabitový switch. Wi-Fi podporuje jak 2,4, tak 5 GHz, simultánně mohou běžet obě sítě najednou – mohou mít stejný, nebo různý název. Každá síť může mít rychlost až 300 Mb/s, v součtu tedy až 600 Mb/s. Vězte, že úzkým hrdlem bude síťová karta vašeho notebooku nebo počítače. Netgear nabízí technologii Clear Channel Selector, která vybírá nejlepší kanál pro komunikaci. Pro návštěvy je k dispozici "guest" síť, která slouží jen pro připojení k internetu.
K USB portu je možné připojit USB tiskárnu a tu nasdílet v síti. Stejně tak ale můžete připojit USB disk a díky funkci ReadyShare Cloud pak můžete k datům na disku přistupovat odkudkoliv z internetu – nejen přes PC, ale i přes iPhone a Android. Netgear má certifikaci DLNA, tzn. že multimédia z USB disku umí streamovat do přehrávačů či televizorů. Kdo má Mac, toho potěší, že Netgear podporuje Apple Time Machine, může sem tedy ukládat své zálohy.
Bonusem pro rodiče je nástroj Live Parental Controls, který automaticky filtruje "nevhodné" internetové stránky nebo zabraňuje přístupu na internet v nastaveném čase.
Pochvalu si zaslouží i webové rozhraní routeru. To je lokalizováno do českého jazyka a je velmi přehledné. Nabízí standardní režim i rozšířené nastavení pro experty.
VRATISLAV KLEGA
Závěr -  WNDR3800 nabízí vše, co od domácího routeru čekáte. Má vysoký výkon, obrovské množství funkcí a přehledné ovládání. Cena je vzhledem k výbavě více než příjemná.
Alternativa -  Starší D-Link DIR-855 je ve stejné třídě, funkcemi ovšem trochu ztrácí, a především je o několik stokorun dražší.

D-Link DCS-932L

Síťová kamera

CENA/VÝKON:     velmi dobrý
INFO/ZAPŮJČIL:     www.dlink.cz
CENA VČ. DPH:     1 000 Kč
TECHNICKÁ DATA
Rozhraní:     1× LAN 100 Mb/s
Rozlišení:     640 × 480 px
Výbava:     Wi-Fi 802.11b/g/n, WPS, WEP, WPA, WPA2, PPPoE, HTTP server, DHCP klient, FTP klient, SMTP klient, 4× IR LED
Rozměry a hmotnost:     65,8 × 65 × 126 mm, 77 g

Na nové síťové kameře D-Link DCS-932L není ani tak zajímavý hardware, nabízející pouze nízké VGA rozlišení, jako internetové služby, které můžete se zařízením využívat. Přes webové rozhraní si snadno nastavíte rozlišení, detekci pohybu i zasílání e-mailů se snímky z kamery. Zároveň si můžete vytvořit účet u služby mydlink, který vám zprostředkuje přístup k obrazu a zvuku kamery odkudkoliv prostřednictvím webového prohlížeče nebo aplikací pro telefony s Androidem či iPhony. V jednom rozhraní můžete sledovat až 32 kamer.
Obraz kamery je pouze průměrný, kamery s rozlišením 1 Mpx nabízí lepší kvalitu. Kamera vidí od 0 luxů díky přisvětlovacím diodám.
RADEK KUBEŠ
Závěr -  Wi-Fi, detekce pohybu a přístup přes web i mobilní telefony přijdou vhod ve dne, jakmile se setmí, posvítí si kamera čtveřicí diod.
Alternativa -  Kamera AirLive WL-2000CAM má i obousměrnou hlasovou komunikaci.

Multimediální přehrávač

LG Smart TV ST 600

CENA/VÝKON:     velmi dobrý
INFO/ZAPŮJČIL:     lg.cz
CENA VČ. DPH:     2 400 Kč
TECHNICKÁ DATA
Rozhraní:     USB, LAN, HDMI, optický digitální výstup
Wi-Fi:     802.11b/g/n, Wi-Fi Direct
Technologie:     DLNA, DivX HD, MKV, LG Apps
Rozměry a hmotnost:     11 × 11 × 3 cm, 300 g

Máte televizor, kterému chybí "smart" funkce, jako je přístup na internet nebo přehrávání multimédií? Pak pro vás LG nachystalo krabičku, která funkce doplní.
Krabička velká jako dlaň se připojí HDMI kabelem k televizoru a do domácí sítě běžným ethernetovým kabelem nebo bezdrátově přes Wi-Fi. Pak už televizor získá veškeré "on-line" funkce. LG ST600 může přehrávat multimédia z domácí sítě i z USB disku. Připojí se na YouTube, a rázem máte k dispozici neomezené množství videí, bohužel jen v základní kvalitě. YouTube HD zde nefunguje. Největší výhodou je jistě podpora LG Apps. Na LG marketu si můžete stahovat stovky různých aplikací, další budou přibývat. Problém je, že kvůli omezené paměti nainstalujete maximálně cca 10 aplikací, pak bude paměť plná. Internetový browser je přítomen, ale je zcela nepoužitelný – je pomalý, neporadí si s flashí, ovládání je krkolomné, přestože ovladač funguje i jako touchpad.
Přehrávání filmů s titulky je bezchybné, bohužel nelze měnit velikost titulků, což je nepříjemné. Překvapilo nás, že přehrávač si neporadí s videem ve formátu MOV, přestože televizory LG tento formát běžně zvládají.
VRATISLAV KLEGA
Závěr -  I hloupý televizor bude umět přehrávat filmy bez počítače, přistupovat k internetovým službám a aplikacím.
Alternativa -  Podobné funkce nabízí Philips HMP5000.

Hlídací služba

CPA GPS Locator T300

CENA/VÝKON:     velmi dobrý
INFO/ZAPŮJČIL:     t-mobile.cz
CENA VČ. DPH:     1 999 Kč + 120 Kč měsíčně
TECHNICKÁ DATA
Síť:     GSM 900/1 800/1 900 MHz, přenos dat přes GPRS
Funkce:     telefon, GPS lokátor, alarm
Výdrž akumulátoru (Li-Ion 850 mAh):     v běžném režimu max. 60 hodin
Lokalizace:     pomocí GPS a triangulací GSM
Rozměry a hmotnost:     59 × 45× 15 mm, 53 g

T-Mobile nabízí službu, která vám zajistí přehled o pohybu dítěte nebo jiné osoby, o kterou pečujete, případně i většího psa. Základem je malá krabička s přijímačem signálu GPS, schopná komunikovat jako mobilní telefon. Zařízení průběžně udává svoji polohu (při nedostatku signálu GPS udává přibližnou polohu zjištěnou pomocí sítě GSM) a ukládá i historii pohybu. Aktuální polohu zjistíte buď pomocí SMS, nebo v mapě na internetové stránce www.t-mobile.cz/gpslocator. Z přístroje lze jedním stiskem tlačítka zavolat na některé ze tří nastavených čísel. Nastavit lze i posílání varovných SMS při překročení určité rychlosti pohybu a při stisku tlačítka SOS. Z autorizovaného telefonu můžete zavoláním na číslo vložené SIM karty odposlouchávat dění kolem přístroje. Cena služby je 120 Kč měsíčně (tarif M2M Premium, případné hovory uskutečněné z krabičky se účtují zvlášť). Základní cena přístroje je 1 999 Kč, dotovaná již od 1 Kč.
IVAN HEISLER
Závěr -  Díky malým rozměrům a hmotnosti unese přístroj i malé dítě a cena za službu není přehnaná.
Alternativa -  Podobnou službu udělá smartphone vybavený modulem GPS a datovým tarifem a s příslušnou aplikací. Např. jde o aplikace My Tracks pro Android a Tracking pro iPhone, Android a BlackBerry.

Domácí Wi-Fi router

Asus RT-N10U

CENA/VÝKON:     dobrý
INFO/ZAPŮJČIL:     asus.cz
CENA VČ. DPH:     900 Kč
TECHNICKÁ DATA
Rozhraní:     4× LAN (100 Mb/s) 1× WAN, 1× USB
Technologie:     UPnP, repeater, WPS
Wi-Fi:     802.11b/g/n, 150 Mb/s
Rozměry a hmotnost:     173 × 130 × 35 mm, 278 g

Nový router od Asusu potěší spíše nenáročné uživatele, kteří chtějí router s USB portem. Překvapivě dobře je zpracované webové rozhraní routeru, které je lokalizováno do češtiny a jeho konfigurace je velmi jednoduchá. Velkou výhodou je dodávaná anténa. Ta je šroubovací a má zisk 5 dBi, zaručí tak dostatečné pokrytí i velkých bytů nebo domů. Rychlost u Wi-Fi však nečekejte. Přestože se jedná o "enkový" router, má pouze základní rychlost 150 Mb/s. Pro surfování to ale samozřejmě stačí, kopírování větších souborů je pomalé. K USB portu lze připojit USB tiskárnu a tu sdílet v síti. Nechybí ani jednoduchý firewall a pokročilá správa šířky pásma (QoS).
VRATISLAV KLEGA
Závěr -  Asus nabídne vše, co domácí uživatel potřebuje. Limitující je rychlost Wi-Fi sítě, chválíme povedené webové rozhraní.
Alternativa -  ZyXEL NBG4615 má rychlejší Wi-Fi, také umí sdílet USB tiskárny a další USB zařízení, ale je o něco dražší.

Outdoorová navigace

Garmin Montana 650

CENA/VÝKON:     dobrý
INFO/ZAPŮJČIL:     garmin.cz
CENA VČ. DPH:     13 300 Kč
TECHNICKÁ DATA
Displej:     4", dotykový, 480 × 272 bodů
Dodávané mapy:     turistická mapa TopoCzech 1:25 000
Paměť:     4 GB
Rozměry a hmotnost:     14 × 8 × 3,6 cm, 300 g

Garmin přichystal novou outdoorovou navigaci, která skutečně nemá konkurenci. Není to pokračovatel outdoorové série Oregon, protože možnosti navigace jsou zcela nevídané.
Zamrzí jen velké rozměry zařízení. Do kapsy je určitě nestrčíte, navíc 300 g není žádné pírko. Jinak je zpracování na špičkové úrovni. Montana snese i drsné zacházení, úroveň ochrany před vodou činí IPX7, takže může i pod vodu. Ani tryskající voda, ani déšť jí nemohou ublížit.
Montana má celkem osm profilů, přednastavených podle toho, na jakou činnost se chystáte. Jiné funkce nabízí profil "Geocaching", jiné "Námořní", a pokud zvolíte "Automobil", budete mít prakticky běžnou navigaci Garmin. Nabídka funkcí je opravdu bohatá a jen díky profilům se v nich neztratíte. Nechybí třeba funkce "Muž přes palubu", která bleskově uloží aktuální polohu a pomůže vám dostat se na uložené místo. Nechybí 3D náhled trasy, takže na mapě vidíte rokle i hory. Běžce potěší možnost připojit bezdrátově snímač tepu, cyklisty zase snímač na kolo. I když pro připevnění na řídítka je Montana přece jen příliš velká.
Mapové podklady jsou jednoduše perfektní. Topografická mapa má informace o všech důležitých místech, nejde tedy jen o "hloupou" automobilovou navigaci, ale o podrobné turistické plány. I s touto mapou umí Garmin navigovat v automobilu. Montana však nemá reproduktor (jen pípá), je třeba dokoupit stojánek s reproduktorem cca za 1 000 Kč, kterým Montanu v autě připevníte a zároveň dobíjíte. Až poté funguje hlasová navigace. Stojánků je k dispozici velké množství – pro motocykly i lodě, zde všude se Montana dá používat.
Pochvalu si zaslouží baterie. Ta vydrží až 16 hodin, když se vybije, je možné ji vyměnit za trojici tužkových baterií. Do přírody skutečně perfektní.
Ať už hledáte navigaci na čtyřkolku, na motorku, na hory, nebo na vodu, Montana rozhodně nezklame. Má perfektní ovládání, neskutečnou nabídku funkcí a špičkové zpracování. Dokonce nechybí ani 5Mpx fotoaparát s autofokusem a přiřazováním GPS souřadnic k fotografii.
VRATISLAV KLEGA
Závěr -  Pro dobrodruhy a vyznavače outdooru je Montana perfektní volbou, i když nestojí malé peníze.
Alternativa -  Garmin má v nabídce celou řadu navigací Montana, které se liší funkční výbavou i dodávanými mapami.

USB kamera s mikrofony

Creative Live! Cam inPerson HD

CENA/VÝKON:     dostatečný
INFO/ZAPŮJČIL:     creative.com
CENA VČ. DPH:     3 000 Kč
TECHNICKÁ DATA
Rozlišení videa:     1 920 × 1 080, 720p u formátu H.264
Mikrofon:     4× se směrováním svazku
Snímač:     12 Mpx, autofokus
Rozměry a hmotnost:     228 × 32 × 14 mm, 150 g

Creative představil luxusní webovou kameru pro vyznavače videokonferencí. Ta disponuje snímačem s velmi vysokým rozlišením a především automatickým ostřením, díky kterému je video vždy ostré. Ještě více než samotné video se nám však líbila čtveřice mikrofonů, která dokáže zaměřit místo, odkud mluvíte, a odfiltrovává všechny okolní zvuky. Funkce funguje opravdu dobře, přenos hlasu je na výborné úrovni, i když na kameru mluvíte z delší vzdálenosti nebo šeptáte.
Kamera není žádný drobek, na délku má přes 20 cm, hodí se tedy pro pevnou instalaci na LCD monitor. Na notebooku by byla kamera příliš velká. Chválíme dlouhý USB kabel, který měří 1,8 metru.
VRATISLAV KLEGA
Závěr -  Špičková kamera s kvalitním snímačem a směrovými mikrofony. Cena se nám zdá přemrštěná.
Alternativa -  Logitech HD Webcam C910 nabídne obdobnou kvalitu a stojí prakticky polovinu.


SOFTWARE

S.M.A.R.T. analýza

Argus Monitor 2.0.16

SYSTÉM:     Win XP/Vista/7
INFO:     argotronic.com
CENA VČ. DPH:     340 Kč

Sledování S.M.A.R.T. dat, generovaných při provozu pevných disků, vás může včas varovat před jejich havárií a hrozící ztrátou důležitých souborů. S.M.A.R.T data kontroluje například aplikace Argus Monitor, která má navíc mnoho dalších zajímavých funkcí.
Argus Monitor monitoruje nejen teplotu pevných disků, ale i procesoru a grafického čipu. Abyste mohli mít tato důležitá data stále na očích, nabízí Argus Monitor také miniaplikaci na pracovní plochu Windows Vista či 7. V případě dosažení kritických hodnot odešle Argus Monitor zprávu e-mailem. Dále je sledován například aktuální výkon všech jader procesoru nebo zaplnění operační paměti a připraveny jsou i nástroje na testování výkonu nebo řízení hlučnosti disků.
RADEK KUBEŠ
Shrnutí -  Argus Monitor je užitečný nástroj na sledování aktuálního stavu klíčových komponent vašeho počítače a včasné varování před hrozící katastrofou.
Alternativa -  S.M.A.R.T. data sledují například také programy Active@ Hard Disk Monitor, SpeedFan nebo HDDScan. Všechny tři jsou k dispozici zdarma.

Zálohování

Genie Timeline Professional 2.1

SYSTÉM:     Win XP/Vista/7
INFO:     genie9.com
CENA VČ. DPH:     1 350 Kč

Zálohovací nástroj Genie Timeline Professional slouží k průběžnému ukládání všech změn provedených v datech na pevném disku počítače, tak abyste měli vždy k dispozici co nejčerstvější zálohu všech důležitých souborů, e-mailů, kontaktů i dat pro obnovu funkce operačního systému Windows v případě, že dojde k jeho havárii.
Data určená k permanentnímu zálohování pomocí Genie Timeline si snadno vyberete v přehledném rozhraní programu. K dispozici jsou například předvolby pro zálohování dokumentů, fotografií, hudby a filmů, záložek v internetových prohlížečích, obsahu pracovní plochy nebo třeba i souborů z vašeho iPadu (iPhonu či iPodu) a smartphonu BlackBerry. Pokud se nespokojíte se standardními předvolbami, můžete sami určit, obsah kterých složek bude pravidelně zálohován, včetně nastavení typů souborů. K dispozici je i speciální složka No-Backup Zone, umístěná na pracovní ploše, jejíž obsah zálohován naopak není. Prostor na záložním médiu lze ušetřit kompresí a záložní data můžete zabezpečit 256bitovým šifrováním. Minimální interval pro zálohování dat jsou tři minuty.
Pro obnovu záložních dat slouží jak praktický vyhledávač (ne nepodobný internetovým vyhledávačům), tak i Timeline Explorer, integrovaný přímo do Průzkumníka Windows. Pomocí posuvníku umí Timeline Explorer procházet různé verze souborů, tak jak byly v průběhu času zálohovány.
Program Genie Timeline obsahuje i další zajímavé funkce, mezi které patří například i automatické mazání starých, nepotřebných záloh, zasílání oznámení o průběhu zálohování e-mailem, úsporný režim při práci s notebookem na baterie nebo herní/filmový režim pro zábavu nerušenou zálohovacím programem. Vytvořit si můžete rovněž speciální diskový oddíl s nástroji k obnově dat nebo startovací CD.
Kromě edice Professional je k dispozici také levnější verze Home, která prodlužuje minimální interval zálohování na 30 minut a neumožňuje šifrovat zálohovaná data, což se dá programu odpustit.
RADEK KUBEŠ
Shrnutí -  Permanentní zálohování dat je efektivní ochranou důležitých souborů, v podání Genie Timeline je navíc perfektně nastavitelné a ovladatelné.
Alternativa -  Mezi plnými verzemi na Chip DVD jsme vám nabídli zálohovací aplikaci Ocster Backup, užitečné zálohovací nástroje nabízí například i Acronis.

Testování výkonu

Auslogics BenchTown 1.0

SYSTÉM:     Win XP/Vista/7
INFO:     benchtown.com
CENA VČ. DPH:     freeware

Jestliže se alespoň okrajově zajímáte o ladění výkonu počítačů, asi by vás zajímalo, zda je vaše snaha o zrychlení vašeho stroje korunována úspěchem. Srovnatelný údaj vám k tomu může poskytnout testovací program Auslogics BenchTown.
Aplikace Auslogics BenchTown testuje komponenty s klíčovým vlivem na celkový výkon počítače, kterými jsou procesor, operační paměť, pevný disk a grafická karta. Kromě dílčích výsledků získáte i souhrnný index výkonu, který lze po bezplatné registraci porovnat s dalšími uživateli programu.
Další užitečnou funkcí programu Auslogics BenchTown je základní diagnostika hardwarové výbavy počítače, která vám může pomoci s vyhledáním správných ovladačů nebo konfigurací výkonu jednotlivých komponent.
RADEK KUBEŠ
Shrnutí -  Jiné nástroje nabízejí podrobnější diagnostiku počítače i více testů, pro základní přehled o hardwaru a výkonu ale Auslogics BenchTown stačí.
Alternativa -  Index výkonu počítače vypočtou i Windows, diagnostiku a testy výkonu nabízí Fresh Diagnose, SiSoftware Sandra, AIDA64 a řada dalších nástrojů.

Kopírování DVD

BDlot DVD ISO Master 2.2.0

SYSTÉM:     Win XP/Vista/7
INFO:     bdlot.com
CENA VČ. DPH:     freeware

S jednoduchým nástrojem BDlot DVD ISO Master je možné zkopírovat jakýkoli DVD, obsahující film či data, do ISO obrazu, vhodného k archivaci, přenosu po internetu nebo pozdějšímu vypálení přesné kopie zdrojového disku. Pro zálohování a kopírování DVD s filmy je důležitá především schopnost programu překonat všechny běžně používané ochrany proti kopírování i regionální kódování filmových disků. Vytvořený standardní ISO obraz lze vypálit v jakémkoli běžném vypalovacím programu, nebo také rovnou v aplikaci BDlot DVD ISO Master. Stačí jen zvolit použitou vypalovačku a rychlost vypalování. Nově vypálený disk již žádnou ochranu obsahovat nebude. Podporovány jsou jedno- i dvouvrstvé DVD a také vypalování na Blu-ray disky.
RADEK KUBEŠ
Shrnutí -  Snadno ovladatelný nástroj na kopírování DVD nezastaví žádná protikopírovací ochrana, hodil by se i převod dvouvrstvých DVD na jednovrstvé.
Alternativa -  S nástroji, jako je CloneDVD nebo DVDFab, můžete kromě kopírování obsah DVD rovněž upravovat (vybírat tituly, kapitoly, zvukové stopy atd.).

Grafické úpravy

PostworkShop 2.1 Pro

SYSTÉM:     Win XP/Vista/7
INFO:     postworkshop.net
CENA VČ. DPH:     900 Kč

V jednoduchém uživatelském rozhraní, vycházejícím z prostředí operačního systému Mac OS X, najdete více než 400 různých grafických stylů, použitelných pro úpravy vašich fotografií. Styly jsou členěny do několika různých kategorií a jejich počet není ani zdaleka konečný. Tyto styly nabízí možnost vlastní editace před tím, než budou použity pro další úpravy fotografií. Lze je totiž libovolné kombinovat a upravovat a vytvářet tak zcela unikátní vzhled snímků. Vlastní předvolby grafických úprav fotografií si pak můžete uložit jako nový styl pro opakované použití.
V grafické tvorbě se ovšem nemusíte omezovat pouze na jednoduchou aplikaci efektů a filtrů. Tvůrci programu PostworkShop pro vás přichystali i bitmapový grafický editor, vybavený různými typy štětců s bohatým nastavením, klonovacím razítkem, nástrojem na tvorbu výplní a dalšími základními funkcemi. Přestože nechybí ani možnost vkládání textů, nepočítejte s detailními retušemi snímků ve stylu Photoshopu.
Na úroveň vyspělejších grafických editorů naopak PostworkShop posouvá možnost práce s vrstvami, na kterých lze opět aplikovat různé efekty nebo kombinovat více fotografií a obrázků v rámci jediného projektu. K dispozici jsou i šablony kompozice, které můžete využít při svých úpravách fotografií a ctít tak základní kompoziční pravidla. Úpravy celých sérií snímků vám usnadní možnost dávkového zpracování fotografií, včetně změny výstupního formátu fotografií a automatického pojmenovávání souborů podle nastaveného klíče. Pro export upravených fotografií jsou připraveny běžné grafické formáty s nastavením obrazové kvality.
Vedle dvou komerčních edic Artist a Pro existuje i bezplatná verze Basic, s omezenou nabídkou efektů a stylů a sníženým rozlišením výstupních snímků. PostworkShop lze rovněž provozovat jako zásuvný modul Photoshopu či grafických editorů PaintShop Pro a Painter. Během používání zkušební verze programu jsou všechny upravované fotografie opatřeny vodoznakem a nelze ukládat vlastní styly.
RADEK KUBEŠ
Shrnutí -  Díky obrovské galerii grafických stylů s možností dalších úprav poskytuje PostworkShop nevyčerpatelnou řadu kombinací pro vylepšení fotografií.
Alternativa -  Vedle profesionálních a drahých grafických editorů typu Photoshopu se nabízí například Ashampoo Photo Optimizer nebo známý open-source GIMP.

Bezpečnost

ESET Smart Security 5

SYSTÉM:     Win XP/Vista/7
INFO:     eset.cz
CENA VČ. DPH:     1 500 Kč

Novou verzi bezpečnostního řešení představil v minulých dnech i jeden z mála výrobců, kteří zatím nepodlehli trendu označování produktů letopočty. Hlavní novinkou ESET Smart Security 5 je využití cloudu pro anonymní sběr dat od uživatelů v zájmu zajištění co nejrychlejší ochrany před zcela novými, zatím nepopsanými hrozbami. Další novou funkcí, která jistě mnoha domácím uživatelům chyběla, je rodičovská ochrana, sloužící především pro blokování internetových stránek s nevhodným obsahem. Vylepšena byla i ochrana počítače před napadením z nakažených USB flash disků, paměťových karet a dalších výměnných médií. Krok s konkurencí dorovnává i přítomnost tzv. herního režimu, který zajistí nerušené hraní počítačových her.
RADEK KUBEŠ
Shrnutí -  Komplexní bezpečnostní balíky různých výrobců se navzájem stále více blíží výbavou i cenou, vodítkem k výběru může být třeba styl ovládání.
Alternativa -  Na Chip DVD je připravena plná verze AVG Internet Security 2012 Chip Edition k neomezenému použití při pravidelné aktualizaci licenčního čísla.

Optimalizace výkonu

Game Fire 2.0.99

SYSTÉM:     Win XP/Vista/7
INFO:     smartpcutilities.com
CENA VČ. DPH:     freeware

Nejen při hraní her, ale i při dalších činnostech náročných na výkon počítače se může hodit jednoduchý nástroj Game Fire. Hlavním úkolem programu je omezení služeb zbytečně konzumujících výkon počítače a kapacitu operační paměti jediným kliknutím. Kromě nepotřebných běžících služeb přitom může jít například o vizuální efekty Windows, automatické indexování obsahu disku, sdílení souborů po síti ad. V Game Fire si také můžete připravit vlastní profily nastavení pro různé účely použití. Rovněž lze využít defragmentaci obsahu konkrétní složky, například s instalací hry.
Z rozhraní Game Fire lze rovněž sledovat a spravovat procesy a služby nebo vyvolávat standardní nastavení rozhraní Windows, displeje, klávesnice, myši ad.
RADEK KUBEŠ
Shrnutí -  S Game Fire získáte jediným kliknutím dodatečný výkon počítače pro náročné úkoly, jako je hraní her či editace videa, podle vašeho nastavení.
Alternativa -  Podobné funkce nabízí například bezplatně použitelný program Game Booster nebo komplexní ladicí nástroje, jako je třeba TuneUp Utilities.

Vylepšení videa

vReveal 3.1

SYSTÉM:     Win XP/Vista/7
INFO:     vreveal.com
CENA VČ. DPH:     850 Kč

Nástroj vReveal se zabývá vylepšením a úpravami videa, pořízeného z různých zdrojů, přičemž nezatěžuje uživatele výběrem z mnoha různých funkcí či nástrojů a jejich předvoleb. Vše je zjednodušeno na úplné minimum, aniž by tím však utrpěla užitečnost aplikace.
Ze všeho nejdříve prohledá vReveal váš počítač a zařadí do své knihovny všechna nalezená videa ve standardně používaných formátech. Hned poté se můžete pustit do úprav, v rámci kterých vReveal automaticky vylepší expozici videa, vyčistí šum, stabilizuje a zaostří roztřesený obraz a projasní barvy i na značně nekvalitních záběrech. Všechna vylepšení provede vReveal po kliknutí na jediné tlačítko a nabídne vám i porovnání rozdílu mezi původním a upraveným videem v rámci společného náhledu. Zajímavá je bezpochyby i možnost zvýšení rozlišení videa, a to až do full HD rozlišení (1 080p). Přestože vReveal používá hardwarovou akceleraci pomocí grafického čipu (na kompatibilních platformách), trvá kompletní oprava a přepočítání videa na vyšší rozlišení i na výkonných počítačích značně dlouhou dobu. Počkat se ale vyplatí. KroVylepšení videa vReveal 3.1 mě automatických funkcí pro úpravy videa lze použít i vlastní, velmi detailní nastavení obrazu, včetně možnosti jeho otočení.
Z dalších funkcí programu vReveal stojí za to uvést například i možnost použití barevných filtrů nebo snadné doplnění titulků. Upozornit musíme také na unikání funkci pro vytváření panoramatických snímků z jednotlivých políček videa. Stačí z jednoho místa natočit záběr (třeba i kamerou mobilního telefonu), a vReveal automaticky složí panoráma.
Přímo z prostředí aplikace vReveal lze publikovat hotová videa na YouTube a Facebooku.
Program vReveal můžete používat i bez pořízení licence, budete se však muset spokojit s omezenou nabídkou funkcí, nižším rozlišením ukládaných videí a vodoznakem ve výstupech. V náhledu si ale můžete vyzkoušet, jak vReveal vaše záběry vylepší.
RADEK KUBEŠ
Shrnutí -  Pokud se nechcete pouštět do náročných úprav videa, vyzkoušejte vReveal. Pomůže vám odstranit hlavní neduhy a navrch přidá i zajímavé efekty.
Alternativa -  Efekty umí do videa přidávat i bezplatný Windows Live Movie Maker, rozlišení zvýší například Video Enhancer, který odstraní i šum a artefakty.

Bezpečnost

Norton Internet Security 2012

SYSTÉM:     Win XP/Vista/7
INFO:     symantec.cz
CENA VČ. DPH:     1589 Kč

Sada bezpečnostních nástrojů Norton Internet Security 2012 se pohybuje uprostřed nabídky výrobce – je lépe vybavena než Norton AntiVirus 2012, nemá však funkce pro zálohování a obnovu dat a optimalizaci výkonu počítače, kterými disponuje dražší Norton 360 5.0.
Mezi novými funkcemi najdeme například dnes velmi populární využití cloudu pro včasnou ochranu před novými hrozbami, v případně Norton Internet Security 2012 rozšířenou o informace o stahovaných souborech a aplikacích (včetně informace o jejich předpokládané stabilitě) od ostatních uživatelů. Cloud je využíván i pro bezpečné ukládání uživatelských hesel a dalších citlivých údajů, které je možné sdílet mezi více počítači s instalovaným Norton Internet Security 2012.
RADEK KUBEŠ
Shrnutí -  Nový Norton Internet Security 2012 sází především na využití cloudu pro včasné varování před nejnovějšími hrozbami a ochranu citlivých dat.
Alternativa -  Pravidelní čtenáři Chipu mohou zdarma využívat plnou verzi AVG Internet Security 2012 Chip, s aktualizací licenčního klíče v každém vydání.

Defragmentace

O&O Defrag 15

SYSTÉM:     Win XP/Vista/7
INFO:     oo-software.com
CENA VČ. DPH:     cca 280 Kč

Nová verze nástroje O&O Defrag 15 na defragmentaci obsahu pevných disků slibuje podstatné zrychlení uspořádávání dat i současnou defragmentaci více disků současně. Úspěšnost uspořádání dat pro jejich co nejrychlejší načítání ukazuje náhled obsahu disku před a po defragmentaci a rovněž záznam historie defragmentace.
O&O Defrag 15 začne s defragmentací dat ihned po své instalaci, pracuje na pozadí operačního systému a uživatele nijak neruší v práci. Připraven je i speciální režim pro disky typu SSD.
K dispozici jsou tři různé edice nástroje O&O Defrag 15, určené pro defragmentaci jednoho počítače, zvýhodněné použití na třech počítačích současně a pro nasazení na serverech.
RADEK KUBEŠ
Shrnutí -  Automatický defragmentační nástroj nabízí užitečné funkce pro uspořádání a rychlejší načítání obsahu disků, nechá si za ně ale dobře zaplatit.
Alternativa -  Z bezplatných nástrojů například Auslogics Disk Defrag, Smart Defrag, Disk Defrag a řada dalších, zpravidla si ale neporadí s disky typu SSD.

Kopírování DVD

WonderFox DVD Ripper 2.5

SYSTÉM:     Win XP/Vista/7
INFO:     videoconverterfactory.com
CENA VČ. DPH:     freeware

WonderFox DVD Ripper není jen běžný nástroj na kopírování filmových DVD, zvládne totiž provádět i mnoho zajímavých úprav jejich obsahu. Pomocí licenčního kódu, vystaveného na internetové stránce pod odkazem bit.ly/o12esS, navíc můžete jinak komerční aplikaci legálně používat zcela zdarma.
WonderFox DVD Ripper načte film přímo z DVD, ze souborů v DVD formátu uložených na disku nebo i z ISO obrazu filmového DVD a zobrazí dostupné tituly, zvukové stopy a titulky. Následně si můžete vybrat z desítek připravených předvoleb konverze do různých formátů. Filmy z DVD lze převádět jak do běžných formátů videa (AVI, MPEG, WMV, MKV aj.), tak i do formátů vhodných pro přehrávání v různých přenosných zařízeních (iPad/iPhone/iPod, mobilní telefony s operačním systémem Android, telefony BlackBerry a Nokia či herní konzole Playstation Portable, Playstation 3, XBOX nebo Nintendo Wii). K dispozici jsou i formáty videa ve vysokém rozlišení, při převodu z DVD však neočekávejte zvýšení kvality obrazu. S předvolbami nastavení konverze filmu se nemusíte spokojit, sami můžete zvolit rozlišení obrazu, datový tok videa či poměr stran, stejně jako kvalitu zvukové stopy. Právě zvukovou stopu titulu pak můžete uložit do samostatného souboru ve formátu MP3, OGG nebo třeba WMA.
Možnosti úprav filmů z DVD v programu WonderFox DVD Ripper však ještě zdaleka nekončí. Ve speciálním okně s náhledem videa před a po úpravách lze korigovat jas, kontrast i sytost barev a používat různé filtry pro ostření, efekt mozaiky, šumu nebo imitaci vzhledu starého filmu. U všech úprav a efektů je k dispozici posuvník s nastavením jejich intenzity. Zároveň jsou připraveny i nástroje na odstřihnutí nepotřebných částí filmů a ořezání nebo otočení jejich obrazu.
Pokud bychom měli tvůrce programu WonderFox DVD Ripper za něco pokárat, byla by to chybějící možnost uložit si vlastní předvolby pro konverzi filmů z DVD.
RADEK KUBEŠ
Shrnutí -  Program s přehledným ovládáním zvládne při kopírování filmových DVD do mnoha různých formátů upravit obraz videa pomocí řady efektů a filtrů.
Alternativa -  Převodům filmových DVD do různých formátů jsme věnovali celé téma v minulém Chipu, představili jsme vám například Freemake Video Converter.

Rozšíření menu

Rig