Menu

Nástroje a služby zdarma

Nástroje a služby zdarma

Skvělé nástroje s nulovým tarifem: tentokrát například velký kancelářský balík, software k "prosvícení" systému Windows a rozsáhlý multimediální konvertor.
ALEŠ PŘISTÁL, ALES.PRISTAL@CHIP.CZ

LibreOffice

Konkurence pro OpenOffice

Když se dva přou, uživatel se raduje: LibreOffice vznikl jako důsledek rozmíšek mezi částmi společenství open-source a Oraclem kvůli bezplatnému kancelářskému balíku OpenOffice.org. Jeho vývoj koordinuje firma Sun, která od začátku roku 2010 patří k Oraclu. Za LibreOffice je zodpovědná nadace The Document Foundation. Software zahrnuje stejně jako OpenOffice textový editor Writer, tabulkový procesor Calc, prezentační program Impress, grafický software Draw, databanku Base a matematický program Math. Také funkce v obou systémech si nyní do značné míry odpovídají, přičemž LibreOffice mnohdy v detailech nabízí víc, například import SVC grafiky. Navíc s sebou přináší důležitá rozšíření, mj. pro import PDF. Vedle Windows podporuje LibreOffice Mac OS X od verze 10.4 a Linux od kernelu 2.6.18. Na LibreOffice už také sází mnoho distribucí Linuxu.
TIP 1  Na adrese http://cs.libreofficebox.org získáte DVD image soubor s verzí rozšířenou o různé nástroje.
TIP 2  Kliknete-li na "Nástroje | Možnosti automatických oprav | Doplňování slov", vyvoláte tak funkci, která samočinně dokončí často používaná delší slova.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win 2k/XP/Vista/7
JAZYK: čeština, angličtina
cs.libreoffice.org

System Spec

Systémové informace

System Spec je velmi jednoduchý nástroj na získání nejdůležitějších informací o vašem počítači. V podobě programu si můžete stáhnout pěkný malý nástroj na "zrentgenování" vašeho PC. Velmi snadno se obsluhuje a vypisuje podrobné tabulky dat o softwaru a hardwaru. Vzdor tomu nevyžaduje žádnou instalaci, ale dá se spustit rovnou z EXE souboru.
TIP  V seznamu nainstalovaných programů můžete po kliknutí pravým tlačítkem myši skočit přímo na instalační složku nebo na složku se zdrojovými daty. Všechny tyto informace lze exportovat do CSV nebo HTML formátu. Program není třeba instalovat.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win 2k/XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
alexnolan.net

VDownloader

Vyhledání a zavedení videí

VDownloader vyhledává filmy na 28 internetových videoplatformách. Kromě toho na přání stahuje videa na pevný disk a konvertuje je do některého z řady standardních formátů, například MP4, vhodných pro iPhone a iPad. Můžete tak například rovnou ukládat filmy ve formátu pro iPhone či mobilní telefon nebo extrahovat zvukovou stopu filmu jako MP3 soubor. V integrovaném browseru můžete hledat klipy také samostatně. K tomu nástroj využívá výsledků vyhledávání videí na Googlu.
TIP  Po kliknutí pravým tlačítkem myši na stažený film jej můžete přímo poslat na svůj účet u Facebooku a tam jej uvolnit pro sdílení.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win 2k/XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
vdownloader.com

DropIt

Automatizace úloh

DropIt je na první pohled nenápadný prográmek, který vám však při konsekventním používání ušetří spoustu práce. Software umístí na plochu ikonu, na kterou můžete přetahovat své soubory z Průzkumníka. Podle konfigurace pak budou různé datové typy automaticky přesunuty, komprimovány, dekomprimovány, otevřeny, přehrány atd. S DropIt můžete dokonce vytvářet i profily, do nichž si uložíte skupiny parametrů, a ty poté využijete pro různé účely, projekty, jednotky nebo počítače.
TIP  Pomocí pravého tlačítka myši určujete, co se má se souborem stát po jeho přetažení na ikonu DropIt. Program je k dispozici také v portable variantě, která se nemusí instalovat.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
dropit.sourceforge.net

Hamster free ZIP Archiver

Grafické "zipování"

Na rozdíl od jiných komprimačních programů se nástroj vyznačuje téměř kompletní grafickou obsluhou. Soubory jednoduše přetáhnete na ikonu krabice a dole aktivujete tlačítko "Archiv", abyste pak zadali cestu – to je vše. Rozbalit však dokáže daleko víc (ZIP, 7z, RAR, GZ, TAR, ISO a další). Konkurenční výhodou programu je možnost využít více jader na vícejádrových procesorech při vytváření ZIP archivů.
TIP  V režimu "mini" zbude z okna programu jenom ikona otevřené papírové krabice, kterou si můžete libovolně umístit na ploše.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win XP/Vista/7
JAZYK: čeština, angličtina
hamstersoft.com

NeverNote

Ukládání poznámek

NeverNote je s poznámkovým nástrojem EverNote (jedna z nejpopulárnějších služeb pro ukládání a sdílení poznámek) příbuzný nejen podle jména: přesně stejně přijímá NeverNote také textové poznámky, které můžete doplnit přílohami ve formátech JPG, PNG, GIF, MP3, WAV, AMR nebo PDF. Jiné formáty lze přidávat ve formě odkazů.
TIP  Po kliknutí pravým tlačítkem myši v NeverNote můžete v okně "Notebooks" přes "Set Stack" přiřadit své knihy poznámek několika skupinám. K dispozici je 35b a 64b verze pro operační systémy Linux a Windows.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Linux, Win 2k/XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
nevernote.sourceforge.net

MediaCoder x64 2011

Konverze hudby a videí

Pro převody audio- a videosouborů existuje mnoho nástrojů, ale sotva nějaký, který by pracoval tak profesionálně jako MediaCoder. Software umí načítat a konvertovat tucty zvukových a video formátů, přičemž potřebné kodeky rovnou přináší s sebou. S novou 64bitovou verzí nástroje tedy naráz uschopníte Windows pro všechny důležité audio- a videoformáty.
Rozsah funkcí MediaCoderu je pozoruhodný. Ke každému kodeku nabízí software detailní možnosti nastavení. Kdo chce jen jednorázově převést video nebo MP3 soubor na jiný formát, pro toho je program zbytečně luxusní. Kdo se naopak multimediálními daty zabývá pravidelně, brzy se bez MediaCoderu nebude chtít obejít, neboť nástroj umožňuje uživateli vysoký stupeň kontroly nad postupem konverze.
Kdo chce opakovaně stejným způsobem převádět tentýž formát, může za pomoci integrovaného průvodce definovat odpovídající přednastavení. Transformace je pak vyřízena několika kliknutími myší. Majitelé iPhonu nebo PlayStation Portable to mají ještě jednodušší. Pro ně má nástroj připraven Dropbox, který videa a zvukové soubory automaticky převádí na standardní formáty těchto přístrojů.
TIP  Pod "Options" následně spusťte Dropbox, s nímž můžete multimediální soubory zpracovávat přetahováním myší.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win Vista/7
JAZYK: angličtina
mediacoderhq.com

Listary

Hledání z Průzkumníka

Listary obohatí vašeho Průzkumníka o živé vyhledávání. Nástroj se objeví po stisku volně definovatelné klávesové kombinace. Software podporuje i zástupné znaky jako "*" nebo "?". Mezi hlavní nástroje programu patří rychlý výběr položky z nabídnutého seznamu, možnost editace vstupu, podpora některých jednoduchých příkazů a podpora klávesových zkratek pro vyhledávání z velkého seznamu výsledků.
TIP  Přes "Favorite" v panelu nástrojů Listary můžete nadefinovat seznam složek, které používáte zvláště často, a zřídit k nim rychlý přístup.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
listary.com

Photo Flash Maker

Diashow pro web

Téměř na všech počítačích je dnes nainstalován nějaký nástroj na přehrávání Flash animací. S programem Photo Flash Maker můžete ze svých obrázků vygenerovat diashow ve formátu Flash a podmalovat ji vhodnou zvukovou stopou. Tyto přehlídky obrázků se samozřejmě dají bez problémů přehrávat i na vlastním PC. Z digitálních fotografií můžete vytvářet nejen slideshow, ale také různé animace. V aplikaci je podporován upload prezentace na server i její vypalování na CD nebo DVD.
TIP  Příkazem "Create | CD/DVD" můžete obrazovou sérii přes integrovaný vypalovací modul také rovnou vypálit na CD nebo DVD.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
photo-flash-maker.com

Panda Batch file Renamer

Přejmenování souborů

Panda Batch File Renamer je jedním z nejvýkonnějších programů svého druhu. Názvy souborů umí rozšířit o datum, čas nebo i hudební informace, navíc odstraňuje nebo nahrazuje kombinace písmen a převrací posloupnosti písmen nebo číslic. Nastavení se dají uložit, takže s nimi můžete později přejmenovávat soubory podle stejného vzoru. Program si zapisuje historii změn, takže pokud se spletete, můžete přejmenování vrátit.
TIP  Existuje také česká ovládací plocha, jenomže tu má na svědomí překladatelská služba Googlu a dopadla katastrofálně. Raději zůstaňte u angličtiny.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win XP/Vista/7
JAZYK: čeština, angličtina
animal-software.com

KeePass 2 Portable

Správa hesel

KeePass je vyzrálý program pro úschovu hesel. Po zadání hlavního hesla můžete jeho databance svěřit libovolně mnoho hesel pro Windows, webové aplikace nebo váš mobil. Aby hesla nebyla snadno zjistitelná, uloží se zašifrovaně. Díky 256bitovému šifrování jsou data bezpečně uložena. Místo několika hesel k různým službám si tak stačí zapamatovat jen jedno – k programu KeePass.
TIP  Prostřednictvím "View | Change Language | Get more languages" se dostanete na webovou stránku s českým jazykovým souborem, který naleznete i na Chip DVD pod DVD indexem Krátké testy Chipu. Soubor si prostě zkopírujte do složky KeePass.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Windows 2k/XP/Vista/7
JAZYK: čeština, angličtina
keepass.info

System Explorer Portable

Sledování procesů

System Explorer Portable zobrazuje detailní informace o spouštěných procesech, hledá viry a jiné škodlivé programy, které se uhnízdily v počítači. Nástroj umožňuje cílené vypátrání podezřelých, na pozadí běžících procesů a prostřednictvím odkazu na webovou stránku nabízí přezkoušení neznámých EXE souborů. Program uchovává historii pro sledování činnosti procesů a nabízí výkonové grafy pro sledování využití systémových zdrojů v čase.
TIP  Přes "View | View left panel" zapněte postranní lištu, která vám umožní přístup k dalším "vnitřnostem" Windows.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Windows XP/Vista/7
JAZYK: čeština, angličtina
systemexplorer.net

SpeedFan

Řízení větráků

V podobě SpeedFan si nainstalujete malý prográmek pro řízení rychlosti větráku. Software kontroluje teplotní čidla CPU, základní desky, pevného disku a grafické karty, a je-li to možné, přizpůsobí otáčky ventilátorů. Alternativně k tomu můžete větráky po stupních přibrzdit nebo zrychlit sami.
TIP  V menu programu klikněte na tlačítko "Configure" a vyberte záložku "Options". Zde v části "Language" zvolte "Czech" a potvrďte kliknutím na tlačítko "OK". Na kartě "Clock" se dá programem také přetaktovat frontside sběrnice počítače. Přitom vždy dbejte na únosné teploty!
OPERAČNÍ SYSTÉM: Windows 2k/XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
almico.com

ManicTime

Časový protokol

ManicTime běží ve vašem počítači na pozadí a zaznamenává, kdy jste který program spustili nebo ukončili, jak dlouho jste setrvali na které webové stránce, kdy byl počítač v provozu a kdy přešel do úsporného režimu. Získáte tak přesné vyhodnocení, jak jste přes den trávili čas a kolik hodin jste skutečně pracovali.
TIP  Z nasbíraných dat vytváří přehledné statistiky a reporty, ze kterých si pak můžete velice snadno udělat obrázek, jak efektivně využíváte počítač, nebo si vše prohlédnout v tabulkové podobě. Tyto data si program ukládá do své lokální databáze.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Windows XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
manictime.com

Foto-Mosaik-Edda

Fotografie

Chcete-li ze zajímavé fotografie vytvořit mozaiku, tento program vám to umožní. Existuje ve více variantách, zde najdete bezplatnou verzi. Program se nemusí instalovat, stačí jej zkopírovat na disk a spustit. Ovládání je velmi jednoduché. Nejprve přidáte složku s fotografiemi, těch by mělo být aspoň několik stovek, protože právě tyto fotografie bude program používat k vytvoření mozaiky. Pak vyberete fotografii, kterou chcete předělat do mozaiky, zvolíte velikost, a to je vše.
TIP  Program nevyžaduje instalaci, a proto je spustitelný i z USB flash disků nebo jiných přenosných zařízení.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win 2k/XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
http://fmedda.de/en/home

Unstoppable Copier

Poškozená CD/DVD

Kopírujete-li soubor z CD nebo DVD a některá jeho část je nečitelná, operační systém skončí kopírování s chybou a nemáte ze souboru ani bajt, přestože poškozeno je třeba jen několik sektorů. Právě pro tyto případy je zde program Unstoppable Copier, který se nenechá zastavit a kopíruje soubory dál, byť nějaká jejich část chybí. Pokud jde o fotografie, je třeba jen část fotografie poškozená a jinak to nemá žádný vliv. Také dokumenty nebo archivy je možné úspěšně opravit, pokud poškození není velké.
TIP  Aplikace podporuje příkazový řádek, což vám umožní tento program spouštět například i pomocí plánovače nebo skriptů.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win 2k/XP/Vista/7
JAZYK: čeština, angličtina
www.roadkil.netURL měsíce

4SHARED

U této služby obdržíte po zaregistrování 10 GB bezplatného místa na webovém serveru. Přes browser tam můžete posílat soubory až do velikosti 2 GB a odkazy ke stažení pak předávat důvěryhodným osobám podle vaší volby.
4shared.com

SPRINGPAD

Springpad je jakýsi zápisník na webu, v němž můžete mít uloženy poznámky, odkazy atd. a na přání je sdílet s jinými uživateli. Navíc je vestavěn plánovač termínů s upomínací funkcí.
springpad.com

LIKE.FM

Like.fm vyžaduje instalaci desktopového a/nebo browserového klienta. Pak si služba zapamatuje, jakou hudbu na internetu nebo v přehrávači na PC posloucháte, a podle ní sestaví seznamy skladeb, které můžete zpřístupnit i svým přátelům.
like.fmMobilní aplikace měsíce

IVYSÍLÁNÍ

Česká televize má velký archiv odvysílaných pořadů z kanálů ČT1, ČT2, ČT24 a ČT4, který obsahuje celkem více než čtyři roky videoobsahu. Některé pořady určitě stojí za zhlédnutí. V internetovém prohlížeči iPadu se sice můžete na seznam pořadů podívat, ale nepustíte si je, protože jsou ve flashi.
SYSTÉM: iPad, Android
DOWNLOAD: www.corkbin.com