Menu

Data v cloudu

NA DVD

Nástroje k tomuto článku najdete na Chip DVD pod indexem Cloud.

Data v cloudu

Klasickému počítači pomalu začíná zvonit umíráček – internetové služby využívající "cloud" už dnes nabízí pro vaše data přijatelnou kombinaci pohodlí, bezpečí a výkonu.
MANUEL SCHREIBER

V letošním roce oslavilo klasické PC své 30. výročí. Z historického pohledu je to jen pár let, v oblasti IT je to však téměř věčnost. Tento věk je skutečně znát, protože podle odborníků se začíná pozice klasického hardwaru oslabovat. Podle průzkumu trhu firmy Deloitte budou v roce 2011 poprvé v prodeji převažovat tablety a chytré telefony nad klasickými stolními počítači a notebooky. Šéf technologického vývoje společnosti IBM Mark Dean tento trend potvrzuje. Ačkoliv to byl právě on, kdo stál za vývojem prvního IBM PC, on sám už dnes používá pouze tablety. Podle jeho názoru bude počítač ještě několik let běžně využíván, v IT světě už je prý ale za svým zenitem. Počítače tak budou brzy následovat elektronky, psací stroje nebo CRT displeje.
Se zvyšujícími se nároky na mobilitu se však před stávajícími přístroji objevuje celá řada nových výzev – od dostatečného zdroje energie až po ukládání dat. Řešením druhého "problému" jsou podle našeho názoru "cloud služby", které umožní uložit bezpečně vaše data na internetu, tak aby byla přístupná z libovolného místa a zařízení. V tomto případě je hardware jen rozhraním umožňující jednodušší či složitější přístup. "Cloud" je zkrátka budoucností.
I proto jsme pro vás připravili přehled služeb, které vám a vašim datům nabídnou "kompletní servis" – od práce s textem či obrázky až po bezpečné zálohování.
Klíčovou podmínkou pro praktické využití on-line služeb je odpovídající infrastruktura: pomalejší připojení k internetu je vhodné spíše pro přenos menších objemů dat, jako jsou e-maily, nebo pro práci s textovými dokumenty. Pro operace s většími objemy lze doporučit minimálně 10 Mb/s, důležitý je ale i typ připojení. U asymetrického ADSL totiž některé firmy nabízí pro download dostatečnou rychlost, cca 15 Mb, pro upload však často méně než jeden megabit. Kvůli tomu je takovéto připojení pro celou řadu služeb (například zálohování/práci s velkými obrázky) nepoužitelné. Pokud ale vaše připojení splňuje všechny důležité podmínky, nic vám nebrání v plném využití internetových služeb.

Bezpečnost a synchronizace dat

Zálohování na lokální disk nebo DVD je snadné a rychlé, internetová úložiště tedy musí nabídnout mimořádně kvalitní a bezpečné služby, pokud chtějí těmto médiím alespoň zčásti konkurovat. Naše základní požadavky na zálohovací službu byly jednoduché: automatický a zabezpečený přenos dat na on-line úložiště s dostatečným prostorem pro data. Ze všech účastníků testu nabídl nejlepší "balíček služeb" iDrive, jehož 5 GB je více než dostatečný prostor pro tisíce dokumentů. Tato služba používá pro přenos dat 128bitové SSL klíče, zatímco sama je zabezpečena 256bitovým AES klíčem. Dalším důležitým prvkem "internetových služeb" je komfort. Pokud je nutné pracovat se soubory a složkami manuálně, uživatelé dají přednost desktopovému řešení. V případě iDrive zálohovat ručně nemusíte – iDrive Classic nabízí desktopového klienta, kde si můžete označit "bezpečné složky" určené pro zálohování a určit časový harmonogram. Pro náročnější uživatele má navíc iDrive připraven nástroj iDrive Explorer, který integruje "místo v cloudu" jako virtuální pevný disk. Háčkem ale je, že tento program je k dispozici pouze za příplatek, v bezplatné verzi se budete muset obejít bez něj. Zjednodušeně lze říci, že nabídka od iDrive je určena především uživatelům počítačů s Windows a MacOS. Z jiných zařízení se ke svým datům dostanete také (pomocí prohlížeče), ale poněkud komplikovaněji.
Pokud preferujete mobilitu, neměla by vaší pozornosti uniknout služba webu SugarSync, která má kromě Windows a MacOS v seznamu podporovaných operačních systémů také iPhone, iPad, Android, nebo BlackBerry. SugarSync nabízí 5 GB místa pro vaše data, přičemž základní aplikace pro jejich správu je k dispozici pro všechny platformy. Její pomocí můžete například do "cloudu" synchronizovat své fotografie či ukládat složky a sdílet je s přáteli. Další funkce a doplňky jsou už pro každý systém jiné. Dobrou alternativou pro každého, kdo hledá místo pro svá data na internetu, je Dropbox, a to i přesto, že nabízí jen 2 GB volného místa. Kvantitu totiž nahrazuje kvalitou, například v podobě snadné integrace do systému.
Uživatelé zařízení iPhone a iPad mají možnost využívat "služeb" Apple iCloud, ke kterým se mohou zaregistrovat ihned po zakoupení přístroje. Zde je ale nutné podotknout, že iCloud není klasickou "cloudovou" službou jako zde zmiňovaná konkurence. Jde sice o internetové úložiště a prostor pro vaše data, tato služba je však určena pro přístup z mobilních "Apple zařízení". Možnost přístupu z prohlížeče, desktopu, nebo dokonce z alternativních operačních systémů je minimálně "problematická". 5 GB místa na internetu je však i přesto pro "jablečné" uživatele zajímavým bonusem k zakoupenému hardwaru.

Streamování hudby a videa

Jedním z fenoménů 21. století jsou multimédia, na která lze narazit téměř všude – od HD filmů v počítači až po videoklipy z YouTube na mobilním telefonu. Problémem je však jejich objem – zatímco na stolním počítači jsou několikasetterabajtové disky běžné, mobilní zařízení nabízí pouze menší vnitřní paměť a podporu externích karet v řádu gigabajtů. Jak tedy získat multimediální "mobilní" zábavu? Řešením je opět cloud, který ve spojení s Wi-Fi či 3G připojením dokáže přinést hudbu a video i na ty nejmenší mobilní přístroje.
Možností, jak tohoto cíle dosáhnout, je několik: od integrovaného multimediálního přehrávače přímo v úložišti (Dropbox) až po specializovanou aplikaci umožňující streamování multimédií z více zdrojů. Posledně zmiňovanou volbou může být například aplikace e-launchpad (označovaná také jako 3-launchpad), která dokáže zobrazovat či přehrávat soubory a multimédia například z Google Docs či Dropboxu. Mezi podporované platformy patří Linux, Mac, Windows, Android a připravuje se řešení pro přístroje Apple. K již zmiňovanému Dropboxu je ještě nutné poznamenat, že na první pohled nedostatečnou kapacitu (2 GB) je možné zvýšit až na přijatelných 10 GB pozváním několika přátel.
Alternativou pro audiofily spravující svou hudební sbírku pomocí aplikace iTunes může být služba ZumoDrive. Ta nabízí 2GB úložiště a do Windows se integruje jako pevný disk. S aplikacemi pro Android a iOS můžete poté své MP3 streamovat všude, kde se lze připojit k internetu.

Použijte úložiště jako záložní disk

Pokud hledáte jen hodně "prostoru" pro ukládání a výměnu dat, je pro vás tou pravou volbou služba ADrive. Nabízí totiž zdarma 50 GB místa v cloudu, což je v současné době bezkonkurenční nabídka. Ovšem používaní tohoto obřího prostoru znamená pro uživatele celou řadu omezení – například maximální velikost souboru je omezena na 2 GB, aplikace pro integraci do operačního systému je k dispozici za příplatek a speciální aplikace pro chytré telefony zcela chybí. Dalo by se říci, že služba není primárně určena "mobilním kočovníkům", ale spíše jako jednoduchý on-line disk pro uživatele notebooků a tabletů. I přes zmiňované omezení velikosti souboru se přesto na tento "obří disk" vejde bez problémů film či video. Služba navíc umožňuje i relativně snadné sdílení – stačí přesunout data do složky "Share folder", poté kliknout pravým tlačítkem myši a v otevřené kontextové nabídce zvolit příkaz "Email A Friend". Důležité je, že příjemce nemusí mít účet u služby ADrive.
Alternativou pro mobilní zařízení může být služba HiDrive free, která ale uživatelům nabídne pro data jen 5 GB místa. Její výhodou je však aplikace pro platformy Android a Windows Phone 7, díky kterým můžete svá data pohodlně spravovat i z vašeho mobilního telefonu.
Už delší dobu se v "cloud" službách angažuje i Microsoft, což je znát i na jeho 25 GB on-line disku SkyDrive. Není sice vhodný na zálohování (především kvůli limitu 100 MB na soubor), ale pokud používáte další služby Live, budete s jeho nabídkou více než spokojeni.
Můžete z něj totiž například poslat své fotografie do Windows Live Fotogalerie nebo si vyměňovat malé videoklipy s aplikací Live Movie Maker. Služba je také zajímavá pro uživatele mobilních zařízení s Windows Phone 7, protože Microsoft těmto zařízením umožňuje (mimo jiné) i synchronizaci se SkyDrive.

Kancelářské práce pro všechna zařízení

Je pravděpodobné, že skutečně všechny funkce kancelářských balíků Microsoft Office či OpenOffice využívá jen nepatrné procento lidí. Většina uživatelů pouze píše jednoduché texty, aniž by využila komplikované funkce, makra nebo podivné formátování.
Pro obyčejné psaní ale v praxi žádný software na počítači nepotřebujete: stačí jen například použít on-line služby Google Docs, které nabídnou nejen elegantní rozhraní, ale také dostatek základních funkcí pro snadnou úpravu a zpracování textu.
Tyto dokumenty lze také odesílat či sdílet, nebo na nich dokonce pracovat společně s jinými uživateli. Do těchto dokumentů lze snadno pomocí odkazu přidat i fotografie či videa a zajistit k nim přístup z chytrých telefonů například s OS Android. Většina internetových kancelářských balíků toho ale umí víc než jen jednoduché psaní textů – například v Google Dokumentech je neustále i ukládán průběh úprav. Pokud tak například omylem odstraníte důležité pasáže z dokumentu, stačí kliknout jen na "Soubor | Zobrazit historii verzí" a vybrat vhodnou variantu pro obnovení textu.
On-line nástroj s podobnými funkcemi nabízí také Microsoft, a to pod jménem Office Live. Protože rozhraní tohoto internetového editoru je podobné klasickému Wordu, většina uživatelů se s ním dokáže sžít rychleji – a ten, kdo používá nainstalovanou verzi kancelářského balíku, může bez problémů upravovat své dokumenty jak na svém počítači, tak i on-line. V tomto nástroji ale "práce v týmu" nefunguje stejně dobře jako u konkurence od Googlu. V případě, že hledáte podobné profesionální řešení od Microsoftu, lze doporučit "internetový balík" Office 365, který ale není zadarmo. Cloud verzi kompletního kancelářského softwaru dostanete za 5,25 eura měsíčně.
S novým bezplatným kancelářským balíkem (prozatím ve vývojové verzi) přijde brzy i LibreOffice. Tento nástroj s rozsáhlými schopnostmi je vývojáři optimalizovaný OpenOffice pro prohlížeče. Zda a kdy se objeví oficiální verze, to ale zatím není jasné.

On-line úpravy fotografií

Služby v "cloudu" ale nejsou vhodné jen pro streaming a ukládání dat. Ukazuje se, že se hodí i pro zpracování obrázků – programy pro profesionály typu Photoshop sice nahradit nemohou, na jednodušší úpravy (například snímků z dovolené) se však hodí výborně. Například nástroj Picnik je ideální pro nekomplikované retušování fotografií, protože uživatel si do něj může ihned nahrát své fotografie a bez registrace je začít upravovat.
Pokud využíváte služeb, jako jsou Facebook či Flickr, můžete si s nimi propojit účet na Picniku a jeho pomocí pak fotografie přímo upravovat. Nároční fotografové, kterým se služba Picnik zalíbila a kteří by rádi používali i sofistikovanější nástroje, mohou získat její pokročilejší verzi přibližně za 25 amerických dolarů za rok. Picnik se specializuje na efekty a poloautomatické retušování, nicméně na internetu najdete i přehledný editační program s názvem Pixlr. Tento bezplatný nástroj se orientuje (podobně jako klasické programy Gimp a Paint.NET) na základní úpravu obrázků a nabízí i podobný rozsah funkcí.
Pixlr například podporuje vrstvy a obsahuje i profesionální funkce, jako jsou úpravy pomocí křivek a mnoha filtrů. Pixlr nabízí také odpovídající rozhraní pro integraci programu do osobních webových stránek. Pro praktické využití on-line grafických aplikací nicméně není jedinou podmínkou velký displej – obvykle je zapotřebí také Flash, což znamená, že tyto programy nefungují na zařízeních IOS. Uživatelé z těchto platforem mohou využití například nástroj Phixr nebo Picture2Life.

Distribuce výpočetního výkonu

Vzhledem k rostoucímu počtu přenosných zařízení a neustále se zvyšujícím rychlostem připojení ztrácejí klasické desktopové programy význam. Stále důležitější je i možnost přenosu aplikací mezi jednotlivými platformami, aby v budoucnu bylo důležité pouze vstupní zařízení bez ohledu na používaný systém či hardwarový výkon. Možná se to zdá jako utopie, ale podobný "systém" již existuje pro počítačové hry. Když služba OnLive před dvěma lety oznámila, že bude prostřednictvím streamingu nabízet hraní libovolné počítačové hry, nikdo si nedokázal představit, jak obrovský výkon bude potřeba distribuovat. Přesto firma v současnosti funguje a nabízí možnost hrát náročné hry i na méně výkonných zařízeních nebo televizorech. Služba OnLive zajišťuje pouze přenos údajů z herního ovladače k serverům, na kterých hra ve skutečnosti běží (probíhají veškeré výpočty). Z těchto serverů pak k uživateli míří pouze video. O tom, že nejde o slepou uličku, a o potenciálu služby OnLive svědčí i skutečnost, že ji v únoru 2011 koupila firma HTC.
AUTOR@CHIP.CZ


SLUŽBY V CLOUDU
Několik klasických počítačových programů můžete snadno (a obvykle i zdarma) nahradit pomocí "cloud nástrojů". Rozsáhlá nabídka on-line služeb znamená, že si vybere téměř každý – ať už jde o kancelářský software, zálohování disku, nebo o software pro práci s obrázky.
STREAMOVÁNÍ DO ZAŘÍZENÍ
Vzhledem k tomu, že "cloud služby" vyžadují pouze prohlížeč, mohou fungovat na libovolném zařízení s přístupem na internet. Některé služby sice vyžadují velké displeje, ale existují i řešení, která aplikaci přizpůsobí vybranému zařízení.


Nejzajímavější cloud služby
Zde jsou odkazy na všechny v článku zmiňované nástroje. Najdete zde také odkazy na jiné zajímavé cloud služby.
ZÁLOHOVÁNÍ
ADrive    adrive.com
Dropbox    dropbox.com
HiDrive Free    free-hidrive.com
iCloud    apple.com
IDrive    idrive.com
SkyDrive    windowslive.com
SugarSync    sugarsync.com
Windows Live Mesh    explore.live.com/windows-live-mesh
SpiderOak    spideroak.com
MULTIMÉDIA
Amazon Cloud Drive    amazon.com/clouddrive/learnmore
mSpot    mspot.com
ZumoDrive    zumodrive.com
KANCELÁŘ
Google Dokumenty    docs.google.com
Microsoft Office 365    microsoft.com
Microsoft Office Live    officelive.com
ThinkFree Online     thinkfree.com
Wunderlist    www.wunderlist.com
Box.net    www.box.net
ÚPRAVA OBRÁZKŮ
Picnik    picnik.com
Pixlr    pixlr.com
Project Draw    draw.labs.autodesk.com
Splashup      splashup.com


Rozhraní: Integrace on-line disku do Windows
Pokud využijete speciální služby, můžete své "cloud disky" integrovat do Windows Exploreru jako normální pevný disk.
Disk nabízí on-line rozhraní pro integraci do Windows. My vám vysvětlíme, jak toto rozhraní používat správně a co dělat v případě, že služba odmítne spolupracovat.
PŘIPOJENÍ PŘES WEBDAV A FTP
Pro standardní připojení internetových disků je obvykle používán protokol WebDAV. Jeho pomocí lze do Windows internetový disk připojit během několika málo minut. Stačí jen kliknout pravým tlačítkem na "Počítač", zvolit příkaz "Připojit síťovou jednotku" a pak už jen do řádku u položky složky zadat příslušnou internetovou adresu (například https://www.mojeulozste.cz/slozka). Podobným způsobem lze i nastavit FTP připojení. Příslušné parametry a konkrétní adresu vždy najdete na domovské stránce webu.
ŘEŠENÍ POTENCIÁLNÍCH PROBLÉMŮ
Pokud vaše služba neumožňuje integraci do Windows, pomůže vám Gladinet. To je zajímavý software, sloužící k "namapování" internetových úložišť jako virtuálních disků. Ačkoliv jde o profesionální nástroj, pro většinu uživatelů zcela postačí základní bezplatná verze nástroje označená jako "Starter Edition". Ta má pouze dvě omezení – umožní maximálně 1000 přenosů v rámci jedné úlohy a funkci automatické synchronizace. Po instalaci nástroje stačí kliknout na "Add My Cloud Storage Account" a nechat se průvodcem provést celým procesem integrace. Výhodou je, že nástroj má přibližně třicet přednastavených profilů pro různé služby (například Google Docs, Picasa a Windows Live SkyDrive), které celý proces ještě zrychlují. Stačí jen zvolit přednastavenou službu, zadat název disku a nakonec se přihlásit ke svému účtu.

Foto: Google Dokumenty: Pomocí rozhraní Gladinet lze zvolenou službu snadno integrovat.

Foto: Pixlr: Webový editor obrázků je k nerozpoznání od profesionálních nástrojů.