Menu

Nejlepší hack webového prohlížeče

Nejlepší hack webového prohlížeče

Moderní internetové prohlížeče obsahují stovky skrytých funkcí, o kterých uživatelé ani netuší. My vám ukážeme ty nejlepší pro Firefox, Google Chrome a Internet Explorer.
MICHAEL ECKSTEIN, PETR KRATOCHVÍL

Firefox
nahrává stránky rychleji
zkracuje čekací dobu
prodlouží dobu běhu skriptů
Chrome
"externí" přehrání flash videa
použití více profilů
anonymní využití plug-inů
Internet Explorer
použití kompletního obrazového režimu
povolení více paralelních stahování
zobrazení více oblíbených webových stránek

MOZILLA FIREFOX

Tento open-source prohlížeč je ceněn pro svou obrovskou flexibilitu. Lze v něm snadno urychlit stahování stránek, zkrátit čekací dobu při instalaci doplňků nebo omezit zbytečnou antivirovou kontrolu.

Zadáním příkazu "about: config" do adresního řádku Firefoxu odhalíte ráj pro fanoušky tuningu: v tomto konfiguračním dialogu lze podle svých představ upravit více než 1 500 nastavení – a mnohá další lze ještě přidat. Zde lze zkrátka podstatně ovlivnit vzhled i chování prohlížeče, a my vám nabídneme tip na úpravu některých z nich.

ZKRÁCENÍ DOBY NAHRÁNÍ STRÁNKY

about:config
nglayout.initialpaint.delay
Hodnota: 100

Firefox je nastaven tak, aby stažená data zobrazil jako webové stránky během několika málo milisekund. Vy ale můžete prohlížeči nařídit zobrazit obsah ještě rychleji: do filtrovacího řádku (po zadání "about: config") zadejte "nglayout". Poté klikněte pod ním na volné místo pravým tlačítkem a vyberte možnost "Nová předvolba | číslo". Firefox vás postupně požádá o jméno nového nastavení a jeho hodnotu – "odpovězte":
"nglayout.initialpaint.delay" a "100"
Nyní bude Firefox vytvářet webové stránky po 100 milisekundách místo standardních 250. Kromě toho můžete nastavit "network.http.pipelining" a "network.pipelining.maxrequests" na hodnoty "true" "8". To také pomůže při rychlejším zobrazování stránek.

VYPNUTÍ ZBYTEČNÉ KONTROLY

about:config
browser.download.manager.scanWhen Done
Hodnota: false

V implicitním nastavení se Firefox stará i o to, aby byly po stahování soubory kontrolovány i na přítomnost malwaru. To může zpomalovat stahování větších souborů a tato činnost je obvykle zbytečná, protože na počítači tuto činnost vykonává i bezpečnostní balík – a to v reálném čase, a nikoliv až po uložení souboru na disk. Proto lze doporučit s dvojí kontrolou bez zaváhání skoncovat. Ve Firefoxu proto hledejte nastavení "browser.download.manager.scanWhen Done" a poté změňte jeho hodnotu z "true" na "false".

VYPNUTÍ ANIMACE KARET

about:config
browser.tabs.animate
Hodnota: false
Moderní softwarová rozhraní jsou častokrát "pastvou pro oči" – například ovládání programu jsou mnohdy doprovázena "cool animacemi". To bohužel často platí i pro Firefox: například při práci s "kartami" (s jednotlivými stránkami v prohlížeči) se tyto karty posouvají efektně stranou a uvolňují místo pro karty nové. To je sice pěkný efekt, ale také si v počítači "vezme" odpovídající množství výpočetní síly. Pokud o podobné "triky" nemáte zájem a chcete výpočetní výkon využít pro lepší účely, doporučujeme tuto funkci vypnout. To lze udělat v položce "browser.tabs.animate", jejíž logickou hodnotu je nutné nastavit na "false".

OKAMŽITÁ INSTALACE DOPLŇKŮ

about:config
security.dialog_enable_delay
Hodnota: 0
Při každé instalaci nového doplňku se ve Firefoxu objevuje dialogové okno s varováním. Nainstalovat doplněk do počítače je možné teprve po několika sekundách, když se tlačítko "Instalovat nyní" stane aktivním. Tento otravný (a zbytečný) "bezpečnostní prvek" je ale možné odstranit. Stačí jen v položce "security.dialog_ enable_delay" nahradit výchozí hodnotu (2000) přijatelnějším číslem – v ideálním případě nulou. Poté už bude instalace každého doplňku zahájena okamžitě.

DELŠÍ ČEKÁNÍ NA ODEZVU SKRIPTŮ

about:config
dom.max_script_run_time
Hodnota: 20
Serverovému skriptu poskytuje Firefox na odpověď 10 sekund. Poté se objeví varovné hlášení, že tento skript přestal reagovat. To je pravděpodobně dobrá hodnota pro rychlé připojení k bezproblémovému internetu, ale v celé řadě případů může být nevyhovující. A poté může být neustále se objevující okno s hlášením otravné.
Není ale problém přikázat Firefoxu čekat o něco delší dobu: v položce "dom.max_script_run_time" je pouze nutné nahradit implicitní hodnotu (10) vyšším číslem. Poté už bude na odezvu skriptu Firefox čekat delší dobu.

DOPORUČENÍ VÍCE WEBŮ

about:config
browser.urlbar.maxRichResults
Hodnota: podle potřeb
Jakmile zadáte text do adresního řádku, Firefox doporučí další podobně znějící webové adresy z vybraných URL. Přesněji řečeno – nabídne vám přesně dvanáct položek. Ani toto číslo však není v prohlížeči "vytesáno do kamene" a i tento seznam je možné zkrátit či prodloužit podle vašich představ. Nejprve se tedy v nabídce "about: config" přesuňte na položku "browser.urlbar.maxRichResults" a jako její hodnotu zadejte požadovaný počet doporučených výsledků URL.
Poznámka: Pokud jako hodnotu zadáte "–1", bude tato funkce zcela vypnuta a Firefox vám při zadávání adresy žádné alternativy nenabídne.

Foto: Nebezpečí Pokud máte nainstalován dobrý antivir, jsou podobná varování prohlížeče zbytečná.
Foto: Animace Vyšší výpočetní výkon získáte i vypnutím zbytečných animací.

GOOGLE CHROME

I tento prohlížeč v sobě skrývá zajímavé možnosti konfigurace, které najdete na stránce "about:flags". Zde lze například aktivovat integrovaný blokátor flashs nebo aktivovat použití více různých profilů současně.

Dokonce i prohlížeč od Googlu už lze nakonfigurovat přesně podle přání. V Chrome se skrývá obrovské množství nastavení na celkem patnácti skrytých stránkách a to umožňuje zkušeným uživatelům měnit nastavení mnoha důležitých detailů.

PŘEHRÁVÁNÍ FLASHE POUZE NA VYŽÁDÁNÍ

about:flags
Kliknutím spustíte přehrávání
Hodnota: Aktivovat
Nejvýraznější věcí na celé řadě internetových stránek jsou otravné reklamní "flash" bannery. Ty nejen brzdí načítání stránky, ale jejich zobrazení také zbytečně zvyšuje zátěž procesoru. Pro většinu uživatelů je tedy vhodné, aby si sami určili, jaký "flash obsah" chtějí sami vidět. K tomuto účelu slouží v Google Chrome funkce "Kliknutím spustíte přehrávání", kterou najdete v experimentální sekci nastavení prohlížeče, do které se dostanete zadáním "chrome://flags/".
Pro aktivaci tohoto nastavení je nutné nejprve restartovat prohlížeč a poté zadat do adresního řádku prohlížeče "chrome://settings/content". Poté už stačí v sekci "Pluginy" aktivovat volbu "Kliknutím spustíte přehrávání", a funkce je vám k dispozici.

LEPŠÍ PŘEHLED PŘI SURFOVÁNÍ

about:flags
Při otevření přepnout na stávající kartu
Hodnota: Aktivovat
Pokud často pracujete s větším množstvím otevřených webových stránek, určitě víte, že není těžké ztratit v nich přehled. Pak se může stát, že zbytečně otevřete stránku, kterou již máte otevřenou na jiném místě a jejíž "karta" se ztrácí mezi ostatními. Nyní Chrome nabízí funkci, která při zadání již otevřené webové stránky místo otevření nové "karty" pouze uživatele přesune na prvně otevřenou kartu se stránkou. Tuto funkci najdete v "chrome://flags/" pod názvem "Při otevření přepnout na stávající kartu", kde ji lze zapnout kliknutím na "Aktivovat".

VYPNUTÍ INTEGROVANÉ PDF ČTEČKY

about:flags
Chrome PDF Viewer
Hodnota: Aktivovat
Jestliže na internetu narazíte na WWW stránku s PDF souborem, Chrome ho (ve svém standardním nastavení) otevře v integrovaném PDF Readeru, a to i v případě, že je nainstalován například populární Adobe Reader či Acrobat. Výhodou je, že integrovaná čtečka PDF je nejen bezpečnější, ale také podstatně rychlejší. I u ní však lze narazit na jednu nevýhodu: množství jejích funkcí je silně omezené, což může vadit především při práci s rozsáhlejšími dokumenty.
Tento problém lze vyřešit vypnutím integrované čtečky v sekci "chrome://plugins/", kde je nutné deaktivovat položku "Chrome PDF Viewer". Poté, aniž by bylo nutné prohlížeč restartovat, se libovolný PDF dokument otevře v nainstalované "externí" čtečce.
Poznámka: Pokud se chcete vyhnout problematickému nástroji od Adobe, doporučujeme například "PDF-XChange Viewer".

POUŽITÍ VÍCE PROFILŮ

about:flags
Více profilů
Hodnota: Aktivovat
Neexistuje žádné pravidlo o použití více profilů najednou, pravda ale je, že příležitostí využít tuto funkci příliš mnoho není. Někteří uživatelé však například používají paralelně dva různé "Google" účty – pro specifické využití jednotlivých záložek a doplňků. Pro zapnutí této funkce tedy nejprve klikněte do adresní lišty Chrome a zadejte "chrome://flags/". Poté zde vyhledejte funkci "Více profilů" a klikněte na "Aktivovat". Nyní můžete určit, které nastavení pro každou kartu chcete použít. Změna se projeví až po přihlášení k účtu Googlu.

BLOKOVÁNÍ PODEZŘELÝCH ODKAZŮ

about:flags
Vypnout auditování hypertextových odkazů
Hodnota: Aktivovat
Po kliknutí na některé odkazy nemusí být pouze otevřena cílová stránka, ale také může být informován jeden či více serverů. Za odkazy se mohou skrývat i skripty, které shromažďují informace o uživatelích – slouží ke sledování vašich aktivit na internetu.
Chcete-li takovéto situaci předejít, otevřete stránku "chrome://flags/" a přejděte na funkci "Vypnout auditování hypertextových odkazů". U ní klikněte na "Aktivovat ", a vaše surfování bude mnohem bezpečnější.

LEPŠÍ ANONYMNÍ SURFOVÁNÍ

chrome://extensions
Povolit v anonymním režimu
Hodnota: Aktivovat
V anonymním režimu můžete surfovat, aniž byste po sobě zanechali stopy. Pro anonymní režim lze samostatně pro každý plug-in definovat, zda by měl být v tomto režimu dostupný. Proto v prohlížeči zadejte "chrome://extensions", a otevře se okno, kde najdete seznam nainstalovaných doplňků. U každého z nich najdete políčko pro zatržítko s názvem "Povolit v anonymním režimu", které umožní aktivaci vybraných doplňků i při anonymním brouzdání internetem.
Poznámka: V tomto režimu nemůže Google Chrome dohlížet na funkci doplňků. Pokud například použijete doplněk, který tajně shromažďuje historii navštívených stránek či podobné údaje, prohlížeč to nemůže ovlivnit. To je důvod, proč byste měli být s povolováním doplňků v anonymním režimu opatrní.

Foto: Flash Google Chrome nabízí možnost zapnutí animací ve formátu flash na vyžádání...

MS INTERNET EXPLORER

Velké množství nastavení pro Internet Explorer skrývá Microsoft do registrů Windows. V nich lze například nastavit, aby se Internet Explorer spouštěl v "celoobrazovkovém" režimu, nebo povolit paralelní stahování většího množství souborů najednou.

Internet Explorer je zakotven hluboko v systému – bohužel tak hluboko, že se celá řada jeho nastavení skrývá přímo v registru Windows. Pokud je chcete měnit, musíte do textového pole v nabídce Start zadat "regedit" a stisknout klávesu Enter. Před každou úpravou nastavení vám ale doporučujeme si "editovaný" klíč uložit (exportovat do souboru). Díky tomu se budete moci v případě problémů vrátit k původnímu nastavení.

SPUŠTĚNÍ V CELOOBRAZOVKOVÉM REŽIMU

HKEY_Current_User
Software
Microsoft
Internet Explorer
Main
Hodnota: FullScreen = yes
Internet Explorer umožňuje využít pro surfování téměř celou obrazovku. Pro aktivaci tohoto praktického režimu je nutné stisknout klávesu F11. Bohužel ale nelze implicitně nastavit, aby se Internet Explorer v tomto režimu i přímo spouštěl. To je možné jen s využitím registru Windows. Přejděte na klíč "HKEY_CURRENT_ USER \ Software \ Microsoft \ Internet Explorer \ Main" a v pravém okně dvojitým kliknutím otevřete položku "Full screen". V dialogu nastavte hodnotu na "yes". Po potvrzení hodnoty kliknutím na "OK" se bude prohlížeč spouštět v celoobrazovkovém režimu.

VÍCE STAHOVÁNÍ ZÁROVEŇ

HKEY_Current_User
Software
Microsoft
Windows
CurrentVersion
Internet Settings
Hodnota: MaxConnectionsPerServer = 4
V rámci standardního nastavení umožňuje Internet Explorer pouze dvě paralelní stahování z internetu. Tento "přežitek" z dob pomalejšího připojení však může uživatele širokopásmového internetu poněkud omezovat. Nastavení lze ale změnit v registru v klíči "HKEY_CURRENT_ USER\Software\Microsoft\Windows\ CurrentVersion\Internet Settings". Zde klikněte pravým tlačítkem myši a vytvořte nový "DWORD (32-Bit)" klíč se jménem
"MaxConnectionsPerServer" a s hodnotou "4". Stejným způsobem můžete také vytvořit položku "MaxConnectionsPer1_ OServer" s hodnotou "6". Chcete-li se vrátit na předchozí nastavení, stačí odstranit oba klíče.

VÍCE NÁHLEDŮ STRÁNEK

HKEY_Current_User
Software
Microsoft
Internet Explorer
TabbedBrowsing
NewTabPage
Hodnota: NumRow = 4
Po otevření nové záložky zobrazuje Internet Explorer výběr stránek, které často navštěvujete – standardně je k dispozici osm webů. Pokud vám ale tento počet nestačí, můžete do zobrazované stránky "integrovat" více odkazů. V editoru registru přejděte na klíč "HKEY_CURRENT_USER\Software\ Microsoft\InternetExplorer\TabbedBrowsing\ NewTabPage".
Nyní se podívejte do pravé části stránky, kde najdete položku "NumRows". Pokud neexistuje, můžete ji vytvořit: klikněte pravým tlačítkem na "NewTabPage" a v kontextové nabídce vyberte "Nový" a "Hodnota DWORD (32 Bit)". Jako název zadejte "NumRows", hodnotu nastavte na "4" a klikněte na "OK". Tato hodnota zdvojnásobí počet stránek v náhledu.

STÁLÉ ZOBRAZENÍ NABÍDKY

HKEY_Current_User
Software
Policies
Microsoft
Internet Explorer
Main
Hodnota: AlwaysShowMenus = 1
V novém Internet Exploreru se zobrazí "standardní" menu pouze tehdy, když stisknete klávesu [Alt]. Na první pohled jde o praktický krok, protože je více místa na zobrazení stránky. Pokud ale často pracujete s příkazy z nabídky, je tato novinka spíše otravná. Chcete-li mít nabídku stále zobrazenou, pomůže vám pouze úprava registru.
V editoru přejděte na klíč "HKEY_CURRENT_ USER\Software\Policies\Microsoft". Zde klikněte pravým tlačítkem myši na "Microsoft" a v kontextové nabídce vyberte "Nový" a "Klíč". Tentokrát zadejte název jako "Main". Stejným způsobem přes nabídku "Nový | Hodnota DWORD (32 Bit)" vytvořte podklíč s názvem "AlwaysShowMenus" a jeho hodnotu nastavte na "1". Nyní, když znovu v Internet Exploreru stisknete klávesu [Alt], zůstane již nabídka viditelná. Pro návrat na předchozí nastavení nastavte hodnotu "AlwaysShowMenus" na "0".
AUTOR@CHIP.CZ

Foto: Přehledně Pomocí tohoto nastavení se vám bude Internet Explorer vždy spouštět v celoobrazovkovém režimu.
Foto: Vždy k dispozici Pomocí registru lze zajistit, zobrazení standardní lišty s příkazy.