Menu

Produkt měsíce: Nikon Coolpix P7100

Produkt měsíce: Nikon Coolpix P7100

CENA/VÝKON:     dobrý
INFO:     nikon.cz
CENA VČ. DPH:      cca 11 900 Kč
TECHNICKÁ DATA
Maximální rozlišení:     3 648 × 2 736 bodů (10 megapixelů)
Displej (úhlopříčka/rozlišení):     3"/ 921 000 bodů
Ohnisková vzdálenost/zoom:     28–200 mm/7,1násobný
Rozsah ISO/stabilizace obrazu:     100–3 200/optická
Prodleva spouště s automat. ostřením:     0,27 s
Výdrž akumulátoru (min./max.):     210/770 snímků
Paměť/karta:     96 MB/SDXC
Další:     naklápěcí displej, záznam HD videa (720p)
Rozměry/hmotnost:     11,7 × 8,1 × 4,8 cm/395 g

Nová vlajková loď kompaktních fotoaparátů Nikonu překonává svého předchůdce, model P7000, který skoro rok vedl naše dlouhodobé srovnávací testy Top 10. Kvalitou produkovaných snímků se nový model svému předchůdci sice nevyrovná, je ale rychlejší a získal více bodů v kategorii výbavy a ovládání. Nikon P7100 je vybaven poměrně nezvykle řešeným výklopným náhledovým displejem, který lze vysunout tak, aby jej uživatel mohl sledovat z nadhledu, ale není možné jej natáčet do strany. Displej je připevněn k tělu fotoaparátu dvěma spoji, takže nehrozí jeho vylomení. Velikost i jas displeje s rozlišením 921 000 bodů zůstávají stejné jako u předchůdce, stejně jako nabídka užitečných prvků v podobě optického hledáčku nebo patice pro připojení externího blesku. Novinkou je ale kruhový měnič na přední straně těla, který lze použít pro nastavení clony a který usnadňuje ovládání. Ocenili jsme rovněž nově pogumovaný grip, díky němuž se fotoaparát mnohem lépe drží v ruce. Po přidání nového otočného měniče je tělo tohoto Nikonu vybaveno pro amatérské fotografy možná až příliš velkým množstvím prvků, potěší ale naopak zkušené fotografy, kteří dávají přednost přímému přístupu k ovládacím prvkům před hledáním v menu. K dispozici je i otočné kolečko rychlého menu, díky němuž máte okamžitý přístup k nastavení hodnot ISO, vyvážení bílé a dalším funkcím. Otočnému prvku i dvěma programovatelným tlačítkům mohou uživatelé přiřadit vlastní funkce. Praktická je rovněž možnost přednastavení až sedmi úrovní zoomu, mezi nimiž lze rychle přepínat pouhým stiskem jednoho tlačítka. Aktualizovaný software fotoaparátu přispěl k rychlejšímu ovládání menu. Zatímco předchozí model reagoval při ovládání menu poněkud se zpožděním, nový P7100 pracuje svižněji, což je dobře vidět například při přechodu z ovládacího menu do živého náhledu.
Nový model má podobně krátké zpoždění závěrky na úrovni jako P7000. 0,27 sekundy je vynikající hodnota, při nastavení vysokého zoomu se však tato prodleva zvyšuje až na pouze "dobrou" prodlevu 0,57 s, což je ale běžné u všech fotoaparátů. V režimu sériového snímání dokáže fotoaparát zaznamenat pouze 1,2 snímku za sekundu. Určitou útěchou nám může být jen fakt, že počet snímků zaznamenaných v sériovém režimu je omezen pouze kapacitou použité paměťové karty. Doba mezi záznamem jednotlivých snímků je ale bohužel příliš dlouhá.
Co se fotografií týče, musíme pochválit hlavně velmi vyrovnanou kvalitu a uniformitu. Od středu k okrajům jsou detaily stejně ostré a pokles jasu při okraji je prakticky nezaznamenatelný. Nikon P7100 dále bezpečně koriguje zkreslení obrazu při okrajích a žádného zkreslení obrazu jsme nebyli svědky ani při širokoúhlém záznamu. Při vyšším nastavení světelné citlivosti na ISO 800 začíná kvalita detailů viditelně klesat. S ohledem na to, že se jedná o kompaktní fotoaparát, je ale hladina šumu stále excelentní. Situace je však o něco horší při záznamu videa, který Nikon o mnoho nevylepšil ani u tohoto modelu. Přestože je fotoaparát vybaven 10megapixelovým snímačem, musí si zájemci o amatérský záznam videa dát zajít chuť na záznam ve Full HD kvalitě. Nejvyšší podporované rozlišení pohyblivých obrázků je jen 720p. Kromě toho nelze při záznamu videa regulovat ani nastavení clony, ani délku expozice. Kvalita videozáznamu si však i přes zmíněné nedostatky zaslouží pochvalu.
V kategorii kompaktních fotoaparátů patří Nikon P7100 se 7,1násobným optickým zoomem mezi největší a nejtěžší zařízení. Funkční výbava, množství i ergonomie ovládacích prvků a kvalita provedení i použitých materiálů však vyžadují určité kompromisy v oblasti přenositelnosti. Díky větším rozměrům a hmotnosti také zbyl dostatek místa pro akumulátor s vysokou kapacitou a výdrží, který umožní záznam až 770 snímků, nebo dokonce až 3 hodin a 11 minut videozáznamu.
CHRISTOPHER GIESE
Závěr -  Nikon P7100 prošel zdařilou modernizací a stále nabízí nadstandardní kvalitu snímků a dostatečnou tvůrčí svobodu.
Alternativa -  Nikon P7000 (cca 9 990 Kč) nabízí stejnou kvalitu snímků, je o něco lehčí, ale nemá výklopný displej.

VYNIKAJÍCÍ FOTOGRAFIE, SKVĚLÉ FUNKCE
Co se kvality fotografií a nabídky funkcí týče, sotva najdete mezi kompaktními fotoaparáty lepší volbu. Inovovaný model má navíc ještě lepší zpracování a ovládání. Jedinou slabou stránkou je nižší rychlost.
KVALITA SNÍMKŮ     (45 %) 98
VÝBAVA/OVLÁDÁNÍ     (40 %) 95
RYCHLOST     (15 %) 78HARDWARE

10,1" tablet

Asus Eee Pad Slider SL101

CENA/VÝKON:     dobrý
INFO:     www.asus.cz
CENA VČ. DPH:      12 490 Kč
TECHNICKÁ DATA
Displej (úhlopříčka/rozlišení):     10,1"/1 280 × 800 bodů
Displej (jas/kontrast):     305 cd/m2/169:1
Procesor/RAM:     nVidia Tegra 2 (1 GHz)/1 GB
Paměť (interní/rozšiřitelná):     32 GB flash/micro SD karta
Konektivita:     Mini HDMI, Wi-Fi, USB 2.0, Bluetooth
Výdrž akumulátoru (video/web):     5:19/5:54 h
Provozní teplota (video/web):     34,5 °C/33,3 °C
Operační systém:     Android 3.2
Rozměry/hmotnost:     27 × 1,9 × 18 cm/960 g

Tablet s klávesnicí: Tablety nejsou v žádném případě plnohodnotnými počítači, možná by o nich bylo vhodnější hovořit jako o pohodlnějších smartphonech. Jejich hlavní výhodami jsou velký displej, malé rozměry a rychlý start. Mezi nevýhody pak patří hlavně omezená možnost zadávání textu prostřednictvím pouze virtuální klávesnice. Asus tuto "nevýhodu" řeší dvěma modely tabletů s hardwarovou klávesnicí. První variantu "Transformer" s oddělitelnou klávesnicí jsme testovali nedávno, novější varianta "Slider" má rovněž hardwarovou klávesnici, ale tentokrát neodnímatelnou. Klávesnice je vysouvací, stejně jako u některých smartphonů. Řešení je to na první pohled zajímavé, v praxi se nám však Transformer líbil víc, už proto, že nabízí větší variabilitu a možnost klávesnici – v případě, že ji nebudete potřebovat – úplně odpojit a ušetřit tak několik desítek gramů při přenášení. Asus Slider je s integrovanou klávesnicí a celkovou hmotností téměř jeden kilogram nejtěžším 10" tabletem, který jsme v Chipu zatím testovali.
Klávesnice Slideru je logicky menší a tlačítka mají nižší zdvih než u netbooku, zároveň ale poslouží jako praktický stojánek pro sledování tabletu na stole a samozřejmě se na ní píše rychleji než na klaviatuře virtuální. Mezi výhody vysouvací klávesnice musíme započítat i fakt, že ačkoliv se tablet při práci poměrně zahřívá, díky klávesnici, která jej oddálí od těla uživatele, jej lze bezpečně pokládat na kolena. Šestihodinová výdrž při práci na akumulátor je spíše podprůměrná. Dvoujádrový procesor Tegra 2 pohání Android 3.2 naprosto plynule a práce s tabletem je v tomto ohledu ideální. Poměrně velké tělo Asusu SL101 je na rozdíl od iPadu vybaveno všemi potřebnými porty i slotem pro paměťové karty, navíc má dvě kamerky se slušným rozlišením (1,2 a 5,0 megapixelu), 32 GB flashové paměti a displej s rozlišením 1 280 × 800 bodů. Displej vykazuje hlavně uprostřed slušný jas i kontrast. Pozitivně hodnotíme i úhly pohledu, které jsou dostatečně široké, takže se tablet dá stejně dobře používat jak v horizontální, tak ve vertikální poloze.
MICHAL BAREŠ
Závěr -  Zajímavý kompromis mezi tabletem a netbookem. Praktická, ale neoddělitelná klávesnice však zvyšuje hmotnost tabletu.
Alternativa -  Asus Transformer lze rozšířit o hardwarovou klávesnici s přídavnou baterií. Podle nás je to praktičtější řešení.

Inkoustová tiskárna

Canon Pixma iP4850

CENA/VÝKON:     velmi dobrý
INFO:     canon.cz
CENA VČ. DPH:      1 400 Kč
TECHNICKÁ DATA
Max. tiskové rozlišení:     9 600 × 2 400 dpi
Formát/rozhraní:      A4/USB 2.0
Kartridže:     pět samostatných inkoustů
Tiskové nákl. (5% pokrytí K, 20% pokrytí CMYK):     0,82 Kč/2,55 Kč
Tiskové náklady (fotografie 10 × 15/A4):     cca 4,60 Kč/cca 32 Kč
Rychlost tisku (5 stran A4/fotografie A4):     0:31/2:07 min
Spotřeba (stand-by):     2,0 W
Průměrná hlučnost:     4,1 sonu
Další výbava:     HW duplex, PictBridge
Rozměry:     43 × 31 × 58 cm

Rychlé fotografie: Nový model tiskárny Canon Pixma je vybaven inovovanými inkousty, díky nimž nabízí ještě vyšší kvalitu fototisku, než jakou disponovaly předchozí verze inkoustových tiskáren Canon. Špičkovou kvalitu tisku prokázala Pixma iP4850 jak u složitých fotografií, tak dokonce při tisku dvoubodového žlutého písma na černém pozadí, což je jeden z nejtěžších testů, který obvykle ukáže na nižší kvalitu inkoustu či rozlišení tiskové hlavy. Vysoká je i rychlost tisku: fotografie formátu A4 byla hotova za dvě minuty, většině tiskáren to trvá dvakrát déle. Tiskárna má hardwarový duplex a při provozu nerušící hlučnost na úrovni 4,1 sonu.
MICHAL BAREŠ
Závěr -  Excelentní kvalita tisku, vynikající rychlost, nízká hlučnost a hardwarový duplex. Tiskové náklady jsou slušné.
Alternativa -  HP OfficeJet Pro 8000 má víc funkcí, ale je dražší a netiskne tak hezké fotografie. Textové výtisky však produkuje výrazně levněji.

Externí 2,5" HDD

Iomega eGo Helium Mac 500 GB

CENA/VÝKON:     dobrý
INFO:     iomega.com
CENA VČ. DPH:       cca 2 900 Kč
TECHNICKÁ DATA
Kapacita (nominální/opravdová):     500 GB/465,8 GB
Přenosová rychlost (čtení/zápis):     27,70 MB/s / 25,96 MB/s
Rozměry:     12,1 × 7,7 × 1,5 cm
Hmotnost:     218 g
Připojení:     USB 2.0
Šifrování:     256bitové AES
Podporované systémy: MacOS, Windows
Made for Mac: Externí zařízení určená pro uživatele počítačů Apple to mají těžké. Majitelé Maců jsou ochotni zaplatit vyšší ceny za krabičku přímo od Applu, takže výrobci třetích stran si musí dávat dobrý pozor na design. Většinou jde totiž jen o něj. Externí disk Iomega eGo Helium je v tomto ohledu přímo "applovský" a jeho leštěný hliníkový povrch neurazí žádného majitele MacBooku Pro či Airu. Pravda, kvůli neošizenému kovovému obalu je o něco těžší než plastová konkurence, rozhodně ale víc vydrží a nikdy se neošoupe. Disk je předformátován pro použití s Macy, podporuje 256bitové AES šifrování dat a naměřili jsme mu průměrnou rychlost 27,7 MB/s (čtení) a 25,9 MB/s (zápis).
MICHAL BAREŠ
Závěr -  Elegantní macovský externí disk s průměrnou rychlostí, ale extrémně kvalitním obalem z leštěného hliníku.
Alternativa -  Iomega eGo Portable Mac 500 GB disponuje jak USB 2.0 portem, tak rozhraním FireWire 800 a je rychlejší.

Laserové multifunkční zařízení

HP LaserJet Pro 100 Color

CENA/VÝKON:     dobrý
INFO:     hp.cz
CENA VČ. DPH:       cca 6 800 Kč
TECHNICKÁ DATA
Max. rozlišení tisku:     600 × 600 dpi
Konektivita:     USB 2.0, Ethernet, Wi-Fi
Rychlost tisku čb./barevně:     16/4 str./min.
Velikost interní paměti:     128 MB
Kapacita zásobníku papíru:     150 listů
Tisk textu 1. str./10 str. s barevným logem:     27 s/2:41 min.
Tisk textu 1. str./10 str. s čb. logem:     16 s / 51 s
Tisk 5 str. grafiky/18 str. PDF:     1:29 min./4:53 min.
1 str. kopie A4 čb./barevně:     19 s / 36 s
18 str. kopie A4 (ADF) čb./barevně:     2:33 min./5:11min.
Náklady na tisk čb./barevně:     0,93 Kč/4,17 Kč
Domácí uživatelé, kteří kupují barevnou multifunkční tiskárnu, v podstatě automaticky volí mezi inkoustovými modely. Na trhu jsou však i cenově dostupná barevná laserová multifunkční zařízení. Model HP LaserJet Pro 100 Color MFP M175nw je založen na laserové technologii tisku a umožňuje barevný tisk, skenování a také pořizování barevných kopií. Díky ethernetové síťové kartě a bezdrátovému adaptéru Wi-Fi ho můžete zapojit do počítačové sítě – drátově i bezdrátově. Tiskárna není vybavena duplexní jednotkou pro automatický oboustranný tisk, u skeneru ale potěší přítomnost automatického podavače dokumentů (ADF), který vám usnadní práci při skenování nebo při kopírování vícestránkových dokumentů. Do tohoto podavače lze založit až 35 listů papíru.
Při kopírování použijete výklopný panel s černobílým displejem a s tlačítky pro volbu barevných či černobílých kopií. Nastavíte zde i další parametry pro kopie (jejich počet, zvětšení či zmenHP LaserJet Pro 100 Color MFP M175nw šení apod.) a získáte zde také přístup do menu tiskárny. To komunikuje česky. Před zahájením tisku nebo kopírování se na displeji zobrazuje stav čtyř tonerových náplní. Ty však mají malou kapacitu: barevné tonery (každý stojí 1 039 Kč) vystačí cca na vytištění 1 000 stran a u černého toneru (962 Kč) výrobce uvádí výtěžnost 1 200 stran. Po připočtení ceny za tiskový válec (1 754 Kč) vycházejí dosti vysoké tiskové náklady – strana A4 při černobílém tisku vyjde cca na 93 haléřů a strana barevná pak cca na 4,17 Kč.
Kvůli uvedeným vyšším tiskovým nákladům se tato tiskárna uplatní v prostředí, kde se netisknou velké objemy dokumentů. Na vyšší tiskovou zátěž totiž tento model není určen ani z pohledu rychlosti tisku. Tisk probíhá dosti rozvláčně a v tomto ohledu ho předstihnou i mnohé inkoustové tiskárny. Naopak musíme pochválit výbornou kvalitu textových výtisků a také výtisků obchodní grafiky. Povedl se i tisk obrázků. U kopií se nám líbila dobrá kvalita textu, horší jsou ale barevné kopie obrázků.
MARTIN SEMRÁD
Závěr -  HP LaserJet Pro 100 Color MFP M175nw nabízí výbornou kvalitu při tisku textu, tiskne však v pomalejším tempu a má vyšší tiskové náklady.
Alternativa -  Levnější barevnou laserovou multifunkční tiskárnou (avšak bez síťového rozhraní) je cca za 4 500 Kč Samsung CLX-3185.

Tablet s Windows 7

Archos 9

CENA/VÝKON:     dobrý
INFO:     btk-group.eu
CENA VČ. DPH:     cca 10 500 Kč
TECHNICKÁ DATA
Procesor/RAM:     Intel Atom Z515/ 1,2 GHz/1 GB
Displej (úhlopříčka/rozlišení):     8,9"/1 024 × 600 bodů/matný
Displej (max. jas/šach. kontrast):     192 cd/m2/159:1
Paměť interní/čtečka karet:     32GB SSD/–
Provozní teplota (video/web):     39,9 °C/39,2 °C
Výbava:     webkamera 1,3 Mpx, Wi-Fi, BT, USB, mini HDMI
Akumulátor kapacita/výdrž (video/net):     23 Wh/2:57 h/3:24 h
Rozměry/hmotnost:     256 × 134 × 17 mm/775 g
Tablet s Windows 7: Archos 9 je oproti konkurenčním modelům s Androidem a iOS vybaven plnohodnotným x86 procesorem a umožňuje tak provoz všech 32bitových aplikací. To je asi nejdůležitější důvod, proč si jej budou někteří zákazníci pořizovat. Samotné zařízení je poměrně těžké a odporový displej (reaguje na tlak a je matný) není pro běžnou práci dostatečně přesný a pohodlný. Chválu si ale zaslouží integrovaný trackpoint, který lze pohodlně využít místo myši. Levé a pravé tlačítko je pak na levé straně tabletu, takže přímo svádí k používání oběma rukama. Při provozu je tablet poměrně horký a je škoda, že nedisponuje čtečkou paměťových karet.
KAMIL MALÝ
Závěr -  Potřebujete-li zařízení, které dokáže plně provozovat Windows aplikace, bude Archos dobrým kandidátem.
Alternativa -  Hledáte-li tablet pro procházení internetu a hry, poohlédněte se buď po zástupci s OS Android 3, případně po osvědčeném iPadu.

Miniklávesnice

ORtek PKB-1800

CENA/VÝKON:     velmi dobrý
INFO:     profitec.cz
CENA VČ. DPH:       1 000 Kč
TECHNICKÁ DATA
Připojení:     bezdrátový USB receiver 2,4 GHz
Počet tlačítek:     57 + smartpad
Napájení:     2× AAA baterie
Dosah:     10 m
Rozměry/hmotnost:     12,5 × 8,6 × 1,8 cm/133 g
Klávesnice na pohovku: Tato recenze byla opravdu napsána na miniaturní bezdrátové klávesnici PKB-1800. Dlouhý článek bychom na ní psát nechtěli, ale na vložení adresy do prohlížeče nebo napsání rychlé zprávy se hodí. Připojuje se pomocí bezdrátového USB donglu a nevyžaduje žádnou instalaci ani párování. Popisky na klávesnici nejsou lokalizovány, ale na české znaky by na tlačítkách o velikosti 5,8 × 6,95 mm nebylo místo. Praktická je dotyková ploška, která slouží buď jako touchpad, nebo pro ovládání hlasitosti, spouštění prohlížeče či mailového klienta, nebo k ovládání přehrávání a posunu mezi skladbami. Zařízení je vhodné pro inteligentní televizory a herní konzole s USB portem, ale spolupracuje i s PC.
MICHAL BAREŠ
Závěr -  Praktická miniaturní klávesnice s touchpadem, vhodná hlavně pro smart televizory a konzole. Psaní na virtuální klávesnici tabletu je asi stejně rychlé.
Alternativa -  Klávesnice Lenovo N5901A má lepší ergonomii i větší tlačítka, ale místo smartpadu má trackball bez přímých funkcí.

Herní netbook

Asus VX6S

CENA/VÝKON:     dobrý
INFO:     www.asus.cz
CENA VČ. DPH:      14 490 Kč
TECHNICKÁ DATA
CPU/RAM:     Intel Atom D2700/2,13 GHz/4 GB
Displej/rozlišení:     12,1"/1 366 × 768/lesklý
Grafika:     AMD Radeon HD6470M
PC Mark Vantage/7:     2 746/1 099
3D Mark 06/Vantage:     3 428/P1611 (CPU 2 330, GPU 1 451)
Cinebench 9.5/10/11.5:     375/2 574/CPU 0,72/OpenGL 11,51 fps
Akumulátor kapacita/max. výdrž [h:m]:     56 Wh/3:27 h
Rozhraní:     2× USB 3.0, 1× USB 2.0, HDMI, VGA
HDD/ODD:     500 GB/–
Rozměry/hmotnost:     298 × 199 × 26 mm/1 556 g

Předkrm cedrové stezky: Těsně před uzávěrkou nám do testlabu dorazil první netbook osazený novou generací procesoru Intel Atom, kódově označenou Cedar Trail. Nebylo by určitě správné věnovat celou recenzi pouze procesoru, ale pochopitelně se o něm zmínit musíme. Procesory Atom Cedar Trail jsou vyrobeny menším, 32nm procesem a kromě vyššího výkonu, větší miniaturizace a s ní spojeným nižším příkonem budou v budoucnu zajímavé hlavně architekturou SoC (System-On-Chip). Výpočetním výkonem překonává Atom D2700 jak předchozí generaci D525 (Cinebench R10: 2 574 bodů, R11.5 CPU: 0,56 bodu), tak AMD E-350 (R10: 2 210 bodů, R11.5 CPU: 0,61 bodu). V Asusu V6S je použitý dedikovaný grafický čip AMD Radeon HD6470M, takže zatím bohužel nemůžeme vyzkoušet rychlost s integrovanou grafikou Intel. Díky silnější grafice však netbook podporuje i hraní her s DX11 a plynulé přehrávání Blu-ray filmů. Atom D2700 má poměrně vysokou frekvenci a TDP 10 W, takže je určen spíš pro nettopy než pro netbooky, čemuž přičítáme také kratší výdrž netbooku při práci na akumulátor. Na typicky "netbookový" Atom si ještě budeme muset počkat (prý než Intel vyřeší drobné problémy právě s integrovanou grafikou čipu).
Asus VX6S je momentálně nejrychlejším netbookem své kategorie, ale stále je to netbook, takže na náročné hry se moc nehodí. Středně náročné hry však na něm s určitým omezením provozovat lze. Zpracování netbooku je na vysoké úrovni, luxusní provedení prozrazuje například kožený potah prostoru pod zápěstími. Klávesnice je díky 12,1" displeji s vysokým rozlišením také dostatečně prostorná, rozložení kláves je výborné, nenajdeme zde žádné nesmyslně umístěné zbytečné půlklávesy na místech, kde většinou jen překáží. V portové výbavě jsme našli vše potřebné, včetně dvou USB 3.0 konektorů. Výhrady máme k pouze 100Mb LAN adaptéru a nečekaně krátké výdrži akumulátoru.
MICHAL BAREŠ
Závěr -  Nejrychlejší netbook na trhu s nejnovějším procesorem, výkonnou grafikou, dokonalým zpracováním, ale vyšší cenou a kupodivu kratší výdrží.
Alternativa -  Netbook Asus Eee PC 1215B s procesorem AMD E-350 a 500GB diskem je o něco méně výkonný, má stejný displej a stojí lehce pod 10 000 Kč.

Multimediální přehrávač

Evolve Blade DualCorder HD

CENA/VÝKON:     dobrý
INFO:     www.evolve.cz
CENA VČ. DPH:      cca 6 100 Kč
TECHNICKÁ DATA
Videovýstupy:     HDMI, komponentní video, kompozitní video
HDD:     Western Digital WD20EURS/3,5", SATA, 2 TB
Podporované formáty fotografií:     JPEG, BMP, GIF, TIFF
Podporované zvukové formáty:     MP3, WMA, AAC, RM, OGG Vorbis, FLAC
Výběr videoformátů:     MKV, AVI, MPEG, MOV, WMV, ASF
Rozměry/ hmotnost:     210 × 160 × 66 mm/1 385 g
Konektivita:     2× USB 2.0, čtečka SD/SDHC, koaxiální a optický SPDIF
Síťové připojení:     Ethernet 1 Gb/s, Wi-Fi 802.11n

Evolve Blade DualCorder HD je multimediální přehrávač, který vám umožní naladit TV vysílání, přehrávat filmy a hudbu, prohlížet fotografie a připojenému televizoru zajistí i přístup na internet. Je vybaven duálním TV tunerem s podporou formátu MPEG-4, takže televizní vysílání můžete sledovat v plné HD kvalitě. Jako zdroj filmů, hudby a fotografií může posloužit paměťová karta SD nebo SDHC, ale i USB flash disk nebo přenosný pevný disk. Přehrávač při testu dokázal přehrát všechny filmy a zvukové soubory a potěší i to, že u filmů s titulky se správně zobrazují české znaky. Malý ventilátor v zadní části přístroje však produkuje rušivý hluk.
MARTIN SEMRÁD
Závěr -  Evolve Blade DualCorder HD nás zaujal pestrou nabídkou funkcí, kvalitním TV tunerem a podporou mnoha formátů.
Alternativa -  Multimediální přehrávače s TV tunerem, pevným diskem a přístupem na internet – např. Eaget M9, Sencor SHR 9500T.

Přenosný přehrávač filmů

Philips PB9001/12

CENA/VÝKON:     dobrý
INFO:     philips.cz
CENA VČ. DPH:       cca 7 000 Kč
TECHNICKÁ DATA
Displej:     9 palců (22,9 cm), TN, matný, 800 × 480 bodů
Výbava:     HDMI, kompozitní výstup, USB 2.0, LAN, 2× výstup na sluchátka
Podporované optické disky:     Blu-ray, DVD, CD
Podporované videoformáty:     AVI, DivX, MP4, MKV
Podporované zvukové formáty:     MP3, WMA, WAV
Podporované obrazové formáty:     JPG, GIF, PNG
Rozměry/hmotnost:     239 × 198 × 42 mm/1 332 g

Přenosné přehrávače patří k praktické výbavě při cestování autem, a proto kromě napájecího adaptéru do 230V zásuvky nechybí v balení modelu Philips PB9001 ani napájecí adaptér do auta. Není však k němu dodáváno pouzdro pro uchycení přehrávače na zadní část předního sedadla automobilu. Tento model je zajímavý zejména pro uživatele, kteří mají filmy na nosičích Blu-ray. Samozřejmě si poradí i s dalšími optickými médii (DVD a CD) a přehrávat filmy, hudbu či prohlížet fotografie můžete i z USB flash disku nebo z externího pevného disku. Vedle portu USB je v levém boku i videovýstup HDMI a příslušenství zahrnuje i dálkový ovladač. Menu komunikuje česky a po zvolení středoevropské znakové sady se správně zobrazovaly i české titulky. Philips PB9001 si s přehráváním různých typů médií a souborů poradil bez zaváhání. Líbil se nám dobrý jas displeje, pomalejší je však doba odezvy a malý je zorný úhel z podhledu. Nelíbilo se nám také, že na dálkovém ovladači chybí tlačítka pro nastavení hlasitosti.
MARTIN SEMRÁD
Závěr -  Philips PB9001 je přenosný přehrávač disků Blu-ray, který lze díky HDMI připojit k televizoru a použít i jako stolní přehrávač filmů.
Alternativa -  Přenosných přehrávačů disků Blu-ray na trhu mnoho není – konkurencí je např. Panasonic DMP-B200EG-K.

Tablet s Androidem

Sony Tablet S SGP-T111DE/S

CENA/VÝKON:     dobrý
INFO:     elviapro.cz
CENA VČ. DPH:      12 790 Kč
TECHNICKÁ DATA
CPU/RAM:     nVidia Tegra 2 (2× 1 GHz), 1 GB, 16 GB SSD
Displej/rozlišení:     IPS, multitouch, 9,4"/1 280 × 800 (16:10)
Rozhraní a technologie:     microUSB, Infra, line out, čtečka karet (SDHC), reproduktory, 2× webkamerka (5 a 0,3 Mpx), 802.11 b/g/n, 2.1+EDR Bluetooth, GPS
Akumulátor:     Li-Ion, 3,7 V, 5 000 mAh
Operační systém:     Google Android 3.2
Rozměry/hmotnost:     24,1 × 17,4 × 2,2 cm/590 g

Nedávno představený Tablet S se prodává i u nás. Designově je povedený (vypadá trochu jako přeložený časopis), a když leží na stole, mírný sklon displeje je zároveň praktický, protože se na něm lépe čte. Tablet působí menším dojmem, než ve skutečnosti je, a snadno se vejde do kabelky. Přitom má displej s úhlopříčkou 9,4", a to s dobrým jasem (345 cd/m2) i kontrastem (978:1). Váží zhruba stejně jako iPad 2. Výbava je pro Android tablet celkem typická – výhodou je čtečka paměťových karet typu SD, nevýhodou pak absence miniHDMI konektoru. Zajímavostí je integrovaný infračervený port, díky kterému můžete tablet použít jako dálkový ovladač domácích spotřebičů. Další odlišností je to, že tablet může částečně nahradit herní kozoli – můžete si totiž na něm pustit hry pro PlayStation (tedy jen PS1).
Výdrž by mohla být lepší. Naměřili jsme 4:09 h při přehrávání videa a 4:32 h při "bouzdání" na internetu. Akumulátor se zcela dobije za 4:15 h. Drobná výtka patří umístění zapínacího tlačítka, které budete chvíli hledat, a reproduktorů, které si při držení oběma rukama zakryjete a ztlumíte.
PAVEL TROUSIL
Závěr -  Elegantní lehký výkonný tablet, který poslouží i jako herní konzole a ovladač spotřební elektroniky. Výdrž na baterie by mohla být lepší.
Alternativa -  Apple iPad 2, HTC Flyer UMTS, Samsung Galaxy Tab P1000, Motorola Xoom 3G.


KOMUNIKACE

Bluetooth headset

Creative WP-350

CENA/VÝKON:     výborný
INFO/ZAPŮJČIL:     creative.com
CENA VČ. DPH:      1 500 Kč
TECHNICKÁ DATA
Rozhraní:     Bluetooth 2.1 + EDR, microUSB
Technologie:     integrovaný mikrofon, kodeky aptX a SBC, profily Bluetooth A2DP a AVRCP
Baterie:     Li-ion, 3,7 V, 240 mAh
Hmotnost:     108 g

Pokud jste zvyklí, že sluchátka s mikrofonem musí mít dopředu vytrčené tykadlo, pro Bluetooth headset Creative to neplatí. Mikrofon je v tomto případě integrován do mušlí, stejně jako tlačítka pro přijímání hovorů, ovládání přehrávače a nastavení hlasitosti. Sluchátka jsou příjemně lehká, malé náušníky však nemusí vyhovovat každému.
Headset se nabíjí prostřednictvím USB kabelu, během připojení však nefunguje jako zvukové zařízení. Poslouchat hudbu a telefonovat lze pouze při připojení přes Bluetooth. Pro telefonování je zvuk sluchátek perfektní, při poslechu hudby neurazí.
RADEK KUBEŠ
Závěr -  Lehká Bluetooth sluchátka s integrovaným mikrofonem a praktickými ovládacími tlačítky využijete jako handsfree k mobilu nebo při telefonování po Skypu.
Alternativa -  Výbavou i cenou prakticky identická sluchátka Fun Beat SX907, trojnásobek stojí Nokia BH-905i, Bluetooth sluchátka Sennheiser s cenou od 4 000 Kč nemají mikrofon.

Smartphone

Nokia N9

CENA/VÝKON:     uspokojivý
INFO/ZAPŮJČIL:     nokia.cz
CENA VČ. DPH:      13 300 Kč
TECHNICKÁ DATA
Displej:     3,9", 480 × 854 bodů, AMOLED
Technologie:     NFC, GSM, 3G, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, microUSB, 3,5mm jack, 8Mpx fotoaparát, OS MeeGo, 1GHz CPU
Paměť:     1 GB RAM + 16/64 GB
Rozměry a hmotnost:     116 × 61 × 12,1 mm, 135 g

Nokia si od modelu N9 slibuje opravdu hodně. Telefon byl ohlášen dlouho dopředu a neminula ho masivní marketingová kampaň. Jedná se ale skutečně o nejlepší Nokii všech dob?
Jednoznačně můžeme říct, že je to nejkrásnější Nokia všech dob. K testu jsme měli verzi v tyrkysovém provedení, která vzbuzovala úžas, hlavně u něžného pohlaví. Nešetřilo se zaoblením – zaoblené jsou boční hrany, záda i displej. Ten se mimochodem brání otiskům prstů, seč může, a i když je upatlaný, stačí jen přejet přes kus oblečení, a zase je nádherně čistý. Telefon je zcela nerozebíratelný, je vytvořen z jednoho kusu, díky tomu je extrémně pevný. K hardwarovému provedení máme jen jedinou výtku – telefon požaduje microSIM, tedy menší SIM kartu od operátora.
Displej nové Nokie je skutečně famózní. AMOLED displeje mají dokonalou černou barvu a perfektní kontrast, čitelné jsou i na přímém slunci. Rozlišení je dostatečně jemné. 1GHz procesor sice není špičkou segmentu, nabízí ale dostatečný výkon.
Méně nadšeni jsme ze softwaru telefonu. Nokia sází na operační systém MeeGo. Na první pohled vypadá moc hezky, je neuvěřitelně rychlý a přehledný. Po několika dnech vás však přestane bavit. Neustále je třeba jezdit prstem po displeji. U běžného smartphonu většinou jen klikáte, tu a tam přejedete prstem, jenže tady je třeba přejíždět pořád. I při příchozím hovoru je nejprve třeba odemknout klávesnici přejetím a až teprve poté kliknout pro příjem hovoru. Velmi otravné!
Aplikací pro systém MeeGo není samozřejmě tolik jako pro konkurenční platformy, na druhou stranu ale nechybí žádná důležitá. Problém je, že hodně aplikací je teprve v beta-verzi. Systém samotný je hodně netrpělivý a často chce ukončovat aplikace, které třeba jen trochu déle pracují. Dokonce ani samotná navigace od Nokie nepracuje zcela správně.
Zklamáním byl fotoaparát. Carl Zeiss, který je na "objektivu" podepsán, by se asi otáčel v hrobě. Někdy jsme si ani nebyli jisti, zda má fotoaparát skutečně autofokus. Při fotografování nám navíc chyběla mechanická spoušť, klikání na displej není tak pohodlné.
VRATISLAV KLEGA
Závěr -  Nádherný telefon, avšak se systémem, který má ještě své mouchy.
Alternativa -  Apple iPhone 4S, Jil Sander Windows Phone, Nokia Lumia.

Reproduktor s rádiem na cesty

X-mini WAVE

CENA/VÝKON:     uspokojivý
INFO/ZAPŮJČIL:     x-mini.cz
CENA VČ. DPH:      1 099 Kč
TECHNICKÁ DATA
Frekvenční rozsah:     110 Hz–18 kHz
Výkon:     2 W
Akumulátory:     550 mAh
Výdrž na baterie:     přes 6 hodin
Rozměry:     49 × 62 mm (se zavřeným rezonátorem)
Hmotnost:     99 g

Přídavné reproduktory X-mini si díky své chytré konstrukci s rozložitelnou membránou vydobyly opodstatněné místo mezi majiteli mobilů a přehrávačů. Ve složeném stavu nepřekáží v žádné kapse a v rozloženém stavu prezentují vyrovnaný zvuk se solidními nízkými kmitočty. Zvuk je překvapivě silný a prokreslený, což je mezi podobnými reproduktory výjimkou. Horkou novinkou pro vánoční trhy se stal nový model WAVE, který ve stejném těle přináší navíc i FM rádio. To lze pustit i zcela samostatně. Malý displej slouží k zobrazení frekvence stanic, ty lze ladit buď manuálně, nebo automaticky. Rádio má obvyklou citlivost danou délkou antény, tedy audiokablíku. Akumulátor se dobíjí přes USB.
MARTIN KUČERA
Závěr -  Díky své konstrukci jsou reproduktory X-mini vhodné k zesílení zvuku jakéhokoliv mobilu nebo přehrávače s 3,5mm jackem.
Alternativa -  Přídavné reproduktory Nokia MD-11, ovšem bez FM tuneru. FM rádio lze pustit ve většině chytrých telefonů.

Domácí Wi-Fi router

ZyXEL NBG-416N

CENA/VÝKON:     výborný
INFO/ZAPŮJČIL:     zyxel.cz
CENA VČ. DPH:      450 Kč
TECHNICKÁ DATA
Rozhraní:     4× LAN, 1× WAN, 100 Mb/s
Technologie:     Firewall, noční vypínání Wi-Fi, MAC filtr
Wi-Fi:     802.11 b/g/n, 2,4 GHz, 1 anténa, 150 Mb/s, WEP, WPA, WPA2
Spotřeba:     1,6 W
Rozměry a hmotnost:     162 × 115 × 33 mm, 216 g

Máte doma starý router, který ještě nemá "rychlou" Wi-Fi 802.11n, ale nechce se vám investovat do příliš drahého zařízení? Právě pro vás ZyXEL představil nejnižší model domácích Wi-Fi routerů. NBG-416N má jen základní funkční výbavu a rychlost 150 Mb/s.
Pokud nekopírujete přes Wi-Fi množství dat bude vám ZyXEL zcela dostačovat. Pokrytí Wi-Fi je mnohem lepší než v případě starých 802.11b/g routerů, snadno pokryje rodinný dům. Uživatelské rozhraní připomíná staré routery ZyXEL, ale je lokalizováno do českého jazyka a logicky strukturované.
ZyXEL upozorňuje, že router je "green", má tedy nízkou spotřebu energie. K takovým prohlášením jsme většinou skeptičtí, ale ZyXEL nás přesvědčil – v klidu má spotřebu jen 1,4 W, při běžné práci 1,6 W a ani při zátěži nepřekročí spotřeba 2 W.
Pochvalu si zaslouží i jednoduchý design v bílé barvě. Anténa je šroubovací, v případě potřeby ji tedy můžete vyměnit. Router ale nemůže fungovat v režimu klienta, tedy pro příjem Wi-Fi. Pokud bychom měli něco vytknout, tak je to nepříliš dokonalý překlad menu do českého jazyka.
VRATISLAV KLEGA
Závěr -  Velmi levný router pro uživatele, kteří mají malou domácí síť a příležitostně připojují Wi-Fi zařízení. Poměr cena/výkon je perfektní.
Alternativa -  Stejné peníze stojí Tenda W311R+ se shodnou výbavou, ZyXEL má ale kvalitnější provedení a tříletou záruku.

GPS navigace

Mio Moov M410

CENA/VÝKON:     velmi dobrý
INFO/ZAPŮJČIL:      eu.mio.com
CENA VČ. DPH:      2 190 Kč
TECHNICKÁ DATA
Displej:     4,3", 480 × 272 bodů
Funkce:     SmartRoutes, LearnMePro, Text to Speech, řazení v pruzích
Dodávané mapy:     ČR+SK, dva roky aktualizace, verze s celou Evropou vyjde na 2 990 Kč
Paměť:     2 GB
Rozměry a hmotnost:     126 × 78 × 15 mm, 137 g

Nová navigace Mio Moov M410 opět útočí agresivně nízkou cenou. Ta jen lehce přesahuje 2 000 Kč, i když za tyto peníze dostanete jen mapy České republiky a Slovenska. Pokud si 800 Kč připlatíte, můžete mít celou Evropu. V ceně je aktualizace na dva roky, což je příjemné.
Zpracování navigace je perfektní, i držák na čelní sklo konečně vypadá, jak by měl. Bohužel není napájený a napájecí konektor je vyveden zleva, což je u aut s levostranným řízením dosti nešťastné, kabel překáží.
Ovládání není jednoduché ani logické, ale lze si na něj zvyknout. Překlad menu do češtiny je místy nesrozumitelný. Navigační funkce by mohly být lepší, třeba zcela chybí možnost zadat objížďku. Reakce systému rovněž nejsou z nejrychlejších. Přepočet trasy trvá déle, než je obvyklé. Samotné navigování je v pořádku, ale syntetizovaný hlas není příliš příjemný, na vyšší hlasitost jsou slyšitelné sykavky.
VRATISLAV KLEGA
Závěr -  Hledáte-li velmi levnou navigaci, která vás dovede z místa A na místo B, bude Mio stačit, pokud se jej naučíte ovládat, nebude vám vadit hloupě umístěný kabel a překousnete nižší kvalitu hlasové navigace.
Alternativa -  Podobné peníze stojí TomTom XL2, Garmin nüvi 1300 nebo Navigon 40 Easy.

Linksys E1200

Wi-Fi router

CENA/VÝKON:     dobrý
INFO/ZAPŮJČIL:     home.cisco.com
CENA VČ. DPH:      1 100 Kč
TECHNICKÁ DATA
Rozhraní:     1× WAN (10/100 Mb/s), 4× LAN (10/100 Mb/s)
Technologie:     Wi-Fi 802.11 b/g/n (2,4 GHz), WPS, WEP, WPA, WPA 2, DHCP, QoS, UPnP, 2 interní antény
Rozměry a hmotnost:     150 × 190 × 27 mm, 0,24 kg

Základní model Wi-Fi routeru pod prestižní značkou Cisco upoutá zajímavým designem, který ovšem neumožňuje postavení zařízení na bok nebo jeho pověšení na zeď. Někomu mohou vadit i stavové diody skryté za hranou routeru.
Technologicky nenabízí E1200 nic převratného, pro pokrytí bytu nebo menší kanceláře vám však 100Mb/s LAN porty a jednokanálová Wi-Fi stačit budou. Zajímavá je softwarová výbava, která vedle speciální sítě pro hosty nabízí rodičovskou kontrolu přístupu k internetu z konkrétních počítačů s časovým nastavením i blokováním vybraných webů. Specialitou je i test rychlosti připojení k internetu.
RADEK KUBEŠ
Závěr -  V dané cenové kategorii hardwarovou výbavou průměrné zařízení potěší funkcemi rodičovské kontroly a snadným zřízením sítě pro hosty.
Alternativa -  O pár stokorun dražší Linksys E1500 s funkcí SpeedBoost pro vyšší rychlost, ve stejné cenové kategorii například TP-LINK TL-WR1043ND či Netgear WNR2000 RangeMax.

Smartphone

HTC Sensation XE

CENA/VÝKON:     velmi dobrý
INFO/ZAPŮJČIL:     htc.cz
CENA VČ. DPH:      12 990 Kč
TECHNICKÁ DATA
Displej:     4,3", 540 × 960 bodů, S-LCD
Technologie:     GSM, 3G, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, microUSB, 3,5mm jack, 8Mpx fotoaparát, Android 2.3, dvoujádrový procesor 1 500 MHz
Paměť:     768 MB RAM + 1 GB + microSD
Rozměry a hmotnost:     126 × 65 × 11,3 mm, 151 g

HTC Sensation je špičkový model smartphonu s obrovským, 4,3" displejem. Verze určená pro český trh stojí kolem 11 000 Kč. Pokud si ještě 2 000 Kč připlatíte, získáte model Sensation XE. Ten je vybaven o malinko výkonnějším procesorem, ale především najdete v balení také sluchátka Beats, která sama o sobě stojí kolem 4 000 Kč. Je tedy jasné, že smartphone je určen pro všechny, kteří smartphone používají i pro poslech hudby.
Vzhled a provedení vychází z modelu HTC Sensation. Telefon je složen ze dvou hlavních částí – zadního krytu a samotného smartphonu. Mechanické provedení však mohlo být lepší. Telefon je extrémně velký, přední a zadní část mají zkrátka vůli. Nejde o nic tragického, ale při přímém srovnání s Nokií N9, která je vyrobena z jednoho kusu, vypadá HTC nedokonale.
Samotný systém si ani nedokážeme představit lepší. Android je díky 1,5GHz dvoujádrovému procesoru bleskově rychlý. Ovládání na tak velkém displeji je skutečně radost. S tím však souvisí také nemalé rozměry zařízení a vysoká hmotnost. Právě kvůli rozměrům není Sensation pro každého. Pokud vám rozměry nevadí, bude Sensation jedním z nejlepších smartphonů.
Právě verze XE je ale výjimečná svou "hudební výbavou". O co se tedy jedná? V balení dostanete sluchátka Beats, včetně dálkového ovládání na kablíku. Jakmile je připojíte k telefonu, HTC to pozná a aktivuje zvukový profil Beats. Podle HTC je totiž i hardware telefonu vylepšen, aby byl zvukový zážitek co nejlepší. A jak tedy sluchátka hrají? Opravdu dobře, jak se na sluchátka za tuto cenu sluší a patří. Je ovšem třeba si uvědomit, že se jedná o inaurální sluchátka – strkají se až do zvukovodu, zkrátka velmi hluboko do ucha, a to není každému příjemné. Jste pak zcela odizolováni od okolních ruchů, což je ovšem pro poslech hudby žádoucí. V balení najdete několik velikostí nástavců do uší, aby vám sluchátka perfektně seděla.
VRATISLAV KLEGA
Závěr -  Špičkově vybavený smartphone s Androidem, který boduje vynikajícím a velkým displejem, jenž se hodí pro jakoukoliv práci. Verze XE je vybavena velmi kvalitními sluchátky, za která byste běžně dali cca 4 000 Kč.
Alternativa -  Hlavním konkurentem bude dražší Apple iPhone 4S, ale také třeba Samsung Galaxy S2.

Smartphone

Sony Ericsson Xperia Mini

CENA/VÝKON:     výborný
INFO/ZAPŮJČIL:     sonyericsson.com
CENA VČ. DPH:       3 800 Kč
TECHNICKÁ DATA
Displej:     3", 320 × 480, TFT LCD
Technologie:     GSM, 3G, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, microUSB, 3,5mm jack, 5Mpx fotoaparát, Android 2.3, dvoujádrový procesor 1 000 MHz
Paměť:     512 MB RAM + 300 MB + 2 GB microSD
Rozměry a hmotnost:     88 × 52 × 16 mm, 94 g

Ne všechny smartphony musí být velké a těžké. Typickým příkladem mrňouska je tato Xperia. Váží necelých 100 g, a i když to není z obrázku patrné, je velká jako dlaň. Přitom z hlediska výkonu není o nic ochuzena – je v ní nejnovější verze systému Android a procesor taktovaný na 1 GHz.
I přes malé rozměry se s Xperií pracuje příjemně, zpracování je bezchybné. Při přechodu z nadstavby HTC Sense však budete trochu tápat, ovládání zkrátka není tak vypilované jako u HTC. Pozor na baterii, každý večer je třeba telefon připojit na nabíječku. Fotoaparát fotí velice slušně, je vybaven autofokusem, video je možné natáčet až do rozlišení 720p.
VRATISLAV KLEGA
Závěr -  Hledáte miniaturní, ale zároveň výkonný smartphone za velmi dobrou cenu? Xperia Mini by mohla být správnou volbou.
Alternativa -  Model Xperia mini Pro má podobnou velikost, je ale těžší a vybaven QWERTY klávesnicí pro pohodlné psaní.


SOFTWARE

Likvidace dat

Active@KillDisk 5.5

SYSTÉM:     Win XP/Vista/7
INFO:     killdisk.com
CENA VČ. DPH:     freeware

Bezplatná verze nástroje na spolehlivou likvidaci dat na pevných discích počítače i na různých typech výměnných médií (USB flash discích, paměťových kartách) představuje snadnou cestu ochrany soukromí při vyřazovaných starých disků nebo prodeji počítače. Active@ KillDisk identifikuje všechny připojené disky a jejich oddíly a nabízí dvě základní funkce – bezpečné přemazání volného místa na disku a přepsání celého obsahu. K tomu, aby bylo možné smazat i obsah systémového disku, je třeba si vytvořit spouštěcí CD nebo USB disk s potřebnými nástroji, a to pomocí aplikace Active@ Boot Disk. Placená edice programu nabízí hned několik různě spolehlivých metod likvidace dat, ostatní funkce jsou totožné.
RADEK KUBEŠ
Shrnutí -  Jednoduchý nástroj na spolehlivou likvidaci obsahu pevných disků a výměnných médií postrádá funkci odstranění jen vybraných souborů a složek.
Alternativa -  Spolehlivým mazáním dat jejich opakovaným přepsáním se zabývá řada programů, například Secure Wipe, Eraser, TweakNow SecureDelete a další.

Zpracování fotografií

Adobe Photoshop Elements 10

SYSTÉM:     Win XP/Vista/7
INFO:     adobe.com
CENA VČ. DPH:      2 375 Kč

Ve stejnou dobu jako české Zoner Photo Studio 14 se o přízeň amatérských fotografů uchází i Adobe Photoshop Elements 10. V době vydání tohoto Chipu již pravděpodobně i s českým překladem uživatelského rozhraní.
Novinek je v Adobe Photoshop Elements 10 více než dost. Začněme třeba možností jednoduché aplikace grafických efektů na vybranou část snímků – například přebarvení pozadí, nebo naopak převedení části obrazu do perokresby atd. Aplikace maskuje vybranou oblast automaticky, není třeba ji ořezávat ručně. Přibylo také mnoho nových efektů, opět aplikovaných zcela automaticky, podle uživatelského nastavení. Velmi snadno tak například i ze snímku pořízeného kompaktním fotoaparátem vytvoříte fotografii s rozostřeným pozadím, tak jako to umí (polo)profesionální zrcadlovky. Další nástroje usnadňují například tvorbu koláží a dalších výstupů ozvláštněných grafickými prvky. Textové popisky uvnitř fotografií nyní můžete tvarovat podle jakékoli nakreslené křivky.
V oblasti nástrojů na správu fotografií zaujme především funkce na vyhledávání snímků s nějakým konkrétním prvkem – ať už je to člověk, zvíře, stavba, nebo jakýkoli jiný objekt. S výběrem nejlepších fotografií z mnoha pořízených záběrů vám pomůže inteligentní vyhledávání (téměř) stejných fotografií, s jejich prezentací pak nové šablony pro vytváření efektních online fotoalb. Pro vystavení snímků nabízí výrobce online službu Adobe Photoshop Showcase.
Adobe Photoshop Elements 10 tvoří dvojici s programem Adobe Premiere Elements 10, jenž nabízí pohodlné zpracování videa i uživatelům, kteří se nechtějí pouštět do stříhání pomocí některé z náročnějších authoringových aplikací. S Adobe Premiere Elements 10 lze z fotografií poskládat například efektní videoprezentaci pro promítání na televizi. Přestože lze obě aplikace pořídit i ve zvýhodněném balíčku, určitě se nejedná o levnou záležitost. Oba nástroje lze otestovat během 30denní zkušební doby.
RADEK KUBEŠ
Shrnutí -  Za vyšší cenu než český soupeř nenabídne Adobe Photoshop Elements 10.0 zásadní výhody, naopak ztrácí v rozsahu funkcí pro správu a úpravy fotografií.
Alternativa -  Kromě zmíněného Zoner Photo Studia 14 především až nečekaně schopné freewarové aplikace Google Picasa a Windows Live Fotogalerie od Microsoftu.

FTP klient

WISE FTP 7.0.3

SYSTÉM:     Win XP/Vista/7
INFO:     wise-ftp.com
CENA BEZ DPH:     1 300 Kč

Kontextová nabídka I přes mnoho novějších způsobů výměny velkých objemů dat přes internet zůstávají stále ve hře i osvědčené FTP servery, dostupné jak prostřednictvím internetových prohlížečů. Mezi nejlepší nástroje na výměnu dat s FTP servery patří dlouhodobě aplikace WISE FTP, vybavená funkcemi pro efektivní řízení a podrobné plánování přenosu dat nebo nástroji na šifrování a kompresi přenášených souborů či synchronizaci obsahu vybraných složek, použitelnou pro jednoduché zálohování. Nejnovější verze programu nabídne vedle rychlejšího přenosu dat například i zabezpečení pomocí SSL, nastavení pořadí priority více běžících přenosů, podrobné statistiky přenesených dat a další drobná vylepšení.
RADEK KUBEŠ
Shrnutí -  FTP klient s řadou užitečných nastavení a snadným ovládáním nabídne mnoho funkcí, které byste v bezplatných alternativách jen těžko hledali.
Alternativa -  Na minulém Chip DVD jste mohli najít plnou verzi WISE FTP 6.1.5, na FTP servery umí přistupovat také Průzkumník Windows či Total Commander.

Zálohování

Macrium Reflect Free Edition 5.0

SYSTÉM:     Win XP/Vista/7
INFO:     macrium.com
CENA VČ. DPH:      freeware

Bezplatná edice zálohovacího programu Macrium Reflect, určená pro domácí použití, slouží ke kopírování kompletního obrazu pevných disků do zvoleného úložiště. Výhodou takovéto zálohy je vytvoření kompletního klonu pevného disku, tedy včetně instalace Windows, ovladačů, všech používaných aplikací a samozřejmě i uživatelských nastavení a dat. Zálohování pomocí nástroje Macrium Reflect může probíhat i automaticky podle nastaveného časového plánu. K tomu, abyste mohli uložený obraz disku použít, je nutné si nejdříve vytvořit záchranné DVD, založené buďto na Linuxu, nebo na prostředí Windows PE.
Macrium Reflect existuje i v placených edicích, obsahujících například funkce pro zálohování vybraných souborů a složek či šifrování záloh.
RADEK KUBEŠ
Shrnutí -  Přehledný nástroj na klonování pevných disků nabídne v bezplatné verzi sice jen základní funkce, pro běžné zálohování však bezpochyby stačí.
Alternativa -  Funkci pro vytvoření kompletní zálohy disku obsahují i Windows 7, podobné nástroje nabízí například Acronis, Paragon Software či O&O Software.

Přenosný antivi

Comodo Cleaning Essentials

SYSTÉM:     Win XP/Vista/7
INFO:     comodo.com
CENA VČ. DPH:      výborný

Hlavní výhodou Comodo Cleaning Essentials je možnost provozovat tento antivirový program bez instalace do počítače. Snadno jej můžete spouštět z USB klíčenky a prověřovat s ním i počítače, které již podlehly virové nákaze. K aktualizaci databáze virových signatur dojde automaticky při každém spuštění programu.
Comodo Cleaning Essentials provádí standardní testy obsahu počítače na výskyt virové nákazy, spywaru a dalších nebezpečných programů. K identifikaci nejnovějších typů nákazy využívá i data získaná od ostatních uživatelů programu, prostřednictvím dnes tak populárního cloudu. Přínosem je rozpoznání virů a škodlivin, které zatím nejsou obsaženy v databázi signatur.
Kompletní sken počítače vyvolá restart, během kterého jsou odhalovány rootkity, maskované za běžné procesy operačního systému. Uživatelské kontroly lze spouštět nad konkrétními součástmi počítače (operační paměť, kritické součásti operačního systému, registr Windows ad.) nebo pro vybrané disky, složky a soubory.
Zajímavou součástí programu Comodo Cleaning Essentials je nástroj KillSwitch, který detailně kontroluje všechny běžící procesy, služby a síťová připojení, včetně těch, které se snaží záměrně skrýt svoji činnost. KillSwitch pracuje s databází důvěryhodných poskytovatelů softwaru a identifikuje jak neznámé programy, tak i náznaky nestandardního chování aplikací. Velmi detailně jsou znázorněny i výkonnostní charakteristiky počítače – využití výkonu procesoru, kapacity operační paměti a I/O operace.
Comodo Cleaning Essentials lze používat zcela zdarma, z popisu vlastností programu je jistě jasné, že nekontroluje data proudící do počítače z internetu a otevírané soubory v reálném čase jako standardní antiviry pro instalaci do počítače. Zároveň se nevylučuje současné použití obou typů antivirů, především v případě podezření, že si antivir ve vašem počítači nedokáže poradit s dobře skrytou nákazou.
RADEK KUBEŠ
Shrnutí -  S Comodo Cleaning Essentials lze otestovat počítač i bez instalace antiviru, užitečné je i sdílení informací o virech prostřednictvím cloudu.
Alternativa -  Pravidelní čtenáři Chipu mají k dispozici AVG Internet Security 2012 s pravidelně obnovovanou licencí, podobným řešením je open-source ClamAV.

Ovládání více PC

Mouse without Borders 2.1.0.9

SYSTÉM:     Win XP/Vista/7
INFO:     microsoft.com
CENA VČ. DPH:      freeware

Pokud často pracujete na více počítačích zároveň, bude se vám hodit aplikace Mouse without Borders od Microsoftu. Program umí po triviálním nastavení propojit všechny počítače ve vaší domácí síti, které pak můžete ovládat prostřednictvím jediné klávesnice a myši.
Program Mouse without Borders je třeba instalovat na každý z počítačů v síti a nechat jej běžet na pozadí operačního systému. Následně se na jednom z počítačů zobrazí bezpečnostní kód, který je třeba zadat i do ostatních strojů. Pro aktivaci ovládání jiného počítače pak stačí jen přejet kurzorem myši k jedné z hran obrazovky – podle toho, jak si nastavíte rozložení propojených strojů. Kromě povelů klávesnice a myši přenáší Mouse without Borders také obsah schránky.
RADEK KUBEŠ
Shrnutí -  Pokud současně používáte stolní počítač a notebook, můžete po instalaci a rychlém nastavení Mouse without Borders uklidit klávesnici a myš.
Alternativa -  Program se stejnou funkcí asi nenajdete, alternativou však mohou být nástroje na vzdálené ovládání PC, jako TightVNC, UltraVNC, Live Mesh ad.

Vzhled Windows

Omnimo 4.1

SYSTÉM:     Win XP/Vista/7
INFO:     omnimo.info
CENA VČ. DPH:      freeware

Nová verze operačního systému Windows 8 je zatím ve vývoji a k dispozici je i první testovací verze, představující nové uživatelské rozhraní Metro. Jestliže si chcete již nyní vyzkoušet styl ovládání Windows 8, použitý již nyní v mobilních telefonech s operačním systémem Windows Phone 7, instalujte si aplikaci Omnimo.
Na výběr máte z několika různých stylů zobrazení tzv. dlaždic, nahrazujících ikony i položky nabídky Start. Sami si pak můžete zvolit, které funkce a instalované programy budou dlaždicemi reprezentovány. Může jít například o ovládání připojení k bezdrátovým sítím nebo spouštění aplikací ze sady Microsoft Office. Před instalací aplikace Omnimo je třeba nejdříve zavést prostředí Rainmeter.
RADEK KUBEŠ
Shrnutí -  Zajímavá ukázka nového rozhraní Windows 8, pro starší verze operačních systémů Microsoftu nabízí bohatý výběr z ovladačů instalovaných programů.
Alternativa -  Pokud jste zvědavi na prostředí a ovládání Windows 8, můžete zkusit jejich vývojovou verzi, vaše stávající Windows přebarví do stylu nové verze Windows 8 Transformation Pack.

Multimédia

Nero 11 Platinum

SYSTÉM:     Win XP/Vista/7
INFO:     nero.com
CENA VČ. DPH:      2 300 Kč

Nová verze souboru nástrojů na práci s videem, hudbou i fotografiemi Nero 11 Platinum nabízí hned jedenáct různých součástí. Hlavní pozornost je věnována především práci s videem ve vysokém rozlišení a obecně kompletnímu zpracování multimédií v počítači. Funkce pro vypalování jsou již řadu verzí spíše nenápadným doplňkem, nikoli hlavním posláním Nera.
Pro rychlý výběr multimediálního obsahu, použitého v aktuálně rozpracovaném projektu, slouží nový Nero MediaBrowser, panel s nabídkou fotografií, videí a hudby. Rozšířeny byly funkce nástroje Nero Recode, určeného na konverzi různých typů videoformátů pomocí připravených profilů pro různá zařízení a výstupní formáty. Snadno si například převedete film z DVD do formátu vhodného pro přehrávání v iPhonu a dalších typech mobilů.
Největší dávku novinek přináší aplikace Nero Video, která nyní umí pracovat i s projekty z programu Windows Live Movie Maker, nabízí dva režimy úprav videa (rychlé a pokročilé) nebo nové efekty pro obraz i zvuk.
Nero 11 má i nástroj na zálohování dat Nero LIVEBackup, který automaticky vytváří zálohu dat v pravidelných intervalech. O spolehlivé uložení dat na optických médiích se stará nástroj Nero SecurDisc, kontrolující čitelnost disků.
Správce multimediálních souborů v počítači Nero Kwik Media slouží v základní instalaci jako přehrávač a katalog hudby, videa a fotografií. Další funkce je třeba doplnit pomocí plug-in modulů, z nichž například doplněk na přehrávání Blu-ray disků vyjde přibližně na 750 Kč. Z dalších plug-in modulů jmenujme třeba rozpoznávání tváří na fotografiích (25 Kč), synchronizaci obsahu s mobilním telefonem s operačním systémem Android (125 Kč) nebo vytváření videoprezentací z fotografií (125 Kč).
Pokud se obejdete bez přehrávání Blu-ray disků a obecně bez podpory zpracování videa ve vysokém rozlišení, vystačíte si s verzí Nero 11 bez přídomku Platinum, která je přibližně o 500 Kč levnější.
RADEK KUBEŠ
Shrnutí -  Inovace Nera 11 se týkají především úprav a konverze videa, za rozumnou cenu získáte velmi výkonného pomocníka pro zpracování vašich záběrů.
Alternativa -  Za podobnou cenu pořídíte třeba CyberLink PowerDirector 9, Pinnacle Studio HD nebo Corel VideoStudio Pro X4 s podporou konverze videa do 3D.

Záchrana dat

R-Studio 5.4

SYSTÉM:     Win XP/Vista/7
INFO:     r-studio.com
CENA VČ. DPH:      1 400 Kč

Nástrojů na obnovu dat ztracených smazáním nebo zformátováním je mnoho, R-Studio se však specializuje na záchranu souborů po fyzické havárii disků, a to i takových, které byly zapojeny v různých typech RAID polí.
R-Studio umí nasimulovat zapojení více disků do RAID pole, jež používají i stále rozšířenější domácí úložiště NAS, a poté se pokusí získat maximum dat z poškozených oddílů. K dispozici je obrovská spousta detailních nastavení, i začátečník však za pomoci podrobné nápovědy zvládne základní testy čtení dat. R-Studio lze použít na jakékoli disky s libovolným souborovým systémem.
Demoverze R-Studia pracuje bez omezení, limitována je jen velikost obnovovaných souborů. Výrobce nabízí i verze pro Linux a Mac OS X.
RADEK KUBEŠ
Shrnutí -  Žádný nástroj na obnovu dat negarantuje úspěch, R-Studio si však můžete vyzkoušet se všemi jeho funkcemi a nástroji a pak se rozhodnout o koupi.
Alternativa -  Jednoduchou obnovu smazaných dat zvládne bezplatný program Recuva, pokročilejší nástroje vyvíjí například O&O Software nebo Paragon Software.

3D přehrávač

WinDVD Pro 11

SYSTÉM:     Win XP/Vista/7
INFO:     corel.com
CENA VČ. DPH:      1 400 Kč

Světem digitálního videa dnes hýbe především technologie prostorového obrazu, což se kromě televizí odráží i v softwarových přehrávačích. WinDVD Pro 11 není výjimkou, a proto je hlavní novinkou aktuální verze podpora přehrávání videa ve 3D, a nejen to – aplikace umí o třetí rozměr rozšířit i obraz filmů z běžných DVD či různých typů videosouborů. WinDVD Pro 11 se však nesoustřeďuje jen na 3D video, k jehož přehrávání samozřejmě potřebujete i další výbavu – především 3D televizi či displej. Mezi dalšími funkcemi najdete například i stabilizaci a odstranění šumu obrazu, projasnění barev a upscaling videa v nízkém rozlišení pro dosažení vyšší obrazové kvality při přehrávání filmů na HD televizi. Přehrávač můžete testovat 30 dní.
RADEK KUBEŠ
Shrnutí -  Vyspělý přehrávač s podporou 3D videa, moderních formátů prostorového zvuku a mnoha nástroji na vylepšení obrazu filmů v nízkém rozlišení.
Alternativa -  Hlavním konkurentem je PowerDVD 11 Ultra, který má např. i funkce pro přehrávání filmů z vaší sbírky v mobilech s operačním systémem Android.

Správa sbírky filmů

Seznam DVD