Menu

Alternativy k iPhonu

Alternativy k iPhonu

Smartphone iPhone 4S není vybaven funkcemi, které někteří uživatelé očekávali. To je však příležitost pro konkurenci.
CHRISTOPH SACKMANN

Galaxy Nexus: iPhone 5" od Samsungu

Co nedostal iPhone, to dostal společný produkt Googlu a Samsungu. Ten je vybaven HD displejem, NFC i LTE. Je to vůbec první komerčně prodávaný smartphone v Evropě, který je vybaven takovými technologiemi. U nás bude mít spíš úspěch HSDPA verze. Displej s úhlopříčkou 4,65" má rozlišení 1 280 × 720 pixelů, hustota bodů 315 dpi je jen o málo menší než u iPhonu. Nový smartphone se navíc chlubí úplně novou verzí operačního systému Android 4 "Ice Cream Sandwich". Ta je přehlednější a jednodušší než předchozí verze Androidu. Aplikace se dají zavírat jedním kliknutím (jako u WebOS), kontakty se zobrazují dohromady, ať už pochází z kteréhokoliv zdroje nebo sociální sítě (jako u Windows Phone), a zástupce pro aplikace je možné sdružovat do skupin (jako u iOS). Google navíc naplno využívá možností NFC technologie, takže kontakty, informace o místech, fotografie a další informace lze vyměňovat rychle a jednoduše. I u nás se již rozšiřují platby prostřednictvím NFC, takže technologie v telefonu určitě má smysl. A jak to vypadá s dostupností? Model s LTE se u nás zřejmě vůbec prodávat nebude. Do uzávěrky časopisu měly jinak obchody uvedeno, že přijímají předobjednávky. Cena se bude pohybovat kolem 15 000 Kč.
INFO: www.samsung.cz

Panasonic 101P: Nekompromisní fotoaparát s mobilem

Panasonic představil na japonském trhu velmi zajímavý smartphone. Jedná se o produkt, který vznikl spoluprací dvou divizí společnosti – digitálních fotoaparátů a mobilních telefonů. Zařízení se systémem Android je vybaveno 4" displejem, 1GHz dvoujádrovým procesorem, nabízí Wi-Fi, GSM, Bluetooth, IR port, a dokonce má integrovaný digitální televizní tuner. Samozřejmě nemůže chybět ani NFC čip. Při pohledu ze zadní strany byste však řekli, že se jedná o fotoaparát. Rozlišení snímače činí 13,2 Mpx a parametry optiky slibují kvalitní fotografie. Telefon se prodává v Japonsku, do Evropy by se měl dostat během roku 2012.
INFO: www.panasonic.cz

Sharp Aquos 102SH: High definition ve 3D

Telefony Sharp se u nás nikdy dobře neprodávaly, v Japonsku však činí jejich podíl na trhu 25 %. To ale není nic překvapivého, podívámeli se na parametry nového smartphonu: displej s úhlopříčkou 4,5", rozlišení 1 280 × 720 bodů, hustotou bodů 329 dpi Sharp dokonce překonává Retina displej u iPhonu. Displej umí navíc zobrazit 3D obraz bez nutnosti nasazovat brýle. Sharp také dobře fotí, jeho snímač má rozlišení 12 MPx.
O pohon se stará dvoujádrový procesor taktovaný na 1 GHz. Kromě obvyklé výbavy, jako je Wi-Fi, Bluetooth nebo infraport, má Sharp tuner pro digitální televizi. Telefon by mohl být v příštím roce dostupný i v Evropě.
INFO: www.sharp.cz

LG Optimus LTE: Vysokorychlostní internet

Je možné, že se již v příštím roce dočkáme prvních LTE vysílačů na území České republiky. Proto má smysl se zajímat, který výrobce LTE umí a experimentuje s ním. Jedním z nich je i LG. Společnost má v nabídce smartphone Optimus LTE, který z mobilní sítě může stahovat data rychlostí až 100 Mb/s. O perfektní zobrazení se stará 4,5" IPS displej s rozlišením 1 280 × 720 bodů. Aby bylo možné data zpracovávat, je smartphone vybaven dvoujádrovým procesorem s frekvencí 1,5 GHz a 1 GB RAM. 4 GB pracovní paměti lze rozšířit microSD kartou. Smartphone má také plnou multimediální výbavu – HDMI, Wi-Fi Direct a certifikaci na DLNA.
INFO: www.lg.cz

Internetový speciál

Spočtěte si důchod

Server Měšec.cz připravil k příležitosti schválení důchodové reformy samostatný obsahový speciál s názvem SpočtiDůchod.cz. Čtenáři na nových stránkách najdou články rozdělené na tyto tematické okruhy: Důchod, Penzijní připojištění, Spoření, Sociální pojištění, Sociální dávky. Informační příloha nabízí praktickou důchodovou kalkulačku připravenou ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí. Ta spočítá věk odchodu do důchodu a předpokládaný měsíční důchod přepočtený na současné ceny. Součástí speciálu je vedle odborných textů i poradna, ve které se čtenáři mohou redaktorů serveru Měšec.cz a odborníků na danou problematiku zeptat na jakékoliv nejasnosti kolem penzí, spoření na důchod, rodičovských příspěvků a jiných dávek.
INFO: spoctiduchod.mesec.cz

22" 3D monitor od Fujitsu

Monitor Fujitsu P23T-6 FPR 3D byl navržen pro zobrazování ve 2D i 3D.

Spojením obou schopností do displeje s úhlopříčkou 22 palců (55,88 cm) mohou uživatelé "přecvaknutím" přepínače přepnout z 2D aplikací na 3D aplikace a naopak. Lehké polarizační brýle nevyžadují žádnou baterii.
Využít ho mohou uživatelé grafických aplikací, jako jsou CAD/CAE, simulační software a systémy pro zpracování geo/satelitních dat. K dalším cílovým trhům patří například architektura a lékařské výzkumy.
INFO: http://cz.fujitsu.com

Google Maps Indoors

Google vás provede terminálem nebo nákupním centrem

Společnost Google oznámila dostupnost nové funkce pro mobilní aplikaci Google Mapy (Google Maps 6.0) pro operační systém Android. Uživatelé smartphonů s tímto systémem mohou nově využívat i navigaci uvnitř budov. Google zatím nabízí tento typ navigace na několika desítkách míst v USA a Japonsku. Interiérovou orientaci podporují například obchody Ikea, Macy's, Bloomingdale' s nebo Home Depot a některá letiště. Nová funkce je dostupná pro aplikace Mapy na zařízeních se systémem Android 2.2 a novějším.
INFO: http://maps.google.com

Odolný tablet s Androidem

10" tablet Toughpad FZ-A1 firmy Panasonic je prvním členem rodiny profesionálních tabletů – Toughpadů – postavených na systému Android. Tablety Toughpad jsou navrženy pro profesionální použití, model FZ-A1 pak především pro mobilní pracovníky pohybující se ve venkovních prostředích (letectví, stavebnictví, servisní služby či veřejná bezpečnost). Tablet FZ-A1 splnil podmínky vojenského standardu MIL-STD-810G na odolnost pádu z výšky až 120 cm a díky odolnosti vůči tekutinám a prachu se navíc může pochlubit třídou krytí IP65. Při provozu na baterii vydrží až 10 hodin.
INFO: panasonic.cz

Samsung MultiView MV800

Pohledný kompakt s výklopným displejem

Digitální fotoaparát MultiView MV800 za doporučenou cenu 5 990 Kč nabízí zajímavý design, malé rozměry a velký výklopný náhledově-ovládací displej.
Podle výrobce je díky vyklápěcímu třípalcovému širokoúhlému displeji fotografování, natáčení videa i prohlížení snímků o rozlišení 16,1 megapixelu snadnější a možné i z extrémního nadhledu, nebo naopak podhledu. Displej se vyklápí do úhlu 180°, takže jej uživatelé ocení i při tvorbě autoportrétů nebo skupinových záběrů.
Tenký fotoaparát se díky rozměrům 9,2 × 5,6 × 1,8 cm a hmotnosti 121 gramů snadno schová do kapsy nebo kabelky. Disponuje 10 MB interní pamětí a fotografie lze ukládat na microSD karty. Fotoaparát je vybaven USB 2.0 a HDMI konektorem a širokoúhlým objektivem s pětinásobným optickým zoomem a elektronickou duální stabilizací obrazu. Dotykové uživatelské rozhraní Smart Touch 3.0 s tapetou vám dovolí pohybem prstu procházet nabídkami stejně jako u chytrého telefonu.
INFO: samsung.cz

Porovnávače cen

Nákupy Google

Český Google spustil koncem listopadu další do češtiny lokalizovanou službu: Nákupy Google (google.cz/nakupy). Služba nabízí důležité informace o dotazovaném zboží, a navíc také srovnává ceny, čímž spotřebitelům usnadní hledání nejvýhodnější nabídky i samotný nákup. Uživatelé tak na jednom místě dostanou přehledné srovnání včetně popisů výrobků. Pro hledání informací o výrobcích a cenách stačí zadat přímý odkaz google.cz/nakupy nebo po zadání dotazu na zboží ve vyhledávači Google (google.cz) své hledání upřesnit kliknutím na záložku "Nákupy" v levém postranním panelu. Nákupy Google nejsou prodejním kanálem, ale pouze zdrojem či zprostředkovatelem informací. Ve srovnání s funkcí Nakupování, jež byla uživatelům ve vyhledávači dostupná doposud, Nákupy Google obsahují i přímé informace od partnerských obchodníků, které jsou mnohem detailnější a nabízejí i recenze.
Komentář redakce: Služby nabízející srovnání cen zboží v internetových obchodech jsou u nás velice populární, mezi nejúspěšnější tuzemské služby tohoto druhu patří Heureka.cz nebo Zboží.cz. Nová služba od Googlu sice ihned od svého spuštění nabízí srovnání cen zboží z významných českých e-shopů (např. Alza.cz, Kasa.cz, Mall.cz nebo 123shop.cz), ale svým zavedeným tuzemským konkurentům se rozsahem nabídky zatím nevyrovná.

Sběrnice PCIe bude rychlejší

Konsorcium PCISIG (PCI Special Interest Group), které má na starosti specifikaci sběrnice PCI oznámilo, že nová generace sběrnice bude oproti PCIe 3.0 dvakrát rychlejší. PCIe ve verzi 4.0 tedy nabídne přenosovou rychlost až 16 GT/s. Zpětná kompatibilita se starší verzí sběrnice zůstane zachována a zachována zůstane i možnost vyrábět s nízkými náklady. Do finální specifikace PCIe 4.0 ale ještě samozřejmě nějaký čas uběhne – tisková zpráva uvádí období 2014– 2015. Do ní by se měly dostat i nové technologie snižující spotřebu v pohotovostním režimu, což je hlavní problém, který PCISIG řeší.
INFO: pcisig.com

Sony CP-A2LS a CP-ELS

Udržujte svou baterii plnou

CP-A2LS a CP-ELS je označení nových přenosných USB nabíječek firmy Sony. Použít je můžete kdekoli a doplníte z nich baterie mobilního telefonu nebo MP3 přehrávače. Nabíječky se hodí pro kohokoli, kdo si nemůže dovolit riskovat, že zůstane bez elektrické energie. Oba modely jsou lehké. Dobíjení z nich je stejně jednoduché jako při připojení kabelu k USB portu počítače. Přenosná nabíječka CP-A2LS má kapacitu 4 000 mAh a dokáže uložit energii pro dvě nabití baterie smartphonu (pomocí mikro-USB kabelu, nebo originálního kabelu telefonu). Rychlou informaci o zbývající úrovni baterie nabíječky poskytuje čtveřice LED indikátorů. Sama nabíječka se nabíjí dodaným vstupním AC modulem.
2 000mAh kapacita kompaktního modelu CP-ELS je dostatečná pro jedno nabití baterie smartphonu. Dobití této nabíječky probíhá připojením k USB portu. Díky nízkému samovybíjecímu efektu si oba modely dokáží udržet přibližně 80 % původní úrovně nabití i po 12 měsících. Nové přenosné nabíjecí zdroje jsou k dostání za cenu 868 Kč (model CP-A2LS) a 409 Kč (model CP-ELS).
INFO: sony.cz

Cimrman online

Seznam otevřel Jarmaru

Seznam.cz ve spolupráci s Divadlem Járy Cimrmana spustil dne 11. 11. 2011 v 11.11 hodin (to aby si tento datum všichni příznivci slavného génia zapamatovali) web plný zábavy a vtipu největšího Čecha Járy Cimrmana. Službu Jarmara.at je možné spustit z adresy Jarmara.at nebo z domovské stránky Seznam.cz. Každý zájemce o život a dílo Járy Cimrmana může v Jarmaře bloudit, aby našel ve spoustě šuplíků artefakty spojené s Járou Cimrmanem, záznamy z her, fotografie i jiný audiovizuální materiál nejen z divadla. Každý měsíc budou na webu Jarmara.at přibývat artefakty z další hry a správce projektu Jiří Linhart se bude starat o to, aby přibývaly i další ojedinělé a dosud nedigitalizované záznamy. Při představení nového projektu čekaly na všechny příznivce Járy Cimrmana v Jarmaře první tři hry: Hospoda Na mýtince, Vyšetřování ztráty třídní knihy a Vražda v salonním coupé.
Komentář redakce: Dle našeho názoru se jedná o skutečně ojedinělý web, a to nejen obsahem, ale i způsobem ovládání. Když si totiž vyberete určitý šuplík, celá Jarmara se přeskládá tak, abyste v sousedních šuplících našli informace související s tématem, které máte ve svém již otevřeném šuplíku. Je otázkou, jak dlouho ale podobné "bezcílné toulání" webem bude bavit i samotné příznivce Járy Cimrmana. To však asi provozovatele webu nijak netrápí, neboť Seznam sám prohlásil, že web žádné komerční ambice nemá a jde vlastně jen o jakýsi "projekt pro radost".

Panasonic Lumix DMC-GX1

"Kompakt" s výměnnými objektivy

Panasonic uvádí nový model své řady fotoaparátů s výměnným objektivem. Model GX1 má 16megapixelový snímač s maximálním ISO 12 800, volitelně lze dokoupit profesionální optický hledáček s rozlišením 1 440 000 bodů a je zde i možnost záznamu Full HD videa.
Kompaktní "géiksko" využívá 16megapixelový Live MOS senzor v kombinaci s obrazovým procesorem Venus Engine a poskytuje kvalitní snímky i při vysokých hodnotách ISO. Podle výrobce se hladina šumu u tohoto modelu snížila o 66 %. Ke kvalitě snímků pořízených GX1 přispívá i technologie inteligentního rozlišení, která automaticky rozpoznává charakteristické oblasti záběru jako obrysy, oblasti s detailní texturou a jemné tonální přechody.
Lumix GX1 nabízí i možnost pořízení až 30minutového videozáznamu ve formátu AVCHD ve vysokém rozlišení 1 080i frekvencí 25 okének za sekundu. Kromě kontinuálního ostření nabídne i Touch AF, který dovoluje pracovat s objektivem podobně jako profesionálům u rack focusu, kdy se zaostření přenese z objektu v popředí na vzdálený předmět. Inteligentní výběr scén v závislosti na situaci automaticky přepíná mezi režimy Portrét, Krajina, Makro a Špatné osvětlení.
Kontrolu nad fotografiemi i videozáznamy umožňuje nový hledáček Live View Finder (DMW-LVF2) s ekvivalentním rozlišením 1 440 000 bodů a 100% zobrazením pole záběru. LUMIX DMC-GX1 bude k dispozici v černé a stříbrné barvě za maloobchodní cenu přibližně 20 000 Kč, volitelný hledáček pak za cenu okolo 5 000 Kč.
INFO: panasonic.cz