Menu

Nejlepší hardware 2011

Nejlepší hardware 2011

Vítězové našich testů bývají dobří ve všech směrech. Pokud ale hledáte nějakou specialitku, máme pro vás několik tajných tipů minulého roku: originálních zařízení se zajímavými funkcemi.
FREDERIK NIEMEYER, PAVEL TROUSIL

DOMÁCÍ SÍŤ

Synology DiskStation DS411 slim

Síťový trpaslík s aplikacemi pro smartphone

Malý, tichý a skvěle zabezpečený – vaše data jsou na NAS disku Synology DiskStation DS411 slim bezpečně uložena. Tento NAS disk streamuje fotografie, video nebo hudbu po lokální síti nebo i po internetu prostřednictvím DynDNS serveru. K obsahu se můžete dostat i ze smartphonů a tabletů – firma Synology pro to vyvinula speciální aplikace pro iOS a Android. Kromě streamování nabízí DS411 i řadu dalších zajímavých funkcí: tento NAS disk můžete využít nejen pro hostování vlastních webových stránek, ale i jako mailový, FTP, iTunes a VPN server. K DiskStation DS411 se můžete připojit i vzdáleně přes internet prostřednictvím VPN. Na rozdíl od mnoha jiných NAS disků pracuje DS411 slim s pevnými disky velikosti 2,5". Díky tomu je velmi malý a energeticky úsporný. Přesto se do něj vejdou až čtyři pevné disky, které se navíc mohou propojit do diskového pole RAID 5 s cílem zabezpečit co nejlépe vaše data. Data jsou v tomto případě na disky rozdělena tak, že výpadek jednoho disku neznamená ztrátu dat. Prostor jednoho disku slouží jako rezerva. Vadný disk je tedy možné vyměnit a vše se obnoví do původního stavu bez ztráty. Ve zkratce: redakce Chipu doporučuje Synology DS411 slim jako vynikající doplněk vaší domácí sítě.
Cena: cca 6 800 Kč
Info: www.synology.com

+  malý, tichý a energeticky nenáročný, poslouží  apříklad jako mediální i webový server s mnoha  funkcemi
-  relativně drahý, průměrné přenosové rychlosti

HP Envy 100 e-All-in-One

Tisk prostřednictvím mailu funkcí ePrint

HP Envy 100 je elegantní, praktické a kompaktní multifunkční zařízení, které je navíc při provozu tiché, takže se hodí do obývacího pokoje stejně jako do menší kanceláře. Abyste se vyhnuli změti kabelů kolem této tiskárny, můžete ji připojit i bezdrátově do sítě WLAN. Líbila se nám také technologie HP ePrint, která otevírá nové možnosti využití tohoto multifunkčního zařízení. Funkce ePrint v podstatě znamená možnost vytisknout dokument na HP Envy 100 jednoduše jeho posláním e-mailem. Tisknout tedy můžete například i z mobilních telefonů nebo tabletů, a to odkudkoli. Pokud chcete, můžete zaslat fotografie nebo přáníčka svým známým a přátelům. Adresy se samozřejmě filtrují, aby se zabránilo tisku nevítaných e-mailů.
Cena: cca 6 200 Kč
Info: hp.cz

+  tiché, kompaktní a elegantní zařízení, funkce ePrint
-  rychlost tisku, kvalita tisku, cena

Netgear WNDR3800 Premium Edition

Šikovný domácí router

Netgear WNDR3800 Premium Edition je nadupaný router, který má úplně všechny funkce, které vás napadnou, a přitom není drahý. Provedení je také na výborné úrovni. Router může ležet, být ve stojánku, ale také jej můžete přišroubovat na stěnu. Funkční výbava snad nemohla být lepší. Základem je gigabitový switch a Wi-Fi podporuje jak 2,4, tak 5 GHz – simultánně mohou běžet obě sítě najednou. Každá síť může mít rychlost až 300 Mb/s, v součtu tedy až 600 Mb/s. Pro návštěvy je k dispozici "guest" síť, která slouží jen pro připojení k internetu (bez přístupu do sítě). K USB portu je možné připojit USB tiskárnu nebo disk a má certifikaci DLNA (multimédia z USB disku umí streamovat). Bonusem pro rodiče je nástroj Live Parental Controls, který automaticky filtruje "nevhodné" internetové stránky.
Cena: cca 3 000 Kč
Info: netgear.cz

+  vysoký výkon, obrovské množství funkcí a přehledné ovládání
-  o něco vyšší cena

Dream Multimedia Dreambox DM 800 HD se

Televize s mnoha funkcemi: streamováním, nahráváním

Mnoho televizních přijímačů (DVB-S a DVB-T) nabízí připojení k místní síti, ale asi žádný toho nenabízí tolik jako Drambox. Na přední straně vypadá model DM 800 HD se jako běžný přijímač, velký rozdíl je ale pod kapotou – tam se Dreambox projevuje v podstatě jako plně vybavený multimediální počítač s mnoha konektory, který je navíc možné téměř neomezeně konfigurovat. Je totiž založen na operačním systému Linux – Enigma2. Přes USB můžete dokonce připojit další TV tuner, takže můžete přijímat současně dvě vysílání. Další funkcí, kterou Dreambox zvládne, je "krmení" domácí sítě televizním signálem – kdokoli s notebookem, tabletem nebo smartphonem pak může kdekoli sledovat televizní programy. Jako videorekordér poslouží Dreambox také velmi dobře, a to nejen kvůli tomu, že se dá nahrávání jednoduše naprogramovat díky aplikaci pro smartphony. Televizní nahrávky se nezašifrovaně ukládají na integrovaný pevný disk. Pak můžete snadno vystřihnout reklamy a sdílet nahrávky s přáteli. Dream Multimedia také umí zobrazovat fotografie a přehrávat hudbu a videa pomocí UPnP a DLNA z domácí sítě. Zvládne i soubory typu MKV 1 080p24. Navíc můžete počítat i s několika aplikacemi a plug-iny pro Dreambox: například v kombinaci s routerem FritzBox dokáže na televizní obrazovce informovat o příchozím hovoru – zařízení navíc identifikuje telefonní číslo a porovná ho se seznamem na internetu. Nicméně nejlepším doplňkem pro Dreambox je Gemini plug-in. Tento komplexní software mimo jiné umožňuje příjem a záznam zašifrovaných HD+ a Sky HD programů, a to přesto, že nemá CI slot. Dále je možné (i když nelegální) sdílet Sky HD s přáteli pomocí cardsharingu.
Cena: cca 11 500 Kč (bez disku)
Info: dream-multimedia-tv.de

+  kvalita obrazu, nezašifrované ukládání nahrávek, přídavné aplikace, TV přes net, mediální přehrávač
-  velmi drahý, nemá slot CI/CI+-


NOTEBOOKY, PC, PERIFERIE

Samsung NP900X3A

Ultratenký a lehký jako pírko

Až doposud byl za standard pro rychlý a lehký subnotebook považován Apple MacBook Air. Nyní je "ultrabooků" v nabídce mnohem víc a jedním z nich je NP900X3A od Samsungu, který dokazuje, že to lze udělat ještě lépe. Přestože jde o 13,3" model, váží notebook jen 1,3 kg a je extrémně tenký. Přístroj také vypadá velmi elegantně: tělo je vyrobeno z leštěného hliníku a je 1,7 cm vysoké – žádný notebook zatím není tenčí. A ve srovnání s MacBookem Air skóruje Samsung NP900X3A i antireflexním displejem. Ten se hodí, pokud chcete notebook použít ve venkovním prostředí.
Cena: cca 30 000 Kč
Info: samsung.cz

+  tenký, lehký, matný displej, SSD
-  drahý, slabší výkon v grafice

Toshiba Qosmio F750-10L

Sledování očí: 3D bez použití brýlí

Každý už o 3D zobrazení bez brýlí mluví, ale Toshiba už prodává reálný produkt. A navíc produkt, u něhož má 3D zobrazení smysl, totiž notebook. S modelem F750 si můžete například pustit během cesty 3D film – bez speciálních brýlí. Ale autostereoskopické zobrazení není jedinou zvláštností modelu Qosmio F750-10L. To najdete například i u některých 3D smartphonů nebo u herní konzole Nintendo 3Ds. Součástí notebooku je však i technologie sledování očí (Eye tracking) firmy Toshiba. Webová kamera umístěná na víku notebooku sleduje hlavu a pohyb očí uživatele, aby jim pak mohla vypočítat a nabídnout co nejlepší obraz odpovídající jeho poloze. Díky tomu je také možné se pohybovat před displejem celkem volně, aniž by se 3D efekt rušil. 3D efekt ovšem vypadá nejlépe asi ze vzdálenosti jednoho metru od displeje. Speciální vrstva displeje nazvaná Liquid Crystal Polymer Lens rozděluje obraz na dva kanály – pro levé a pro pravé oko, což není viditelné v případě 2D obrazu. To také umožňuje zobrazit na displeji ve stejnou chvíli jak 2D, tak i 3D obraz. Nicméně rozlišení obrazu se v případě 3D režimu sníží z 1 920 × 1 080 na polovinu.
Cena: cca 37 000 Kč
Info: toshiba.cz

+  3D bez brýlí, hybridní pevný disk, rychlý čtyřjádrový procesor, Blu-ray mechanika, Full HD displej
-  3D mod pouze v polovičním rozlišení, grafická karta je pro 3D hry příliš pomalá, vysoká cena

Intel SSD 320 Series 120 GB

Turbo pevný disk

SSD disky výrazně zrychlí jak stolní počítače, tak notebooky. Nejrychlejší disky jsou zatím založeny na nejaktuálnějším standardu SATA s přenosovou rychlostí 6 Gb za sekundu. Ovšem porty SATA 6 není zatím většina PC vybavena, takže maximální možnosti SATA disku nemohou využít. O to důležitější pak je rychlost jeho přístupové doby. A přesně v tom tkví síla SSD disku Intel řady 320. Pro co nejjednodušší instalaci a migraci dodává Intel s diskem SATA i napájecí kabel a také software Intel Data Migration. To vše je součástí balení. Snadno pak můžete přenést data ze starého pevného disku na SSD disk. Proto pro upgrade staršího počítače doporučujeme právě SSD disk Intel řady 320.
Cena: cca 4 200 Kč
Info: intel.com

+  rychlý, tichý, úsporný
-  drahý při porovnání s klasickým HD, pouze rozhraní SATA 3 Gb/s

HIS Radeon HD 6950 IceQ X Turbo 2 GB

Více výkonu díky BIOS modu

Tip z výprodeje: Grafická karta s čipem AMD Radeon 6950 nabízí působivý poměr mezi cenou a výkonem. Navíc nabízí dostatečně velký výkon, který by měl stačit většině uživatelů. Pokud by byl přesto pro někoho nedostačující, může z této karty pomocí malého triku dostat ještě o něco více. Výkon je totiž omezen pouze účelově a jde v podstatě o stejný čip jako AMD Radeon řady 6970. Tohoto omezení se můžete celkem snadno zbavit pomocí nástroje na "flashování" BIOS, jako je ATI WinFlash. Nicméně tento trik nefunguje u všech modelů. Grafická karta HIS Radeon HD 6950 IceQ X Turbo je ale jednou z nejrychlejších modelů s Radeonem 6950, protože už výrobce si s výkonem trochu pohrál a přizpůsobil ho. Znamená to, že karta je velmi rychlá – a pod Windows navíc běží i velmi potichu.
Cena: cca 6 400 Kč
Info: hisdigital.com

+  rychlá, přetaktovaná, tichá
-  nenabízí Dual BIOS

Zotac ZBOX nano AD10 Plus-E

Malý počítač do obýváku

ZBOX nano od Zotacu je jedním z nejmenších počítačů na světě. Má totiž rozměry pouze 12,7 × 12,7 × 4,5 cm, takže se pohodlně vejde třeba i do šuplíku stolu. Navzdory svým miniaturním rozměrům nabízí dostatečný výkon pro přehrávání HD filmů v rozlišení 1 080p a zvládne i graficky méně náročné počítačové hry. Zařízení využívá energeticky úsporné komponenty, jako je procesor AMD E-350 a grafická karta Radeon – jeho spotřeba je tak pouze mezi 10 a 30 watty, což je hodně málo. To je důvod, proč je ZBOX tak skvělým multimediálním zařízením, které se může připojit k televizoru nebo monitoru a ovládat dálkovým ovladačem.
Cena: cca 8 400 Kč
Info: zotac.com

+  velmi kompaktní, tichý, nízká spotřeba energie
-  nemá optickou mechaniku

Razer Hydra

Ovládejte počítač magnetickým polem

Až doposud nemohli uživatelé počítačů použít nějaký inovativní způsob ovládání pohybu u her. Tyto možnosti nabízí zařízení Razer Hydra, které je skvělou alternativou pro myš a klávesnici při hraní her. Sada se skládá ze základnové stanice a dvou ovladačů, jejichž pohyb se snímá pomocí magnetického pole. Ovladače fungují opravdu skvěle, zvláště u starších her, jako je Portal 2, která je navíc součástí dodávky a její hraní pomocí Hydry je mnohem zábavnější než s myší a klávesnicí.
Cena: cca 3 000 Kč
Info: razerzone.com

+  ovládání her na PC podobně jako na Nintendu Wii
-  vyžaduje kabel, není tak přesné jako s myší a klávesnicí

Wacom Inkling

Kreslete postaru, zpracujte digitálně

Skicovací pero Wacom Inkling je skvělým pomocníkem pro toho, kdo vytváří náčrtky perem nebo si dělá ručně poznámky a chce je přitom mít zaznamenané i digitálně. S Inklingem totiž můžete úplně normálně psát a kreslit na papír a svoje výsledky pak můžete pomocí USB přenést do počítače. Nový a inovační infračervený a ultrazvukový snímač totiž zaznamenává všechny pohyby pera. Kreslit tedy můžete i na běžný papír formátu A4. Jiná digitální pera vyžadují speciální a drahý papír a na běžném nepracují.
Cena: cca 4 000 Kč
Info: wacom.com

+  kreslení na papír a digitální záznam, vektorová grafika
-  pro technické výkresy není přesnost dostačující

Microsoft Kinect

Revoluční herní ovladač

Microsoft Kinect je speciální vstupní zařízení, které umožňuje ovládat herní konzoli bez fyzického ovladače – hry se ovládají pouze pohybem těla, rukou a nohou. Hlavní částí zařízení je kamera, která snímá pohyby a rozpozná obličeje, gesta i osoby. To je působivé, ale není to vše. Kinect totiž rozpozná i mluvenou řeč (tedy češtinu zatím ne). Ještě trochu pokroku a budeme mít brzy možnost ovládat počítače podobně jako ve sci-fi filmech pomocí lidské řeči a gest.
Cena: cca 3 500 Kč
Info: microsoft.com

+  ovládání konzole Xbox a PC bez ovladače
-  nepřesná kamera, chybí aplikace pro PC


FOTO a VIDEO

Panasonic Lumix DMC-FT3

Full HD dvanáct metrů pod vodou

Fotoaparát Lumix DMC-FT3 není učen pro pohodáře na gauči nebo fotografování dětských představení – Panasonic v tomto případě kladl důraz především na robustnost a "outdoorové funkce". Fotí sice dobře i domácí momentky, ale můžete se s ním klidně potopit i dvanáct metrů pod hladinu. Tento odolný Lumix vám tedy dobře poslouží při fotografování měst a přírody, ale můžete si ho vzít i na adrenalinovou dovolenou a potápění. Zvládne samozřejmě i prach cest a různé otřesy. Přitom fotografuje v rozlišení 12 megapixelů, nahrává Full HD videa a má 4,7násobný optický zoom. V testu překvapil ostrostí i detaily. A má i řadu funkcí: digitální kompas, měřič nadmořské výšky a hloubky, takže se s ním na cestě neztratíte. Poradí vám dokonce i cestu domů, protože ho můžete připojit na Google mapy.
Cena: cca 7 500 Kč
Info: panasonic.cz

+  GPS, kompas, výškoměr, vodotěsnost, odolnost proti prachu a nárazům, Full HD video.
-  obrazový šum, kratší výdrž na baterie

Casio Exilim EX-ZR100

Bezkonkurenční rychlík

Při fotografování často banální a zvláštní snímky rozlišuje jen to, v jakém čase byly pořízeny. Fotoaparát Casio Exilim EX-ZR100 to zjednodušuje – má totiž extrémně krátké zpoždění spouště. Tento rychlík mezi kompakty potřebuje na pořízení fotografie mezi 0,2 a 0,6 sekundy – to je špička v této kategorii. Když k tomu připočteme i minimální pauzu, kterou potřebuje mezi pořízením dalšího snímku, stává se model EX-ZR100 nejrychlejším kompaktem, který jsme v Chipu doposud testovali. A pokud budete fotografovat něco skutečně hektického, stačí držet stisknutou spoušť – Exilim vyfotografuje během 3 sekund 30 fotografií v plném rozlišení 12 megapixelů.
Cena: cca 6 000 Kč
Info: casio.cz

+  krátké zpoždění spouště, rychlá série snímků
-  nedostatky stabilizátoru obrazu v "tele" rozsahu

Sony HDR-TD10E

Dva objektivy pro stereoskopické snímání

V současné době už není 3D televizor v obývacím pokoji žádnou zvláštní výjimkou. Ovšem 3D filmů, které by bylo možné si na něm pustit, zase tolik není. S kamerou Sony HDR-TD10E ale nemusíte čekat na další hollywoodskou produkci – můžete si svůj vlastní 3D film natočit. A s touto kamerou to můžete udělat jednoduše a kvalitně – má dva objektivy, z nichž každý snímá video v plném HD rozlišení. 3D displej videokamery zobrazuje video s patřičnou hloubkou – a to pro sledování nemusíte použít žádné 3D brýle. Samozřejmostí je, že video dostanete z kamery na velkou televizi. Budete ovšem pro reprodukci potřebovat TV s konektorem HDMI 1.4. Jinak kamera přehraje video jen v 2D režimu, jako obvykle.
Cena: cca 35 000 Kč
Info: sony.cz

+  3D video ve Full HD, dobrý stereoskopický displej, optický stabilizátor
-  chybí optický hledáček, post-processing je možný jen se speciálním softwarem

GoPro HD Hero + 3D System

Robustní akční kamera

Chcete fotoaparátem/kamerou zachytit své úžasné sportovní zážitky nebo extrémní aktivity? Pak je pro vás zařízení GoPro HD Hero tou správnou volbou. Můžete ho totiž bez problémů připojit na motocykl, surfovací prkno nebo horolezeckou přilbu a pořídit s ním videozáznam v situaci, kterou by jiný fotoaparát nezvládl – při lyžování, jízdě na kole nebo při raftování v kaňonu. GoPro HD Hero pořizuje videozáznam v HD rozlišení (1 080p), a to v pěkných barvách a dobré kvalitě. Automatická expozice pracuje celkem dobře a barvy jsou poměrně výrazné. Nicméně pod vodou budete potřebovat nějaký zdroj světla, jinak budu snímky natáčené pár metrů pod vodou dost tmavé. Za pozornost stojí i fakt, že videa mohou být i ve 3D a ani akční 3D videa nevypadají špatně. Můžete je pak nahrát i ve 3D režimu například na YouTube, aby se na ně mohli podívat i vaši přátelé bez 3D televizoru.
Cena: cca 6 300 Kč
Info: gopro.com

+  obrazová kvalita, mnoho příslušenství, použití kdekoli
-  ovládání, zvuková kvalita


SMARTPHONY a TABLETY

Sony Ericsson Xperia mini pro

Malý a šikovný spisovatel

Ty nejlepší smartphony jsou drahá zařízení s displejem o úhlopříčce více než čtyři palce a s mnoha funkcemi. Menší modely jsou většinou pomalejší, hůře vybavené a mají menší displeje, na kterých je rychlejší psaní obtížné. Sony Ericsson Xperia mini pro je výjimkou. I přes malé rozměry (asi 9 × 5 × 2 cm) má plnou QWERTY klávesnici, takže smartphone můžete ovládat buď pomocí ní (je vysouvací), nebo pomocí dvoupalcového dotykového displeje. Xperia mini je asi jediný malý smartphone s klávesnicí, novou verzí Androidu (2.3 Gingerbread) a rychlým, 1GHz procesorem. Pokud nijak netoužíte po velkém displeji, a přesto chcete koupit rozumný smartphone s přijatelnou cenou, pak pro vás může být tento model tím pravým.
Cena: cca 5 500 Kč
Info: sonyericsson.com

+  hardwarová klávesnice, kompaktní rozměry, rychlost, dostupnost
-  kvalita fotoaparátu, kvalita zvuku

Motorola Atrix + Lapdock

Smartphone jako osobní počítač

Pro svůj smartphone Atrix má Motorola asi nejzajímavější příslušenství, jaké kdy výrobce telefonů představil. Místo běžné nabíjecí nebo dokovací stanice, přes kterou se smartphone pouze nabíjí nebo synchronizuje, nabízí Motorola v podstatě kompletní tělo netbooku – tzv. lapdock. S ním se smartphone jako mávnutím kouzelné hůlky změní v malý počítač, se kterým můžete nejen surfovat po internetu nebo psát texty, ale také telefonovat a využívat androidovské aplikace.
Cena: cca 11 000 Kč za telefon
Info: motorola.com

+  rychlý procesor, vysoké rozlišení displeje, skvělá výbava
-  průměrný fotoaparát, drahé příslušenství (u nás těžko dostupné)

Samsung Galaxy S II

Našlapaný smartphone

Pokud bychom měli vybrat technologicky nejvyspělejší smartphone, Galaxy S II by to s rezervou vyhrál. Smartphony však nejsou jen záležitostí technologie, takže nějaké ty nedostatky se přece jen najdou. Rozhodně se však nejedná o zpracování. A 116 g u smartphonu s displejem o úhlopříčce 4,3"? Konkurence je většinou o polovinu těžší. Galaxy S II je štíhlý jen 8,5 mm. Displej je velmi pěkný a také procesor je to nejlepší, co můžete mít. Dvoujádrový Cortex je taktován na 1 200 MHz a telefon je neuvěřitelně rychlý. Operační systém Android je v nejnovější verzi 2.3 a je odladěný. Samsung používá svou nadstavbu TouchWiz a dále smartphone "vylepšil" svými aplikacemi, které pojmenoval hub (Social, Music, Readers a Game). Největším záporem je tak výdrž na baterii. Při hraní hry dokážete za hodinu "vyždímat" polovinu baterie.
Cena: cca 11 000 Kč
Info: samsung.cz

+  skvělý displej, rychlost, OS
-  výdrž na baterie, cena

Asus EEE Pad Slider

Tablet s klávesnicí

Tablety s plnohodnotnou hardwarovou klávesnicí jsou vzácností. Asus nabízí například zajímavý Android tablet Transfomer, ke kterému si můžete připojit odpojitelnou klávesnici. K ostatním tabletům si většinou také můžete nějakou externí klávesnici přes Bluetooth připojit. Problémem je, že když ji zrovna budete potřebovat, nebudete ji u sebe mít. To se vám ale v případě tabletu Slider od Asusu nestane – ten má totiž klávesnici integrovanou v sobě. Pokud ji chcete použít, stačí ji z tabletu "vytlačit", a displej je navíc v šikovném úhlu vhodném pro čtení. Výhodou je, že pak můžete tento tablet používat podobně pohodlně jako notebook na stole. Klávesy jsou šikovně rozmístěné a psaní na klávesnici je vynikající. Nicméně nějaká myška nebo touchpad při psaní chybí, ale díky tomu, že má tablet Android 3.2, můžete připojit externí myš přes USB. Tablet dokonce rozpozná externí disky se souborovým systémem FAT32 a NTFS.
Cena: cca 12 500 Kč
Info: asus.cz

+  vysunovací klávesnice, podpora NTFS přes USB
-  relativně tlustý a těžký, bez polohovacího zařízení a slotu na SIM karty

Hannspree Hannspad

Cenově dostupný maratonec

Tablety jsou určeny především pro zábavu – například pro brouzdání na internetu nebo sledování filmů. Jejich baterie by tedy měla vydržet alespoň tak dlouho, aby vás tablet zabavil při delším letu nebo při vzdálenější cestě vlakem. S tabletem Hannspree Hannspad se můžete vydat na skutečně dlouhou cestu – vydrží totiž přehrávat video sedm hodin a surfovat po internetu s ním můžete dokonce devět a půl hodiny. Navíc jeho displej formátu 15:9 a s rozlišením 1 024 × 600 bodů je pro přehrávání filmů vhodný. Tablet je vybaven dvoujádrovým procesorem Tegra2, takže je i dostatečně svižný. Chcete-li si tento tablet trochu softwarově upravit a dotvořit, nainstalujte si upravenou verzi firmwaru, která odstraní z původní verze některé nedostatky – například přidá do nabídky Android market.
Cena: cca 6 000 Kč
Info: hannspree.com

+  rychlý procesor, dlouhý provoz na baterie, cenová dostupnost
-  kvalita displeje, chybí slot na SIM a GPS


TV a PROJEKTORY

Philips 46PFL9706K

Dva obrazy z jedné televize

Rozdělená obrazovka při hraní dvou hráčů na konzoli už bude brzy minulostí. Nebo je to alespoň plán některých výrobců televizorů. Například s televizorem Philips 46PFL9706K se rozdělené obrazovce můžete vyhnout pomocí nové 3D technologie. Řešení je poměrně jednoduché – všechny běžné 3D televizory používají pro zobrazení stereoskopického obrazu dva 2D obrazy – každý pro jedno oko. Při hraní her na konzoli se rozdělení na dva obrazy také využije – každý hráč má k dispozici celou plochu obrazovky a vidí jen svůj 2D obraz. K zobrazení v tomto režimu jsou ale samozřejmě potřebné speciální brýle, které zprostředkují hráči ten správný obraz. Firma Sony si sice tento nápad patentovala již v roce 2000, ale zatím byl představen jen jeden prototyp televizoru k herní konzoli PlayStation. Prvním výrobcem, který má funkční model na trhu, se tedy stala firma Philips. Také LG chce vybavit svoje 3D televizory touto funkcí, kterou nazývá "Dual View". Novou technologii už jsme testovali v našem Chip testcentru. A náš závěr? I když hry nejsou pro tuto technologii optimalizované a obraz je mírně zkreslený, s 3D Dual View technologií je legrace. Nezaznamenali jsme ani žádné duchy při rychlých scénách, což je skvělé. A naše přání do budoucna: možnost sledovat na jednom televizoru dva programy.
Cena: cca 56 000 Kč
Info: philips.cz

+  celá obrazovka pro oba hráče
-  zkreslený obraz u nekompatibilních her

Sharp Aquos LC-40LE830E

Skvělé barvy díky žlutému pixelu

Konvenční RGB televizory vytváří barevný bod ze tří barevných subpixelů – z červené, zelené a modré. Sharp u svého modelu Aquos LC-40LE830E na to jde trochu jinak a využívá čtvrtý, a to žlutý subpixel. Další subpixel je základem rozšířené barevné škály, která poskytuje zářivější barvy a více rozlišitelných barev – například pleťové tóny. Ve skutečnosti je rozsah barev na TV, DVD a BD omezen průmyslovými standardy, ale obrazový procesor televize Aquos LC-40LE830E převádí vstupní signál na vlastní širší barevnou škálu. Z hlediska reprodukce barev tak tento přístroj v testech zabodoval.
Cena: cca 20 000 Kč
Info: sharp.cz

+  skvělé barvy
-  komplikované menu

Sanyo PLV-Z800

Dostupný Full HD projektor

Cena LCD televizorů je celkem nízká, ale pokud chcete opravdu velkou zobrazovací plochu, vyplatí se přece jen projektor. A projektor by měl mít Full HD rozlišení. Jedním z nich je Sanyo PLV-Z800. HD rozlišení je důležité, aby projektor oproti televizoru neztrácel tolik na ostrosti a úrovni detailů. Projektor je založen na LCD technologii, takže se u něj neprojevují duhové efekty známé z DLP projektorů. Dokonce i úroveň hluku je u něj nižší, takže vám nebude projekci rušit – naměřili jsme u něj 0,8 sonu v úsporném režimu. Mimochodem, projektor Sanyo PLV-Z800 byl na trh uveden už v roce 2010, takže patří do starší modelové řady – ale i nyní jde stále o produkt, který se drží na špici a navíc je dostupný za rozumnou cenu. Za stejnou kvalitu obrazu v plném HD rozlišení byste museli v jiných případech zaplatit více.
Cena: cca 25 000 Kč
Info: Sanyo.cz

+  Full HD rozlišení, relativně nízká spotřeba energie
-  Overscan při VGA, nepodporuje 3D

Pioneer VSX-921

Streamování hudby z mobilu

Pioneer VSX-921 je skvěle vybavený zesilovač, který spolupracuje i se smartphony a tablety. Umožní vám tedy bezdrátově se propojit se smartphonem a přehrávat hudbu na hi-fi systému. VSX-921 také podporuje standard DLNA a také AirPlay od Applu. Případně můžete připojit Apple zařízení pomocí USB kabelu a nepotřebujete k tomu žádnou další dokovací stanici. K zesilovači je k dispozici i software iControlAV2 pro iOS a Android – po instalaci na mobilní zařízení s ním můžete ovládat všechny funkce zesilovače na dálku, což je velmi praktické, pokud třeba ležíte na pohovce se svým iPadem nebo iPhonem.  A další aplikace Pioneer Air Jam je také zajímavá – pomocí ní můžete k zesilovači VSX-921 přes Bluetooth připojit několik iOS zařízení a přehrávat z nich písně pomocí jednoho playlistu.
Cena: cca 10 500 Kč
Info: www.cz.pioneer.eu

+  skvělé funkce, mobilní aplikace, elektronická kalibrace
-  částečně složité ovládání