Menu

To nejlepší z Chip DVD

Geniální nástroje na Chip DVD 02/2012:
Továrna na video a hudbu. Jízdní řády pro autobusy, vlaky, letadla, MHD. Špičkový ochránce internetu. Nástroj na šifrování dat. Animátor fotografií. Zachránce dat se zálohováním a úpravou diskových oddílů. Antivir s rodičovskou kontrolou. Kancelář pro přípravu textů, tabulek a prezentací. Dokonalý správce fotografií. Simulátor lyžování. Převodník hudby. Antivirový bootovací systém. Časopis Chip v PDF a fulltextu.

To nejlepší z Chip DVD

Top software pro vaše PC: zajímavé plné verze, geniální nástroje, updaty a aktuální freeware najdete na Chip DVD.
ING. MARTIN KUČERA – vedoucí Chip DVD,  martin.kucera@chip.cz

Autobusy, vlaky, letadla, MHD

Komfortní Jízdní řády 2012

Nainstalujte si program pro vyhledávání informací o dopravním spojení vlakem, autobusem, letadlem a MHD. Mezi nejčastější požadavky na informační systémy patří kromě vyhledání adres, kontaktů a map i požadavky na vyhledání dopravních spojení. Dopravní systém IDOS je znám především z internetu, kde na adrese www.jizdnirady.cz nabízí vyhledávání autobusových a vlakových spojení. Nainstalujete si plnou off-line verzi na počítač a optimalizujte si své cesty v klidu a pohodlí. Program umožňuje prohlížení a vyhledávání informací o dopravním spojení vlakem, autobusem, letadlem a MHD jak samostatně, tak i jejich vzájemným propojením, a to nejen pro celou ČR, ale také v návaznosti na Evropu a letecky i do mnoha světových míst. Pro efektivní využití nabídky programu IDOS je důležité používat místní (kontextové) menu, které spustíte pravým tlačítkem myši. Jeho nabídka se mění podle konkrétního místa, a snadno tak můžete volit další funkce, jako např. zobrazení následujících spojů nebo staničních jízdních řádů. Kontextové menu vám případně nabídne i takové zajímavé funkce, jako je zobrazení mapy spojení, u některých jízdních řádů schémata autobusových nádraží, nebo dokonce fotografie dopravních zastávek.
Na Chip DVD najdete plnou komerční verzi produktu Jízdní řády IDOS 2012 Komplet bez jakýchkoliv omezení v ceně 350 Kč, kterou můžete provozovat přímo z Chip DVD nebo po instalaci z počítače (bez nutnosti mít vložený DVD v mechanice). Systém, jehož platnost je v souladu s jízdním řádem od 11. 12. 2011 do 8. 12. 2012, obsahuje data jízdních řádů železniční dopravy (vlaky), veřejné linkové osobní dopravy (autobusy), letecké dopravy (letadla), městské hromadné dopravy (107 měst), integrované dopravní systémy (Praha, Jihomoravský, Moravskoslezský a Liberecký kraj), aktualizovaná těsně před odevzdáním Chip DVD 02/12 do výroby (3. 1. 2012).
Win XP/Vista/7 (32/64b)
Plná verze

Data jako v sejfu

Steganos Safe

Data uložená ve vašem počítači ochrání před nenechavci Steganos Safe, který pro vaše citlivé soubory vytvoří speciální šifrované úložiště, dostupné pouze vám.
Plná verze programu Steganos Safe 12 zřídí na disku vašeho počítače speciální šifrované úložiště, reprezentované jediným souborem, k jehož obsahu bude umožněn přístup pouze po zadání příslušného hesla. Úložiště může mít prakticky libovolnou velikost a můžete si jich vytvořit neomezené množství. Po odemčení heslem se úložiště tváří jako běžná disková jednotka a stejně tak je s ním možné pracovat. Nemusíte se přitom vůbec starat o šifrování a dešifrování dat, které probíhá zcela automaticky. Vaším jediným úkolem je zvolit si dostatečně silné heslo, které si však můžete nechat také vytvořit vestavěným generátorem. K uzamykání úložiště lze využít rovněž sekvenci obrázků.
Virtuální disk s chráněnými daty založíte tlačítkem Create a Safe v hlavním okně programu. Otevře se přehledný průvodce nastavením, ve kterém zvolíte nejdříve jméno virtuálního úložiště a následně i jeho kapacitu. Důležitá je samozřejmě volba správného hesla na ochranu vašich dat. Zde nabízí Steganos Safe několik možností. Předně můžete klasickým způsobem zadat heslo, jehož sílu program ihned vyhodnotí. Pomocí tlačítka s klávesami vedle řádku pro zadání hesla vyvoláte virtuální klávesnici na obrazovku. Další tlačítko slouží pro vygenerování hesla podle zvolených parametrů. Generátor hesel nabízí volbu délky hesla (počtu znaků) a použití velkých či malých písmen, čísel i speciálních znaků. Steganos Safe nabízí ještě jednu důležitou funkci související s bezpečností dat. Nabídka Extras / Shredder skrývá nástroj na spolehlivou likvidaci nepotřebných dat jejich několikanásobným přepsáním.
Na Chip DVD je připravena plná verze programu Steganos Safe 12, kterou můžete po jednoduché registraci používat bez jakýchkoli funkčních omezení. Běžná cena licence programu Steganos Safe 2012 je kolem 700 Kč. Výrobce nabízí i další zajímavé programy pro zvýšení bezpečnosti počítačů. Novinkou je například Steganos Internet Anonym 2012, který prostřednictvím sítě serverů a použití VPN dokáže zamaskovat vaši skutečnou identitu na internetu.
Win XP/Vista/7 (32/64b)
Plná verze

Továrna na video a hudbu

 HD Video Converter

Různých typů videí existují stovky, a ne každý přehrávač si s nimi poradí. S chytrou aplikací HD Video Converter ovšem převedete filmy do potřebného formátu bez zdlouhavého nastavování.
Program HD Video Converter Factory Pro 3, připravený v plné verzi na Chip DVD, slouží ke vzájemné konverzi desítek různých formátů videa i hudby tak, abyste vždy obdrželi výstup v podobě, s jakou si poradí váš přenosný přehrávač, mobilní telefon nebo třeba herní konzole. HD Video Converter Factory Pro 3 se však nezabývá pouze jednoduchým převodem mezi formáty. Aplikace zvládne spojovat více videoklipů do jednoho souboru, odstřihávat jejich nepotřebné části nebo na ně aplikovat různé efekty. Práci s programem vám usnadní rozsáhlá nabídka profilů nastavení pro mnoho různých zařízení, dávkové zpracování souborů i jednoduchá možnost volby individuálních parametrů konverze.
Program HD Video Converter Factory Pro používá pro nastavení konverze filmů i hudby systém předvoleb, takže není nutné nastavovat všechny parametry převodu do jiného formátu zvlášť. V nabídce Output Profile jsou k dispozici desítky profilů nastavení pro různá zařízení, jako jsou například telefony iPhone, tablety iPad a přehrávače iPod, dále například telefony s operačními systémy Android, Windows Mobile či Symbian, herní konzole Xbox, PlayStation portable a mnoho dalších přenosných zařízení. Připraveny jsou i běžné formáty videa a hudby, lišící se především rozlišením obrazu a kvalitou kódování. Právě rozlišení obrazu by mělo být hlavním vodítkem při výběru příslušného profilu nastavení pro vaše konkrétní zařízení. Užitečnou předvolbou je také převod zvukové stopy videa do některého z běžných hudebních formátů, což se hodí především v případě, kdy si chcete koncertní DVD nahrát do svého přenosného hudebního přehrávače.
Na Chip DVD je připravena plná verze programu HD Video Converter Factory Pro 3, se kterou můžete po jednoduché registraci bez dalších omezení vzájemně převádět různé formáty videa i zvuku. Běžná cena licence tohoto užitečného programu je přes 500 Kč. Výrobce nabízí i další programy na zpracování videa a zvuku, a s jistými omezeními dokonce i ve free verzích.
Win XP/Vista/7 (32/64b)
Plná verze

Špičkový ochránce internetu

BufferZone Pro

Surfujte naprosto bez obav. Vytvořte si oddělenou bezpečnou zónu, ve které se aplikace spouští ve speciálním ochranném prostředí BufferZone Pro a vám nehrozí žádné nebezpečí.
Kdo chce na počítači pracovat skutečně bezpečně, i když ví, že bude mít co dočinění s viry, ten by měl používat virtuální počítač. Jenže to je trochu nepohodlné řešení. Mnohem lépe funguje virtualizační technologie, kterou poskytuje BufferZone Pro 4. Vytvoří ve vašem počítači jakousi bublinu", ve které můžete provádět cokoliv, třeba i zkoušet viry. Jakmile budete chtít, bublinu zahodíte a s vaším odladěným operačním systémem se vůbec nic nestane. Aplikace, jako třeba internetový prohlížeč, se spouští ve speciálním prostředí. Odtud pak nemá přístup k systémovým souborům, k prostředkům počítače ani k vašim dokumentům. Aplikace vlastně běží tak odděleně, že i když je zavirovaná nebo se z ní chce dostat do systému trojský kůň, nemá šanci na úspěch. Je to jedna z nejúčinnějších forem bezpečného surfování na internetu.
Může se stát, že potřebujete program, který máte standardně uvnitř BufferZone, spustit jako normální program, a naopak ten, který máte jako důvěryhodný, spustit uvnitř BufferZone. Jak to provést rychle a jednoduše? Na program nebo jeho zástupce klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte buď možnost Open inside BufferZone, pro případ, že chcete program spustit uvnitř BufferZone, nebo zvolte Open outside BufferZone, pokud chcete program spustit jako běžnou aplikaci v systému. Standardně můžete mít i webový prohlížeč v bezpečných" aplikacích, a teprve až když vědomě půjdete na nebezpečné stránky nebo budete experimentovat, můžete jej spustit uvnitř BufferZone. To, že program běží v bezpečném modu, poznáte podle toho, že kolem okna je zobrazeno červené orámování. To označuje, že aplikace od systému oddělena.
Na Chip DVD najdete plnou verzi programu Buffer Zone Pro, která se ještě nedávno prodávala za 800 Kč. Nyní je dočasně uvolněna pro bezplatné užívání. Nově i pro 64bitové Windows.
Win XP/Vista/7 (32/64b)
Plná verze

Trochu jiná kancelář

Ashampoo Office

Nabídka kancelářských balíků pro Windows není zase tolik bohatá, aby nestálo za to vyzkoušet Ashampoo Office - méně známé nástroje na tvorbu dokumentů, tabulek či prezentací.
  Do bohatého portfolia aplikací vyvíjených společností Ashampoo patří i soubor kancelářských aplikací Ashampoo Office 2010, který může svoji výbavou konkurovat nejen open-source sadě OpenOffice.org, ale i komerčnímu kancelářskému balíku Microsoft Office. Soubor Ashampoo Office tvoří textový editor TextMaker, tabulkový kalkulátor PlanMaker a aplikace pro tvorbu prezentací Presentations. K dispozici jsou všechny nepostradatelné funkce pro vytváření a úpravy standardních typů dokumentů i několik vylepšení, která u konkurence nenajdete. Nevýhodou je absence překladu uživatelského rozhraní do češtiny, stejně jako českého slovníku pro kontrolu gramatiky.
Způsob práce s kancelářskými aplikacemi ze souboru Ashampoo Office 2010 se příliš neliší od tvorby různých typů dokumentů v prostředí open-source kancelářského balíku OpenOffice.org. nebo ve starších verzích Microsoft Office (před verzí 2007 s ovládáním pomocí pásu karet). Aplikace Presentations vytváří poutavé prezentace s přechodovými efekty a animacemi jednotlivých prvků snímků. Zajímavých přechodů je několik desítek, včetně náročnějších animací využívajících akceleraci DirectX. Bohatá je i nabídka efektů pro zvýraznění jednotlivých prvků snímků prezentace, jejichž pořadí se nastavuje na časové ose. Oproti PowerPointu potěší například funkce pro globální záměnu použitých fontů na všech snímcích prezentace i snadné doplnění záhlaví a zápatí snímků automaticky generovaným obsahem (čísla stránek aj.). Velmi zajímavé jsou pak funkce pro export hotové prezentace, kde vedle standardních formátů, obrázků a PDF najdeme i podrobně nastavitelný výstup ve formátu videa, včetně volby použitého kodeku a rozlišení obrazu.
Na Chip DVD je připravena plná verze souboru kancelářských aplikací Ashampoo Office 2010 v ceně 1 200 Kč, která se skládá z nástrojů na tvorbu textových dokumentů, tabulek a grafů i prezentací. Po jednoduché registraci jsou nástroje Ashampoo Office k dispozici bez jakýchkoli dalších omezení. Nejnovější komerční verze Ashampoo Office 2012 přináší plnou podporu kancelářským dokumentům MS Office 2010 a možnost vytvoření přenosné portable verze na flash disk.
Win XP/Vista/7 (32/64b)
Plná verze

Rozhýbejte fotografie

Crazy Talk

Nástroj Crazy Talk dokáže oživit" obličeje osob na fotografiích nebo obrázcích pomocí mimických animací a pohybu úst, případně i zvukovým doprovodem.
Plná verze Crazy Talk slouží k animacím osob na libovolné fotografii nebo obrázku. Zaměřuje se na obličejovou mimiku, pohyby očí a úst. K doplnění mimiky zvukovým doprovodem a řečí slouží časová osa, kde je možné buď zvukové soubory importovat, nebo přímo nahrávat z externího mikrofonu vašeho počítače. Výstupy z tohoto programu je možné vytvářet v pořádném rozlišení - klidně i Full HD. Do začátků práce s programem se mohou hodit šikovné videonávody, FAQ a další materiály dostupné na webu výrobce.
Na úvod zvolte v záložce Project ikonu New Project a vyberte vpravo některou z dostupných šablon. Vyzkoušejte klidně všechny, alespoň tak zjistíte, jaké funkce program umí. Předdefinované šablony jsou pěkně zpracované ukázky s hudebním doprovodem, mluveným slovem a animací obličejů. Tyto šablony lze také snadno použít k inspiraci, případně i rovnou k vyvožení animací obličejů vašich známých či přátel. Nejsou nijak zamčené, je tedy možné využít kompletně časovou linii, rozložení atd.
U každého modelu můžete určit, co je pozadí, a co se tedy nemá animovat. Klikněte na Background Mask Editing a pomocí nástrojů umístěných vpravo označte, co je pozadí. Je zde klasický štětec nebo třeba kouzelná hůlka, známá ze spousty grafických editorů. Toto pozadí nejenže se nebude lži animacích hýbat, ale můžete jej i vyměnit za jiný obrázek, plnou barvu atd.
Na Chip DVD je připravena speciální edice programu Crazy Talk 6.21 SE v ceně 400 Kč, která dokáže exportovat videa i v rozlišení Full HD. Hned po spuštění vám bude nabídnut zdarma bonusový balíček obrázků a emocí vhodných do programu. Stačí k tomu pouze registrace na internetové stránce výrobce a propojení sériového čísla vašeho programu s on-line registrací. Komerční verze Crazy Talk PRO nabízí především rozsáhlou knihovnu modelů i skriptů, zvládá animace více postav a neobsahuje časové omezení exportu na pět minut délky.
Win XP/Vista/7 (32/64b)
Plná verze

Antivir s rodičovskou kontrolou

Norman Security

Bezpečnostní balík Norman Security disponuje funkcemi antiviru, antispywaru, osobního firewallu a základní rodičovské kontroly webového prohlížeče před nevhodným obsahem.
Ochrana bezpečnostním softwarem je důležitá prevence, na kterou by měl každý uživatel počítače s operačním systémem Windows pamatovat. Plná verze Norman Security z Chip DVD je bezpečnostní balík disponující funkcemi antiviru, firewallu a rodičovské kontroly webového prohlížení. Chová se k uživateli tak, jak ten to sám vyžaduje. Po instalaci a povinném restartu počítače se automaticky spustí průvodce, který vám pomůže se základním nastavením programu. Pokud zvolíte Inexperienced User", vybíráte v dalším kroku ze dvou možností. První znamená, že se vás nebude program na nic ptát, ale nezabrání nechtěnému úniku informací z podvodného softwaru. Druhá možnost bude naopak vyžadovat spolupráci, ale ochrání vás, respektive dotáže se na souhlas i pro data odcházející z vašeho počítače, že jste je odeslali vy nebo důvěryhodný software.
Pokud chcete využívat rodičovskou kontrolu, klikněte v záložce Home u položky Parental Control na Install. Během chvilky je vše hotovo a nezbývá než vytvořit administrátorské heslo. V menu se po instalaci objeví záložka Parental Control, v níž zadejte dvakrát stejné heslo a zvolte Child v případě, že chcete nastavit kontrolu pro dítě, nebo Teenager pro kontrolu mladistvého. Profil Child má blokovány všechny stránky mimo těch, které výslovně povolíte. Naopak Teenager má všechny povolené kromě webových stránek, které obsahují sex, gamblerství, zbraně a drogy. Nastavení účtů se upravuje pod položkou Parental Control / Settings. Zde si vyberete Child nebo Teenager a provedete úpravu dovolených nebo zakázaných stránek. Každý uživatel se pak bude muset přihlásit při zapnutí webového prohlížeče a podle příslušných práv mu bude zpřístupněn obsah.
Na Chip DVD je připravena speciální verze programu Norman Security v ceně 450 Kč. Komerční verze PRO obsahuje navíc ochranu soukromí, antispamový modul, možnost zálohování po internetu, technickou podporu a další.
Win XP/Vista/7 (32/64b)
Plná verze

Nástroje Paragon 2012

Paragon

Harddiskový expert Paragon přináší programy pro správu diskových oddílů, obnovu systému a zálohování. Bootovatelný Rescue Kit zachrání data při havárii Windows.
Paragon tradičně nabízí kvalitní programy pro řešení diskových problémů. Základní verze programů lze pro nekomerční účely používat zdarma. Nejnovější Backup & Recovery 2012 slouží k zálohování a obnově diskových oddílů nebo dílčích souborů. Partition Manager zvládá správu diskových oddílů včetně změny velikostí a přesunu. Rescue Kit, který je na DVD uložen v ISO obrazu a je nutné jej vypálit na prázdné CD/DVD, slouží k nabootování počítače v případě havárie Windows a k pomoci při opravě bootování nebo kopírování dat z nedostupných disků. Tato trojice programů pokryje běžné potřeby domácího uživatele.
Partition Manager 11 umožňuje vytvořit nový oddíl, změnit velikost, vytvořit kopii nebo celý oddíl smazat. Přejete-li si vytvořit nový oddíl z volného místa na vašem disku, otevře se průvodce, ve kterém se objeví rozložení vašeho disku na jednotlivé oddíly včetně toho, který může být vytvořen z volného místa. Program pak restartuje počítač a ten nabootuje do speciálního prostředí, kde provede příslušné úpravy. Tato operace může trvat klidně desítky minut. Pokročilejší uživatelé se mohou z Express modu přepnout do klasického kliknutím na Partition Manager 11 v levém menu, kde je možné například aktualizovat MBR, měnit názvy jednotek, defragmentovat disk nebo také testovat integritu.
V Paragon Backup & Recovery 2012 klikněte v menu na Backup a v dalším kroku zvolte oddíly, které chcete zálohovat například na síťový disk, nebo vypálit data na CD, DVD nebo BD. Obnova ze zálohy je obdobně snadná, stačí kliknout na Restore, a v dalším kroku vám budou nabídnuty veškeré zálohy, které na disku máte. Zvolte tu správnou a vyberte si ve stromové struktuře složky nebo soubory, které si přejete obnovit. Dále je na vás, zda chcete soubory obnovit do původního umístění (Original location) a zachovat nebo nahradit původní (Leave existing files/Replace existing files), nebo do nově určené složky (Specific folder).
Na Chip DVD najdete plné verze programů Partition Manager 11, Backup & Recovery 2012 a Rescue Kit 11 pro nekomerční použití. Placený Partition Master obsahuje nástroje pokročilého managementu disků, virtualizace a migrace systému a nejrůznějších doplňků. Profesionální Backup & Recovery umí provádět inkrementální zálohy a spolupracuje s FTP servery. Rescue Kit Pro zvládne práci s registry Windows a odstraňuje administrátorská hesla Windows.
Win XP/Vista/7 (32/64b)
Plné verze

Dokonalý správce fotografií

Zoner Photo Studio 14 je výkonný nástroj na kompletní zpracování digitálních fotografií, pořízených ve formátech JPEG a TIFF nebo v podobě surových dat RAW z fotoaparátů desítek různých výrobců. Program spravuje snímky roztříděné do alb, s možností doplnění detailních popisků či hodnocení, a nabízí velmi bohaté možnosti automatických i pokročilých úprav, filtrů či vylepšení. Upravené snímky pak můžete prezentovat mnoha různými způsoby, včetně vyvožení webových fotoalb nebo videoprezentací. Novinkou aktuální verze je také spolupráce s internetovou galerií Zonerama, kde získáte 2 GB prostoru pro prezentaci vašich snímků.
Win XP/Vista/7 (32/64b)
60denní verze

Časopis Chip v PDF a fulltextu

Elektronická podoba časopisu Chip. Na DVD naleznete tři archivní balíky: časopis Chip 2009-2011 ve formátu PDF s indexovým souborem, fulltextovou podobu Chipu 2001-2011 v systému Context a rejstřík obsahu Chip DVD 2006OE2011.
Prohlížení PDF
Plné verze

Ski Challenge 2012

K zimě paží i závodní alpské lyžování. Ski Challenge je nejlepším simulátorem lyžování pro PC. Tak se připravte a sjeďte světoznámé tratě v rekordních časech. Určitě vyzkoušejte nový režim jízdy po zmrzlé sjezdovce.
Win XP/Vista/7 (32/64b)
Plná verze

FLAC To MP3

Bezeztrátový hudební formát FLAC nabízí vysokou kvalitu zvuku na úrovni hudebních CD. Abyste jej mohli přehrávat v různých přenosných zařízeních, je často nutná konverze do MP3 nebo jiného komprimovaného formátu.
Win XP/Vista/7 (32/64b)
Plná verze

Dr. Web LiveCD 6

Na bootovacím Chip DVD najdete speciální antivirový systém s nástroji na otestování operační paměti, antivirovou kontrolu počítače, práci s internetem i soubory a složkami na pevném disku. Antivir se aktualizuje po internetu.
Linux
Plná verzeBezpečná data především
Chip DVD byl před odevzdáním do výroby prověřen na výskyt virů osmi antivirovými programy. Poškozená nebo nečitelná DVD vyměňujeme obratem poštou na základě žádosti zaslané na zdena.slegrova@burda.cz. Technické dotazy zasílejte na redakce.chipdvd@chip.cz.

Komerční sdělení