Menu

Průvodce Chipu po CPU a GPU

Průvodce Chipu po CPU a GPU

Plánujete nákup nového počítače nebo jeho dovybavení? Zde vám poskytneme všechny informace o aktuálních procesorech a grafických čipech.
MICHAEL ECKSTEIN

Firmy AMD by někomu mohlo být až líto. Hned po uvedení jejího procesoru Buldozer (podrobnosti najdete v příštím lexikonu) se koncem roku 2011 objevil na trhu procesor Intel Sandy Bridge-E, takže konkurence opět zhoustla. E" na konci znamená v podstatě extrémní", a opravdu OE šest jader je nejen velmi drahých, ale také velmi rychlých.
Desktopové a mobilní procesory: Nový procesor Intel Core i7-3960X, který pracuje na frekvenci 3,3 GHz, si hravě poradí s procesorem AMD FX-81, i když ten má vyšší frekvenci a dvě jádra navíc. Stanovuje v podstatě úplně novou úroveň výkonu a doposud vedoucí procesory našeho žebříčku (včetně procesoru Core i7-990X) odsouvá do střední třídy OE to je tedy výkon! Bohužel se tento výkonný model nehodí pro upgrade starších počítačů, protože využívá (což je pro Intel v poslední době typické) zase novou patici (LGA2011) a navíc vyžaduje také novou čipovou sadu (X79). Sandy Bridge-E tedy bude spíše prestižní záležitostí, a to i kvůli vysoké ceně. A také ne každý nutně využije tolik procesorových jader. Větší smysl tedy dává investice do sice pomalejších, ale cenově mnohem příznivějších procesorů Core i7-2500 a Core i7-2600. Stojí jen zlomek toho, co nadupaný model i7-3960X. Pro kancelářské nebo domácí počítače na surfování po internetu pak doporučujeme procesor Intel Core i3-550, který získává naše nákupní doporučení.
I v oblasti mobilních procesorů drží otěže pevně v rukou Intel a AMD jak z hlediska výkonu, tak z hlediska poměru ceny a výkonu značně zaostává. V obou těchto disciplínách získal 100 bodů procesor Core i7-2760QM, takže samozřejmě dostává naše doporučení pro vysoce výkonné notebooky. Ne tak rychlý, ale podstatně levnější je pak model Core i5-2520M OE ideální řešení pro střední třídu notebooků.
Grafické čipy: AMD se naopak daří v oblasti grafických karet. Boduje jak v rychlosti, tak ve výhodnosti nabídky. AMD Radeon HD 6990 je sice nejdražší, ale také nejrychlejší grafika, která je v současné době k dispozici, a nejlepší poměr ceny a výkonu nabízí karty Radeon HD 6850 a Radeon HD 5770.

Desktopové CPU

 

Mobilní CPU

 

Grafické procesory

 

Komerční sdělení