Menu

Freeware měsíce

Freeware měsíce

Použití aplikací pro Android pod Windows

BlueStacks App Player

Androidový trh nabízí spoustu špičkových programů, které na počítačích s Windows chybějí. BlueStacks umožňuje použití mobilních aplikací na desktopových počítačích s Windows 7.
Nástroj zřídí na pracovní ploše miniaplikaci, přes kterou může uživatel ihned spouštět devět hotově předinstalovaných androidových aplikací. Kliknutí na Get More Apps vede na kanál BlueStacks, který vyžaduje přihlášení na Facebook. Potom je možné přistupovat k dosud 32 dalším aplikacím, kromě toho je uvolněna funkce Cloud Connect. Uživatelé, kteří vlastní smartphone s Androidem, mohou prostžednictvím Cloud Connectu přenášet své aplikace z mobilního telefonu do PC s Windows.
Aplikace většinou běží na PC plynule a dají se výborně ovládat myší a klávesnicí. Na problémy jsme narazili jen u různých her, napžíklad Dragon, Fly! - ta ještě"padá" příliš často. Populární Angry Birds je ze strany BlueStacks záměrně zablokován. Uživatel má pžestoupit na placenou verzi Pro App Playeru, dříve než smí hru spustit. Vícedotyková gesta, jako roztahování dvěma prsty, na PC nefungují. Geografická data, která vyžaduje napžíklad aplikace o místním provozu wifi, můžete zadávat manuálně, BlueStacks je ovšem nečte správně. Automatická lokalizace možná není, neboť PC na rozdíl od smartphonů nemá integrované GPS.
TIP 1:  Běžící aplikace můžete pomocí ikon u spodního okraje obrazovky otáčet, zvětšovat a ukončovat.
TIP 2:  Freewarová verze BlueStacks dovoluje nainstalovat až 26 aplikací. Chcete-li jich více, nezbude než přejít na placenou verzi. Ta však ještě není v prodeji.
Operační systém: Win 7
Jazyk: angličtina

Zpracování fotografií

FastStone Image Viewer

Image Viewer umí zobrazovat RAW soubory a ovládá jednoduché fotografické práce jako ořez a korekturu osvitu. Poněvadž nástroj nevyžaduje téměž žádné systémové prostředky, hodí se zvláště dobře pro notebooky, na nichž Photoshop běží jen pomalu. Bloggery, kteří posílají obrázky na cestách, podporuje Image Viewer perfektně.
TIP:  Prostžednictvím ikony kamery importujete své obrázky přímo z digitálního fotoaparátu a můžete je rovnou přejmenovat.
Operační systém: Win 2k/XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Analýza počítače

System Spec

Štíhlý nástroj bleskurychle dodá relevantní informace o hardwaru a nainstalovaných programech. Poněvadž se spouští z USB paměti, může analyzovat také cizí počítače. To oceníte, když chcete napžíklad pomoci příteli pži řešení problémů s PC.
TIP:  Pokud nástroj objeví závady, prostžednictvím System, Control Panel a Programs vyvoláte nejdůležitější programy Windows pro odstraňování chyb.
Operační systém: Win 2k/XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Konverze videí

HandBrake

Opensourcový nástroj konvertuje nejen filmy různých formátů chráněné proti kopírování, mezi nimi MP4 a Xvid. Těžištěm je přitom převod pro různé přístroje firmy Apple, jako iPad a iPhone. HandBrake umožňuje četná nastavení pro zvukové formáty a datový tok.
TIP:  Pži hledání aktualizací zůstává program občas viset. Stává li se to pravidelně, deaktivujte automatické aktualizace prostžednictvím Tools /Options.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Záznam rádia

GrooveWalrus

Mediální přehrávač ukládá hudbu ve formátu MP3, která je streamována přes Last.fm a Grooveshark při 128 Kb/s. Písně a interprety lze ukládat jako kolekci. Přihlašování k on line radiostanicím není nutné.
TIP:  Zaznamenané písně ukládá freeware ve skrytém adresáři "C:\User\jméno uživatele\AppData\Roaming\GrooveWalrus\mp3s". Změnit to můžete prostřednictvím »Tools /Song Collection /Locations«.
Operační systém: Win 2k/XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Malování

PicPick

Malování je pro vás příliš jednoduché a Photoshop zase mimo finanční možnosti? Pak zkuste aplikaci PicPick. Ta má jednoduché ovládání a nabízí všechny nástroje a efekty, které budete potřebovat. Zkušenějším uživatelům bude chybět práce ve vrstvách, ti méně zkušení budou potěšeni jednoduchým ovládáním ve stylu Microsoft Office.
TIP:  Můžete kreslit, ořezávat, zmenšovat i zvětšovat, zkrátka jsou k dispozici všechny běžné nástroje a filtry.
Operační systém: Win 2k/XP/Vista/7
Jazyk: čeština, angličtina

Použití Apple-Cloud

iCloud Control Panel

V podobě iCloud nabízí Apple uživatelům 5 GB on line paměti. iCloud Control Panel umožňuje přístup k této paměti z PC s Windows. Po nainstalování si nástroj vyžádá ID příslušného iPhonu, iPodu nebo iPadu. Pak už může Control Panel spravovat a synchronizovat on line paměť.
TIP:  Pro synchronizaci obsahů s iPhone & Co. potřebujete na mobilním přístroji mít nainstalovanou verzi iOS 5 nebo iTunes 10.5 na PC.
Operační systém: Win Vista/7
Jazyk: angličtina

Ochrana notebooku

LapSec

Ochranný nástroj aktivuje ve Windows obsažená bezpečnostní nastavení, která jsou jinou cestou jen těžko k dosažení. Odstraňuje tak například hashovací tagy hesel zašifrovaných Cipherem a deaktivuje účet správce. Zloději notebooků tak mají přístup k přístroji výrazně ztížený.
TIP:  Svá data dodatečně zašifrujte pomocí TrueCrypt (www.truecrypt.org) - pro případ, že zloděj přístroj přesto prolomí.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Chatování hračkou

Raptr

Multimessenger zamýšlený v první řadě pro hráče zvládá nejen všechny běžné chatovací protokoly. Spravuje také účty pro Steam, Xfire, Xbox Live a také v síti Playstation a navíc nabízí vlastní společenskou síť. Vzor extrémnímu rozsahu funkcí se dá Raptr obsluhovat stejně snadno jako jiné komunikační programy.
TIP:  K instalaci potřebujete internetové připojení, neboť instalační soubor si stahuje aktuální verzi z webu.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Práce se soubory

Q-Dir

Někomu více vyhovuje průzkumník ve Windows, někomu zase Total Commander s dvojicí oken vedle sebe. Q-Dir si bere to nejlepší z obou. Nabízí možnosti jako průzkumník, ale je rychlý jako Total Commander. Navíc má mnohem více možností. Třeba už jen tím, že má čtyři okna místo dvou, což je velmi výhodné, a je překvapivé, že TC s touto strategií ještě nepřišel.
TIP:  Nedejte se odradit, pokud se v programu hned nezorientujete.
Operační systém: Win 2k/XP/Vista/7
Jazyk: čeština, angličtina

Fotografie

Picasa

V polovině prosince vydal Google aktualizovanou verzi programu pro práci s fotografiemi Picasa 3.9. Největší novinkou této verze je propojení se sociální službou Google+. Všechny fotografie a videa z programu Picasa bude možné jednoduše nasdílet i do této sociální sítě.
TIP:  Osoby na fotografiích můžete navíc označovat, což se projeví také v Google+. Nová verze přináší také množství nových filtrů a editačních nástrojů.
Operační systém: Win 2k/XP/Vista/7
Jazyk: čeština, angličtina

Vypalování Blu-ray

Free Disc Burner

Malý nástroj pro zápis na CD, DVD a Blu-ray disky. V aktuální verzi navíc přibyla funkce pro vypalování ISO souborů - tedy obrazů disků, jimiž můžete pořizovat věrné kopie svých datových nosičů. Jinak se rozsah funkcí omezuje jen na to nejnutnější. Program nabízí i nástroje na tvorbu obrazů disků bez nutnosti kopírování na pevný disk.
TIP:  Free DVD Video Burner od téhož výrobce je nástroj specializovaný na vypalování video DVD.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Hudba

FileLab Audio Editor

Že nastává doba cloudových aplikací, to ukazuje i tento program. Jedná se o výkonný nástroj na editaci hudby. Můžete v něm stříhat hudbu, mixovat, mazat úseky, aplikovat desítky filtrů a efektů, a to vše v internetovém prohlížeči (musí mít podporu HTML5).
TIP:  Hotový výsledek pak můžete zase velmi jednoduše exportovat do souboru, který máte na svém počítači. Pro rychlou úpravu hudby je program skutečně ideální.
Operační systém: Win 2k/XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Tuning Windows

Volume2

Volume2 je vylepšený mixér zvuku. Nestačí vám ten ve Windows? Pak zkuste tento. Umožní měnit hlasitost zvuku pouhým kolečkem myši, klávesovými zkratkami nebo třeba jen pohybem myši u okraje obrazovky. Lze jej dokonce ovládat z příkazové řádky, nabízí profily, které bleskově vyvoláte. Skvělý doplněk pro všechny, kdo více pracují se zvukem ve Windows.
TIP:  Program se nemusí instalovat, stačí jej rozbalit a spustit
Operační systém: Win 2k/XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

FTP rozhraní

Cyberduck

Jednoduchá klientská aplikace Cyberduck vám v přehledném rozhraní zpřístupní nejen běžné FTP servery, ale i cloudová úložiště, jako je Google Cloud Storage, Windows Azure nebo Amazon S3. S klientem Cyberduck můžete přistupovat také ke svým dokumentům serveru Google Docs a k několika dalším cloudovým službám.
TIP:  Vždy stačí jen nastavit své přístupové údaje, a dále už pracujete se soubory podobně jako v průzkumníkovi Windows.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Virtuální PDF tiskárna

Doro PDF Writer

Nástroj Doro PDF Writer se do počítače instaluje jako snadno ovladatelná virtuální tiskárna, která umí výstup libovolné aplikace podporující tisk uložit jako PDF soubor s předem nastavitelnými parametry.
TIP:  Kromě autora, popisu dokumentu nebo klíčových slov je možné pomocí funkcí tiskárny Doro PDF Writer zvolit šifrování dokumentu (pro jeho otevření pak bude nutné zadat heslo) a zakázat kopírování či tisk jeho obsahu.
Operační systém: Win 2k/XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Rodičovská kontrola

Norton Safety Minder

Norton Safety Minder je užitečný pomocník pro monitorování činnosti dětí na internetu a jejich ochranu před nevhodným obsahem. Aplikace pracuje systémem klient-server a na webových stránkách programu je třeba provést registraci, která je zcela zdarma.
TIP:  Rodiče mohou nastavit profil pro každé dítě zvlášť a získají tak dokonalý přehled o tom, které webové stránky jejich potomci navštěvují, nejhledanější klíčová slova apod.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Multimediální centrum

MediaPortal

Ovládací rozhraní, které přemění Windows XP na multimediální centrum. Pomocí tohoto programu si můžete pohodlně přehrávat hudbu a video z pevného disku, sledovat televizní vysílání nebo filmy na DVD, poslouchat rádio, prohlížet fotografie, číst aktuální zpravodajství nebo sledovat předpověď počasí.
TIP:  Celé ovládací rozhraní je velice intuitivně zpracováno, podporuje češtinu a lze je přepnout do některé z pěti dostupných podob.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: čeština, angličtina

Jednoduché šifrování

FileCrypter

Přísně tajné: Jednotlivé soubory vám snadno a rychle zašifruje FileCrypter. Soubor prostě přetáhněte z Průzkumníka na okno programu, zadejte heslo a klikněte na »Encrypt«. Nasazený 128bitový algoritmus AES má přinejmenším jednu přednost - je prakticky neprolomitelný.
TIP:  Za účelem bezpečného vymazání souborů zaškrtněte »Shredder source file«. Aby to netrvalo příliš dlouho, měli byste navíc snížit »Overwrite count« na »1«.
Operační systém: Win 9x a vyšší
Jazyk: angličtina

Hledání WLAN

WeFi

Pro uživatele, kteří s notebookem hodně cestují, je WeFi přesně ten správný nástroj: jakmile je nainstalován, hledá v okolí bezdrátové sítě, k nimž se uživatel kliknutím připojí - jednou zadaná přístupová data je přitom možno uložit. Ovšem pozor: program se také snaží instalovat reklamní doplňky.
TIP:  Program WeFi představuje také messenger, který se po krátké registraci spojí s ostatními uživateli WeFi, kteří se nachází v téže síti.
Operační systém: Win 2k/XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Kontrola financí

AceMoney Lite

Šikovný prográmek AceMoney spravuje vaše jmění a už předem plánuje příjmy i výdaje. Počítá nejen hotové peníze, ale stará se i o cenné papíry, nákupy na kreditní karty a úroky na běžné kredity. Používání programu AceMoney Lite je limitováno na jeden účet.
TIP:  Má-li nástroj jako úvodní stránku zobrazovat nikoli účty, nýbrž například portfolio akcií, nastavte to prostřednictvím »Nástroje /Možnosti /Startovní strana Portfolio«.
Operační systém: Win 2k/XP/Vista/7
Jazyk: angličtinaČerstvé aktualizace
PortableApps Next Platform
Autoři soupravy PortableApps jdou s dobou a do nové verze integrovali App-Store. K tomu přidali možnost používat v přenosných programech písma, která nejsou obsažena ve složce »Windows\ Fonts«.
portableapps.com

YouTube-Download-Tools
DVDVideoSoft své oblíbené stahovací nástroje opticky vylepšil a přizpůsobil novým hostovacím pravidlům na YouTube. Do aktuální, rovněž bezplatné multimediální soupravy Free Studio 5.2 jsou už integrovány nové verze stahovačů videí a "empétrojek".
dvdvideosoft.com

Blender 2.60
Aktuální verze raytracingového softwaru přináší rozšířené transformace a 3D audio. Různé jazykové verze můžete aktivovat přes »File /User Preference /System /Select Language« .
blender.org


Komerční sdělení