Menu

Notebook s 3D bez brýlí

TOSHIBA QOSMIO F750-10M

Notebook s 3D bez brýlí: Výkonný s malou výdrží

3D displeje, na kterých lze sledovat prostorový obraz i bez závěrkových nebo polarizačních brýlí, jsou na trhu už nějakou dobu, doposud se však jednalo o zařízení s displeji malých úhlopříček, jako je například Nintendo 3DS. V Japonsku už se dokonce prodávají televizory s 3D obrazovkou, kterou lze sledovat bez brýlí. Toshiba nyní přichází na trh s notebookem, který je vybaven 3D displejem, a nutno říci, že se jí docela se povedl. Pokud tuto funkci správně nakalibrujete a máte hlavu ve správném úhlu, je 3D obraz Qosmia F750-10M bez crosstalku (viditelných dvojitých kontur) a rovněž pomalejší scény jsou zobrazeny poměrně dobře. Sledování 3D obsahu má ale několik háčků. Pro realistické sledování 3D obrazu musíte udržovat minimálně metrový odstup od displeje, což není ideální pro ovládání klávesnice (například u 3D her), a při sledování videa je obraz poměrně malý. Kvalita 3D obrazu výrazně klesá, pokud si na notebooku pustíte něco rychlejšího než pořad o přírodě. U rychlejších scén se začne výrazně projevovat crosstalk a mizí detaily.
3D obraz tohoto notebooku tak musíme brát s rezervou a spíš jako předzvěst technologického vývoje, který má ještě kus cesty před sebou. Pomineme-li 3D schopnosti, představuje Qosmio F750-10 velký a výkonný DTR notebook, který ocení hlavně vyznavači her a multimédií. Obzvlášť vysoce hodnotíme kvalitu zvukového výstupu.
Toshibě F750-10M musíme vytknout o něco vyšší hmotnost 3,2 kg a poněkud podprůměrnou výdrž na baterii. Při nejméně náročném scénáři vydrží pracovat jen 2 hodiny a 39 minut, což běžně dosahují i notebooky se 17" displejem. 15,6" displej s vysokým rozlišením 1 920 x 1 080 bodů by mohl disponovat vyšším maximálním jasem.
Výbava notebooku si zasluhuje pochvalu. Qosmio F750-10M je osazen USB 3.0 portem, Blu-ray vypalovačkou a hybridním diskem s 500GB kapacitou a 4GB SSD akcelerací. Díky výkonné grafice i procesoru v kombinaci s hybridním diskem dosahuje notebook skvělého výsledku v benchmarcích i při praktickém použití. Notebook je s hlučností 2,5 sonu relativně tichý i při maximálním vytížení. Konkurenční modely s nižším výkonem bývají až dvakrát hlučnější. Kladné hodnocení si zaslouží kvalita provedení i design šasi.
Michal Bareš

Závěr testu

Qosmio F750-10M vypovídá o současném stavu technologie 3D obrazu bez brýlí. Jeho 3D možnosti jsou zatím v praxi málo využitelné. K dokonalosti chybí této technologii minimálně dva roky dalšího vývoje. Z hlediska výbavy, výkonu a provedení nelze F750 než chválit, výhradu máme ke kratší výdrži baterie a k vysoké ceně.
+  Vynikající design a výbava, vysoký výkon, skvělý zvuk.
-  Extrémně krátká výdrž na baterie a vyšší hmotnost.
Cena  cca 37 000 Kč vč. DPH.


Jak jsme testovali
Naše testovací procedura klade v kategorii notebooků vysoký důraz na mobilitu a výpočetní a herní výkon. Tato dvě hodnocení si většinou protiřečí, protože malé notebooky s dlouhou výdrží patří většinou mezi ty nejpomalejší.
Neuspokojivá výdrž na baterie
V porovnání s přímým konkurentem v podobě notebooku Apple MacBook Pro je výdrž Toshiby Qosmio F750-10M příliš omezená.
Nízká hlučnost navzdory výkonu
Maximální hlučnost na úrovni 2,5 sonu neznamená, že by notebook nebylo slyšet. Při plném výkonu je ale o poznání tišší než stejně výkonná konkurence z kategorie notebooků s úhlopříčkou od 14 do 15,6".

Technická data
CPU/RAM       Intel Core i7-2630 QM/ 8 GB
Grafika        nVidia GeForce GT 540M
Displej (úhlopříčka/rozlišení)    15,6"/1 920 x 1 080 bodů
HDD/ODD       hybridní 500 GB/BD-RW
Výbava a porty       3x USB 2.0, USB 3.0, VGA, HDMI, LAN, WLAN, Bluetooth, S/P-DIF, analogový zv. výstup, čtečka karet
Výdrž na akumulátor (min./max.)      0:28/2:39 h
Rozměry/hmotnost        38,4 x 3,6 x 26,3 cm/3,2 kg
Info      toshiba.cz

Hodnocení
Celkové hodnocení     71,4
Mobilita (25 %)     24
Výbava (25 %)     89
Výkon (20 %)     96
Ergonomie (20 %)     73
Displej (10 %)     94
Chip:  dobrý (2,8)

Olympus SZ-20

Malý kompakt s kvalitními snímky za nízkou cenu

Na první pohled vypadá Olympus SZ-20 jako moderní jednoduchý kompakt, jakých najdeme v cenové hladině okolo 5 000 Kč dvanáct do tuctu. Ve skutečnosti ale tento malý fotoaparát nabízí mnohem víc, než bychom v takto nízké cenové kategorii čekali. Z hlediska kvality pořizovaných snímků produkuje výsledky, za které by se nemusely stydět ani opravdu drahé digitální kompakty. Například při testu řádkového rozlišení, které je zásadní pro správné prokreslení detailů, jsme Olympusu SZ-20 naměřili špičkové parametry na úrovni 1 678 x 1 302 linek, tedy výsledek, kterého dosahuje jen několik fotoaparátů nejvyšší cenové kategorie okolo 25 000 Kč. Optický dojem už ale není tak úchvatný, protože kvalita snímků se směrem k okrajům poněkud snižuje. Opět je ale třeba srovnávat se zařízeními stejné cenové hladiny, a žádné z nich nedosahuje kvalit tohoto kompaktu. Díky nízké úrovni šumu jsou snímky pořizované za horších světelných podmínek dostatečně čisté, při vyšších hodnotách světelné citlivosti se ale projevuje znatelné rozmazání ostrých kontur. Přes tuto drobnou výhradu jsme kvalitu pořizovaných snímků hodnotili jako "velmi dobrou" a v tomto ohledu nemá Olympus SZ-20 ve své kategorii konkurenci. SZ-20 umí nahrávat videozáběry až do plného HD rozlišení 1 920 x 1 080 bodů, ale při záznamu videa jsme zaznamenali pomalou činnost automatického ostření. Občas jsme museli snímaný objekt zabírat opakovaně, aby jej autofokus správně zaostřil.
Olympus SZ-20 reaguje relativně rychle. Prodleva spouště na úrovni 0,38 sekundy je dostatečná pro všechny amatérské potřeby. Slušnou rychlost jsme naměřili i při sekvenčním snímání, kdy fotoaparát teoreticky dosahoval kadence 7,4 snímku za sekundu. Háček je v tom, že umí v sériovém režimu zaznamenat najednou pouze tři snímky. Majitele potěší 12,5násobný zoom.
Zásadnější výhrady máme pouze k omezené nabídce tlačítek přímého ovládání a k poněkud slabší funkční výbavě. Chybí řada funkcí, bez kterých by se náročnější fotograf nerad obcházel. Ostření a nastavení vyvážení bílé probíhá vždy automaticky. Na druhou stranu je tenké tělo bez přebytku tlačítek lépe ovladatelné a orientace v uživatelském menu jen s několika položkami je velmi snadná.
Michal Bareš

Závěr testu

Olympus SZ-20 je ideální digitální kompakt pro začátečníky, kteří se nechtějí otravovat s podrobným manuálním nastavováním. Pracuje pouze s automatickým ostřením a nastavením bílé, ale s ohledem na nízkou cenu nabízí neuvěřitelně vysokou kvalitu snímků. Fotografové s uměleckými ambicemi však musí hledat jinde.
+  Nadprůměrná kvalita snímků, záznam HD videa, snadná ovladatelnost.
-  Plně automatický kompakt s minimálními možnostmi manuálního nastavení.
Cena  cca 4 900 Kč vč. DPH.


Jak jsme testovali
Alfou i omegou je při testování digitálních fotoaparátů kvalita záznamu standardizovaných testovacích obrazců a fotografií. Díky nim můžeme dlouhodobě porovnávat rozlišení, barevnou věrnost a ostrost snímků jednotlivých fotoaparátů.
Rozlišení: poloprofesionální kvalita
Rozlišením a barevnou věrností se Olympus SZ-20 1 sotva odlišuje od mnohem dražších fotoaparátů, jako je například Sony Alpha NEX-5N 2 (cca 17 000 Kč).
Živé barvy
Všechny barvy jsou dostatečně jasné a přirozené. Po krajích snímku je však patrná degradace kvality, což platí i o ostrosti pořízených fotografií.
Dobrý výkon za dostupnou cenu
Za cenu okolo 5 000 Kč pořizuje Olympus SZ-20 snímky s nevídaně vysokou kvalitou. Kladem fotoaparátu je i 12,5násobný optický zoom, nízká hmotnost a malé rozměry.

Technická data
Max. rozlišení        4 608 x 3 456 bodů (15,9 megapixelu)
Displej (úhlopříčka/ rozlišení)     3"/460 000 bodů
Ohnisková vzdálenost/zoom    24-300 mm/12,5násobný
Rozsah ISO/stabilizace obrazu     80-3 200/optická
Prodleva spouště s automatickým ostřením      0,38 s
Výdrž na akumulátor (min./max.)     110-420 snímků
Paměť (interní/karta)       59 MB/SDXC
Rozměry/hmotnost        32,8 x 2,8 x 22,5 cm/190 g
Info       olympus.cz

Hodnocení
Celkové hodnocení     71,4
Kvalita snímků (45 %)     24
Výbava/ovládání (40 %)     73
Rychlost (15 %)       94
Chip:  dobrý (2,8)

LG LSM-100

Myš jako skener

Myš LG LSM-100 lze kromě posouvání kurzoru použit i jako skener. Může to znít jako nesmysl, ale myš pracuje celkem dobře. Stačí stisknout skenovací tlačítko na boku a přejíždět myší po snímaném textu, například novinovém článku. Přiložený software pak výsledný obraz perfektně složí do jednoho celku, který lze pomocí dodaného SW zkonvertovat do textové podoby. Skenování lze stisknutím tlačítka i pozastavit. Myš-skener se logicky příliš nehodí pro digitalizaci větších textových předloh a už vůbec ji nedoporučujeme pro snímání předloh grafických.
(Cena cca 2 500 Kč, www.lg.cz).
Chip:  Velmi dobrý (2,5)

Patriot Pyro SE 240 GB

SSD s dostatečnou kapacitou

První výhodou SSD disku Patriot Pyro 240 GB je kapacita. U SSD disků je ale více než kapacita důležitější rychlost. Díky řadiči Sandforce SF-2281 pracuje disk s komprimovatelnými daty rychlostí 520 MB/s (čtení) a 521 MB/s (zápis). Nekomprimovatelná data přenáší průměrnou rychlostí 156 MB/s, což je ale u SSD se Sandforcem obvyklé. Přístupová rychlost činí 0,171 ms (čtení) a 0,181 ms (zápis). Disku jsme naměřili výkon 5856 IOPS 512B (čtení) a 5518 (zápis).
(Cena cca 9 500 Kč, patriotmemory. com)
Chip: Výborný (1,5)

Canon Pixma IP4950

Prvotřídní tiskárna

Tiskárna Canon Pixma iP4950 předvedla v testu špičkovou kvalitu tisku. Text i grafika jsou ostré jako břitva a nelze jim vytknout žádné nedostatky. Hodnotíme je maximálním počtem sta bodů. Tiskárna se proto obzvlášť hodí pro tisk drobného písma a jemné grafiky. Samozřejmě je vhodná i pro tisk fotografií. Za celostránkovou fotografii formátu A4 (kterou tiskárna vytiskne velmi rychle, za 1:59 minuty) však uživatel zaplatí poměrně částku, okolo 35 Kč. Tisk stránky textu pak přijde cca na 80 haléřů a 5 stran náhledu vytiskne za 31 sekund.
(Cena cca 1 900 Kč, canon.cz)
Chip: Velmi dobrý (1,7)

HP ProBook 5330m

Vysoký výkon, prvotřídní mobilita

HP ProBook 5330M na nás hned po rozbalení zapůsobil solidním a důvěryhodným dojmem. Díky leštěnému hliníkovému krytu displeje a solidnímu zpracování šasi, které je na hony vzdáleno levným notebookům z laciného plastu, působí HP ProBook 5330M na uživatele na první pohled a dotek pocitem odolného, střízlivého a přátelského pracovního nástroje. To, že se jedná o profesionální pracovní nástroj, je (kromě vysokého výkonu, který popíšeme níže) znát i z kvality osazené klávesnice, která nabízí příjemné rozestupy mezi tlačítky a přesnou odezvu. Klávesnici však shodně s minulým modelem 4330 musíme vytknout nepříjemně natěsnanou dvouklávesu kurzorových šipek ve směru nahoru a dolů a drobnou výtku si zaslouží i pruh kláves Home, End, PgDn a PgUp, umístěný napravo od Enteru. Tímto nešvarem ale dnes trpí všechny notebooky. Dojem ze zpracování odpovídá notebookům s vyšší cenovou kategorií než cca 25 000 Kč.
Kromě odolného a příjemného šasi nás notebook zaujal i vysokým výpočetním a hlavně aplikačním výkonem, kterému v kategorii 13" notebooků dokážou zatím konkurovat jen o poznání dražší modely Toshiba Portege R830-10V a Lenovo X220 (NYD2TMC). Vysoký výkon je dán kombinací plnohodnotného mobilního procesoru Intel Core i5-2520m ve spolupráci se 128GB SSD diskem. O primárně pracovním zaměření svědčí i matný displej s průměrnými hodnotami maximálního jasu a kontrastu (198 cd/m2, 557:1) a 13,6ms dobou odezvy, která není dost rychlá pro hraní náročnějších her. To se ale vzhledem ke slabší integrované grafice ani nedá čekat.
Z hlediska mobility je na tom HP ProBook 5330M o něco hůře než dva výše zmiňovaní konkurenti, i zde ale musíme mít na mysli o třetinu až polovinu nižší pořizovací cenu. S maximální výdrží 5 hodin a 53 minut a hmotností 1,8 kg představuje rozumný kompromis mezi notebooky s extrémně dlouhou, až 12hodinovou výdrží, ale většinou ultramobilním pomalejším procesorem, a notebooky s vysokým výpočetním výkonem, ale krátkou výdrží a vysokou hmotností. Chybějící optickou mechaniku nijak neoplakáváme, stejně je to už zastaralé zařízení, vzhledem k pracovnímu stylu však výrazně postrádáme dokovací port. Práci v terénu zpříjemňuje přítomnost 3G UMTS modemu.
Michal Bareš

Závěr testu

HP ProBook 5330M má sice lehce omezenou maximální výdrž a ve výbavě chybí dokovací port a USB 3.0, ale vzhledem k vysokému výkonu, SS D disku, 3G modemu, matnému displeji, šasi z leštěného hliníku a příjemné klávesnici nabízí cca za 25 000 Kč v kategorii 13" notebooků nejlepší poměr mezi výkonem a cenou.
+  Výkonný procesor, SS D disk, vynikající šasi a materiály a matný displej.
-  Průměrná výdrž na akumulátor, chybí USB 3.0 a dokovací port.
Cena    cca 25 000 Kč vč. DPH.

Jak jsme testovali
Naše testovací procedura klade v kategorii notebooků důraz na mobilitu a výpočetní a herní výkon. Tato hodnocení si protiřečí, protože malé notebooky s dlouhou výdrží patří mezi ty nejpomalejší.
Vysoký výpočetní výkon
V porovnání s ultrabookem Asus ZenBook UX31E s nabízí HP ProBook 5330M s plnohodnotným mobilním procesorem Core i5-2520M vyšší výpočetní i aplikační výkon.
Výdrž na baterie
Vysoký výkon většinou znamená i kratší výdrž při práci na akumulátor. HP ProBook 5330M má cca o 20 % kratší výdrž, než jaká je průměrná výdrž v kategorii 13" notebooků.
Nejlepší notebook za 25 000 Kč
V kategorii 13" notebooků nabízí HP ProBook za cenu okolo 25 000 Kč nejvyšší výkon. Notebooky s vyšším výkonem stojí o poznání víc.

Technická data
CPU/RAM       Intel Core i5-2520m/4 GB
Grafika       Intel HD 3000 (IGP)
Displej (úhlopříčka/ rozlišení)     13,3"/1 366 x 768 bodů
HDD/ODD       SSD 128 GB/-
Výbava a porty   3x USB 2.0, eSATA, VGA, HDMI, modem, LAN, WLAN, Bluetooth, UMTS, analogový zv. výstup, čtečka karet, čtečka otisků prstů
Výdrž na akumulátor (min./max.)      1:20/5:53 h
Rozměry/hmotnost        32,8 x 2,8 x 22,5 cm/1,8 kg
Info      hp.cz
Hodnocení
Celkové hodnocení     75,5
Mobilita (35 %)     058
Výbava (25 %)      069
Výkon (15 %)      099
Ergonomie (15 %)     95
Displej (10 %)      86
Chip:  Velmi dobrý (2,5)

Samsung Galaxy Nexus

První smartphone s Androidem 4.0

Společnosti Google a Samsung společně připravily smartphone s jednoduchým názvem Samsung Galaxy Nexus. Jedná se o opravdu výjimečný kousek, a to jak díky hardwarové výbavě, která patří k tomu nejlepšímu, co lze pořídit, tak díky operačnímu systému. Nexus totiž dostal jako operační systémem Android, a to hned ve verzi 4.0. Tento systém nemá žádný jiný telefon.
Může být smartphone s displejem o úhlopříčce 4,65" malý? Samsung Galaxy Nexus vám bude v ruce připadat obrovský, v kapse kalhot či košile však o něm ani nebudete vědět. Častokrát jsem hledal, ve které kapse jej vlastně mám. Může za to především velmi štíhlý design telefonu -má pouze 11 mm. Zpracování telefonu je velmi pečlivé, i když tak trochu bez nápadu. Telefon je ale velmi pevný, což oceňujeme. Vadil nám zadní kryt, který měl zbytečně složitý systém zaklápění.
Zcela bezkonkurenční je však displej telefonu. Super AMOLED s rozlišením 720 x 1 280 zkrátka nemá chybu, zde i iPhone 4S musí kapitulovat. Navíc AMOLED displej zobrazuje barvy skutečně famózně, nabízí lepší kontrast než IPS displeje, čitelnost je dokonalá za všech okolností.
Při práci s telefonem si budete libovat, jak je systém extrémně rychlý. Žádné trhání, žádné čekání, Android je tak rychlý jako iOS nebo Windows Phone. Není ale všechno zlato, co je Android. Jsem řadu let zvyklý na starší verze Androidů a trvalo mi několik dní, než jsem si na nové prostředí zvykl. Mnoho položek je jinde, zkrátka jako by šlo tak napůl o nový systém. Senzorová tlačítka fungují znamenitě.
Velkým zklamáním však byla stabilita celého systému. Widgety padaly jako na běžícím páse, řada aplikací nefungovala tak, jak by měla. Práce s telefonním seznamem byla navíc hotové peklo. Během tří týdnů, kdy jsem telefon používal, došlo šestkrát k takovému zamrznutí, že jsem musel vyndat baterii - tlačítky telefon resetovat nešlo. V kombinaci se složitým sundáním zadního krytu to nebylo nic příjemného!
Telefon je vybaven 5Mpx fotoaparátem a výkonnou diodou pro přisvícení. Při dobrých světelných podmínkách fotí skutečně výborně, jakmile se zešeří, jsou fotografie nepoužitelné.
Vratislav Klega

Závěr testu

Z nového Nexusu jsem velmi rozpačitý. Na jednu stranu nabízí nejmodernější technologie, famózní displej a baterie bez potíží vydrží celý den, na druhou stranu Androidem 4.0 nadšený nejsem. Velmi jsem se na nový systém těšil, ale setkání s realitou bylo spíše zklamáním. Některé aplikace nefungují, pády a zamrznutí jsou na denním pořádku.
+  Špičkový hardware, velmi rychlý, nejlepší displej, skvělé zpracování
-  Horší stabilita systému, nepřehledné ovládání
Cena: 13 990 Kč vč. DPH


Z testlabu
Moderní smartphony jsou více než jen telefony. Proto musíme testovat více parametrů, třeba výdrž baterií, akustiku nebo fotoaparát.
Dobrý přístup
SIM karta je snadno přístupná, vyměnit ji lze i bez vyndání baterie. Sundání a hlavně nandání zadního krytu je ale složité.
Jasný a ostrý obraz
Pokud má fotoaparát dostatečné množství světla, umí udělat jasnou a ostrou fotografii.

Technická data
Sítě     GSM, GPRS, EDGE, HSPA
Výdrž na baterie (hovor/on-line)     5:57/6:50 h
Připojení      Wi-Fi, Bluetooth, NFC, USB 2.0, MHL, 3,5mm jack
Výbava      GPS, kompas, gyroskop, akcelerometr
Procesor      dvoujádrový Cortex-A9 1 200 MHz
Displej     Super AMOLED, 5,8 x 11,4 cm, 4,65", 720 x 1280 bodů
Uživatelská paměť (interní/externí)    14 GB/-
Fotoaparát      5 Mpx, autofokus, diodový blesk
Operační systém      Android 4.0.1 Ice CreaM Sandwich
Rozměry a hmotnost     6,9 x 13,6 x 1,1 cm, 140 g
Zapůjčil     www.sunnysoft.cz

Hodnocení
Celkové hodnocení     85,5
Ovládání (30 %)       080
Internet (20 %)       100
Multimédia (20 %)        91
Telefonní funkce (20 %)     70
Obchod (10 %)      93
Chip:  Velmi dobrý (1,8)

Garmin nüvi 3490

GPS zařízení může být krásné

Cena: 8 490 Kč
Garmin představil své nové vlajkové navigační zařízení. Důraz je kladen především na design. Přístroj vypadá jako luxusní smartphone, je štíhlý jen 9 mm, na první pohled vypadá jako iPhone. Hardwarově vypadá identicky jako starší model 3790. Provedení skutečně není co vytknout. Reproduktor samotného navigačního zařízení je méně výkonný, to ale vůbec nevadí -výkonnější reproduktor je součástí držáku na čelní sklo. Jen ten napájecí kabel je stále tlustý a RDS anténa samostatná, škoda.
Velké změny proběhly v softwaru navigačního zařízení. Grafika je svěží, přehledná a především plynulejší - to platí i při samotném navigování. Obraz už se trhaně nepřekresluje, ale je zcela plynulý. Vypadá to velmi příjemně.
Samotné navigování se občas nevyhne chybám, kterými trpí všechna navigační zařízení, celkově je však Garmin skvěle použitelný. Hlasové příkazy přichází včas a jsou bezchybné. Přivítali bychom rychlejší výpočet trasy, případně nabídku alternativních tras, v tomto Garmin ztrácí.

Technická data
Displej      4,3", 800 x 480 bodů, multitouch, automatické otáčení
Výdrž na baterie     až 4 hodiny
Funkce      RDS-TMC, podpora pro čidlo EcoRoute, 3D budovy, 3D terén
Dodávané mapy     celá Evropa + doživotní aktualizace map Lifetime
Rozměry       122 x 74 x 9 mm
Hmotnost       118 g
Info      www.garmin.cz

Hodnocení
Celkové hodnocení     90,4
Navigování     088
Provedení     95
Ergonomie       90
Mapové podklady     90
Funkce     89
Chip:  Výborný (1,5)

Samsung Galaxy W (i8150)

Vyšší střední třída

Cena: cca 7 000 Kč
Co do velikosti, hardwarové výbavy i ceny se Galaxy W řadí někam doprostřed nabídky chytrých telefonů s operačním systémem
Android. V porovnání se svým asi nejbližším konkurentem HTC Desire S má značně výkonnější procesor (1,4 GHz vs. 1 GHz), ale menší operační paměť (512 vs. 768 MB). Při téměř identických rozměrech je Samsung o 20 g lehčí, za což zaplatil plastovým vzhledem. Postrádáme senzor okolního osvětlení pro regulaci jasu displeje, dvě senzorová tlačítka pod displejem nemají vibrační odezvu a naprosto nevhodné je umístění USB konektoru na horní hranu přístroje. Výkonnější procesor také rychleji vysaje energii z nevelkého akumulátoru.
Grafická nástavba TouchWiz 4.0 pracuje nad operačním systémem Android ve verzi 2.3.6 velmi svižně a nabízí sedm pracovních ploch pro widgety i všechny potřebné aplikace (pošta, kalendář, sociální sítě ad.) a skvělou klávesnici. Potěší i aplikace Polaris Office pro práci s dokumenty MS Office. Chybí snad jen hlasové vytáčení, naopak lze diktovat SMS zprávy.

Technická data
Sítě      GSM (4 pásma), 3G, EDGE, UMTS
Doba hovoru/pohotovostní režim      375 min/279 h
SAR      0,52 W/kg
Připojení      micro-USB, Wi-Fi, Bluetooth
Displej      3,7"/480 x 800 bodů
Paměť      512 MB RAM, 4GB interní, micro-SDHC
Operační systém      Android 2.3.6
Rozměry/hmotnost        116 x 60 x 11,5 mm/110 g
Info      www.samsung.cz

Hodnocení
Celkové hodnocení     85
Navigování     085
Provedení     80
Ergonomie      90
Mapové podklady     75
Funkce     95
Chip:  Velmi dobrý (1,8)

Logitech Headset H800

Bezdrátový headset

Cena: 2 500 Kč
Hledáte pohodlná sluchátka pro telefonování? Své řešení nabízí Logitech. Sluchátka s mikrofonem lze připojit k počítači pomocí Bluetooth nebo miniaturního USB přijímače. Micro-USB konektor slouží pouze pro nabíjení akumulátoru. Nastavitelný hlavový most skládacích sluchátek vyvíjí přiměřený přítlak, u pravé mušle je šikovně skryto vyklápěcí tykadlo mikrofonu. Kromě posuvného vypínače s volbou způsobu připojení obsahují sluchátka také ovládací prvky pro ovládání hlasitosti, příjem hovorů, vypnutí mikrofonu a přeskakování skladeb při poslechu hudby.
Hlavní výhodou je především univerzálnost sluchátek. Chcete-li je připojit k desktopu, využijete miniaturní USB receiver, pokud máte notebook, můžete použít integrované Bluetooth, stejně tak v případě mobilního telefonu. Pak získáte velmi slušné handsfree. Pro poslech hudby ale Logitech příliš vhodný není. Basy jsou sice důrazné, ale pokud pak zvuk srovnáte se sluchátky v podobné cenové relaci, zjistíte, že kvalita je oproti nim mizerná.

Technická data
Rozhraní      Bluetooth, bezdrátový USB transmiter
Funkční tlačítka      play, mute mikrofon, skok vpřed a vzad, přijmout hovor
Technologie  potlačení šumu u mikrofonu, ekvalizér
Podporované platformy      Windows, Mac, Bluetooth kompatibilní zařízení
Výdrž baterie/doba dobíjení      cca 6/2 hodiny
Info       www.logitech.cz

Hodnocení
Celkové hodnocení     86,2
Kvalita hovoru     098
Kvalita hudby     60
Zpracování      90
Ergonomie     95
Funkce     88
Chip:  Velmi dobrý (1,8)

Well DA-300N

ADSL modem na bílo

Cena: 1 090 Kč    
Kdo bydlí daleko od telefonní ústředny, ten si může o rychlém VDSL tak leda nechat zdát a může počítat jen s ADSL. Pro tyto zákazníky připravil prodejce Joyce nový ADSL modem s integrovanou výkonnou Wi-Fi.
Ač to podle obrázku nevypadá, modem je velmi malý - o něco větší než dlaň. V bílé barvě určitě neurazí, široké gumové nožičky zaručují dobrou stabilitu.
Na zadní části modemu najdete čtyři LAN porty, s rychlostí nejvýše 100 Mb/s, a také vstup pro telefonní linku. Splitter, který odděluje hlas od datového toku, je součástí balení. Wi-Fi používá dvě antény, které jsou pevnou součástí modemu. Výkonné antény mají dostatečný výkon, bez problémů pokryjí i rodinný domek. Reálná rychlost Wi-Fi se pohybuje kolem 60 Mb/s, což stačí pro běžnou práci.
Funkční výbava je značně omezená. Firewall je jen velmi jednoduchý, ale umí blokovat webové stránky podle klíčových slov v doméně. Výkon Wi-Fi lze měnit v pěti krocích.

Technická data
Rozhraní     4x LAN (10/100 Mb/s), RJ-11 (ADSL)
Technologie     IPv6, Firewall, VPN průchod, Telnet
Wi-Fi     802.11b/g/n, 300 Mb/s, 2 antény, Wireless Multi BSSID, WEP, WPA, WPA2
ADSL     ADSL2/2+, ITU-T G.992.1
Naměřená spotřeba      5,2 W
Rozměry a hmotnost     140 x 28 x 107 mm, 107 g
Info     www.joyce.cz

Hodnocení
Celkové hodnocení     81,6
Provedení     090
Wi-Fi     88
Funkce      80
Ergonomie     80
Spotřeba     70
Chip:  Velmi dobrý (2,1)

Well ST100

Na VoIP bez drátů

Cena: 2 142 Kč
Telefonujete přes VoIP? Pokud máte účet u některého z VoIP operátorů a máte přidělené telefonní číslo, nemusíte používat jen "pevný" telefon nebo softwarového klienta. Well nabízí také Wi-Fi alternativu. Telefon se připojuje bezdrátově k vaší domácí Wi-Fi síti. Stačí zadat SIP server, uživatelské jméno a heslo, a můžete telefonovat.
Zprovoznění není nikterak složité, ale telefon sází jen na starší 802.11b/g Wi-Fi, moderní 802.11n chybí. Zapomeňte i na připojení k Wi-Fi jedním kliknutím (WPS), to telefon neumí - je třeba zadat heslo ručně, navíc zadávání pomocí klávesnice není triviální, chybí některé speciální znaky.
Telefon je proveden kvalitně, není to designový výstřelek, ale rozhodně neurazí. Displej nemá vysoké rozlišení, pro svůj účel však naprosto dostačuje. Práce v českém menu telefonu je maximálně jednoduchá, připomíná mobilní telefony. Co se kvality hovoru týče, úzkým hrdlem nebude samotný přístroj, ale spíše vaše připojení k internetu, případně vaše Wi-Fi síť.

Technická data
Připojení      Wi-Fi 802.11b/g, WEP, WPA, WPA2
VoIP      SIPv2, kodeky G.711a/u, G.729a/b
Displej      2", TFT, 176 x 220 bodů
Funkce       hlasité handsfree, kalendář, budík, kalkulačka, SMS zprávy
Kontakty       500 záznamů
Výdrž na baterie     až 7 dní
Rozměry      138 x 48 x 15,2 mm
Hmotnost       99 g
Zapůjčil     www.joyce.cz

Hodnocení
Celkové hodnocení     86,6
Provedení     085
Funkce     88
Kvalita hovoru     80
Ergonomie     94
Chip:  Velmi dobrý (1,7)

Samsung S5610

Klasický mobil s tlačítky

Cena: 2 300 Kč    
Často se ve svém okolí setkávám s lidmi, kteří razantně odmítají mobily s dotykovými displeji - chtějí zkrátka klasiku: jednoduchý telefon s tlačítky. A právě takovým je testovaný Samsung S5610.
Na první pohled vypadá telefon velmi luxusně, jako by byl vyroben z kvalitních kovů. Nadšení zmizí, jakmile "stříbrňáka" vezmete do ruky. Velká část telefonu je plastová, což odpovídá ceně, která je v e-shopech hluboko pod hranicí 2 000 Kč. Zpracování nicméně neurazí.
Hardwarová výbava také odpovídá ceně. 2,4" displej má rozlišení jen 240 x 320 bodů, na druhou stranu pro telefon to skutečně stačí. Jelikož nemá ani Wi-Fi, k internetu se nejspíš stejně připojovat nebudete. Uživatelské se rozhraní není právě logické, ale jelikož telefon není vybaven mnoha funkcemi, tak se brzy zorientujete. Chválíme, že 5Mpx fotoaparát má autofokus, to je v této cenové relaci nevídané. Sluchátka připojíte přímo k jack konektoru. Na klávesnici se SMS zprávy píšou pohodlně, nic delšího na telefonu psát nebudete.

Technická data
Sítě      GSM (4 pásma), 3G, EDGE, HSPA
Doba hovoru/pohotovostní režim    916 min/960 h
SAR       0,85 W/kg
Připojení       micro-USB, Bluetooth
Displej       2,4"/240 x 320 bodů
Paměť         108 MB interní, microSDHC
Operační systém        proprietární
fotoaparát         5 Mpx, autofocus
Rozměry a hmotnost        119 x 50 x 13 mm, 91 g

Hodnocení
Celkové hodnocení     84,6
Ovládání     080
Výdrž na baterie     95
Multimédia       85
Telefonování     83
Provedení     80
Chip:  Velmi dobrý (1,9)

 

Komerční sdělení