Menu

Freeware měsíce

Freeware měsíce

Dohled nad webovým a mailovým provozem

Avast Free Antivirus

Kdo hledal spolehlivou, bezplatnou ochranu proti virům, ten v minulosti takřka nevyhnutelně skončil u personální edice Avira Antivirus. Už léta nacházíme tento program na předních místech downloadových hitparád. V podobě nástroje Avast Antivirus však mezitím tradičnímu produktu vyrostl nezanedbatelný konkurent.
Nejvýznamnější předností Avastu oproti Aviře je jeho větší rozsah funkcí. Tak například program obsahuje e-mailovou ochranu pro příchozí i odchozí zprávy a podporuje přitom vedle protokolů POP3, IMAP4 a SMTP také protokol NNTP pro Newsgroup. Současně poskytuje také ochranu webu, průběžně tedy kontroluje datový provoz přes HTTP na podezřelé součásti. K tomu přicházejí ještě ochrana P2P, která si bere pod lupu data ze služeb jako například BitTorrent nebo eMule, a IM ochrana před malwarem, který je přenášen komunikačními programy jako ICQ, AIM, Yahoo nebo MSN.
Dalším plusem Avastu oproti bezplatným nástrojům - například od Aviry nebo Microsoftu - jsou jeho kratší cykly aktualizací. Při množství škodlivého softwaru, které se dennodenně objevuje na internetu, jsou obvyklé 24hodinové aktualizace virových definic pro bezpečnou ochranu příliš pomalé. Antivirus v Avastu se naproti tomu aktualizuje několikrát denně.
Za takový komfort musí uživatel přirozeně nějakou formou zaplatit. U Avastu se tak děje prostřednictvím reklamy na úvodní stránce softwaru. Ta však ruší méně než například každodenní výzva k aktualizaci u Aviry. Kromě toho program vyžaduje bezplatnou registraci, jinak službu po 30 dnech vypoví.
Operační systém: Win 2k/XP/Vista/7
Jazyk: čeština
Info: avast.cz

Vkládání textů

PhraseExpress

V každém dokumentu se vyskytují prvky, které už byly alespoň jednou použity - oslovení, pozdravné formule, podpisy a mnoho podobných. S nástrojem PhraseExpress si pro takové elementy můžete založit malou databanku, kterou budete mít prostřednictvím ikony v oznamovací oblast hlavního panelu kdykoli po ruce.
TIP:  Vyzkoušejte makrofunkci, kterou vyvoláte přes »Makrofunkce - Příklady«. S ní můžete například provádět výpočty.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: angličtina
Info: phraseexpress.com


Analýza GPU

GPU Caps Viewer

Tento nástroj vám zprostředkuje informace o grafickém hardwaru vašeho počítače. Program vám poskytne údaje o typu a kapacitě grafické karty, změří aktuální teplotu (bohužel ne při sazbě grafiky Chipu) a dodá data pro rozhraní OpenGL, OpenCL a CUDA.
TIP:  Geeks3D GPU Caps Viewer obsahuje dosti náročná dema OpenGL a OpenCL, s nimiž můžete dokonale poznat hranici zatížení své grafické karty.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: angličtina
Info: ozone3d.net/gpu_caps_viewer/


Ochrana USB pamětí

USB Flash Security

USB paměti jsou malé a praktické, ale snadno se ztrácejí. Ukládáte-li na ně důležitá data, měli byste svou „flešku“ zašifrovat nástrojem USB Flash Security a heslem. Pak budou vaše data dosažitelná teprve po zadání hesla. Uživatel má možnost na disku ponechat i nechráněnou oblast, kam může bez potíží kopírovat data, která nechce ochránit.
TIP:  Bezplatný nástroj se hodí pro kapacity do 4 GB. Pro větší nosiče použijte placenou verzi programu.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: angličtina
Info: http://kashu-sd.co.jp/en/


Kopírování DVD

DVDx

S novým vydáním nástroje DVDx zkopírujete DVD filmy bez protikopírovací ochrany do formátů jako VideoCD, SuperVCD, DivX/Xvid, MPEG-4 nebo QuickTime. Program nabízí četné možnosti nastavení, jeho obsluha je přitom celkově poměrně snadná. Na vypálení VCD/ SVCD potřebujete vypalovací program.
TIP:  Na internetové adrese http://www.labdv.com najdete celou řadu dalších programů a mnoho pomůcek k tématu audio a video.
Operační systém: Win 2k/XP/Vista/7
Jazyk: angličtina
Info: hlabdv.com/dvdx/


Vylepšení obrazů

PixBuilder Studio  

PixBuilder je malý, jemný obrazový editor z Anglie, který se v mnoha bodech může měřit s programy jako třeba Paint. NET. Tak například přináší gradační křivky, funkci pro změnu barevné teploty, udivující počet výběrových nástrojů a ovládá práci s vrstvami. Podporuje formáty BMP, PNG, JPG, GIF, TIFF, PCX, TGA, PSD a ICO.
TIP:  Přes »Options« nastavte, kolik operační paměti smí PixBuilder Studio maximálně použít.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: angličtina
Info: wnsoft.com/pixbuilder/


Tvorba HDR fotografií

Picturenaut

S nástrojem Picturenaut sloučíte více fotografií se stejným motivem, ale různě exponovaných do jednoho High Dynamic Range Image (HDRI). Výsledkem je hyperrealistický obraz se zvláštní hojností barev a detailů. Picturenaut není nutno instalovat. Podporována je práce s RAW a zobrazení náhledů upravovaných snímků.
TIP:  Pamatujte, že software je dodáván pro 32- a 64bitové systémy. Zvolte tu verzi, která odpovídá vašemu systému.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: angličtina
Info: hdrlabs.com/picturenaut/


Porovnání složek

FreeFileSync 

V podobě FreeFileSync dodáte na pevný (přenosný, síťový, atd.) disk software pro porovnávání a synchronizaci složek. Program nabízí množství voleb a umí například porovnávat nejen datum a velikost složek, ale také analyzovat obsah souborů.
TIP:  Prostřednictvím příkazů v rubrice »Upřesnit - Vytvořit dávkový soubor« můžete porovnání adresářů zautomatizovat a později je spouštět stiskem tlačítka.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: angličtina
Info: sourceforge.net/projects/freefilesync/


Rozšířené kopírování

click.to

Nástroj click.to vám po označení jednoho slova v nějakém dokumentu nebo webové stránce a po zadání klávesové kombinace [Ctrl] + [C] zobrazí přídavné funkce. Můžete tak nalistovat pojem ve Wikipedii, hledat Googlem nebo pomocí bit.ly vytvořit odkaz -možností jsou desítky.
TIP:  Přes ikonu v oznamovací oblasti hlavního panelu se dostanete na volby, pomocí nichž konfigurujete jednotlivé aplikace.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: angličtina
Info: clicktoapp.comČerstvé aktualizace

TeamViewer 7.0

S novým finálním softwarem pro vzdálené řízení se dají rychle a komfortně organizovat meetingy pro až 25 účastníků. Kromě toho můžete s TeamViewerem přenášet soubory a složky do jiného počítače.
teamviewer.com

Calibre 0.8.30

Calibre je nástroj na konvertování textů do e-bookových formátů pro iPad, Kindle a spol. V nejnovější verzi nástroje můžete také v internetových skladech, je jako třeba Amazon, vyhledávat knihy v e-bookových formátech.
calibre-ebook.com

Yahoo Messenger 11.5

V aktuálním vydání instant messengeru od Yahoo byl optimalizován paralelní chat s více kontakty a rozčleněn na oddělené „taby“. Navíc vývojáři integrovali screenshotový nástroj pro zobrazení vlastní plochy.
yahoo.com