Menu

Kde jsou má data?

Kde jsou má data?

Poskytovatelé cloudu a internetových platforem otevírají obří počítačová centra pro ukládání našich dat. Většina z nich je v USA. Lákadlem jsou zde totiž benevolentní zákony o ochraně dat a daňové výhody.
JULIUS FRANK

twitter
SALT LAKE CITY, UT/USA
Přechod z pronajatých serverů do vlastních počítačových center je obtížný: Twitter musí v Utahu bojovat například nejen s děravou střechou, ale také s nedostatečnými dodávkami elektrické energie.

ebay
PHOENIX, AZ/USA
Nejmladší výpočetní středisko portálu eBay je postaveno modulárně: servery jsou v kontejnerech, díky čemuž může být centrum snadno a rychle rozšířeno.

Apple
MAIDEN, NC/USA
IDataCenter je jedním z největších na světě: budovu o ploše 46 000 m2 je třeba neustále rozšiřovat, aby mohla hostit části Apple iCloudu.

amazon.com
SÁO PAULO/BRAZÍLIE
Amazon je na jihoamerickém trhu se svými webovými službami průkopníkem. Vzhledem k využití lokálních počítačových center využívá kratší „datové cesty“ a nabídne i rychlejší připojení.

Facebook
LULEA/ŠVÉDSKO
Facebook buduje v Evropě první centrum. Má být dokončeno v roce 2014 a nabídne jednu velkou výhodu: jelikož se nachází za polárním kruhem, lze využít „přirozené“ chlazení.

Google
HAMINA/FINSKO
Datové centrum Googlu ve Finsku je chlazeno vodou z Baltského moře. To snižuje spotřebu energie a omezuje plýtvání pitnou vodou.

Google
SINGAPUR
V bitvě o rychle rostoucí trh v Asii začíná řada společností budovat datová centra přímo „na místě“. Cílem jsou především rozvinuté regiony a ekonomicky „přátelské“ oblasti Singapuru a Hongkongu.

Microsoft
DUBLIN/IRSKO
V největším datovém centru Microsoftu mimo USA je pro chlazení použit venkovní vzduch. To je šetrné k životnímu prostředí a úspornější než umělé chlazení.


NEJVĚTŠÍ CENTRA*
 VÝPOČETNÍ CENTRUM     PLOCHA V 1000 M2
Lakeside Technology Center (Chicago)     102
Metro Data Center (Atlanta)     92
NAP of the Americans (Miami)     70
Next Generation Data Europe (Wales)     70
Microsoft Data Center (Chicago)     65
Microsoft Data Center (Dublin)     51
Phoenix ONE (Phoenix)     50
Apple Data Center (Maiden, NC)     46
CH1 (Chicago)     45
Microsoft Data Center (San Antonio)     44
The SuperNAP (Las Vegas)     38
* Podle velikosti budov

FAKTA O VÝPOČETNÍCH CENTRECH
odhadovaný počet serverů googlu:     1 000 000
podíl výpočetních center na celosvětové spotřebě elektřiny:     1,3 procent (usa: 2 procenta)
spotřeba elektřiny výpočetních center googlu:     260 megawattů = 200 000 obytných domů
počet všech výpočetních center na světě:     500 000


Foto popis| Poloha výpočetního centra Větší společnosti využívají mnohem více datových center (viz sekce „Fakta“ dole). Informace o poloze některých z nich pochopitelně tají.