Menu

Open Source: Dobrý software zdarma

Open Source: Dobrý software zdarma

Přiložený Chip DVD soustřeďuje výběr nejlepších programů ze všech důležitých oblastí a přináší vám kompletní vybavení pro vaše PC.

Aplikace na tomto DVD jsme uspořádali do celkem devíti kategorií: office, tools, grafika, internet, desktop, multimédia, bezpečnost, programování (kódování) a hry. Do každé z nich jsme zařadili „klasiku“ i novinky, najdete zde jak populární programy jako Gimp nebo Audacity, které se už léta osvědčují v praxi, tak mladší výdobytky opensourcové scény, například LibreOffice.

Konkurence pro velké

Při prohlížení seznamu programů zjistíte, že dnes už je beze všeho možné získat kompletní potřebný software pro kancelář nebo soukromé PC jako freeware. Ještě více se tak projevuje kreativita scény, která prost ě nachází potěšení v tom, zásobovat počítačové uživatele po celém světě inteligentně koncipovanými programy a velkým výrobcům jako Microsoftu, Adobe nebo Symantecu dělat konkurenci. A to podle zkušeností oživuje trh.

Za Office bez Microsoftu

LibreOffice 3.4.4

Kancelářský balík LibreOffice vyvstal z projektu OpenOffice.org. Sestává tudíž rovněž z textového editoru Writer, tabulkového procesoru Calc, prezentačního programu Impress, grafického softwaru Draw, databanky Base a matematického editoru vzorců Math. Funkční rozsah všech těchto rozmanitých komponent je srovnatelný s Microsoft Office.
Všechny programy se dají nainstalovat jednotlivě a přistupují k jednotné kontrole pravopisu a centrálnímu thesauru pro hledání synonym. U funkcí se LibreOffice v současnosti ještě dalekosáhle orientuje na OpenOffice. Poněvadž však vývoj obou kancelářských souprav probíhá nezávisle, lze očekávat, že se časem budou stále více lišit.
Standardní datový formát LibreOffice je mezinárodně normovaný, na XML založený OpenDocumentFormat ODF. Formáty od Microsoftu, jako jako DOC a DOCX, lze importovat přesně stejně jako PDF dokumenty, možný je i export do PDF. Přes integrovaného správce přípon se dají přidávat další importní/exportní filtry a balík tak individuálně přizpůsobit.
Stejně jako OpenOffice je také LibreOffice použitelný pro více platforem. Běží pod Windows XP, Vistou a 7, a -s dodatečně nainstalovaným Windows Installerem 3.1 nebo vyšším - dokonce pod Windows 2000. Paralelně k tomu jsou k dostání verze pro Linux (od Kernel 2.6.18) a Mac OS X (od verze 10.4). Máte možnost výběru ze 106 různých jazyků, a je mezi nimi i čeština.
TIP  Nápovědu k LibreOffice získáte na internetu pod http://cs.libreoffice.org a samozřejmě přímo z programu samotného. Pokud vás však neustále zobrazované průvodce ruší, „proklikejte“ se na »Nástroje - Možnosti- LibreOffice - Obecné« a zrušte zaškrtnutí u »Průvodce Office«. Deaktivováním »Tipy« navíc můžete vypnout také tipy u tlačítek.
Win 2k/XP/Vista/7
DVD index: Office


Další kancelářské programy na DVD
A Note     - Post-it nálepky pro plochu Windows
AbiWord     - Silný konkurent pro Wordpad
Calibre     - Čtení a konverze e-knih
Data Crow     - Databanka pro média
Gnumeric     - Rozsáhlý tabulkový procesor
GoldenDict     - Přístup k on-line slovníkům
PNotes     - Správa poznámek na ploše
RouteConverter     - Extrahování GPS dat
Stellarium     - Planetárium pro Windows
Sweet Home 3D     - Plánování bytů
Task Coach     - Jednoduchý správce projektů
TV-Browser     - Rozsáhlý programový časopis
Wunderlist     - jednoduchý plánovač úloh

Centrální řízení síťového počítače

ManagePC 2.5.1

ManagePC shrnuje data různých oblastí Ovládacích panelů a správce úloh pod společnou plochou. Na kartě »Summary« vám software poskytne přehled o hardwaru vašeho PC, uvede detaily o jeho síťovém připojení, o BIOS a o verzi operačního systému.
Pod»Services« se pak pokračuje se službami Windows. ManagePC je vypíše v tabulkové formě, udá příslušné názvy souborů a nabídne kontextovou nabídku, z níž můžete služby spouštět, ukončovat a odstraňovat.
Na tomto místě je také možné měnit spouštěcí režim, navíc můžete kliknutím myší iniciovat googlovské hledání označené služby. Podobně se chovají »Processes«. Zde můžete v tabulkovém přehledu ukončovat jednotlivé procesy nebo ustavit přímé propojení k hledání Googlu.
Na kartě »Software« najdete tabulku nainstalovaných programů. Ta kromě toho udává čísla verzí aplikací, instalační složky a cestu k odinstalační rutině. Přímá odinstalace je však možná bohužel jen pod Win 2k/XP/Vista/7.
TIP  ManagePC funguje sice také na jednouživatelských počítačích, je však koncipován jako administrativní nástroj v Active Directory. Některé funkce jsou k dispozici jen v profesionální síti.
Win 2k/XP/Vista/7
http://www.managepc.net

Další nástroje na DVD
7-Zip     - Bezplatná konkurence k WinZip
CrystalDiskInfo     - Sledování pevného disku
D-Fend Reloaded     - DOS emulátor
FolderStyle     - Správa struktury složek
FreeOCR.net     - Rozpoznávání textu
HDGraph     - Přehled obsazení pevného disku
Notepad++     - Textový editor pro programátory
PDFCreator     - Tvorba PDF dokumentů
Process Hacker     - Detaily o procesech Windows
RegexSearch     - Hledání textu ve více souborech
Sumatra PDF     - Rychlá čtečka PDF
VVV     - Hledání souborů na CD a DVD
WinCDEmu     - Montáž CD a DVD
WinMerge     - Porovnání souborů a složek
XML Copy Editor     - Zpracování diskového sledování XML souborů

Skoro stejně dobrý jako Photoshop

Gimp 2.6.11

Se svou linuxovou minulostí a z ní převzatým konceptem obsluhy je Gimp tak trochu jiný obrazový editor. Jakmile si ale uživatel na zacházení s tímto programem trochu zvykne, rychle se ukáže, že se nástroj před placenými zástupci tohoto cechu nepotřebuje schovávat.
Gimp nabízí nesčetnou řadu profesionálních funkcí, mezi nimi také například správu vrstev, korekturu kontrastu, gradační křivku, korekturu histogramu, posun barevného odstínu, efektové filtry i precizně pracující nástroje pro retušování fotek a jiných obrazů.
TIP  Gimp disponuje také funkcí pro korekci jevu červených očí při snímcích s bleskem. Ta je však poněkud skrytá: v nabídce »Filter« nejprve klikněte na »Opravit«, potom na »Odstranit červené oči«. Oblast s červenýma očima se doporučuje nejdříve označit jako výběr.
Win XP/Vista/7
DVD index: Grafika


Další grafické nástroje na DVD
Blender 3D     - Modelování 3D tvarů
Caesium Fotos     - Bezztrátová komprimace
Fotowall     - Tvorba fotokoláží
FreeMind     - Vývoj myšlenkových map
iCopy     - Kopírování se skenerem a tiskárnou
Inkscape     - Práce s vektorovou grafikou
JDraw     - Tvorba ikon a animovaných „gifů“
Opcion     - Správa fontů Windows
PhotoFilmStrip     - Animovaná diashow
Scribus     - DTP program zdarma
vvvP     - Správa obrazů i pro výměnná média

Komfortní stahování

Free Download Manager 3.8.1173

Free Download Manager, krátce FDM, je jedním z nejrozsáhlejších programů svého druhu na trhu. Software umí downloady opět přijmout a časově naplánovat, dovoluje omezení šířky pásma, může zároveň zavádět více souborů, na přání je uspořádá do kategorií a hledá zrcadlené servery pro urychlení přenosů.
Dále je integrován BitTorrent klient a funkce pro stahování YouTube videí. Po stažení se filmy dají ihned pomocí FDM převést do formátů AVI, WMV nebo MP4.
TIP  Můžete si vybrat, které součásti ZIP souboru chcete stáhnout. Chcete li funkci zapnout, přejděte na »Options - Settings - New Download «.
Win 2k/XP/Vista/7
DVD index: Internet

Další internetové nástroje na DVD
BlueGriffon     - Obsluhovatelný HTML editor
Easy Feed Editor     - Zápisy RSS-Feeds
FileZilla     - Oblíbený FTP klient
Firefox     - Verze 9.0.1 internetového browseru
Joomla     - Vývojový nástroj na webové stránky
MicroPlanet Gravity     - Čtečka zpráv
Miranda     - Multimessenger pro ICQ, MSN atd.
Miro     - Abonence internetové TV
PopTray     - Dotazování na nové e-maily
WinHTTrack     - Off-line čtečka WWW
Thunderbird     - E-mailový a zpravodajský klient

Sousto textu vždy po ruce

Ditto 3.18

Jednou z nejhodnotnějších funkcí Windows je schránka, tedy možnost obsah dokumentu rychle zkopírovat do operační paměti a odtud zase vložit na jiné místo. Microsoft funkci bohužel nikdy nedovyvinul - a stejně jako dříve mohou Windows podržet buď jen text, obrázek nebo grafiku. Jakmile zkopírujete do schránky další element, předchůdce bude nemilosrdně přepsán.
Východisko nabízí program Ditto, který schránku rozšiřuje o několik „zásuvek“ - počet je nastavitelný. Tam nástroj shromažďuje texty a obrázky, které pak můžete převzít do schránky. Po kliknutí na ikonu programu v oznamovací oblasti Windows se zobrazí seznam s momentálně dostupnými položkami, dvojité kliknutí převezme požadovaný prvek do momentálně otevřené aplikace.
TIP  Na titulní stránce Ditto klikněte vpravo dole na doprava směřující dvojitou šipku, čímž zmenšíte okno programu. K rozevření pak stačí přejetí myší.
Win 2k/XP/Vista/7
DVD index: Desktop

Další desktopové nástroje na DVD
Classic Shell     - XP-Startmenu pro Windows
Clavier+     - Definice klávesových kombinací
Min2Tray     - Správa programových oken
Rainmeter     - Modifikace plochy Windows
TrayLauncher     - Otevírání programů z oznamovací oblasti
VirtuaWin     - Tvorba virtuálních desktopů
Wally     - Změna pozadí
Windows 7 Logon Background Changer     - Změna přihlašovacího obrazu

Rychlé přizpůsobení hudby

Audacity 1.2.6

Pro rychlé zpracování audiosouborů najdete na opensourcové scéně těžko lepší nástroj, než je Audacity. Dokud nejde o nahrávání hudebních kusů na počítači v profesionální kvalitě nebo o dodatečné zpracování zvukových stop filmových a televizních záznamů, Audacity většinou plně postačí.
Program projeví své silné stránky především při střihu hudebních nahrávek. Zpracovává všechny obvyklé formáty jako WAV, MP3, OGG atd. Navíc dovoluje vyjímání jednotlivých pasáží stejně jako vkládání částí z jiných písní nebo vsazování pomlk - praktická funkce umožňující například vzájemné oddělení skladeb ve streamech internetových rádií. Pokud na druhé straně chcete sami zařadit skladby bezprostředně za sebou, můžete s Audacity vestavět překrývací efekt a dokončit ho pomocí „crossfade clony“. Audacity kromě toho obsahuje četné efektové filtry pro zpracování kazetových nebo gramofonových nahrávek. Stačí kliknutí, a „pop-filtr“ je na světě stejně jako funkce pro odstranění šumu. V písni můžete povýšit basy nebo vložit ozvěnu a ještě něco navíc.
TIP  Pro tvorbu MP3 souborů potřebujete bezplatný Lame kodér (lame.sourceforge. net). Zkopírujte si soubor »lame_ enc.dll« do složky Windows a v Audacity pod »Upravit - Nastavení - Formáty souborů - Hledat knihovnu« zadejte cestu k DLL.
Win XP/Vista/7
DVD index: Multimedia

Další multimediální nástroje na DVD
Cuttermaran     - Digitální střih videa
DVDStyler     - Zakládání DVD menu s kapitolami
Jajuk     - Jukebox pro MP3 soubory
Kid3     - Komfortní editor pro iD3-tagy
LMMS     - Hudební studio pro digitální hudbu
Marble     - Glóbus a atlas ulic
ProjectX     - Příprava digitálních filmů
SGI’s Video Converter     - Změna videoformátu
VirtualDub     - Nástroj pro zpracování videa
VLC Media Player     - Populární přehrávač
XBMC     - Rozsáhlé mediální centrum

Bezpečné zašifrování souborů a složek

TrueCrypt 7.1

TrueCrypt je opensourcová alternativa k BitLockeru obsaženému ve Windows. Můžete jím zašifrovat soubory a celé diskové oddíly, ale také externí média jako USB „flešky“ nebo USB pevné disky. K zašifrovanému datovému nosiči přistupujete jako k normální jednotce. Po instalaci nejprve přepněte obslužný jazyk na češtinu. Za tím účelem rozbalte jazykový soubor » Language.cs.xml« (na DVD) a v něm obsažené soubory zkopírujte do programové složky TrueCrypts. Program se automaticky přepne na češtinu. Vyvolejte ho, klikněte na »Vytvořit svazek«, označte »Create as encrypted file container« a »Standardní svazek TrueCrpyt« a vyhledejte libovolný soubor, který už nepotřebujete, například nějaký TXT soubor. Zvolte způsob šifrování (AES, Twofish - co do bezpečnosti se algoritmy nijak zvlášť neliší) a stanovte velikost kontejneru - ta odpovídá pozdější velikosti jednotky.
Nadefinujte heslo, zvolte souborový systém (nejraději NTFS) a klikněte na »Formátovat«. Pak klikněte na »Ukončit« a ve správci souborů TrueCryptu v oblasti »Volumen« zvolte kontejnerový soubor. Nahoře označte volnou jednotku, klikněte na »Připojit«. Po zadání hesla klikněte na »OK«. V Průzkumníku se nyní pod zvoleným písmenem objeví nová jednotka. Zkopírujte do ní data, která chcete zašifrovat. Pak znovu přejděte do programového okna TrueCryptu a klikněte na »Odpojit«. Soubory jsou nyní v TXT souboru bezpečně zašifrovány, tento soubor například můžete vypálit na CD. Pro přístup k datům připojte soubor s TrueCryptem opět jako jednotku ve Windows.
TIP  Pozor! Obsah souboru, který zvolíte jako kontejner, bude neodvolatelně vymazán. Zvolíte li externí jednotku, například USB „klíčenku“, jako volume, bude zformátována a všechna na ní obsažená data budou rovněž ztracena.
Win 2k/XP/Vista/7
DVD index: Bezpečnost

Další bezpečnostní nástroje na DVD
Create Synchronicity     - Zálohovací program
Eraser     - Neodvolatelný výmaz dat
FileVerifier++     - Kontrola integrity souborů
Gpg4win      - Šifrování souborů a mailů
KeePass     - Tvorba a správa hesel
LockAndLaunch     - Blokování Windows
Tor     - Anonymizace internetových přístupů

Profesionální zpracování videa

Avidemux 2.5.6

S nástrojem Avidemux získáváte plnohodnotný program pro střih a zpracování videí na pevném disku.
Software nainstalujte jako obvykle a navržená přednastavení ponechte beze změny. Potom jako první zaveďte video, které chcete editovat. Avidemux podporuje prakticky všechny rozšířené formáty. Nahoře v panelu nástrojů klikněte na »Open« a vyhledejte videosoubor. Posuvníkem pod videem nyní můžete přetáčet vpřed a zpět. Najděte přibližný bod, kde chcete video stříhat. Tlačítky s jednoduchými šipkami se nyní můžete posouvat snímek po snímku dopředu a zpět, dokud nenajdete exaktní bod střihu. Potom klikněte na tlačítko »A«, čímž označíte začátek střihu, značkou »B« definujte konec.
Jako další určete pomocí rozevíracích nabídek nahoře vlevo vedle okna filmu audio- a videoformát, ve kterém chcete hotový film uložit. Teprve pak přes nabídku »Video - Filters« otevřete »Video Filter Manager« v Avidemuxu. V prostředním sloupci dvojitě klikněte na filtr, abyste se dostali k jeho nastavení. Na tomto místě se částečně také hned otevře náhledové okno, jinak kvůli tomu musíte kliknout na tlačítko »Preview«.
Jakmile je dosaženo kýženého výsledku, zavřete okno filtru a nejraději ještě pro kontrolu spusťte video. Následně je uložte prostřednictvím »File - Save«. V závislosti na zvoleném kodeku a délce filmu může převod nějaký čas trvat. Jakmile Avidemux práci dokončí, dostanete zprávu.
TIP  Chcete li film nově ozvučit, můžete jej uložit bez zvukové stopy. Za tím účelem nejprve zvolte videoformát a potom v nabídce »Audio« klikněte na »Main Track«. V dalším okně vedle »Audio Source« nastavte položku na »None« a video uložte.
Win XP/Vista/7
DVD Index: Coding

Další programátorské nástroje na DVD
AutoHotkey     - Skriptovací jazyk pro Windows
Code::Blocks     - Vývojové prostředí pro C++
Eclipse     - Vývojová platforma pro Javu
Lazarus     - Vývojové prostředí pro Free Pascal

Nepotápět ryby

Fish Fillets - Next Generation 1.0.1

Fish Fillets patří do rodu her typu sokoban. Jde v ní tedy o to, přesouvat překážky, jako například bedny, tak, aby hrací figura v každé úrovni dosáhla určitého cíle. V tomto případě jsou ve hře dvě ryby, jedna malá a jedna velká, které musí hráč dotáhnout k východu z hracího pole. Větší ryba z obou umí také pohybovat těžšími předměty. Naproti tomu ta menší je schopna se protáhnout úzkými mezerami a eventuálně v prostoru za nimi volně vyčistit cestu.
Nejprve si prohlédněte roztomile udělané „intro“: Na Zemi se zřítí UFO, jeden z jeho ocelových plátů pronikne do domu ryb. To vede k rámcovému jednání, v němž jde mj. o potopené město, o zmizelý poklad a o interstelární pohon havarovaného UFO.
Potom v naznačené cestě dvojitě klikněte na první tlačítko, znamenající první level. Zde a na dalším herním stupni vám obě ryby vysvětlí hru. Jejich pohyby se řídí tlačítky se šipkami, mezi oběma protagonisty se přepíná mezerníkem. Alternativně je možné i ovládání myší.
Je důležité, aby obě ryby se svými různými schopnostmi spolupracovaly, jinak se levely nedají vyřešit. Počet kroků se ukládá, a na přání ho můžete s dosud nejlepším řešením porovnat. Klávesou [F2] se ukládá stav hry.
TIP  V případě, že byste měli uváznout ve slepé uličce, můžete level klávesou [Esc] restartovat. Stiskem [ss] naopak zneplatníte poslední tahy. Prosíme nepotápět ryby.
Win XP/Vista/7
DVD index: Hry

Dalsí hry na DVD
Cooldown     - Hra s trubkovým bludištěm
Crack Attack     - Varianta Tetrisu
Extreme Tux Racer     - Dostihy s tučňákem
FlightGear     - Realistický letový simulátor
FooBillard     - Krásný 3D kulečník
Gipf for One     - Obtížná desková hra
GNU Backgammon     - Bohatství funkcí
Holtz     - Spojuje tři hry podobné dámě
Jose     - Vynikající šachová simulace
LBreakout     - Chytré odstraňování kamenů
LinCity-NG     - Jednoduchý klon SimCity
Mill 3D     - Klasický „mlýnek“ ve 3D
Neverball     - „Šikovnostní“ hra
Pingus     - Zachraňování tučňáků
PySolFC      - Rozsáhlá sbírka karet
Rocks’n’Diamonds     - Klon Boulder-Dash
Secret Maryo Chronicles     - Jump&Run
SuperTuxKart     - Jednoduché 3D autozávody
TONG     - Směs Tetrisu a Pongu
TORCS     - Autozávody v 3D optice
XMoto     - Sbírání jahod při motokrosu