Menu

Průvodce Chipu po CPU a GPU

Průvodce Chipu po CPU a GPU

Plánujete nákup nového počítače nebo jeho dovybavení? Zde vám poskytneme všechny informace o aktuálních procesorech a grafických čipech.
   MICHAEL ECKSTEIN  

Firma MAD představila v Texasu s velkou slávou dlouho očekávanou notebookovou platformu Trinity. Jeden prototyp už máme k dispozici pro testování. Na výkon této platformy, u které je zkombinována na jednom čipu CPU a GPU s podporou DirectX 11, může být výrobce hrdý. Na testovacím systému se však objevovaly chyby – z předchozích verzí víme, že za to mohou nepříliš povedené ovladače.
Desktopové a mobilní procesory: APU (jak AMD označuje procesory) Trinity počítá zhruba stejně rychle jako Intel Core i3 platformy Sandy Bridge a má i stejnou spotřebu. Hlavní výhodou je však rychlá grafická část, která procesory i3 hravě překonává – integrovaná grafika AMD Radeon HD 7660G je prostě znát. Notebooky s Trinity však kvůli špatným ovladačům nepracovaly bez problémů. Intel poslal do klání nový procesor Core i7-3610QM (Ivy Bridge) také s integrovanou grafikou. Jeho výkon je skvělý, vyšší cena ale zatím brání doporučení ke koupi. Pokud chcete vysoký výkon, pořiďte si raději model i7-3720QM – náš nákupní tip. Oba procesory mají integrovanou grafiku HD4000, která je asi o 50 až 100 procent výkonnější než starší verze v procesorech Sandy Bridge.
Co se týká desktopových procesorů, v žebříčku máme novinku – dvoujádrové Pentium G850 cca za 1 800 Kč. S integrovanou grafikou HD1000 jde o procesor vhodný pro základní kancelářské počítače. Druhá novinka od Intelu má označení Core i5-2400 a její cena je cca 4 300 Kč. Tento čtyřjádrový procesor je taktován na 3,4 GHz a nabízí solidní výsledky ve střední výkonnostní kategorii. Za cca 2 500 Kč pořídíte procesor Intel Core i7-3820 a tento nákup vám můžeme doporučit. Počítejte však s tím, že nemá integrovanou grafiku. To se týká i dalších procesorů se štítkem „Nákupní tip“ – AMD FX-8150 a FX-8120. Jsou levné a zpětně kompatibilní s paticí AM3, takže se hodí pro upgrade starších počítačů.
Grafické čipy: Na poli grafických karet pro desktopové počítače se AMD velmi daří a nabízí i cenově zajímavé modely – doporučujeme vám modely Radeon HD 6850 a HD 6790.


DESKTOPOVÉ CPU
 
MOBILNÍ CPU
 
GRAFICKÉ PROCESORY
 

 

Komerční sdělení