Menu

Mailbox

Nová generace PC

Proč tu stále ještě není počítač, který by byl jako smartphone k dispozici během vteřiny a poslouchal mě na slovo?
   RADEK BERGER (e-mail) 

Kdo přečte 100 let stará data?

Data na věky

Chip 6/2012, str. 106
V novém čísle Chipu je článek o dlouhodobém ukládání dat. Je jistě úžasné a záslužné, že jsou taková média vynalezena a vyráběna. Přesto jsem přesvědčen, že jde o klamání - pravda je o kousek vedle. Problém podle mne není jen v médiích, ale v neustálém rozvoji a změnách výpočetní techniky. Nikdo v této souvislosti neřeší například strukturu souborů. Třeba fotografie - kde je zaručeno, že dnešní JPG za padesát let někdo přečte? S dokumenty (poplatnými užitému editoru) je to stejné. Ještě horší je to s databázemi -bez příslušného programu je nerozklíčujete. A to nemluvím o systémech, souborové organizaci a vlastních zařízeních -budou za 100 let zařízení, na kterých bude možné přečíst dnešní DVD? Média, zařízení, systémy, programy atd. staré dvacet a více let jsou dnes nepoužitelné. Obávám se, že je to stále slepá ulička. Je mi jasné, že vše postihnout nelze, ale zamýšlet bychom se měli komplexně.
   MILAN JAVŮREK,
   FAKULTA ELEKTROTECHNIKY A INFORMATIKY UNIVERZITY PARDUBICE

V USA existují archivy, ve kterých se uchovávají staré počítače, různé mechaniky, v podstatě i čtečky štítků a mechaniky na pásky apod. Důvodem je právě to, aby bylo případně možné i v budoucnu přečíst starší média. Předpokládáme, že tam udržují i softwarové vybavení. Jak se bude situace s počítači, médii a formáty dat vyvíjet do budoucna, to je samozřejmě otázka. Jak je vidět, papír je prostě papír a možná přežije i všechna data v elektronické formě . K tématu dlouhodobého ukládání se v našem časopise samozřejmě ještě vrátíme.
   REDAKCE CHIPU

Malware

Deset bezpečnostních přikázání

Chip 5/2012, str. 108
Chtěl bych vám navrhnout a požádat vás, abyste se příležitostně věnovali problematice Trojan Win32/Agent s odkazem na soubor Wintab32.dll. Chování nejrůznějších antivirů je podivné. AVG ani Spybot problém nedetekují, Advanced System Care ano - po odstranění se hláška rychle obnovuje. Specialista antivirové firmy mi odpověděl, že jde o falešnou hlášku. Eset online nic nezjistil. Chtěl bych problému víc rozumět a informace dostupné na webu nejsou zcela jednoznačné. Jsem přesvědčen, že spoléhat se na zaručenou ochranu pouze jednoho softwaru není možné. Můžete se čas od času podrobněji věnovat těmto aktuálním rizikům?
   KAREL RYŠÁN (E-MAIL)
Děkujeme za návrh, ale jeho realizace je bohužel nemožná. Win32/Agent je souhrnný název „rodiny“ malwaru, která obsahuje několik tisíc variant, jež se od sebe mohou i značně lišit. Navíc i samotný Win32/Agent je jen jednou z několika desítek hrozeb kolujících po internetu. Detekce malwaru AV nástroji je poměrně složitá - jakmile je jeden typ hrozby rozpoznán, autoři malwaru vypustí dvě jiné. Měnit se mohou i zranitelnosti, které hrozba využívá, stejně jako napadané soubory. Je tedy pochopitelné, že některý AV malware pozná, a jiný nikoliv - záleží jak na rychlosti reakce AV týmu, tak na alternativních detekčních schopnostech AV nástroje. Právě kvůli tomu máme v Chipu pravidelně testy bezpečnostních nástrojů - ty vám napoví, jak schopný je daný bezpečnostní balík. K vašemu konkrétnímu problému - doporučujeme vám odeslat zmiňovaný dll soubor na online skener (Jotti, Virustotal) a poté systém ještě zkontrolovat z bootovacího DVD.
   REDAKCE CHIPU

Kontakty

Dopisy
Redakce Chipu
Burda Praha, spol.s r.o.
Luxembourg Plaza
Přemyslovská 2845/43
130 00 Praha 3
E-mail: chip@chip.cz

Ohlasy a otázky k jednotlivým tématům 
Hardware:
michal.bares@chip.cz, 225 018 682
Internet a bezpečnost:
petr.kratochvil@chip.cz, 225 018 768
Software a komunikace:
patrik.khudhur@chip.cz, 225 018 323

Ohlasy a otázky k Chip DVD
Tel.: 225 018 624, 225 018 628
E-mail: chipdvd@chip.cz
Web: www.chip.cz/dvd

Všechny další adresy a kontakty naleznete v tiráži na straně 144.    
Vzhledem k omezené kapacitě redakce vám bohužel nemůžeme zaručit, že zodpovíme vaše technické dotazy, které se netýkají přímo článků a programů uveřejněných v tištěném Chipu nebo na Chip DVD.

Info: Předplatné Chipu

SLUŽBA PŘEDPLATNÉHO
Dostribuci pro předplatitele časopisu Chip provádí společnost Mediaservis, s.r.o. Písemné a telefonické objednávky a případné reklamace předplatného v ČR směrujte na poskytovatele: 
Mediaservis s. r. o., Zákaznické centrum, Vídeňská 998/63, 639 63 Brno nebo P.O.Box 63, 639 63 Brno.
Tel.: 541 233 232, fax: 541 616 160
E-mail: chip@mediaservis.cz
Univerzální bílá linka na objednávky předplatného: 840 200 260
On-line objednávky zadávejte na www.chip.cz/predplatne.
Vlastní doručování předplacených časopisů zajišťuje Česká pošta.
Další informace najdete také v tiráži na straně 144, případně přímo na www.chip.cz/predplatne. 

STARŠÍ ČÍSLA A SPECIÁLY
Objednávky a doposílání starších čísel a speciálních vydání jsou realizovány výhradně prostřednictvím společnosti D Servis, 
ing. Staněk, tel. 737 388 459, e-mail: vladimirstanek@seznam.cz.
Na uvedeném kontaktním spojení získáte informace o cenách i stavu zásob požadovaných titulů, a to včetně podmínek doposílání.

 

 

 

Komerční sdělení