Menu

Rychlé zpracování obrazu se snadným ovládáním

PHOTODIRECTOR 3

Rychlé zpracování obrazu se snadným ovládáním

Ve srovnání s předchozí verzí nabízí nový PhotoDirector 3 především značné rozšíření funkcí. Díky tomu šlape na paty svému hlavnímu konkurentovi, kterým je Adobe Photoshop Lightroom 4.
Vylepšení najdete především ve funkcích pro retuše portrétů, kde s novými nástroji velmi snadno odstraníte například drobné vrásky a další nedokonalosti pleti, vybělíte zuby a dodáte očím potřebný lesk. Díky novým nástrojům na korekci zkreslení objektivů se stávají minulostí i fotografie s pokaženou perspektivou.
Při importu snímků jsou odporovány nejen klasické formáty JPEG a TIFF, ale i RAW data od více než dvacítky výrobců digitálních fotoaparátů. Právě při importu většího počtu fotografií však ukázal PhotoDirector 3 své nedostatky oproti Adobe Lightroomu 4. Nejen že program potřeboval téměř trojnásobek času na import stejného počtu snímků, ale navíc při vytváření náhledů často havaroval. Import menšího množství dat však funguje bez problému.
Pracovní plocha programu PhotoDirector 3 je přehledná a umožňuje snadné ovládání. Správa a třídění fotografií jsou jednodušší i díky možnosti přidávat k jednotlivým snímkům IPTC metadata. Srovnávací náhled snímků před a po aplikaci úprav zjednodušuje základní optimalizace, jako je vyvážení bílé, doostření nebo potlačení šumu. Pomocí retušovacího štětce nebo nástrojů na maskování (automatické odstranění pozadí) lze velmi detailně upravovat konkrétní oblasti obrazu. Ne vždy však fungují automatické nástroje na optimalizaci snímků spolehlivě, lepších výsledků dosáhnete s ručním nastavením parametrů. Hodí se i možnost opatřit fotografie vodoznakem, dříve než je vystavíte na Facebooku či Flickru.
    RADEK KUBEŠ 

SHRNUTÍ

PhotoDirector 3 potěší především bohatou nabídkou nových funkcí, zejména v oblasti retušování portrétů a optimalizace obrazu. Také správa snímků je díky použití IPTC dat velmi snadná. Problémem je import většího množství fotografií, kdy se vyplatí postupovat po menších dávkách.
+  Vynikající funkce pro správu a úpravy fotografií.
–  Import většího množství dat není stabilní a trvá dlouho.
Cena:  cca 3 700 Kč


JAK JSME TESTOVALI
Vedle rychlosti hraje u programů pro správu a úpravy fotografií velkou roli také nabídka funkcí a výkony při automatické optimalizaci snímků.

NEDOSTATEČNÁ RYCHLOST
Na import bezmála 4 000 fotografií potřeboval PhotoDirector 3 bezmála trojnásobek času v porovnání s programem Adobe Photoshop Lightroom 4.

BOHATÁ NABÍDKA FUNKCÍ
Při srovnání s programem Lightroom 4 dostal PhotoDirector spoustu nových funkcí.

PLASTICKÁ OPERACE V POČÍTAČI

S novými funkcemi programu PhotoDirector 3 lze naprosto jednoduše odstranit drobné vrásky a vybělit zuby.

TECHNICKÁ DATA

 INFO     http://www.cyberlink.com
 OPERAČNÍ SYSTÉM     Win XP SP3/Vista/7
 JAZYK     angličtina, němčina
 OPERAČNÍ PAMĚŤ     minimálně 2 GB
 IMPORT DAT     JPEG, TIFF, RAW (více než 20 výrobců fotoaparátů)
 EXPORT VIDEOPREZENTACÍ    H.264, MPEG-4, WMV
 ONLINE PROPOJENÍ     Facebook, Flickr, YouTube

HODNOCENÍ:
 CELKOVÉ HODNOCENÍ     83,8
 OVLÁDÁNÍ (30 %)     92
 NABÍDKA FUNKCÍ (40 %)     85
 VÝKON (30 %)     74
Chip  velmi dobrý (1,9)

AVG LIVEKIVE 3.7

Zálohování

Společnost AVG, známá díky svému antiviru, nabízí zajímavé řešení zálohování dat a jejich synchronizace prostřednictvím cloudu. K dispozici jsou klientské aplikace pro počítače s Windows a mobily s Androidem či iOS a tři varianty kapacity úložiště pro data. Synchronizace či zálohování dat probíhají v pravidelných intervalech, včetně výběru konkrétních typů souborů k přenosu. Při sdílení dat lze přesně určit, kteří uživatelé se dostanou ke konkrétním souborům. Veškerá data jsou samozřejmě šifrována.
(Cena: cca od 1 000 Kč ročně, http://www.avg.com)
Chip  velmi dobrý (1,9)

GOOGLE DRIVE 1.0

Cloudový disk

Nedávno představené cloudové úložiště Google Drive svými parametry uživatele příliš neoslnilo, ale své uživatele si v rámci ekosystému Googlu zcela jistě najde. Podobně jako jeho konkurenti v podobě Dropboxu nebo SkyDrive nabízí i Google Drive jednoduchého klienta pro snadnou synchronizaci souborů a složek mezi diskem počítače a cloudovým úložištěm. Nastavení je velmi jednoduché a navíc jsou automaticky synchronizovány i soubory vytvořené v online kancelářských nástrojích známé jako Google Docs pro jejich off-line zpracování.
(Cena: zdarma, http://drive.google.com)
Chip  velmi dobrý (2,2)

STICKY PASSWORD FREE 6.0

Správce hesel

Nová verze oblíbeného správce hesel s podporou integrace do internetových prohlížečů a automatického vyplňování webových formulářů přichází s přepracovaným uživatelským rozhraním, které nyní nabízí rychlejší přístup k nejčastěji používaným funkcím. Zajímavá je také možnost přiřazení různých prohlížečů ke každému webovému účtu, správa webových záložek nebo ukládání historie vygenerovaných hesel. Placená verze PRO podporuje iPhone, zamykání databáze pomocí Bluetooth zařízení a vytváření skupin účtů.
(Cena: zdarma, http://www.stickypassword.cz)
Chip  velmi dobrý (1,6)

DRIVER GENIUS EDITION 11

Aktualizace ovladačů

Driver Genius detailně analyzuje hardware vašeho počítače i verze instalovaných ovladačů a po porovnání s vlastní databází vám u těch zastaralých navrhne aktualizaci. Měl by vám ušetřit spoustu času, který byste jinak strávili hledáním jednotlivých ovladačů na stránkách výrobců a distributorů hardwaru. Během testování Driver Genius Professional správně identifikoval čipové sady či grafické karty, ale další zařízení, jako je TV karta, webkamera nebo Wi-Fi adaptér, buďto nepoznal vůbec, nebo k nim doporučil nevhodné ovladače.
(Cena: cca 600 Kč, http://www.driver-soft.com)
Chip  dostatečný (3,9)

TOTAL COMMANDER 8

Souborový manažer

Populární dvoupanelový souborový manažer Total Commander se ve své nejnovější generaci dočkal plně 64bitové verze, což jistě potěší majitele novějších počítačů s 64bitovými Windows. Jinak jsou změny spíše kosmetické, těšit se můžete na lepší synchronizaci obsahu složek, upravený dialog funkce na hromadné přejmenovávání souborů a složek nebo rychlejší kopírování menších souborů díky vícevláknovému zpracování. Na Google Play je nově k dispozici i verze pro mobilní telefony s operačním systémem Android.
(Cena: cca 900 Kč, http://www.ghisler.com)
Chip  výborný (1,1)

ZONEALARM FREE 10.2

Zabezpečení počítače

Kombinace antiviru a firewallu je základem zabezpečení počítače před hrozbami z internetu. ZoneAlarm Free Antivirus + Firewall přidávají navíc i detekci phishingu, ochranu uživatelské identity na internetu a po doinstalování nezbytného doplňku i možnost využít 5GB internetové úložiště pro zálohování důležitých souborů. Bezpečnostní program se snadno ovládá a není třeba jej zdlouhavě konfigurovat. Jistě bychom se obešli bez pokusu o přenastavení domovské stránky internetového prohlížeče během instalace.
(Cena: zdarma, http://www.zonealarm.com)
Chip  dobrý (2,6)

VIDEOSTUDIO PRO X5

Průkopník v editaci videa

Nabídka softwaru pro stříhání videa je velmi bohatá a dostupné aplikace jsou často velmi kvalitní. Pokud se tedy chce někdo odlišit od konkurence, musí přijít s něčím opravdu převratným. Přesně toho docílil Corel se svou novou verzí editoru VideoStudio Pro X. Funkcí, kterou zatím nikdo z konkurence nemá, je export videa pro použití při tvorbě webových stránek v HTML 5.
Poté, co v programu VideoStudio Pro X5 založíte nový HTML 5 projekt, pracujete s videem úplně běžným způsobem. Trik je v tom, že můžete do videa doplňovat značky kapitol, grafické prvky a titulky jako hypertextové odkazy. Při exportu se HTML 5 video převede do formátu WebM či MPEG-4 (H.264), které lze přehrávat v dnešních internetových prohlížečích.
Další novinky už tak převratné nejsou. Jde například o možnost zachytávat video přímo z pracovní plochy počítače, tedy funkci, kterou má konkurenční MAGIX Video deluxe MX již delší dobu. Při importu podporuje VideoStudio také formáty 3D videa, které lze navíc i exportovat (50p/60p). Ve spolupráci s aplikací PaintShop Pro od stejného výrobce je možné importovat a používat grafiku s více vrstvami, včetně rozdělení jednotlivých vrstev na konkrétní stopy. Pracovat je možné až s 21 videostopami, čtyřmi audiostopami a dvěma stopami pro titulky.
Pracovní plocha se příliš nezměnila, program se však ovládá velmi dobře. Na druhou stranu MAGIX Video deluxe MX nabízí více průvodců a automatických funkcí. VideoStudio Pro X5 pracuje velmi svižně. Zatímco při importu videa je MAGIX Video deluxe MX o několik sekund rychlejší, při úpravách jsou oba programy srovnatelné a na export potřebovalo VideoStudio Pro X5 přesně o jednu minutu méně.
    RADEK KUBEŠ  

SHRNUTÍ

I přes nové funkce pro import a export 3D videí či zachytávání videa z pracovní plochy by nebylo VideoStudio Pro X5 ničím výjimečné. Je tu však podpora HTML 5, kterou zatím nikdo z konkurence nemá. S editorem VideoStudio Pro X5 je navíc tvorba HTML 5 videoklipů úplnou hračkou.
+  Zajímavé funkce pro export v HTML 5, rychlé zpracování videa.
–  V porovnání s konkurencí menší uživatelská přívětivost.
Cena  cca 1 600 Kč


JAK JSME TESTOVALI
Aby obstál v porovnání s konkurencí, musí být program stříhání videa nejen rychlý, ale musí rovněž nabídnout zajímavé funkce.

RYCHLÝ EXPORT
Při importu a zpracování dvouminutového videa je MAGIX Video deluxe MX o trochu lepší, během exportu ale VideoStudio Pro X5 jasně vede.

NOVÉ FUNKCE
Co do nabídky funkcí drží Corel VideoStudio Pro X5 krok s konkurencí – a v některých ohledech je i napřed.

TECHNICKÁ DATA
 INFO     http://www.corel.com
 OPERAČNÍ SYSTÉM     Win XP/Vista/7
 JAZYK     angličtina, němčina
 OPERAČNÍ PAMĚŤ     minimálně 4 GB
 PODPORA VÍCEJÁDROVÝCH PROCESORŮ    ano
 FORMÁTY PRO EXPORT VIDEA     AVI, MPEG-2, AVCHD, MPEG-4, H.264, BDMV,  HDV, QuickTime
 EXPORT PRO MOBILNÍ ZAŘÍZENÍ A WEB:     Phone, iPod, PSP, MPEG-4/H.264, WMV  Pocket PC, a další

HODNOCENÍ:
 CELKOVÉ HODNOCENÍ     80,4
 FUNKCE (40 %)     81
 OVLÁDÁNÍ (30 %)     75
 VÝKON (30 %)     85
Chip  velmi dobrý (2,2)

 

Komerční sdělení