Menu

Freeware měsíce

Freeware měsíce

Profesionální zpracování dokumentů Office

IBM Lotus Symphony 3.0.1

IBM Lotus Symphony je plnohodnotné řešení pro kancelář, které se skládá se ze tří modulů: Documents (zpracování textu), Presentations (program pro prezentace) a Spreadsheets (tabulkový kalkulátor). Díky nahrání všech tří nástrojů najednou při spuštění balíku lze bezproblémově kopírovat pasáže mezi jednotlivými aplikacemi. Jedno velké plus: z dokumentu jakéhokoliv modulu můžete vytvořit PDF.
Kromě toho lze do programu na přání integrovat různé slovníky, widgety nebo plug-iny, a dokonce i malý textový editor. K tomu však potřebujete online spojení. Pro každou komponentu je k dispozici rozsáhlá nápověda včetně praktického indexového vyhledávání.
Se všemi třemi aplikacemi otevřete nebo vytvoříte vedle dokumentů MS-Office a OpenDocument také soubory pro OpenOffice. Zpracování textu nabízí vedle přímého importu souborů ve formátu PSD a TIFF také funkci AutoText. V nástroji pro prezentace zapracujete komentáře ke slajdům rovnou v normálním zobrazení. V modulu Spreadsheets lze zpracovávat tabulky o délce až milion řádků. Kromě toho byly v nové verzi opraveny různé chyby – například při otevírání dokumentů pro Word nebo Excel – a zalátány některé bezpečnostní díry u souborů pro OpenDocument.
TIP 1:  Na adrese www-03.ibm.com/software/lotus/symphony/home.nsf/dictionary naleznete slovníky a kontrolu pravopisu pro různé jazyky.
TIP 2:  Další předlohy nebo kliparty můžete kdykoliv stáhnout z internetu a doplnit si tím svoji sbírku.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: čeština

Rádiové vysílání

RarmaRadio 2.68.1

Nabídka rádiového vysílání na internetu je neobyčejně rozmanitá. RarmaRadio řadí a slučuje webové stanice do různých rubrik, jako „Síť“, „Žánr“ nebo „Region“, a nabízí k tomu navíc i TV streamy. Při instalaci si zvolte mod „Custom installation“, abyste se vyhnuli změnám ve vašem internetovém prohlížeči. Program podporuje klávesové zkratky pro snadné ovládání programu
TIP:  Pod „Edit - Rip CD“ najdete plnohodnotný CD ripper.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Sociální komunikace

Pidgin 2.10.3

Pokud jste aktivní v mnoha sociálních sítích a chtěli byste vést chaty v jednom jediném programu, měli byste se podívat na Pidgin. Software podporuje různé platformy, mimo jiné Facebook, Google Talk, ICQ, YAHOO, IRC, Gadu-Gadu, XMPP, a MSN. Tak můžete chatovat s kamarády, aniž abyste museli měnit aplikaci.
TIP:  Pomocí volby „Nástroje - Soukromí“ můžete pro každé konto nastavit, kdo vás smí kontaktovat.
Operační systém: Win 2k/XP/Vista/7
Jazyk: čeština, angličtina

Korigování obrázků

UFRaw 0.18

UFRaw umožňuje načtení a následné zpracování digitálních obrázků ve formátu RAW. Zvláštností při tom je, že nástroj podporuje různé typy fotoaparátů, jako Canon, Nikon nebo Pentax. Můžete automaticky nastavit vyvážení bílé, potlačení šumu a nasycení barev, nebo je manuálně změnit.
TIP:  Abyste mohli software používat, potřebujete program pro zpracování obrázků Gimp nebo běhové prostředí GTK+.
Operační systém: Win 2k/XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Plánování projektů

OpenProj 1.4

Díky programu OpenProj se plánování a spravování vlastních projektů stává hračkou. Protože se tento software orientuje především na projekty MS, disponuje odpovídajícími filtry pro import a export. Na začátku pojmenujete projekt a následně plánujete všechny další kroky.
TIP:  Kdykoliv můžete změnit jednotlivé body projektu, nastavit priority a bez problémů integrovat další kroky v projektu, abyste tak změnili svoje plány.
Operační systém: Win 2k/XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Synchronizace souborů

Create Synchronicity 6.0

Každý uživatel, který pracuje se stejnými soubory na více počítačích, ví, jak je důležité pravidelně synchronizovat verze u všech souborů. Tuto úlohu za vás přebírá Create Synchronicity. Vytvořte profil a zvolte adresář nebo soubor, který se bude synchronizovat. Na přání se může synchronizace spouštět také automaticky.
TIP:  Na stránce http://synchronicity.sourceforge.net/downloads.html je ZIP archiv, který můžete používat jako portable verzi.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Smazání dat

WipeFile 2.2

Pokud chcete odstranit (14 různámi metodami) jednotlivé soubory nebo složky se stoprocentní jistotou, pak použijte nástroj WipeFile. Rozbalte ZIP archiv, dvojitým kliknutím spusťte program, zvolte soubory nebo adresáře ke smazání, vyberte algoritmus mazání a následně potvrďte start.
TIP:  V „Nastavení“ můžete nástroj integrovat do kontextového menu Windows Exploreru nebo vytvořit odkaz v nabídce Start.
Operační systém: Win 2k/XP/Vista/7
Jazyk: čeština, angličtina, němčina

Pozorování fontů

FontViewOK 2.57

S freewarem FontViewOK můžete mezi sebou porovnat všechny druhy písma, které máte nainstalované v systému. Navíc si lze prohlížet fonty z různých adresářů. Také můžete zvolit velikost a barvu písma a vytisknout porovnání. Aplikace je velmi jednoduchá a snadno ovladatelná. Proto neobsahuje ani nápovědu. FontViewOK není nutné instalovat.
TIP:  Deaktivováním funkce „Be a Clone“ umožníte individuální uzpůsobení a porovnání obou oken s písmy.
Operační systém: Win 2k/XP/Vista/7
Jazyk: žangličtina

Zpracování fotografií

DigiFoto 3.7.4
DigiFoto je plnohodnotný nástroj pro zpracování obrázků, který nabízí mnoho možností oprav. Vedle praktické nástrojové lišty zde najdete množství filtrů pro úpravu vybraných fotografií a galerii efektů.
TIP:  Soubor ZIP obsahuje kromě verze programu 3.6 také aktualizaci na nejnovější verzi s pořadovým číslem 3.7.4. Po rozbalení dat musíte zkopírovat soubor „digifoto.exe“ ze složky Update do adresáře programu.
Operační systém: Win 2k/XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Vypalování disků

cdrtfe 1.4.1

Cdrtfe je malá vypalovací sada. Program je grafickým frontendem pro nástroj cdrtools, který se skrývá pod touto vrstvou. Můžete vytvářet jak audiodata, tak i datová a video CD, disky ve formátu XCD, disky DVD nebo dle potřeb i ISO obrazy. Dodatečně můžete přiložit obrázky a vypálit.
TIP:  Pro větší bezpečnost vašich dat lze předem nasimulovat průběh a rychlost vypalování. Nakonec je můžete ještě verifikovat.
Operační systém: Win 2k/XP/Vista/7
Jazyk: čeština, angličtina, němčina

Digitální DJ

DigiJay 1.302

Další party se blíží a vy se jako DJ máte starat o zábavu, ale nejste si jistý svou schopností. Jako digitální mixážní pult vás podpoří DigiJay. Přichází s dobrou podporou rozmanitých formátů, jako MP3, WMA a AAC. Můžete importovat celou svoji sbírku hudby, přehrát ji a zamíchat.
TIP:  Pokud chcete zrušit své manuální nastavení, spusťte program volbou „DigiJayClearStart“ ze složky samotného programu „DigiJay“.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Efekty u fotografií

InstantPhotoColor 1.0

Skvělým efektem u černobílých fotografií nebo obrázků ve stupních šedi je obarvení jednotlivých částí fotografií. Program InstantPhotoColor vám s tím pomůže. Poté, co jste nahráli obrázek, zvolte velikost štětce a požadovanou barvu a dejte své fotografii ten správný vzhled.
TIP:  Tento nástroj vyžaduje určitý čas pro zpracování a trochu trpělivosti. Pokud se s tím smíříte, budete z výsledků o to více nadšeni.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Vedení literatury

Zotero 3.0.3

Vedení seznamu literatury například při vědeckých pracích vám usnadní Zotero. Spolu s plug-inem pro Firefox nebo Chrome můžete přímo z prohlížeče převést výsledky svých online rešerší do seznamu literatury a dále je zpracovávat. Z dokumentů jsou automaticky získávány metainformace.
TIP:  Sken RTF vám pomůže vyhledat údaje o literatuře v RTF souborech a nechat je Zoterem naformátovat podle vaší předlohy.
Operační systém: Win 2k/XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Screenshoty

Greenshot 0.8

Chcete zhotovit nebo odeslat screenshot? Vhodný nástroj pro tuto úlohu najdete v Greenshotu. Zvolte například okno, pomocí programu udělejte jeho screenshot a dále jej zpracujte. Program má některé funkce, které zachycování usnadní a navíc dávají uživatelům na výběr, jak a do jakého formátu bude obrázek uložen.
TIP:  V menu „Předvolby - Výstup“ můžete zvolit cestu pro ukládání souborů a formát obrázku – například PNG nebo JPEG.
Operační systém: Win 2k/XP/Vista/7
Jazyk: čeština, angličtina

Záchrana souborů

SystemRescueCD 2.5.1

Pád systému vždycky přichází v ten nejméně vhodný okamžik, ale se SystemRescueCD získáte datový nosič (Live CD) s distribucí Linuxu pro záchranu svého systému nebo důležitých dat. Poté, co vypálíte ISO soubor na CD, můžete jej použít jako startovací médium a využít jej k záchraně dat nebo systému.
TIP:  Na http://sysresccd.org/Online-ManualEN najdete návod na instalaci na USB disk.
Operační systém: Win 98/2k/XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Čerstvé aktualizace

Inkscape 0.48.3.1

S novou verzí vektorového grafického editoru přichází vylepšený nástroj pro text, který podporuje horní a dolní indexy. Filtr pro export do LaTeXu pracuje v této verzi s formáty PDF, PS a EPS.
inkscape.org

Free Studio 5.3.5

Aktuální verze obsáhlého multimediálního balíku má v modulu pro YouTube vylepšenou importovací funkci pro iTunes. Integrovaný program Free Video to MP3 Converter nyní podporuje ještě více videoformátů.
dvdvideosoft.com

Notepad++ 6

Všeuměl mezi editory dorazil ve verzi 6, umí interpretovat PCRE (Perl Compatible Regular Expressions) a má funkci pro mapování. Jako další nyní zvládá tento nástroj rychleji nahrávat do paměti větší soubory.
notepad-plus-plus.org

 

Komerční sdělení