Menu

Úsporná švýcarská realita

Datová centra a stejnosměrný proud ?

Úsporná švýcarská realita

Společnosti ABB, Green Datacenter AG a HP sezvaly novináře z celého světa, aby jim ukázaly, jak stejnosměrný proud pomáhá šetřit elektrickou energii. Jako jediní z České republiky jsme byli pozváni i my. A prohlídka byla vskutku zajímavá.
   PATRIK KHUDHUR 

Přibližně dvacetiprocentní úspora elektrické energie - mantra, která ospravedlňuje upřednostnění stejnosměrného proudu (DC, Direct Current) před proudem střídavým (AC, Alternating Current) v nejvýkonnějším „zeleném“ datovém centru svého druhu. Začněme však od počátku, kde byl souboj AC a DC předmětem ohnivé debaty. Zatímco jedni hájili DC, kde elektrony proudí výhradně jedním směrem, druzí dávali přednost AC, kde elektrony oscilují tam a zpátky. Jedním z nejvýznamnějších zastánců prvního názoru nebyl nikdo jiný než samotný Thomas Edison. Bohužel pro něj však v dané době nebyly k dispozici technologie, které by dokázaly zajistit efektivní přenos stejnosměrného proudu na delší vzdálenosti. K tomu se hodil právě proud střídavý, který preferoval mimo jiné také věhlasný vynálezce Nikola Tesla. Přístroje poháněné DC naštěstí tímto neskonaly, proud však bylo předem nutno konvertovat. Další historie souboje AC s DC by vydala na samostatnou knihu, přenesme se tedy do současnosti, kdy vývoj umožnil smysluplné a efektivní využití stejnosměrného proudu. Pro představu udejme příklad z praxe: dobíjení elektromobilu pomocí AC trvá 6-8 hodin, s DC je to otázka čtvrthodinky - takový může být rozdíl v efektivitě.

GreenDatacenter Zurich West

Datové centrum s trefným „zeleným“ názvem, mimo jiné největší konstrukce svého druhu poháněná primárně stejnosměrným proudem (380V DC), je společným dílem firem ABB, HP a samotného provozovatele Green Datacenter AG. Jde přitom o modulární projekt a v provozu je zatím pouze první modul o ploše okolo 3 300 m2, ve finále však bude k dispozici asi 10 000 m2 prostoru. Firma ABB je lídrem v oblasti poskytování technologií pro energetiku a automatizaci a jako taková poskytla právě vybavení pro co nejefektivnější přenos a využití stejnosměrného proudu - vedle nového typu plně redundantní distribuční sítě pro DC je však nadále k dispozici také konvenční technologie pro AC. Střídavý proud je ale centrálně převáděn právě na 380 V stejnosměrného proudu a distribuován uniformě ke všem zařízením. O ta se postarala společnost HP, která zajistila serverovou infrastrukturu běžící právě na DC. A proč je vlastně datové centrum postavené přímo na stejnosměrném proudu takovou výhrou? Protože se minimalizují procesy konverze mezi AC a DC, kde vznikají největší energetické ztráty. Již samotné kapitálové investice při zřizování centra proto vyšly asi o 15 % výhodněji. Dalších asi 20 % energie pak lze uspořit při samotném provozu. Systémy běžící na DC jsou navíc jednodušší a vyžadují méně místa.
Ze samotného názvu vyplývá, že centrum je výrazně orientováno na udržitelnost. To mimochodem potvrzuje také ukazatel PUE o hodnotě 1,4 (navíc je prostor k dalšímu snižování), díky němuž je GreenDatacenter Zurich West jedním z nejefektivnějších datových center v celém Švýcarsku. PUE (Power Usage Effectivness) neboli indikátor energetické efektivity udává, kolik z celkově odebrané energie je využito samotným IT a kolik padne na provoz podpůrných systémů (např. chlazení). Zajímavé je také to, že v budoucnu se počítá s využitím odpadního tepla k vytápění sousedního kancelářského komplexu, který bude dokončen v roce 2014. Ve stejném roce bude v lokalitě zprovozněna také velká fotovoltaická solární elektrárna. Extrémně zeleně orientovaným zákazníkům je navíc již nyní nabízena možnost, že veškerý jimi odebraný proud bude pocházet výhradně ze švýcarských hydroelektrických stanic. A abychom zkompletovali výčet všech faktů, dodejme, že toto centrum je kategorie Tier III. a disponuje mezinárodní certifikací ISO 27001.
    PATRIK.KHUDHUR@CHIP.CZ

Foto popis|  Mezi špičkové technologie v datovém centru GreenDatacenter Zurich West patří i tento dieselový generátor.

Odolný smartphone Xperia go

Chytrý telefon go z rodiny Xperia je určen pro spotřebitele, kteří požadují delší životnost a zvýšenou odolnost proti prachu i vodě. Telefon je tedy odolný vůči poškrábání a umožňuje ovládání mokrým prstem. Má ochranu proti vniknutí prachu, postříkání vodou a ponoření do vody podle mezinárodních norem ochrany IP.
Smartphone Xperia go umožňuje snadné připojení a z výroby je vybaven hudebními a video aplikacemi Music Unlimited a Video Unlimited od Sony Entertainment Network. Na celosvětový trh bude uveden ve třetím čtvrtletí roku 2012. Vybaven je dvoujádrovým procesorem, 3,5“ displejem, rychlým 5MPx fotoaparátem (do režimu záznamu se dostanete za sekundu) a operačním systémem Android 2.3 (Gingerbread), s možností aktualizace na verzi Android 4.0 (Ice Cream Sandwich). K dispozici bude v černé, bílé a žluté barvě.

YouTube slaví sedmé výročí

Historie YouTube se započala v roce 2005, kdy dnes už bývalí zaměstnanci PayPalu Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim založili stránku, kde lze s ostatními sdílet videa. Vůbec první materiál, který se na YouTube objevil, pochází ze zoologické zahrady v San Diegu. Služba YouTube oslavila své sedmé narozeniny přesně dne 21. 5. 2012. Zároveň zveřejnila také informaci, že každou minutu se na jejích serverech objeví rekordních 72 hodin nového obsahu. V Čechách působí YouTube od roku 2008. I pro Čechy se stala nejoblíbenější platformou pro sdílení videa.

Cloud monitory

Monitory LG série P jsou „cloudově orientované“ a lze je napájet přes ethernetovou síť. Mají v sobě integrovaného klienta „VMware Zero Client“, takže je stačí připojit do sítě a fungují jako koncové síťové zařízení (počítač). Díky napájení UPoE (Universal Power over Ethernet) stačí pro napájení všech monitorů jeden centrální zdroj. Softwarové vybavení je tedy řízeno z centrálního místa, takže počítač může být lépe chráněn a v případě potíží je možné spojení zablokovat. K monitoru stačí podle výrobce připojit LAN kabel, klávesnici a myš, a „počítač“ je hotový. Přes stejný LAN kabel, kterým se monitor připojuje do sítě, proudí také elektrická energie, která monitor napájí. 23“ úhlopříčka IPS panelů je dostatečná pro kancelářskou práci.

Společník na cesty

Nenechte se při řízení automobilu rozptylovat dětmi a pusťte jim jejich oblíbenou pohádku na přenosném DVD přehrávači. Film, seriál, hudbu nebo mluvené slovo můžete pustit z CD, DVD nebo flash disku. Přenosné DVD přehrávače Hyundai mají otočný LCD displej s úhlopříčkou až 23 cm. Přehrávače s DVB-T tunerem můžete využívat jako přenosnou televizi a některé modely umí díky funkci Record Ready digitální televizní vysílání také nahrávat na flash disk. V příslušenství najdete brašnu pro uchycení v automobilu a kabel pro nabíjení z 12V automobilové zásuvky.


Z INTERNETU

NAD POČASÍM. CZ ZATAŽENO

Portál Seznam.cz upravil design své služby Počasí (http://www.pocasi.cz), kterou zároveň přesunul na adresu pocasi.seznam.cz. Nová grafika stránky navozuje pocit pohledu z okna v daný den. Využívá přitom reálné fotografie jednotlivých měst. Fotografie získal Seznam buď od samotných měst, nebo od uživatelů. Smyslem je servírovat lidem informace o počasí tak, aby se v nich každý snadno a rychle zorientoval a na první pohled poznal, že se dívá na předpověď pro svoje město.
Komentář redakce: Jen málokterá inovace zavedené internetové služby se dočkala tolika negativních reakcí jako nové Počasí.cz. Řada uživatelů si totiž na tento web zvykla chodit pro animovanou předpověď oblačnosti a srážek a nyní se musí spokojit s „pohlednicovou“ verzí počasí, omezující se na předpověď typu „zítra bude hezky, pozítří bude pršet“. Ze strany Seznamu je ale toto řešení logické, většinový uživatel nechce zkoumat izobary na synoptické mapě. My ostatní chodíme na Chmi.cz.

 

Komerční sdělení