Menu

Bohatě vybavené fotostudio pro náročné

Adobe Lightroom 4

Bohatě vybavené fotostudio pro náročné

První pohled na nový Lightroom vyvolává řadu otázek, například zda nenabízí méně funkcí, a to především proto, že cena programu klesla na méně než polovinu. Vyplatí se tedy přechod na novou verzi? U čtvrté verze aplikace Lightroom pro práci s RAW daty a správu fotografií zní odpověď jednoznačně ano, upgrade se vyplatí. Firma Adobe totiž na novém Lightroomu velmi zapracovala.
Jestliže fotoaparát ukládá ke snímkům GPS data, zobrazí je nový modul na mapě Google Maps. Pokud taková data k dispozici nejsou, lze místo pořízení snímku na mapě označit ručně. Příslušná metadata pak Lightroom ke snímku uloží sám.
S novým modulem pro vytváření fotoknih lze přímo v programu sestavit efektní fotoalbum, objednat si jeho tisk, případně celou fotoknihu uložit ve formátu PDF a vytisknut ji jiným způsobem.
Při importu fotografií pracuje Lightroom nejen rychle, ale i efektivně. Na rozdíl od konkurenčního programu CyberLink PhotoDirector 3 rozpoznal všechny duplicitní fotky v našem testu. Lightroom také nyní podporuje import videí ve formátu AVCHD, klipy mohou být stříhány i rozkládány na jednotlivé snímky.
Těžiště programu leží v práci s RAW daty z digitálních fotoaparátů. Funkce nové veze umožňují ještě lepší korekce tmavých i světlých oblastí snímků i zpracování detailů než dříve. Připraveny jsou i nástroje pro uživatele, kteří chtějí své snímky tisknout. Předem si můžete otestovat, jak bude barevný rozsah snímku při tisku vypadat, připraveny jsou však pouze tiskové profily v režimu RGB. Čtyřbarevné profily byste hledali marně.
Photoshop Lightroom rozhodně není určen pro začátečníky, kteří ještě nemají zkušenosti se zpracováním RAW dat a celkově s úpravami digitálních fotografií. (Polo)profesionálové s ním ovšem dosáhnou skvělých výsledků.
    RADEK KUBEŠ 

Shrnutí

Adobe vybavilo nejnovější Lightroom zajímavými funkcemi, jako je spolupráce s mapami nebo vytváření fotoknih. Kombinace vysoké stability programu, bohaté nabídky funkcí a velmi výhodné ceny je jasným doporučením k pořízení pro fotografy, kteří mají k dispozici kvalitní techniku a chtějí se snímky dále pracovat.
+ Mnoho nových funkcí za výrazně nižší cenu.
– Pro začátečníky složité ovládání, chybějící čtyřbarevné profily.
Cena:  cca 3 100 Kč


Jak jsme testovali
Program pro správu a úpravy fotografií musí přesvědčit nejen kvalitou fotografií, ale také snadným přístupem k potřebným funkcím.

Zpracování fotografií s GPS
Díky novému modulu lze snímky s GPS daty zobrazit na mapě i rozmístit fotografie bez údajů o místě jejich pořízení.

Úspěšné hledání duplicit
Při našem testu bylo mezi 3 961 fotografiemi i 110 duplicitních snímků. Adobe Photoshop Lightroom 4 se v této disciplíně ukázal v lepším světle než CyberLink PhotoDirector 3.

Viditelné oživení fotografií
S přepracovaným modulem pro zpracování RAW dat je možné lépe zvýraznit světlá i tmavá místa či detaily fotek.

Technická data
 INFO     http://www.adobe.com
 Operační systém     Windows Vista/7/ Mac OS X
 Jazyk     angličtina, němčina
 RAM     minimálně 2 GB
 Podporované formáty    JPEG, TIFF, DNG, PSD, RAW formáty hlavních výrobců fotoaparátů, AVI, MOV, MP4

Hodnocení
 Celkem     89,5
 Funkce (40 %)     91
 Výkon (30 %)     93
 Ovládání (30 %)     84
Chip:  výborný (1,5)


Norman System SpeedUp

Rychlá péče o počítač s doplňkovými nástroji

Norman System SpeedUp je klasický nástroj na údržbu počítače. Při čištění registru a pevného disku počítače sice není tak důkladný jako TuneUp Utilities, na druhou stranu pracuje podobně rychle. Problémy může způsobit i funkce pro optimalizaci a vyčištění počítače jedním kliknutím, která automaticky nevytváří zálohu registru. Proto hrozí nestabilita počítače, pokud bude smazán důležitý klíč registru. Zálohování lze aktivovat, bohužel tato předvolba se nachází mezi funkcemi na vyčištění systému, podobně jako je funkce pro odstranění pozůstatků po práci s počítačem a surfování na internetu skryta v menu SpeedUp. Nicméně právě tato funkce spolupracuje nejen se všemi běžnými internetovými prohlížeči, ale i s mnoha různými programy, například se sadou Microsoft Office.
K dispozici je také volba PowerPC, která má z vašeho počítače získat maximum výkonu pro náročné úlohy. V režimu PowerPC jsou vypnuty aktualizace Windows, podpora tisku či síťová připojení. To sice přinese uvolnění části kapacity operační paměti, zároveň se však omezí použitelnost počítače.
Další nástroje na práci s daty a analýzy se bohužel jeví jako nedostatečně vybavené nebo pramálo užitečné. Například filtr nebezpečných internetových stránek rychle zastarává, jelikož nelze jejich seznam nijak rozšířit. Nástroje na sledování a správu běžících procesů a služeb nenabízejí prakticky nic navíc oproti standardním funkcím Windows a při použití funkce pro spolehlivou likvidaci dat dochází k fatálním problémům. Výsledky vyladění počítače nejsou právě přesvědčivé, práce antiviru se po defragmentaci zrychlila o 30 %, při startu počítače však došlo ke zrychlení jen o 3 sekundy.
Rozporuplný výsledek testování znamená, že placený Norman System SpeedUp nestačí nejen na referenční TuneUp Utilities, ale ani na některé bezplatné programy.
    RADEK KUBEŠ 

Shrnutí

Především pro úklid obsahu počítače nabízí Norman System SpeedUp funkční a rychlé moduly. Nepříliš přehledné je uživatelské rozhraní a ani doplňkové nástroje nenabízejí o mnoho více než standardní funkce Windows, nebo dokonce nepracují tak, jak by měly. Aktivace režimu PowerPC nemá na výkon prakticky žádný vliv.
+ Spolehlivý a celkem rychlý čistič počítače.
– Těžkopádně ovládání a nedokonalé nástroje.
Cena:  cca 900 Kč


Jak jsme testovali
Programy pro optimalizaci počítačů s Windows by měly především zrychlit operační systém a odstranit nepotřebná data.

Téměř stejný start
Průměrná rychlost startu počítače se po optimalizaci pomocí Norman System SpeedUp zkrátila o 3 sekundy.

Velmi rychlá práce
Tempo programu je kromě analýzy konkurenceschopné.

Průměrný výkon při čištění
Program celkem rychle analyzuje zbytečná data na pevném disku počítače, při jejich odstraňování už ale tak efektivní není.

Technická data
 Info     http://www.norman.com
 Operační systém     Windows XP/Vista/7
 Jazyk     angličtina, němčina
 Využití operační paměti     17 MB
 Funkce pro návrat k výchozímu nastavení    ano
 Automatická údržba/plánovač:     ne/ano
 Odstranění pozůstatků po práci:    ano
 Další funkce     filtr internetových stránek, likvidace nepotřebných dat, režim PowerPC

Hodnocení
 Celkem     64,0
 Optimalizace (30 %)     65
 Čištění (30 %)     75
 Ovládání (20 %)     50
 Výbava (20 %)     60
Chip:   uspokojivý (3,3)


Norton 360 6.0

Spolehlivá ochrana před viry s jednoduchým ovládáním

Norton 360 je určen pro zajištění ochrany před všemi dnešními typy ohrožení počítače v rámci jediného programu. Proto v sobě spojuje funkce antiviru, firewallu, zálohování dat, rodičovské kontroly i ochrany identity uživatelů.
V porovnání s předchozí verzí je pracovní plocha programu nyní přehlednější a zjednodušeno bylo také nastavení ochrany dat. Uživatelských předvoleb je stále naprosté minimum – běžným uživatelům to ale asi příliš vadit nebude. Zálohovací modul mylně hlásí, že data uživatele jsou v bezpečí, i v případě, že ještě není nastaven žádný plán zálohování. Zálohu lze přitom ukládat buďto lokálně, nebo do cloudového úložiště s kapacitou 2 GB, což není nijak závratná kapacita.
Antivir pracuje ihned od instalace zcela automaticky, včetně pravidelných aktualizací. Během testování byl Norton 360 úspěšný v rozpoznávání virů, při odstraňování už dosahuje spíše průměrného výsledku. Zaznamenali jsme i falešné poplachy.
Přepracován byl modul pro ochranu identity uživatele, který chrání osobní data, jako jsou uživatelská jména a hesla k různým internetovým službám, prostřednictvím jejich bezpečného uložení na serverech Symantecu. Díky tomu má uživatel přístup k důležitým datům z libovolného počítače.
Ochrana před nebezpečnými internetovými stránkami varuje již u výsledků vyhledávání pomocí služeb Google, Bing či Yahoo. Podporovány jsou však jen prohlížeče Chrome, Firefox a Internet Explorer, uživatelé prohlížečů Opera a Safari zůstanou na internetu nechráněni.
K dispozici jsou i nástroje na optimalizaci počítače, které odstraní nepotřebná data, defragmentují pevný disk a vyřadí aplikace zbytečně spouštěné se startem počítače. Jde o příjemný bonus, který který přibližuje Norton 360 ještě více k řešením typu „vše v jednom“.
    RADEK KUBEŠ 

Shrnutí

Norton 360 přináší kompletní ochranu při každodenním používání počítače a internetu. Antivirová ochrana programu je přesvědčivá a díky přehlednému uživatelskému rozhraní si s ním poradí i méně zkušení uživatelé. Přesto není Norton 360 při odstraňování nákazy tak precizní jako někteří z jeho konkurentů.
+ Velmi dobrá a spolehlivá ochrana před viry, červy a trojskými koňmi.
– Zálohovací modul mylně přesvědčuje uživatele o ochraně jeho dat.
Cena:  cca 1 900 Kč za rok (pro tři počítače)

Jak jsme testovali
Bezpečnostní software musí především spolehlivě detekovat a odstranit škodlivé programy. Důležitou roli však hraje i výkon, jelikož antivirový program pracuje nepřetržitě na pozadí operačního systému.

Srovnání lovců virů
Antivirová řešení, jako je Norton od Symantecu i jeho hlavní konkurenti, prokazují velmi dobré schopnosti odhalení nákazy. Porovnávaný Bitdefender Total Security 2012 je však lepší při odstranění virů a nehlásí falešné poplachy.

Rychlejší než konkurence
Během testování jsme antivirové programy nechali prohledat pevný disk s kapacitou 330 GB a desítkami tisíc souborů, především dokumentů, obrázků, videí i MP3. Norton 360 se přitom ukázal jako sprinter.

Test použitelnosti
Nastavení plánu zálohování trvá v programu Norton 360 o trochu déle. Je to však způsobeno tím, že porovnávaný program nabízí méně předvoleb.

Technická data
 Info     http://www.norton.cz
 Operační systém     Windows XP/Vista/7 (32/64 b)
 Jazyk     čeština
 Rodičovská ochrana použitelná na více PC     ano
 Rozšíření online úložiště     5/25 GB za cca 500/1 000 Kč ročně
 Firewall a antispam     ano
 Záchranné médium     CD/DVD, USB

Hodnocení
 Celkem    90,0
 Rozpoznání virů (50 %)    100
 Rozsah funkcí (25 %)     90
 Ovládání (20 %)      75
 Dokumentace (5 %)     50
Chip:   výborný (1,4)


COMODO BackUp 4.1

Záloha v cloudu

Cloudová úložiště se množí jako houby po dešti a málokterý výrobce softwaru chce zůstat stranou. Vlastní řešení zálohování do cloudu proto nabízí i COMODO, jinak známé především díky svým bezpečnostním řešením. V ovládací aplikaci si jednoduše zvolíte, které typy souborů mají být zálohovány – a to nejen do cloudu, ale například i na síťová úložiště či externí disky. Záloha je pak prováděna automaticky ve zvoleném intervalu. Škoda jen, že pro přístup k zazálohovaným datům z jiného počítače je třeba instalovat klientskou aplikaci COMODO Cloud. Jestliže si nevystačíte s 5GB kapacitou cloudového úložiště, nabídne vám COMODO kapacitu 250 GB asi za 200 Kč měsíčně.
(Cena: 5 GB zdarma, http://www.comodo.com)
Chip:  výborný (1,5)


Evalaze 2.0.1.0

Virtualizace

Jednoduchý virtualizační nástroj Evalaze vám pomůže bezpečně otestovat nové programy, aniž by mohly nějak ovlivnit ostatní data v počítači. Navíc si kvůli pokusům nemusíte instalovat celý virtuální stroj s vlastním operačním systémem. Evalaze uzavře jakýkoli program do tzv. sandboxu, kde jej lze provozovat naprosto bezpečně a bez vlivu na další softwarovou výbavu počítače. K izolaci programů využívá Evalaze snímkování registru před a po instalaci, takže bezpečně ví, kde jsou všechny součásti zvolené kontrolované aplikace. Tento postup však trvá velmi dlouho. Pro komerční použití je třeba zvolit placenou edici Professional či Commercial s bohatší nabídkou funkcí.
(Cena: zdarma, http://www.evalaze.com)
Chip:  uspokojivý (3,9)


FreeNAS 8.0

NAS z počítače

Pokud se vám nechce utrácet za dnes tolik populární síťová úložiště (tzv. NAS) a rádi byste jako skladiště dat využili starší počítač, může se vám hodit operační systém FreeNAS, který nahradí licenci Windows potřebnou pro provoz úložiště. FreeNAS je open-source operační systém vystavěný na FreeBSD s nízkými nároky na systémové zdroje. Podporuje všechny důležité síťové služby, souborové systémy i typy RAIDu, stahování torrentů nebo zálohování dat. Ovládání je možné prostřednictvím webového rozhraní, nicméně je nutné přiznat, že konfigurace úložiště s FreeNAS je přece jen náročnější než v případě běžných NAS zařízení, funkčních prakticky ihned po zapojení do sítě.
(Cena: zdarma, http://www.freenas.org)
Chip:  velmi dobrý (2,3)


Hamster Free Video Converter 2.5

Video pro mobily

Velmi snadno ovladatelný program nabízí převod všech běžně používaných formátů videa pro přehrávání v mobilních telefonech a dalších přenosných přehrávačích. Použití programu je naprosto jednoduché – stačí zvolit soubory k převodu a vybrat si některou z desítek šablon nastavení pro konkrétní zařízení, kde se bude zkonvertované video přehrávat. K dispozici jsou předvolby nastavení pro zařízení všech hlavních výrobců mobilních telefonů, tabletů i herních konzolí a přenosných přehrávačů, s možností určení kvality výstupního souboru. Použít můžete i běžné formáty videa, kde máte větší volnost v nastavení parametrů výstupů. Bohužel se vůbec nepočítá s titulky.
(Cena: zdarma, http://www.hamstersoft.com)
Chip:  velmi dobrý (1,9)


MediaShow 6

Fotografické studio

V programu MediaShow 6 můžete digitální fotografie nejen pohodlně spravovat, ale také tisknout, vypalovat i sdílet v sociálních sítích. Ovládání je velmi jednoduché a funkce zahrnují například i organizaci snímků pomocí klíčových slov a alb a především i úpravy fotografií. K dispozici je například oprava jevu červených očí, korekce jasu, kontrastu a barev nebo nástroje na ořezávání a otáčení snímků. Velmi užitečná je rozhodně i funkce pro rozpoznávání obličejů, pomocí které snadno roztřídíte fotky podle osob na nich zachycených. Vedle základní verze Deluxe je k dispozici rovněž edice Ultra s funkcemi pro vypalování Blu-ray i AVCHD disků a práci s 3D fotografiemi.
(Cena: cca 1 100 Kč, http://www.cyberlink.com)
Chip:  velmi dobrý (1,9)


Opera 12

Vyspělý prohlížeč

Přestože internetový prohlížeč Opera značně zaostává za první trojkou, za pozornost určitě stojí a své uživatele si jistě najde. Nejnovější verze je poprvé plně 64bitová a mimo to nabídne například i nová grafická témata uživatelského rozhraní, hardwarovou akceleraci (kterou je nutné manuálně aktivovat), širší podporu funkcí HTML5 a rychlejší komunikaci po HTTPS. Při běžném používání prohlížeče oceníte vylepšené našeptávání při psaní do adresního řádku a svižnější načítání stránek. Některé funkce naopak ubyly, jako například hlasové ovládání (Opera Voice) a kompletní sada plug-inů. Ty však byly pouze odděleny od jádra prohlížeče a spouští se jako samostatné procesy.
(Cena: zdarma, http://www.opera.com)
Chip:  výborný (1,2)