Menu

Freeware měsíce

Freeware měsíce

Samoorganizace s počítačem

ToDoList 6.4.6

Kdo si myslí, že za tímto programem vězí jen rozšířený nákupní seznam, ten se mýlí.
Nástroj ToDoList je opravdový všeuměl. Umožní vám vytvořit krátké a výstižné seznamy úkolů, ale také evidovat podstatně komplexnější problémová místa, která se vyskytnou v projektech. Software je schopen tyto projekty zobrazit jako stromovou strukturu s aktuálními závislostmi. Jednotlivé úlohy v projektech můžete opatřit individuálními prioritami a kdykoliv máte možnost je znovu změnit nebo také označit jako vyřešené. Kromě toho umožňuje komentování jednotlivých úkolů, přesné zadání úloh a pomůže informovat ostatní zúčastněné o postupu práce. Tak máte úlohy neustále pod dohledem a můžete přesně dokumentovat každý krok práce.
Na začátku uložte soubor „ToDoList646.zip“ na disk a rozbalte jej do libovolného adresáře. Program spustíte dvojitým kliknutím na soubor „ToDoList.exe“. Pak zvolte jazyk rozhraní a vyberte místo pro uložení programových nastavení. Nakonec můžete ještě zadat, jaký vzhled mají mít vaše ukládané seznamy.
Tip 1  Hned při startu programu můžete zadat, jestli chcete, aby měli k softwaru přístup i jiní uživatelé na lokální síti, aby mohli spolupracovat na seznamech. Tato volba je užitečná především u projektů s více účastníky.
Tip 2  Na adrese abstractspoon.com naleznete aktualizačního průvodce, který v pravidelných intervalech ověřuje aktualizace a podle potřeby je automaticky spouští.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: čeština

Úklid pevných disků

UltraDefrag 5.0.4

Velké množství záznamů na vašem disku, vytvořených například instalacemi, zvyšuje stupeň fragmentace a postupně zpomaluje systém. UltraDefrag třídí obsahy vašich diskových jednotek a znovu je uspořádává, aby byl zaručen rychlý přístup.
Tip  Pod „Nastavení - Defragmentace při startu OS“ můžete zadat, jestli chcete testovat jednotku automaticky při startu systému a eventuálně ji nechat defragmentovat.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: čeština

Zašifrování? Jistě!

TruPax 6

Kdo využívá svoje osobní data na mobilních zařízeních, ten by si je měl stejně jako u osobního počítače zašifrovat. TruPax za vás přebírá tuto úlohu a odkládá vaše data do bezpečného kontejneru. Po rozbalení souboru ZIP na svém počítači dvojitě klikněte na „install.vbs“ pro instalaci programu.
Tip  Abyste mohli používat program TruPax 6, musíte mít na počítači nainstalované aktuální běhové prostředí pro Javu, jinak program nebude fungovat.
Operační systém: XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Zabezpečení počítače

Ad-Aware Free Antivirus+ 10.186

Alternativní antivirový program je nutný pro každé PC. Bezplatný Ad-Aware nabízí zásadní ochranu před malwarem a viry. Během nastavení potřebuje program internetové připojení, aby mohl stáhnout další soubory ze sítě. Součástí programu je nový Security Toolbar sloužící k ochraně při práci v internetovém prohlížeči
Tip  Po instalaci je vám k dispozici 30denní Pro verze včetně firewallu a spamového filtru. Potom se stane free verzí.
Operační systém: XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Cloudová úložiště

NetDrive 1.3.2.0

Pomocí softwaru NetDrive lze do systému Windows připojit jako mechaniku cloudová úložná místa, jako jsou například známé služby Drop Box, SkyDrive nebo CloudMe, ale také server FTP. Potom můžete kopírovat nebo ukládat data mezi jednotlivými jednotkami tak, jak jste zvyklí.
Tip  Pod „Advanced“ můžete nastavit bezpečnější spojení HTTPS pro připojování vaší cloudové jednotky nebo serveru FTP.
Operační systém: XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Muzika všude

aTunes 2.1.0

Platformově nezávislý program aTunes je více než jen hudební přehrávač. S tímto nástrojem můžete své datové soubory opatřit tagy, integrovaným kodérem převádět cédéčka do formátů MP3 nebo Flac nebo vytvářet playlisty. Také velké hudební sbírky lze snadno spravovat.
Tip  Protože je aTunes naprogramován v Javě, vyžaduje nainstalované běhové prostředí pro Javu, které lze nalézt na java.com.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Flotila systémové péče

Advanced SystemCare Free v5.2.0

Péče o systémy Windows je časově náročná, nástroj Advanced SystemCare vám s tím ale pomůže. Tento software za vás převezme různé úlohy údržby, jako například čištění a optimalizování registrů. Alternativně můžete jeho pomocí volat každý nástroj jednotlivě.
Tip  Program ukládá pro každý svůj krok soubor se zálohou – tak můžete kdykoliv obnovit veškeré změny i přesto nedoporučujeme užívat tohoto programu bezmyšlenkovitě.
Operační systém: XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Komentovaná PDF

Foxit Reader 5.3.0

Foxit Reader patří k několika programům, pomocí nichž lze soubory PDF také zpracovávat. Tak můžete jednotlivé pasáže PDF komentovat nebo barevně označit a pomocí funkce Typewriter zapsat přímo do PDF dokumentu. Oproti placené verzi se program vyznačuje nízkými nároky na systémové zdroje.
Tip  Software chce na začátku nainstalovat nástrojovou lištu. Tomu však lze bez problémů zabránit odstraněním označení odpovídajícího políčka.
Operační systém: Win 2k/XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Zpracování fotografií

Pinta 1.3

Pro zpracování a úpravy vlastních obrázků nabízí nástroj Pinta vhodné softwarové prostředí. Vedle základních funkcí, jako je kontrast a světlost, jsou navíc k dispozici různé nástroje a filtry pro efekty a změny. Program vám také umožňuje práci ve vrstvách.
Tip  Aby nástroj běžel na vašem systému, vyžaduje vedle GTK+ mít naistalován také framework . NET ve verzi 4 – oboje lze nalézt na domovské stránce projektu pinta-project.com.
Operační systém: XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Videomobil

HandBrake 0.9.6

HandBrake je všechno jiné jen ne brzda, jmenovitě rychlý nástroj na konvertování nechráněných Blu-ray disků, DVD a dalšího videomateriálu. Silné stránky programu se projeví při konverzi videa do mobilních zařízeních, neboť v něm naleznete přednastavené profily jak pro zařízení od Applu, tak i pro Android.
Tip  Pro větší bezpečnost vašich dat lze předem nasimulovat průběh a rychlost vypalování. Nakonec je můžete ještě verifikovat.
Operační systém: XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Štíhlý vypalovací balík

InfraRecorder 0.52

Hledáte-li štíhlý a velmi dobře vybavený vypalovací program, měli byste se určitě podívat na InfraRecorder. Tento software zpracovává disky CD, DVD a Blu-ray bez ochrany kopírování. Pomocí něj můžete vytvářet hudební CD a videodisky, ale také obrazy nebo datové nosiče kopírovat.
Tip  Na internetové stránce vývojářů infrarecorder. org naleznete vedle verze portable také 64bitovou variantu tohoto vypalovacího nástroje.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Odstranění zbytků

UnInstall Cleaner 2.1.1

Pomocí UnIstall Cleaneru lze smazat eventuální zbytky programů z registrů Windows, které tam zůstaly po chybné odinstalaci softwaru. Pro instalaci stačí jenom rozbalit na disk archiv RAR a spustit soubor „UIClean.exe“. Nástroj se dá používat i jako portable verze a umístit na přenosné médium například v podobě flash disku.
Tip  Chcete-li změnit nastavení jazyků programu, zvolte v záložce „Sprache\ Language“ položku „angličtina“.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Plné zabezpečení dat

Genie Timeline Free 2012 v3.0.1

Abyste se kryli před nepříjemnou ztrátou dat, měli byste nasadit Genie Timeline. Už ve dvou krocích vám nástroj zajistí bezpečnost dat. Přitom můžete zadat, zda chcete sami zvolit data k zabezpečení, nebo zda má program tuto volbu převzít.
Tip  Program TimeLine sice zabezpečí vaše data, nedisponuje však žádnou funkcí pro kompletní obnovu systému. Pro takové případy nabízí výrobce celou řadu dalších verzí.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Skládání hudby

MuseScore 1.2

Pro ambiciózní muzikanty je instalace softwaru MuseScore povinná, jedná se totiž o profesionální program pro sazbu not. Můžete s ním buď sami komponovat, nebo lze stáhnout ze sítě větší zásobu kousků a ty dále zpracovávat. V jakékoli části vytváření skladby je možné si ji nechat přehrát, což je užitečné pro lepší představivost muzikanta.
Tip  Protože tento program podporuje existující rozhraní MIDI, můžete zadávat noty také přímo na klávesách.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: čeština

Vyklizení pevného disku

BleachBit 0.9.2

V průběhu času se při instalacích a při surfování ukládají na PC dočasné soubory, které trvale zabírají místo na disku. Nástroj BleachBit prohledá váš systém, umožní vám tyto soubory smazat a získat tak zpět úložné místo. Program je také schopen odstranit dočasné soubory aplikací i prohlížečů.
Tip  V menu můžete pod nabídkou „Předvolby“ zvolit položku „Skrýt pro vás nepoužitelné čističe“ a uvolnit tak ještě další programy pro hledání.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: čeština

Geocaching

GeoToad 3.16

Propadli jste geocachingu a zároveň jste pokročilými uživateli počítače? Pak je tato aplikace právě pro vás. Díky kombinaci dotazů budete moci exportovat do svého zařízení právě takové cache, jaké chcete. Stačí zvolit jeden až z 15 možných parametrů jako jsou vzdálenost, obtížnost, velikost atd. Ovládání programu je určeno pro zkušenější uživatele, existuje jak verze pro Windows, tak pro Mac OS.
TIP  Informace o kešce můžete exportovat do formátu HTML, GPX, CSV, TXT nebo VCF.
Operační systém: Win XP/Vista/7/Mac OS
Jazyk: angličtina

Kodeky pro PC

K-Lite Codec Pack 8.9.5

Balíky kodeků pro přehrávání, konverzi a zpracování videa a hudby v počítači jsou uživateli oslavovány i proklínány. K-Lite Codec Pack je dispozici v různě vybavených verzích Full a Standard, lišících se počtem obsažených kodeků a filtrů. Běžný uživatel by si měl vystačit s variantou Standard. Obě verze obsahují šikovný přehrávač Media Player Classic.
TIP  Během instalace si můžete zvolit asociaci multimediálních formátů a podrobná nastavení jednotlivých kodeků a filtrů.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Virtualizace

Evalaze 2.0.1.0

Virtualizační nástroj Evalaze pomůže bezpečně otestovat nové programy, aniž by mohly nějak ovlivnit ostatní data v PC. Evalaze uzavře jakýkoli program do tzv. sandboxu, kde jej lze provozovat naprosto bezpečně a bez vlivu na další softwarovou výbavu. K izolaci programů využívá Evalaze snímkování registru před a po instalaci, tento postup však trvá dlouho.
TIP  Pro komerční použití je třeba zvolit placenou edici Professional či Commercial s bohatší nabídkou funkcí.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: angličtina



Čerstvé aktualizace

Gladinet 4.0.871

V nové verzi webového nástroje bylo přepracováno rozhraní pro Google Docs. Kromě toho můžete přímo přistupovat na Google Drive stejně jako na Google Docs. K tomu nabízí software poprvé možnost Cloud-to-Cloud zálohy.
gladinet.com

iTunes 10.6.1

Ten, kdo by chtěl naplnit svůj iPod nebo iPad obsahem, mine iTunes jen velmi těžko. Apple umožňuje nyní kopírování 1080p HD filmů z iTunes Store a přinesl další opravy chyb v oblasti videa.
apple.com

PhraseExpress 8.0.149

PhraseExpress, program pro zpracování často používaných slov, vyšel ve verzi 8. Nyní by při rychlém psaní neměla díky RapidType zůstávat žádná písmena v půli cesty a Typolern zamezí pomíchání písmen.
phraseexpress.com