Menu

Mailbox

Pětihvězdičková mafie

Na internetu lze jen málo věcí přesně ověřit. Platí tu jen jedno základní pravidlo: Bezmezně nedůvěřuj nikomu.
ŠTĚPÁN BUREŠ (e­mail)

Co brzdí pevné disky

Příliš rychlá pro Windows: Turbopaměť

Chip 7/2012, str. 30
Váš článek je plný zajímavých informací a je psaný tak, aby mu běžní čtenáři dobře rozuměli. Nicméně na jedné straně píšete, že „hardware paměťového média je řízen režimem jádra, který je rezervován pro OS“, a zároveň prý operační systém provádí veškeré operace souborového systému v tomto režimu jádra, což zbytečně zabírá další čas. Neprotiřečí si tyto dvě věci?
RADIM KARLÍK (E MAIL)
Pokud běží nějaký software v režimu jádra, pak má zároveň všechna práva pro přímé využívání hardwaru – tedy neomezeně. Běžné programy jako Firefox nebo Photoshop tato práva ale nemají. Pokud tedy chtějí zapsat soubor na pevný disk, musí ho předat pod správu OS (tedy konkrétně ovladači pevného disku), který běží právě v režimu jádra – a to samozřejmě stojí čas. Proto tedy změny v souborovém systému umožní, aby všechny tyto procesy probíhaly pouze v režimu jádra. Tím odpadne toto úzké hrdlo.
REDAKCE CHIPU

Tisíciletá paměť

Data na věky

Chip 6/2012, str. 106
Ve vašem článku mě zaujala zmínka o řešení M­Disc, které je díky své ceně a univerzálnosti určené i pro běžné uživatele. Vypalovačku M­Disc jsem pořídil na Amazonu cca za 20 eur, pracuje bez problémů. I samotné disky jsou na Amazonu k dostání – zhruba za 4 eura za kus. Dají se jednoduše přehrávat na každém DVD playeru. Za váš článek jsem vám vděčný, s výsledkem jsem také spokojený. Teď mi nezbývá než žít 1 000 let, abych mohl ověřit oprávněnost tvrzení o tisícileté životnosti dat.
VOJTĚCH KREJČÍ (E MAIL)

Komerční licence

Programy na Chip DVD

Jak je to s počtem softwarových licencí programů (plných verzí) z Chip DVD Mohl bych použít programy z vašeho DVD, které tam jsou zdarma (Ashampoo apod.), na více počítačů v naší škole? Jsem na malé škole, licence jsou pro nás cenově vysoké, takže škola si nemůže dovolit vše. Často nahrazujeme některé nástroje freewarem, ale občas by se nám některé programy hodily na více počítačů.
MGR. JIŘÍ RAFAJ (E MAIL)
Pokud výrobce uvolní program pro přílohu časopisu, není už možné dohledat, kolik licencí čtenář skutečně používá a zda je vůbec majitelem časopisu. Nutno přihlédnout i k tomu, že podobné akce neprobíhají jen v časopisech papírových, ale i v elektronických médiích na internetu nebo třeba na tabletech.
Co výrobce, to jiné znění licenčních podmínek. Někteří výrobci skutečně mají v podmínkách, že majitel licence musí vlastnit časopis s DVD, kde byla zveřejněna instalační data. Jednoznačnější stanovisko lze dát pouze u programů, které se běžně neprodávají (oficiálně uvolněné starší verze, speciální verze pro časopisy, freeware apod.). Produkty, které se prodávaly nebo stále ještě prodávají, by měly mít prokazatelné pořízení licence – tím se míní alespoň registrace a oficiální zaslání registračních údajů od výrobce.
Licenční podmínky není třeba studovat v případě osobního použití. Počítače ve škole by na tom měly být podobně jako v komerční sféře, pokud není vysloveně řečeno jinak. To znamená, měly by na nich být instalovány jen oficiální komerční licence. Komerčním subjektům doporučujeme instalovat jen komerční licence, protože při případných kontrolách mohou prokázat, že software byl pořízen oficiálně.
REDAKCE CHIPU

Kontakty

Dopisy
Redakce Chipu
Burda Praha, spol.s r.o.
Luxembourg Plaza
Přemyslovská 2845/43
130 00 Praha 3
E-mail: chip@chip.cz

Ohlasy a otázky k jednotlivým tématům 
Hardware:
michal.bares@chip.cz, 225 018 682
Internet a bezpečnost:
petr.kratochvil@chip.cz, 225 018 768
Software a komunikace:
patrik.khudhur@chip.cz, 225 018 323

Ohlasy a otázky k Chip DVD
Tel.: 225 018 624, 225 018 628
E-mail: chipdvd@chip.cz
Web: www.chip.cz/dvd

Všechny další adresy a kontakty naleznete v tiráži na straně 144.    
Vzhledem k omezené kapacitě redakce vám bohužel nemůžeme zaručit, že zodpovíme vaše technické dotazy, které se netýkají přímo článků a programů uveřejněných v tištěném Chipu nebo na Chip DVD.

Info: Předplatné Chipu

SLUŽBA PŘEDPLATNÉHO
Dostribuci pro předplatitele časopisu Chip provádí společnost Mediaservis, s.r.o. Písemné a telefonické objednávky a případné reklamace předplatného v ČR směrujte na poskytovatele: 
Mediaservis s. r. o., Zákaznické centrum, Vídeňská 998/63, 639 63 Brno nebo P.O.Box 63, 639 63 Brno.
Tel.: 541 233 232, fax: 541 616 160
E-mail: chip@mediaservis.cz
Univerzální bílá linka na objednávky předplatného: 840 200 260
On-line objednávky zadávejte na www.chip.cz/predplatne.
Vlastní doručování předplacených časopisů zajišťuje Česká pošta.
Další informace najdete také v tiráži na straně 144, případně přímo na www.chip.cz/predplatne. 

STARŠÍ ČÍSLA A SPECIÁLY
Objednávky a doposílání starších čísel a speciálních vydání jsou realizovány výhradně prostřednictvím společnosti D Servis, 
ing. Staněk, tel. 737 388 459, e-mail: vladimirstanek@seznam.cz.
Na uvedeném kontaktním spojení získáte informace o cenách i stavu zásob požadovaných titulů, a to včetně podmínek doposílání.