Menu

Průvodce Chipu po CPU a GPU

Průvodce Chipu po CPU a GPU

Plánujete nákup nového počítače nebo jeho dovybavení? Zde vám poskytneme všechny informace o aktuálních procesorech a grafických čipech.
    MICHAEL ECKSTEIN  

Zatímco Intel stále rozšiřuje své portfolio procesorů Ivy Bridge, na zakoupení nové generace procesorů společnosti AMD si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Ty jsou totiž zatím k dispozici pouze v kompletních systémech od výrobců, jako je Acer, Asus nebo HP.
Desktopové a mobilní procesory: Nový procesor Core i5-3317U má maximální ztrátový výkon pouze 17 W, takže se hodí zvláště do notebooků, jejichž tělo neumožňuje osazení komplikovanějšího chladicího řešení. Jeho výkon však podobně jako u jiných nízkonapěťových procesorů není zrovna ohromující a cena je dost vysoká, takže toto řešení není zrovna nejvýhodnější. Nejlepším procesorem pro vysoce výkonné notebooky je Intel Core i7-3720QM, který však stojí cca 9 500 Kč. Mnohem levnější, ale přitom stále rychlý je procesor Core i7-2670QM. V nabídce je už dlouho – je totiž založen na starší architektuře Sandy Bridge.
V segmentu desktopových procesorů je novinkou model Intel Core i5-3470, který skončil těsně za první desítkou. Z hlediska výkonu je srovnatelný s naším nákupním tipem AMD FX-8120 a má integrovanou grafiku HD2500. Procesor je určen pro vysoce výkonné kancelářské počítače a další řešení, u nichž se nevyžaduje extrémní grafický výkon. Pro CPU od AMD hovoří nižší cena a opravdových osm jader. Ještě lepší poměr mezi cenou a výkonem má model FX-8150, taktovaný o 500 MHz výše. Pro všestranné počítače je vhodná novinka od AMD – procesor A6-3670K s integrovanou grafikou HD6530D. Pro příliš vysokou cenu ale naše doporučení ke koupi nedostává.
Grafické čipy: Na svůj výkon je nová nVidia GTX 580 příliš drahá. Pokud totiž toto grafické řešení horní třídy srovnáme s grafikou Radeon HD 6870 X2 od AMD, zjistíme, že ta je nejen o něco výkonnější, ale také o 3 000 Kč levnější. Nejlepší poměr mezi cenou a výkonem má však grafika Radeon HD 6850, která tak získává naše nákupní doporučení. V nižším segmentu vychází dobře GPU AMD Radeon HD 6570 – výkon je ale srovnatelný s integrovanými grafikami procesorů. Možná tedy bude lepší, když si připlatíte za dvakrát tak výkonné GTX 550 Ti od nVidie nebo za AMD Radeon HD 6790.

DESKTOPOVÉ CPU

 

MOBILNÍ CPU

 

GRAFICKÉ PROCESORY