Menu

S internetem nezabloudíte

S internetem nezabloudíte

Léto stále ještě nekončí a zbývající teplé dny si můžete zpříjemnit třeba romantickým výletem. Do karet vám hraje i nabídka „internetových mapových služeb“.
   PETR KRATOCHVÍL  

Papírové dopisy jsou již posílány spíše z nostalgie, většina pokrokových kanceláří je už dávno „bezpapírová“, a stejně tak se na smetiště dějin patrně brzy odeberou i klasické papírové mapy. Důvodů, proč dát přednost jejich „elektronickým příbuzným“, je celá řada. Nemusíte zdlouhavě hledat svoji pozici na mapě, zbytečné jsou obavy, zda máte správnou verzi mapy nebo zda bude mapa v dostatečném rozlišení – digitální mapy zkrátka bodují. Důležité ale je, že nedávno padla i poslední brzda zpomalující jejich využití v každodenním životě: mobilní datové tarify už z vás za měsíc surfování neudělají žebráka dokonce ani v zahraničí. A vzhledem k tomu, že mobilní zařízení lze pořídit „za babku“ a rychlost mobilního internetu je na většině území minimálně přijatelná, rozvoj a použití digitálních map brzy naberou ještě vyšší otáčky.

Google sází na 3D

Pro internetový gigant je Česká republika jen malé hřiště, a tak od něj nemůžeme čekat zázraky. Přesto na letošní prázdniny připravil několik zajímavých novinek. Základní mapové (klasické i fotografické) podklady Googlu nikoho neoslní, firma spíše sází na třetí rozměr: neustále vylepšuje a rozšiřuje svůj 3D projekt „Street View“, který surfaři umožní prohlédnout si lokalitu doslova na vlastní oči. Až doposud Street View v České republice „pokrývalo“ Prahu, částečně Brno a Ostravu, několik dalších měst ve Středočeském kraji a také několik významných kulturních památek typu Českého Krumlova. Po aktualizaci na počátku léta však mohou surfaři virtuálně navštívit více než stovku dalších zajímavých míst České republiky: česká a moravská města nebo lokality pozoruhodné z hlediska historie, kultury nebo přírodních krás.
„V uplynulém roce se nám pomocí Street View aut a tříkolek podařilo sesbírat desítky tisíc kilometrů českých a moravských ulic, silnic a historických lokalit a také aktualizovat některá již dříve nasbíraná místa,“ říká Jaroslav Bengl, produktový manažer společnosti Google. „Věříme, že pro letní prázdniny bude tato velká Street View mapa skvělou inspirací pro všechny příznivce cestování z domova i zahraničí.“
Speciální Street View tříkolky pořizovaly snímky do tzv. „Special collects“, tedy souboru zvlášť významných historických nebo kulturních památek. Spadají sem i místa, která jsou zapsaná na seznamu UNESCO. Právě jejich nasnímání může významnou měrou pomoci podpořit zájem o návštěvu konkrétních regionů i rozvoj cestovního ruchu. Nově tedy bude možné si prostřednictvím Street View prohlédnout například kostel svatého Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou, který patří mezi Santiniho nejvýznamnější barokní stavby. Bohatou historii nabízí také město Kroměříž, kde se nachází skvostný Arcibiskupský zámek s přilehlou Květnou a Podzámeckou zahradou. Díky tříkolkám bude možné nahlédnout i do zoologických zahrad ve Dvoře Králové, Liberci nebo Zlíně. Celkově už tedy Google nabídne virtuální procházku v ulicích více než 50 měst a v okolí 80 míst s kulturní nebo historickou hodnotou.
Google nezahálí ani v globálním hledisku: před nedávnem oznámil řadu mapových inovací, včetně 3D modelů metropolitních oblastí v aplikaci Google Earth. Na konferenci Google I/O byl představen 3D model Říma, San Franciska a dalších čtrnácti amerických měst. Do budoucna Google počítá s rozšiřováním 3D map o další metropole. Poslední novinkou jsou Offline mapy v aplikaci Mapy Google pro Android verze 6.9. Mapové podklady z více než 150 zemí lze stáhnout do telefonu a využívat je, aniž byste museli být připojeni k internetu.

Seznam boduje

Domácí internetová jednička Seznam ale také nezahálela a pro cestovatele připravila celou řadu novinek. Už koncem loňského roku nabídl uživatelům server Mapy.cz pro vybraná města unikátní šikmé snímky neboli „ptačí pohled“. Nově je možné tyto letecké fotografie, na kterých jsou vidět budovy ze všech čtyř stran, prohlížet u více než 80 dalších měst a obcí. Pomocí rotačních šipek je možné mapu otáčet a zobrazit tak pohled na budovu či objekt z jiné strany. Šipky se při šikmém pohledu automaticky objeví v horním rohu internetového prohlížeče u ovládacího prvku pro pohyb mapy.
Mezi nejzajímavější novinky pro letošní léto však jednoznačně patří nové turistické mapy. Na českém trhu unikátní mapové dílo obsahuje sadu podrobných turistických map celé České republiky. Protože se jedná o on-line mapy, může si každý turista vybrat měřítko, které mu vyhovuje, a to až do úrovně 1:5 000. V tomto největším přiblížení (srovnatelném s nejpodrobnějšími papírovými turistickými mapami) není problém najít značné množství detailů, jako jsou všemožné lesní cesty a pěšinky, okótované podrobné vrstevnice, turistické rozcestníky, studánky či například památné a významné stromy. Podrobné turistické mapy lze nejen vytisknout, ale rovněž vám mohou pomoci naplánovat výlet s přesností na metry a minuty. Stejně jako v plánovači pro automobily nebo cyklisty lze i v plánovači pro pěší zvolit místa, přes která má cesta vést, a také vybrat, zda chcete jít po turistických značkách, či potřebujete nejkratší cestu.
„Nové turistické mapy jsme na server Mapy.cz nasadili spolu s plánovačem tras pro pěší a turisty. Ten má všechny funkcionality, na které jsou naši uživatelé již zvyklí z běžného plánovače, navíc však dává pro pěší chůzi na výběr, zda navigovat po turistických značkách, nebo například ve městech hledat nejkratší cestu v místních uličkách a po chodnících,“ objasňuje nové funkce plánovače tras Adam Chvaja, produktový manažer služby Mapy.cz. „Současnou turistickou mapu ale nepovažujeme za hotovou a dokončenou. Všem našim stávajícím 2,5 milionu uživatelů můžeme slíbit, že budeme i nadále sbírat data a budeme je postupně do turistických map doplňovat. Nyní se například soustřeďujeme na to, abychom rozšířili data v příhraničních oblastech a nachystali je nejpozději na příští turistickou sezonu,“ dodává Adam Chvaja. „Ještě letos ale chceme zrealizovat jinou zásadní inovaci – přejít na superrychlé aktualizace dat, abychom dokázali do map zanášet jakékoli změny v řádu několika málo dnů. Pro uživatele chystáme přímo do Mapy.cz nástroj, díky němuž bude každý moci nahlásit jakoukoli chybu či nepřesnost v mapě. Naše kartografická redakce je po prověření zadaných informací rovnou zanese do databáze a změna se pak velmi rychle objeví na Mapy.cz. Uživatelé se tak budou moci již letos osobně podílet na kvalitě našeho mapového díla,“ uzavírá Adam Chvaja.
Na podzim letošního roku však chystá Seznam ještě jednu zajímavou novinku – off-line turistické mapy České republiky. Turisté si tak budou moci stáhnout data například do svých chytrých telefonů s GPS a nebudou muset spoléhat na kvalitu mobilního internetu.
   petr.kratochvíl@chip.cz


3D PROHLÍDKY
Zajímavým domácím projektem v oblasti 3D map je nový server http://www.panoramika.cz. Na něm je možné na základě definovaných kritérií vyhledat požadovanou oblast zájmu, např. restaurace, bary, tipy na kulturní vyžití nebo turistické tipy, a tu si poté prohlédnout pomocí 3D prohlídky. To může být zajímavé jak pro „línější turisty“, tak i například pro plánování firemních akcí – z pohodlí domova je možné se s neznámou lokalitou či objektem seznámit ještě před samotnou návštěvou místa.


Foto popis |   Turisté už nezabloudí: měřítko turistických map je více než dostatečné…
Foto popis |   Nejen Praha: Street view už nyní najdete i u menších měst a vesnic.