Menu

MS Office 2013: Dokumenty v cloudu

MS Office 2013: Dokumenty v cloudu

Po zkušební verzi Windows 8 máme možnost osahat si i druhý klíčový produkt Microsoftu – kancelářský balík Office 2013. Najdeme v něm převratné změny?
     RADEK KUBEŠ  

Předně je třeba konstatovat, že Microsoft velmi razantně tlačí na upgrade operačního systému, a tak je nové kancelářské aplikace možné vyzkoušet pouze na Windows 7 nebo 8. Stejně jako u verze 2010 je k dispozici jak 32bitová, tak i 64bitová verze, přičemž Microsoft nadále doporučuje primárně používat verzi 32bitovou. V době, kdy novější počítače pohánějí prakticky výhradně 64bitové edice Windows, je to jistě anachronismus, byť vliv na výkon aplikací asi nebude znatelný. Z testování nových Office 2013 (dostupných zatím jen v angličtině a španělštině) nemusíte mít strach, instalované předchozí verze programů zůstanou nedotčeny.

Hranaté Metro

Aplikace Office 2013 samozřejmě plně respektují design ve stylu Metro, který Microsoft používá ve Windows 8 i v operačním systému Windows Phone pro mobilní telefony. Okna jsou prakticky bezrámová, mají ostré rohy a celková barevnost byla omezena na minimum. K dispozici je několik grafických témat, žádné z nich bychom však nemohli označit za rozjásané, jde jen o různou grafiku v záhlaví oken aplikací.
Prakticky beze změny zůstalo ovládání pomocí pásu karet (s překreslenými tlačítky) – tedy pokud hovoříme o použití aplikací Office 2013 na běžném počítači. Jestliže totiž program rozpozná instalaci na tabletu či PC s dotykovým ovládáním, přizpůsobí tomu pás karet – přeskupí tlačítka a zvětší jejich rozestupy.
V okně každé z aplikací je trvale zobrazena ikona (avatar) přihlášeného uživatele a novou funkcí je celoobrazovkový režim aplikací, který se přepíná tlačítkem v pravém horním roku oken (vedle tlačítek pro minimalizaci, maximalizaci a zavření okna programu).

Vzhůru do cloudu

Jestliže bychom měli nějak charakterizovat hlavní vlastnosti aplikací ze souboru Office 2013, je třeba říci, že hlavním motivem je cloud a spolupráce více uživatelů. Při instalaci a používání aplikací z Office 2013 se totiž nevyhnete použití Windows Live ID, uživatelského účtu, který s sebou nese i možnost ukládat data do cloudového úložiště SkyDrive. Právě služba SkyDrive je nabízena jako primární umístění pro vytvářené dokumenty a je klíčem pro spolupráci více uživatelů nad jedním dokumentem. Office 2013 přitom pracuje se SkyDrive jako s běžným pevným diskem (pochopitelně jen pokud jste online). Samozřejmostí je pak podpora služeb SharePointu a Office 360, což jsou řešení určená především pro nasazení ve firmách.
Při společné práci více uživatelů na dokumentech dochází k synchronizaci a zvýraznění pozměněného obsahu při každém uložení souboru. Nejedná se tedy o spolupráci v reálném čase, jako ji známe z online kancelářských aplikací od Googlu. Aplikace však ukazují dostupnost aktualizací ve stavové liště pokaždé, když je jiným uživatelem obsah dokumentu pozměněn.
S funkcemi pro podporu spolupráce více uživatelů nad jedním dokumentem souvisí i nová vlastnost bublin s komentáři, kdy jedna bublina může obsahovat komentáře více uživatelů (styl připomíná online chat). Naopak funkci pro záznam revizí, pro firemní uživatele zcela klíčovou, i nadále postrádá PowerPoint. To značně komplikuje off-line spolupráci při vytváření prezentací.

Užitečné drobnosti

Mohlo by se zdát, že u kancelářských aplikací už není po letech vývoje co nového vymýšlet – a částečně je to i pravda. Přesto pro nás vývojáři Microsoftu připravili hned několik užitečných novinek. Word 2013 (stejně jako Excel či PowerPoint) nově startuje nikoli prázdným dokumentem, ale výběrem z mnoha šablon (jsou uloženy přímo na serveru Microsoftu, takže off-line je nevyužijete) a naposledy otevřených dokumentů. Také vám umožní vrátit se na konkrétní stránku, kde jste dokument zavřeli, nabízí speciální režim pro čtení dokumentů ve stylu Metro (se dvěma sloupci textu a horizontálním posunem) nebo skrývání obsahu kapitol (textu mezi dvěma nadpisy).
Zajímavé funkce najdete na záložce »INSERT«. Do textových souborů je možné vkládat videa z YouTube (a rovnou je i vyhledávat na internetu), která jsou reprezentována náhledem a po kliknutí se spustí (pokud jste online). Podobně lze do dokumentů vkládat i fotky ze serveru Flickr nebo obrázky vyhledané na internetu. Automaticky jsou vám nabízeny obrázky s licencí k volnému použití. Přepracováno bylo i nastavení umístění obrázků v dokumentech, které je nyní daleko přehlednější a dostupné pod tlačítkem přímo u obrázků a fotek. Další zajímavostí jsou miniaplikace, umožňující například vyhledávání v encyklopedii Britannica nebo ve výkladovém slovníku (anglickém).
Zcela zásadní novinkou Wordu 2013 je však možnost otevírat a editovat PDF dokumenty – především takové, které byly vytvořeny ve Wordu a pak uloženy jako PDF. Word rozpozná obrázky, umožní úpravy textů a následně vše uloží opět jako PDF (nebo běžný dokument). Word 2013 můžete díky tomu použít i místo vašeho současného PDF prohlížeče.
Excel 2013: Nové funkce najdete i v tabulkovém editoru, který je nyní ještě chytřejší. Excel 2013 dokáže například inteligentně rozložit e-mail tvořený jménem, příjmením a doménou na tři samostatné sloupce, aniž byste museli všechny údaje vypisovat ručně. Užitečné jsou rovněž rychlé náhledy základní analýzy dat, ke které stačí jen označit konkrétní buňky tabulky. Excel 2013 se také snaží odhadnout charakter dat a nabídnout vám vhodný typ grafu, který je bude nejlépe popisovat. Pro úpravy grafů se nově nemusíte proklikávat několika úrovněmi nabídek – základní funkce máte k dispozici pod tlačítkem zobrazeným hned vedle grafu.
PowerPoint 2013 obsahuje nové šablony prezentací v širokoúhlém formátu, má vylepšený prezentační mod s náhledem aktuálního snímku i celé prezentace a bohatší nástroje na grafické úpravy prezentací – především jednodušší rozmisťování a zarovnávání jednotlivých prvků a automatickou úpravu textů po vložení grafiky. Stejně jako v novém Wordu i v PowerPointu určitě uvítáte snadné vyhledávání a vkládání obrázků a videí z internetu.
Outlook 2013 je nyní možné i bez instalace doplňků popojit s Facebookem a LinkedIn, zvládne převod ručně psaného textu do digitální podoby a do jeho prostředí bude integrován komunikátor Skype. Příjemnou drobností je zobrazení předpovědi počasí v kalendáři a přepracované karty kontaktů se všemi potřebnými informacemi. Nově je podporován Exchange ActiveSync u účtů na serveru Hotmail a dalších, takže se o nových zprávách dozvíte ihned, a ne až při pravidelném odesílání/přijímání zpráv.
OneNote 2013 je nově daleko více přizpůsoben pro ovládání prsty (psaní poznámek atd.) – k čemuž má jako jediná z aplikací Office 2013 i speciální verzi pro tablety a počítače s dotykovou obrazovkou.

Na všechno se nedostalo

I aplikace z nejnovější verze Office 2013 si s sebou nesou několik nedostatků verzí předchozích. Již jsme zmínili absenci režimu záznamu revizí v PowerPointu, ke kterému doplníme ještě chybějící volbu Full HD rozlišení v nastavení exportu prezentací do formátu videa. Těžko se najde důvod, proč se musíme spokojit pouze s HD rozlišením (1 280 × 720 bodů). Opravdu velký problém je pro rutinní uživatele Excelu otevírání všech tabulek pouze v jediném okně. Toto omezení lze sice obejít spuštěním více instancí Excelu, i tak ale zůstává rozum stát nad tím, proč tuto nepříjemnou a často kritizovanou „vlastnost“ Microsoft ještě neopravil.

Jedna licence pro pět strojů

S novou verzí kancelářského balíku mění Microsoft významně i svoji licenční politiku. Při pořízení jediné licence bude možné provozovat aplikace z Office 2013 až na pěti různých počítačích. Také tento fakt podporuje masivnější využití cloudových služeb, které vám umožní pohodlnou práci s dokumenty na více různých zařízeních – samozřejmě včetně již dříve ohlášených tabletů s operačním systémem Windows 8. Microsoft Office 2013 Customer Preview by mělo být možné používat téměř celý rok – do 30. června 2013. K dispozici je i instalační balíček s českým slovníkem pro kontrolu pravopisu.
RADEK.KUBES@CHIP.CZ

Foto popis |   V režimu dotykového ovládání se zvětší ovládací tlačítka pro snadnější ovládání aplikací Office 2013 prsty.
Foto popis |   Word 2013 synchronizuje úpravy prováděné více uživateli jednoho dokumentu a zvýrazňuje změny.
Foto popis |   Kalendář v Outlooku nyní ukazuje i předpověď počasí.
Foto popis |   Užitečná funkce Wordu 2013 si pamatuje, na které stránce jste dokument zavřeli, a při následujícím otevření vám nabídne návrat na poslední pozici.
Foto popis |   Vzhled i další parametry je možné v Excelu 2013 upravovat pomocí tlačítek hned vedle grafů.
Foto popis |   V Excelu 2013 lze jedním kliknutím myší zobrazit základní analýzu dat.

Firma Canon vstupuje na novou půdu

Společnost Canon dlouho odolávala, nakonec i ona ale představila svůj první model „bezzrcátkové“ zrcadlovky – Canon EOS M.
Tento fotoaparát má parametry a funkce srovnatelné se zrcadlovkou 650D, je ale menší. Díky výměnným objektivům nabídne stejnou modularitu jako velké zrcadlovky, má však i určitá omezení. Chybí zde optický hledáček a cena se pohybuje okolo 21 000 Kč. EOS M bude dostupný v černé, bílé, stříbrné nebo červené barvě.
Přístroj má velký, 18megapixelový APS-C CMOS snímač a procesor DIGIC 5. Rozsah citlivosti nativního ISO 100– 12 800 (s možností rozšíření na 25 600) usnadňuje fotografování večerních scén a noční atmosféry. Náhled scény i většina prvků ovládání jsou řešeny prostřednictvím dotykového LCD displeje Clear View II s úhlopříčkou 3,0” a vysokým rozlišením. Kromě statických snímků umí fotoaparát zaznamenávat i snímky pohyblivé, a to v kvalitě Full HD a se stereozvukem. EOS M je díky novému adaptéru Mount Adapter EF-EOS M kompatibilní se všemi objektivy z řady Canon EF. Představeny však byly i dva objektivy přímo pro EOS M – EF-M 22mm f/2 STM a EF-M 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM.

Myši a klávesnice Microsoft pro systém Windows 8

Microsoft představil dvě nové řady příslušenství navrženého pro využití všech nových funkcí Windows 8. Klávesnice a myši Wedge a Sculpt jsou určeny jak pro stolní, tak pro mobilní počítače a obsahují samostatnou myš s technologií snímání Bluetrack a bluetoothovou klávesnici. Ultrakompaktní myš Microsoft Wedge Touch Mouse je zajímavým doplňkem především pro ultrabooky, tablety a další mobilní zařízení. Je vybavena funkcí „Backpack mode“, která umožňuje myši spát pouze po dobu, po kterou je spárované zařízení vypnuté. Klávesnice Microsoft Wedge Mobile Keyboard je navržena pro využití s tablety (kryt lze v půli zlomit a využít jej jako stojánek) a má kompaktní design.

Foto popis |  Klávesnice pro tablety: Kryt nové klávesnice Microsoft se může využít jako stojánek tabletu.

Herní headset

Společnost Genius má v nabídce nový herní headset nazvaný Mordax HS-G600 Gaming. Profesionální set uplatníte na počítačích PC a Mac, ale i na herních konzolích PS3 nebo Xbox360. Podle výrobce se díky uzavřeným náušníkům, vestavěnému zesilovači, 40mm měničům, polstrovanému polohovatelnému náhlavnímu mostu a vypínatelnému a odnímatelnému mikrofonu dostane vašemu sluchu všeho, co můžete při hraní, audiochatování nebo poslouchání hudby a filmů potřebovat. Doporučená cena headsetu je okolo 1 100 Kč.

Hybridní tablet od Fujitsu s Windows 8

Hybridní tablet Stylistic Q702 firmy Fujitsu lze jednoduchým připojením klávesnice konvertovat na plnohodnotný notebook.
Má 11,6“ IPS displej a je založen na procesorech Intel (Core i3 a i5) a operačním systému od Microsoftu. Disponuje také 4 GB operační paměti a 128GB nebo 256GB SSD diskem. Tělo tabletu je vyrobeno z lehké a odolné slitiny hořčíku. Bez klávesnice má tablet hmotnost 850 gramů. Po připojení klávesnice (má akumulátor) se prodlouží výdrž na baterie. Klávesnice usnadní uživatelům především vytváření obsahu. Zařízení je vybaveno funkcemi zabezpečení včetně biometrického snímače otisků prstů. Firma Fujitsu tedy zvolila v postatě stejný koncept jako Asus u svého tabletu Transformer a v podstatě i jako Microsoft u svého chystaného produktu Surface. Stejně jako u řešení Microsoftu bude tablet od Fujitsu pracovat se systémem Windows 8. Cena je bohužel dost vysoká (začíná na 28 000 Kč), vychází ale samozřejmě ze zvoleného hardwarového řešení.

Hra Angry Birds v TV

Hru Angry Birds si budete moci zahrát i na televizoru. Samsung zavádí do svých nových modelů ovládání pohybem a jednou z prvních aplikací, které tento způsob ovládání využívají, je právě tato hra. Uživatelé si tak mohou zahrát „Birdy“ na velké televizní obrazovce a mohou pohybem ruky ovládat hru včetně natahování praku a aktivování speciálních schopností každého opeřence. Na první hře pro SMART TV Samsung spolupracoval se společností Rovio (tvůrcem hry Angry Birds).

Dostupné IPS monitory s MHL

Společnost LG Electronics začala na českém trhu prodávat dva poměrně levné monitory s IPS panelem a tenkým rámečkem. Vypadají trochu jako televize, mají dva HDMI vstupy a jeden analogový D-Sub, ale nejsou výškově polohovatelné. 23“ verze má doporučenou cenu 4 400 Kč, 27“ displej pak 6 899 Kč. Monitory s designem LG Cinema Screen mají tenký, 1,2mm rámeček, který je na pohled takřka neviditelný. LG zmenšilo i tloušťku monitorů, která činí jen 14,1mm. Kovový stojan je doplněn systémem pro uložení kabelů. Tlačítka nahradilo kapacitní dotykové ovládání.
Kromě IPS panelu stojí za zmínku i výbava v podobě Mobile High-Definition Link (MHL), která usnadňuje připojení externích zařízení, jako jsou například smartphony a tablety, a umožňuje tak sledování jejich obsahu na větší obrazovce. Zároveň ale připojené zařízení i dobíjí.

Křišťálová Lupa 2012

Nominační fáze 7. ročníku ankety Křišťálová Lupa 2012 – Cena českého internetu odstartovala koncem července. Až do 2. září může široká veřejnost nominovat své nejoblíbenější projekty uplynulého roku, a to celkem ve třinácti kategoriích. Nominace probíhají prostřednictvím on-line formuláře na webových stránkách ankety kristalova.lupa.cz. Své tipy posílá odborná porota, kterou tvoří zhruba 150 významných osobností českého internetového trhu. Speciální nominační formulář je určen pro samotné provozovatele a majitele internetových projektů. Z této široké palety pak vybere expertní panel, složený z odborných novinářů, pět až deset projektů v každé kategorii do finálního hlasování. Jako každý rok došlo i letos k obměně kategorií, reagující na aktuální stav na českém internetu. Z hlasování byly vyřazeny kategorie All Star a Vyhledávače, a naopak přibyly některé nové položky. Výsledky ankety budou vyhlášeny 28. listopadu na slavnostním večeru v divadle Archa.

Přehrávače Sony Walkman s Androidem

Od srpna u nás společnost Sony prodává nové hudební přehrávače Walkman s operačním systémem Android. Přehrávače nesou označení F800, E570 a E470. Nové modely E570/470 mají tloušťku jen 7 mm. F800 zase nabídne Wi-Fi konektivitu a řadu předinstalovaných aplikací, od e-mailového klienta až po multimediální galerii. Další aplikace ze stále se rozrůstající nabídky na Google Play si stáhnete sami, když se připojíte na internet přes Wi-Fi nebo Bluetooth. Se svými multimédii, aplikacemi a hrami můžete velmi snadno pracovat díky velkému citlivému dotykovému displeji s úhlopříčkou 3,5”. O své skladby se můžete podělit i se svým okolím, a to prostřednictvím vestavěného reproduktorového systému xLOUD.

Hybridní vysílání na televizorech Samsung

Hybridní širokopásmové HbbTV (neboli Hybrid Broadcast Broadband TV) vysílání propojující televizi s internetem nabízí velké množství užitečných i zábavních aplikací. Společnost Samsung nyní nabízí u některých svých modelů televizorů (Smart TV vyrobené v roce 2012) českým spotřebitelům možnost HbbTV přijímat. HbbTV je na našem území dostupné díky České televizi, která jej zatím jako jediná podporuje u všech svých čtyř kanálů (ČT1, ČT2, ČT24 a ČT4). Vysílání hybridních služeb zahájila Česká televize v květnu 2012.
Hybridní televize slučuje na jedné obrazovce výhody běžného televizního vysílání s neomezenými možnostmi příjmu internetového obsahu. Informace, jako jsou texty, fotografie, audio nebo video, jsou synchronizovány s vysílaným pořadem a mohou být přenášeny ve výřezu obrazovky, zatímco divák současně sleduje svůj oblíbený televizní pořad. Například při sledování sportovního zápasu si uživatel aplikace může průběžně vyhledávat výsledky jiných utkání, v určitých televizních pořadech je také možné prostřednictvím služby hlasovat nebo soutěžit. Využití je skutečně široké a navíc jednoduché – vše lze ovládat pouze dálkovým ovladačem.

Asus PadFone na našem trhu

Asus zahájil v ČR prodej tzv. PadFonu, což je zařízení, které by se dalo nazvat smartphonem s externím displejem velikosti tabletu.
V ochodech bude stát 17 990 Kč a klávesnice dalších 2 990 Kč. Asus PadFone je velmi pěkný smartphone, vybavený 4,3“ Super AMOLED displejem s rozlišením 960 × 540 bodů, dvoujádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon S4 s frekvencí 1,5 GHz a grafickou jednotkou Adreno 225. Zařízení pracuje na operačním systému Android 4.0. Procesor, grafika a úložná flashová paměť jsou uloženy v těle smartphonu, externí „tabletokryt“ s 10,1“ displejem o rozlišení 1 280 × 800 bodů obsahuje jen akumulátor, samotný tedy nemůže být jako tablet použit.
Po vložení smartphonu do dokovací stanice PadFone Station se tedy PadFone promění v 10,1“ tablet. PadFone Station používá pro přístup k internetu připojení 3G ve smartphonu. Hmotnost samotného PadFonu činí 129 gramů a rozměry jsou 128 × 65,4 × 9,2 mm. Samotný smartphone je tedy s ohledem na poměrně velký displej dostatečně lehký. Po vložení smartphonu do PadFone Station ale musíte počítat s hmotností 724 + 129 gramů, takže funkční PadFone v podobě tabletu je o 300 gramů (tedy asi o třetinu) těžší než běžné tablety. Pro srovnání, iPad 2 váží cca 600 gramů. Na druhu stranu, kombinovaná kapacita akumulátoru v telefonu a v tabletovém krytu představuje 30 Wh.
PadFone obsahuje technologii Asus DynamicDisplay, která automaticky upravuje zobrazení displeje při vložení PadFonu do PadFone Station, nebo naopak při jeho vyjmutí. Obraz je vždy optimalizován pro dané rozlišení displeje. Při přechodu z režimu tabletu na telefon (nebo naopak) můžete pokračovat v práci přesně tam, kde jste přestali. Dalším užitečným příslušenstvím je PadFone Stylus Headset – dotykové pero s technologií Bluetooth, které slouží nejen ke kreslení a psaní, ale zároveň i jako náhlavní souprava pro snadný příjem hovorů, pokud uživatel používá zařízení v režimu tabletu.
Zařízení už máme v testlabu a v příštím čísle vyjde recenze.

Navigace pro Android

Svůj mobilní telefon s Androidem můžete změnit v navigační systém pomocí programu od firmy Dynavix. Jde o navigaci s hlasovými pokyny a nejnovějšími mapovými podklady. Nová navigace nabízí aktuální dopravní informace, díky kterým získáte podrobné hlášení o událostech na trase, včetně informací o délce dopravního omezení, překážky či příčině zpoždění. Navigace má podle výrobce intuitivní uživatelské rozhraní a při vývoji se vycházelo ze zkušeností s aplikacemi pro iPhone. Systém tedy mimo jiné obsahuje navigaci do jízdních pruhů, navigaci na kontakty, asistenta rychlosti se zvukovým varováním, nabídne alternativní trasu a funkci zakázaných úseků, 2D a 3D zobrazení mapy, zobrazení významných budov ve 3D, automatický přepočet trasy, automatický denní nebo noční mod a upozornění na radary. Dynavix je k dostání pro mobilní telefony s Androidem verze 2.3–2.4 a 4 prostřednictvím Google Play – verzi s mapovým pokrytím celé Evropy zakoupíte za 1 749 Kč, Central Europe pak za 999 Kč.

Rozečti.se nápadem roku

Jako celkově nejlepší podnikatelský záměr soutěže Vodafone Nápad roku 2012 porota vybrala on-line aplikaci pro výuku rychlého čtení Rozečti.se, která umožňuje učení formou absolvování dvaceti připravených lekcí. Rychlé čtení je představeno kombinací e-booku, ilustračních videí a návodů k jednotlivým cvičením. Praktická interaktivní cvičení pak zlepšují práci očí a mozku. Podle autorů projektu může každý uživatel dosáhnout díky aplikaci zvýšení rychlosti čtení o 100 procent a více.
Komentář redakce: Rychle si v našem redakčním komentáři přečtěte, že zdarma jsou v rámci této služby jen první tři lekce. Za ostatní zaplatíte poplatek v řádech stokorun. Pokud nechcete číst očima, ale ušima, máme pro vás aktuální informaci, že projekt Audiotéka.cz právě překročil hranici 20 000 registrovaných uživatelů. Audiotéka.cz nabízí téměř 1 000 titulů digitálních audioknih nejrůznějších žánrů z mnoha nakladatelství.

Nejtenčí „třináctka“

Toshiba představila novou generaci svých lehkých a tenkých ultrabooků. Její nejlehčí notebook mezi počítači s úhlopříčkou displeje 13,3‡‡ váží jen 1,12 kg, má štíhlé (15,9 mm) odolné tělo, velmi rychle startuje a na baterii vydrží až 8 hodin. Jde o ultrabooky řady Z – Portégé Z930, vybavené potřebnými porty v plné velikosti (HDMI, VGA, USB 3.0, 2x USB 2.0, SD čtečka karet, Gigabit LAN). Pro pohodlné psaní integrovali inženýři ze společnosti Toshiba do tohoto ultrabooku podsvícenou klávesnici, která je odolná vůči polití. Volitelně také podporuje pokročilé bezpečnostní funkce včetně Trusted Platform Module a čtečky otisků prstů.
Toshiba nabízí pro řadu Z930 množství příslušenství. Ta zahrnuje stříbrné pouzdro nebo univerzální USB 3.0 dokovací stanici dynadock U3.0, která jedním kabelem spojuje ultrabook se všemi periferními zařízeními na stole.

Jablečné diskuse

Česká komunita uživatelů Apple produktů má k dispozici nový diskusní server, který zaštítila šestice velkých Apple serverů. Diskuse jsou na severu MacForum.cz rozděleny do pěti hlavních sekcí podle zaměření a pokrývají všechny Apple produkty i příslušenství od třetích výrobců. Každý „Apple fanda“ tak má na dosah ruky bezplatnou pomoc komunity v podobě sdílení znalostí a zkušeností. MacForum si klade za cíl stát se nejen místem pro komunikaci jednotlivých uživatelů, ale i znalostní bází.

Nejmenší barevné multifunkční zařízení

Barevná laserová multifunkční tiskárna Samsung CLX-3305 je podle Samsungu nejmenší na světě. Zvládne tisk, kopírování, skenování a poslouží i jako fax. Vytiskne osmnáct stran za minutu (4 strany/min při barevném tisku). Připojit se můžete i bezdrátově a tisknout pomocí technologie Samsung Easy Mobile Print, a to i z tabletů nebo smartphonů. Další vlastností tiskárny je USB Printing. Díky němu můžete přímo z tiskárny tisknout obsah, který jste si přinesli na USB. Funkce Easy Eco Driver umožňuje uživatelům nastavit vlastnosti tisku (odstranění nepotřebného textu, obrázků či prostoru těsně před tiskem) a tím ušetřit náklady. Samsung tiskárna CLX-3305 stojí od 7 079 Kč. Kromě multifunkčního zařízení nabízí Samsung i novou barevnou tiskárnu CLP- 365, která je kompaktní a má jednoduché ovládání. Její cena je 3 828 Kč.


Z INTERNETU

SEZNAM INOVOVAL FREEMAIL

Koncem července se v e-mailových schránkách prvních uživatelů freemailové služby portálu Seznam.cz, objevilo upozornění, že ke změně dojde v nejbližších dnech. Přepínání bude probíhat postupně, vždy ve vlně, která bude zahrnovat sto až dvě stě tisíc e-mailových schránek, takže potrvá minimálně tři měsíce. Seznam.cz Email s sebou přináší řadu novinek. Patří k nim například velké náhledy obrázků přiložených k e-mailům nebo přidávání příloh pomocí funkce „drag and drop“. Novinkou z posledních několika dní i pro beta-testery je využití Office Web Apps od společnosti Microsoft, která umožní otevření Microsoft Office dokumentů přímo v prostředí e-mailové schránky. Seznam.cz Email má i upravenou mobilní verzi.
Komentář redakce: Přestože řada internetových uživatelů používá k soukromé komunikaci stále více sociální sítě, provozovatelé velkých freemailových služeb se snaží přicházet s něčím novým. Kromě Seznamu se činí i portál Centrum.cz, který minulý měsíc představil možnost zasílání SMS zpráv z počítače na čísla jakéhokoli českého operátora. Základní kredit 15 zpráv je zdarma, navíc za každou odpověď na zprávu přijatou přes mailovou SMS bránu získá uživatel automaticky možnost zaslání dalších pěti zpráv.

ZPRAVODAJSKÝ STREAM NOVA NEWS

Internetový portál skupiny Nova TN.cz spustil v polovině července jako první zpravodajský portál v České republice vlastní zpravodajský online kanál. Nova News (tn.nova.cz/novanews) je k dispozici zdarma, vysílat bude pouze v prostředí internetu a obsah tvoří zpravodajský a publicistický obsah TV Nova a TN.cz. Kanál vysílá od šesti hodin ráno do půlnoci, v průběhu dne bude vysílat všechny zpravodajské relace TV Nova. Další obsah budou tvořit například pořady Víkend, Střepiny, Volejte Novu nebo „retro“ Televizní noviny před 15 lety, Na vlastní oči, 112: V ohrožení života, Áčko nebo Tabu.
Komentář redakce: Nechme nyní stranou polemiku o míře bulvárnosti zpravodajství TV Nova. Bez povšimnutí však nemůžeme nechat technickou stránku zpravodajského streamu. I když nemáte vytáčené telefonní připojení k internetu, ale poměrně rychlé připojení, celkem často se budete dívat na oznámení „Nahrává se…“. A ještě častěji budete sledovat reklamy, kterými Nova svůj zpravodajský stream prokládá. Reklamy přerušují vysílání opravdu každou chvíli a reklamní bloky trvají i několik minut.