Menu

Freeware měsíce

Freeware měsíce

Office pro každou situaci

SoftMaker FreeOffice 2012

Na softwarovém trhu se nacházejí i takové free verze kancelářských programů, které se rozhodně nemusejí schovávat za premiantem v branži od Microsoftu. Úplně nový je balík FreeOffice od firmy SoftMaker, která má mnohaleté zkušenosti v oblasti softwaru pro kanceláře. Uložte soubor „freeofficewindows. exe“ na disk a poklepáním spusťte instalaci. Můžete zvolit mezi třemi typy instalace a podle přání asociovat software s dokumenty Microsoft Office. Tento kancelářský balík sestává ze tří modulů: z PlanMakeru coby alternativy k Excelu, SoftMaker Presentations ke zhotovení profesionálních prezentací a TextMakeru k psaní a vytváření vlastních textů. Velkým plusem tohoto softwaru oproti ostatním kancelářským balíkům je to, že současně dodává i velký počet předloh především ke zpracování textu, například pro dopisy nebo poznámky.
TIP 1  Ve standardní verzi chybí české slovníky. Stejně jako manuály je můžete stáhnout na http://freeoffice.com/en/download/. Můžete si snadno nainstalovat verzi Office na USB klíčenku. Pro to klikněte v menu na „SoftMaker FreeOffice / Utilities / Install SoftMaker FreeOffice on a USB-stick“ – zbytek zařídí program.
TIP 2  Program potřebuje pro spuštění licenční kód, který lze získat na adrese http://freeoffice.com/en/download/freeofficewindows. České prostředí (ne pro ovládání) je potřeba nastavit v každém z programů zvlášť.
Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: čeština, angličtina

Virtuální Live systémy

MobaLiveCD 2.1

I když netbooky a ultrabooky nemají optickou mechaniku, ještě to neznamená, že byste se museli zříct LiveCD a LiveDVD. Malý nástroj MobaLiveCD, který spustíte jednoduchým poklepáním, emuluje Live prostředí. Kdykoliv tak na svém PC spustíte systémy ISO.
TIP  Pod volbou „Start directly from a bootable USB drive“ se nachází jak možnost nabootovat Live systém z USB disku, tak tuto schopnost bootování vytvořit.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Hollywood doma

Lightworks 11.0

Kinohity „Prokletý ostrov“, „Králova řeč“ a „Pulp Fiction“ byly zpracovány v programu Lightworks. Tento profesionální videostřihačský program můžete nyní používat i pro svoje projekty. Po instalaci se musíte registrovat na lwks.com, abyste dostali aktivační kód.
TIP  Abyste mohli software Lightworks používat, musíte mít aktuální verzi QuickTime od společnosti Apple. Najdete ji na adrese http://apple.com/quicktime/download.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Vysoká rychlost na netu

NetSpeedMonitor 2.5.4.0

Pokud byste chtěli vědět, jaké rychlosti máte k dispozici ve své domácí nebo pracovní síti, měli byste změřit datový provoz pomocí programu NetSpeedMonitor. Nástroj zanalyzuje nejenom upa downstream, ale přiloží ke kontrole také vlastní statistiky.
TIP  Pro 64bitové operační systémy potřebujete oddělenou verzi, kterou najdete na stránkách vývojáře http://www.floriangilles.de/software/netspeedmonitor/download/.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Videa na přání

Freemium TubeBox 3.6

Pro hledání legálního videoobsahu a jeho stažení v požadovaném formátu potřebujete zpravidla mít nainstalovaných více programů. S Freemium TubeBox získáte jeden nástroj na všechno co potřebujete – najdete oblíbené video, stáhnete ho a přímo ho převedete do požadovaného formátu.
TIP  Na začátku instalace chce program TubeBox nainstalovat další software, čemuž můžete zabránit jedním kliknutím na „Decline“.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Sériová čísla

SoftKey Revealer 2.6.1

Nástroj SoftKey Revealer vám pomůže, když chcete přeinstalovat počítač a nemůžete už najít informace o registraci zakoupeného softwaru. Program prohledá registry na sériová čísla nainstalovaných programů (MS Windows, MS Office a více než 700 dalších programů) a zobrazí je.
TIP  Pod „File / Copy to Word“ exportujete všechny nalezené informace přímo do Wordu. Tam můžete vyhledat požadovaná sériová čísla.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Záchrana fotografií

Digicam Photo Recovery 1.2.0.0

Může se stát, že si nedopatřením smažete fotografie z poslední dovolené. Pro takové případy byl vytvořen program Digicam Photo Recovery, který umí obnovit vaše drahocenné fotosoubory. Jednoduše zvolte v programu postižený datový nosič a pak klikněte na tlačítko „Recover“.
TIP  Dejte pozor, úspěch je nejpravděpodobnější tehdy, když se do obnovy fotek pustíte co nejdříve po jejich smazání a na datový nosiš nebude zasahovat.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Lehká záloha dat

Backup Service Home 3.4.4

Zhroucení systému rychle zmaří několikatýdenní práci, proto byste měli svá data pravidelně zálohovat i na nezávislé médium. S programem Backup Service Home máte k dispozici lehce obsluhovatelný nástroj, kterým můžete své soubory zálohovat nejenom na externí disky, ale také na servery FTP.
TIP  Po instalaci naleznete ikonu programu v systémové liště a při prvním startu programu můžete konfigurovat nastavení záloh.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: němčina, angličtina

Snít s počítačem

Sweet Dreams 1.21

Přejete-li si, aby se při sledování filmu nebo poslouchání muziky váš počítač během určitého časového intervalu vypnul, váš sen vám splní Sweet Dreams. Tento nástroj zařídí, že se systém po určitém čase ukončí nebo přepne do režimu spánku.
TIP  Protože byl tento malý program SweetDreams původně napsán pro Windows XP, měli byste jej ve Vistě a Win7 spouštět v odpovídajícím režimu kompatibility.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Přehled procesů

Process Hacker 2.28

Process Hacker vypisuje všechny aktuálně běžící programy – a to jak na ploše zobrazené aplikace, tak i neviditelné procesy, které se odehrávají na pozadí. Je srovnatelný se Správcem úloh ve Windows, ovšem poskytuje podstatně více detailních informací ke každému procesu a umožňuje tak zkušeným uživatelům cílené vyhledávání chyb.
TIP  Po dvojitém kliknutí na proces vám nástroj nabídne další relevantní informace.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Vkládání textů

PhraseExpress 8

V každém dokumentu se vyskytují prvky, které už byly alespoň jednou použity – oslovení, pozdravné formule, podpisy a mnoho podobných. S nástrojem PhraseExpress si pro takové elementy můžete založit malou databanku, kterou budete mít prostřednictvím ikony v oznamovací oblast hlavního panelu kdykoli po ruce..
TIP  Vyzkoušejte makrofunkci, kterou vyvoláte přes »Makrofunkce – Příklady«. S ní můžete například provádět výpočty.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Výukový program

MIT Scratch 1.4

Chcete mít ze svého dítka IT profesionála? Pomůže vám s tím tato multimediální aplikace, která rozvíjí tvořivost dětí. Jedná se totiž o jednoduchý, graficky orientovaný programovací jazyk, ve kterém mohou děti vytvářet animované příběhy, klipy, hudbu, později případně i hry. Je to zkrátka takový průvodce, který děti starší osmi let dokáže naučit primitivním základům algoritmizace.
TIP  V nastavení programu můžete jednoduše přepnout program do češtiny.
Operační systém: Win 9x/2k/XP/Vista/7
Jazyk: čeština, angličtina

Z vesmíru do počítače

Solar Model 2.0

Líbilo se vám ve StarTreku, jak začíná animace průletem galaxií? Nyní si můžete sami vyzkoušet něco podobného. Program nabízí rozmanitou kombinaci pohledů na sluneční soustavu i na celou galaxii. Vše lze sledovat jak v reálném čase, tak i zrychleně. Díky tomu se pak pohyb planet a dalších vesmírných objektů animuje. Ovládání je trochu krkolomné, výsledek se vám ale bude líbit.
TIP  Program Solar Model není potřeba instalovat.
Operační systém: Win 9x/2k/XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

Přehled procesů

Process Lasso 6

Zná to snad každý uživatel PC – běží mu jednoduchá aplikace, ale najednou je celý systém neskutečně pomalý. Je to způsobeno tím, že na pozadí systému běží jiný proces, který odčerpává výkon všem ostatním. To pak brzdí běh celého počítače. Tento nástroj takové žrouty odchytává a mrazí je, takže žádný výkon nespotřebovávají.
TIP  Program Process Lasso je určen pro zkušené uživatele, nabízí bohaté možnosti konfigurace.
Operační systém: Win 9x/2k/XP/Vista/7
Jazyk: angličtina

WLAN

inSSIDer 2.1.5

Když začne vaše bezdrátová síť zadrhávat, s hledáním chyb vám pomůže nástroj inSSIDer. Ten přezkouší sílu příjmu, bezpečnostní nastavení, dostupné volné kanály, MAC adresu a stanoviště všech sítí v dosahu příjmu. inSSIDer umí odhalit hluchá místa rádiové komunikace. Procházejte prostě domem nebo kanceláří s notebookem v ruce a sledujte indikovanou sílu příjmu.
TIP  Nástroj nutně vyžaduje nainstalovaný. NET Framework od verze 2.0.
Operační systém: Win XP/Vista/7
Jazyk: angličtinaČerstvé aktualizace

Opera 12

Konkurent Chromu a Firefoxu se objevil v nové verzi. Funkce „Do Not Track” má zabránit prozrazení vašeho chování při surfování, funkce adresního řádku byla vylepšena a byla připravena 64bitová verze.
opera.com

TeamDrive Free 3.0.136

Program pro šifrované zprostředkování většího množství dat po síti vyšel v kompletně přepracované verzi 3. Má vylepšený kryptografický modul, kvůli tomu však už není zpětně kompatibilní s verzí 2.
teamdrive.com

Parted Magic 12.7.13

Od aktuální verze je oblíbený balík pro správu pevných disků k dispozici i v němčině. V rámci softwaru byly aktualizovány jednotlivé programy, například Clonezilla, a přidány nové funkce, jako „Erase MBR“.
partedmagic.com

 

Komerční sdělení