Menu

Mailbox

Technické trendy

Konečně snad přichází doba, kdy se objeví koncept jednoduše ovládaného tabletu i pro kancelář.
      JAKUB LACHMAN (e-mail)

Jaká je hodnota Applu?

Mapy Chipu: Hodnota IT firem

Chip 8/2012, str. 30
Přečetl jsem si článeček o tom, že Apple má hodnotu větší než celé státy. Autor je ale trochu vedle, protože srovnává nesrovnatelné. Dobře to vysvětluje například Tim Hartford v pořadu BBC „More or less“ ze dne 9. března 2012: Is Apple worth more than Poland? Pořad je ke stažení mezi Podcasty BBC.
    P. ZIMA (E-MAIL)
Zmíněný článek byl spíše nadsázkou, je jasné, že určování hodnoty firmy a její srovnávání s hospodařením zemí a států je dost problematické. Náš článek měl upozornit na velkou cenu společností a jejich zajímavý vývoj. Hodnota firem vyčíslená z tržní ceny akcií může být zavádějící a hlavně velmi rychle měnitelná – podívejme se na přemety související s hodnotou Facebooku, Grouponu, ale třeba i Nokie nebo Blackberry. Podcast Tima Hartforda hezky vysvětluje, že cena firem počítaná součtem cen všech akcií je cenou za veškerý očekávaný budoucí profit dané firmy, kdežto HDP je hodnotou vyprodukovanou státem za jeden jediný rok. HDP je navíc přidanou hodnotou (export mínus import). Pokud bychom podobně hodnotili i Apple (nevyrábí čipy, paměti, ale většinou jen finální výrobek: iPhone, iPad atd.), byla by jeho cena 4x až 5x menší a v žebříčku HDP by se propadl zhruba na 56. místo, za státy jako Vietnam nebo Bangladéš.
    REDAKCE CHIPU

Chyba programu Bitbox?

Více počítačů v jednom PC

Chip 8/2012, str. 24
Pokusil jsem se dle doporučení z Chipu nainstalovat do svého PC s Windows XP program Bitbox s příslušným nastavením v Expert modu. Po poklepání na ikonu BB se mi ale zobrazuje pouze hlášení o chybě v hlavním skriptu.
   PETR PAVLIŠTA (E-MAIL)
Bez bližší znalosti situace můžeme jen těžko říci, kde by mohl být problém. Pravděpodobně se ale bude jednat o nesplnění požadavků na minimální konfiguraci PC, které najdete na http://www.sirrix.com/content/pages/bitBox_requirementstoinstall.htm.
   REDAKCE CHIPU

Ultrabooky: Krok správným směrem

Drahé i levné ultrabooky v testu

Chip 9/2012, str. 58
Kromě svého PC jsem si v minulém roce pořídil nový MacBook Air. Od té doby dělám téměř veškeré věci na něm. Většinu menších úkolů s ním vyřídím ještě dříve, než můj starší PC vůbec nastartuje. To, že takové notebooky jsou teď k dostání i jako „nativní Windows“ počítače, je krok správným směrem – především proto, že spousta lidí nechce přecházet na Mac OS.
   M. BOJAR (E-MAIL)

Nežádoucí aktualizace

Hardware s omezenou trvanlivostí

Chip 8/2012, str. 56
Snad právě proto, že mám podobné zkušenosti, mne zaujal váš článek. A možná bych ještě připomenul některé související vlastnosti. Mimo jiné to, že dnes prakticky neexistuje možnost většinu výrobků spotřební elektroniky vypnout. Pouze se přepnou do režimu stand-by. To by asi tak moc nevadilo, pokud s přístrojem pracujeme denně. Ale při použití cca 1x týdně je to již (co se týká zbytečného odběru energie) nadbytečný luxus. V téže souvislosti pak hrozí vlivem poruchy i požár domácnosti. Také nelze nevzpomenout podobné vlastnosti softwaru – konkrétně Windows. Mám takové podezření, že neustálými aktualizacemi se systém zanese takovým způsobem, že přes použití veškerých možností jeho údržby je OS čím dál tím pomalejší – docela dobrý důvod pro koupi nového, že?
   PETR LADKA (E-MAIL)

 

Kontakty

Dopisy
Redakce Chipu
Burda Praha, spol.s r.o.
Luxembourg Plaza
Přemyslovská 2845/43
130 00 Praha 3
E-mail: chip@chip.cz

Ohlasy a otázky k jednotlivým tématům 
Hardware:
michal.bares@chip.cz, 225 018 682
Internet a bezpečnost:
petr.kratochvil@chip.cz, 225 018 768
Software a komunikace:
patrik.khudhur@chip.cz, 225 018 323

Ohlasy a otázky k Chip DVD
Tel.: 225 018 624, 225 018 628
E-mail: chipdvd@chip.cz
Web: www.chip.cz/dvd

Všechny další adresy a kontakty naleznete v tiráži na straně 144.    
Vzhledem k omezené kapacitě redakce vám bohužel nemůžeme zaručit, že zodpovíme vaše technické dotazy, které se netýkají přímo článků a programů uveřejněných v tištěném Chipu nebo na Chip DVD.

Info: Předplatné Chipu

SLUŽBA PŘEDPLATNÉHO
Dostribuci pro předplatitele časopisu Chip provádí společnost Mediaservis, s.r.o. Písemné a telefonické objednávky a případné reklamace předplatného v ČR směrujte na poskytovatele: 
Mediaservis s. r. o., Zákaznické centrum, Vídeňská 998/63, 639 63 Brno nebo P.O.Box 63, 639 63 Brno.
Tel.: 541 233 232, fax: 541 616 160
E-mail: chip@mediaservis.cz
Univerzální bílá linka na objednávky předplatného: 840 200 260
On-line objednávky zadávejte na www.chip.cz/predplatne.
Vlastní doručování předplacených časopisů zajišťuje Česká pošta.
Další informace najdete také v tiráži na straně 144, případně přímo na www.chip.cz/predplatne. 

STARŠÍ ČÍSLA A SPECIÁLY
Objednávky a doposílání starších čísel a speciálních vydání jsou realizovány výhradně prostřednictvím společnosti D Servis, 
ing. Staněk, tel. 737 388 459, e-mail: vladimirstanek@seznam.cz.
Na uvedeném kontaktním spojení získáte informace o cenách i stavu zásob požadovaných titulů, a to včetně podmínek doposílání.

 

 

Komerční sdělení