Menu

Kde zůstalo kouzlo?

Kde zůstalo kouzlo?

Smartphone od Applu je nyní rychlejší, lehčí, tenčí a o něco delší. Žádnou zásadní inovaci však nový iPhone 5 nepřináší. Očekávání byla poněkud vyšší.
   JÜRGEN BARTOS, PAVEL TROUSIL  

Všechno probíhalo jako obvykle. Apple představil nový iPhone a oddaní fanoušci pak přes noc čekali ve frontě, aby si ho mohli koupit jako první - stejně jako u prvního iPhonu, uvedeného před pěti lety. Již měsíce předem se jako houby po dešti rojily zvěsti o tom, jak bude nový iPhone vypadat. Spekulovalo se o jeho velikosti, vzhledu, novém konektoru, futuristických sluchátkách a dalších podrobnostech. Zajímavé je, že překvapivě mnoho technických detailů se pak přesně shodovalo s těmito spekulacemi. Už od května bylo možné na různých fórech a blozích najít fotografie nového konektoru Lightning, objevovaly se zde i různé návrhy sluchátek a dalších detailů. Buď jde v tomto případě o novou obchodní strategii společnosti Apple, nebo o pouhý průsak informací v jinak dobře „utěsněné“ společnosti. O tom lze jen spekulovat. Každopádně to, kolik technických detailů bylo známých v předstihu, bylo neobvyklé. Přesto si Tim Cook na představení iPhonu, které se konalo 12. září v San Francisku, několik překvapení nechal. Bohužel chybělo charizma Steva Jobse a chybělo i dnes už legendární oznámení „Ještě jedna věc…“, s nímž Jobs téměř na konci prezentace vykouzlil z klobouku nějakou skvělou novinku. Jednalo se spíš o běžné uvedení běžného produktu na trh. Apple přišel o Steva Jobse - přišel tím iPhone o svoje kouzlo?

Další zdokonalení klenotu

Naše testy potvrzují, že iPhone je stále velmi dobrý smartphone vyšší třídy. Applu se ho podařilo natolik vylepšit, že v silně konkurenčním trhu se smartphony pořád patří na vrchol. Přestože má nový, větší „in-cell“ displej, jeho tloušťka je jen 7,6 mm a hmotnost se díky odolnému hliníkovému tělu dostala na 112 g. Délka smartphonu se zvýšila cca na 124 mm -na větším displeji tedy zůstalo místo pro další řadu ikon. Větší a velmi jasný displej si však vybral svoji daň v podobě kratší životnosti baterie - iPhone 5 prostě nevydrží tak dlouho jako jeho předchůdce iPhone 4S.
Velké změny proběhly i u softwarového vybavení. Nový operační systém iOS 6 má podle Applu více než 200 vylepšení. Například oblíbený Facebook je nyní v operačním systému pevně zakotven. Další novinkou je tzv. „Passbook“, aplikace, ve které se uživateli shromažďují všechny digitální vstupenky, kupony, letenky, členské karty a další dokumenty. Passbook by se mohl stát prvním krokem směrem k digitální peněžence. V tomto směru je ale překvapivé, že Apple, na rozdíl od mnoha jiných výrobců, neintegroval do nového iPhonu technologii NFC (Near Field Communication). Podle viceprezidenta pro marketing Philipa W. Schillera totiž ještě není jisté, zda se pro bezkontaktní platby bude využívat právě tato technologie. Kromě platebních funkcí byste na iPhonu marně hledali i mapy Googlu. Ty Apple nahradil svými vlastními mapami, které jsou doplněné o navigaci a 3D zobrazení - mapy jsou však skutečně nezralé a Apple si s nimi uřízl pěknou ostudu. Celé internetové blogy řeší, co vše je na nich špatně. Své o tom vědí třeba obyvatelé „Gottwaldova“ a německé názvy českých měst z dob druhé světové války také nepůsobí nejaktuálněji. Ani s asistentkou Siri, která byla pro anglicky hovořící uživatele značně vylepšena, se česky nedomluvíte.

Potíže s konektorem

Nepovedené mapy však nejsou jediným problémem iPhonu 5. Místo toho, aby Apple konečně jako ostatní výrobci přešel na standardní konektor microUSB (pro nabíjení i připojení), vymyslel si zase svůj vlastní proprietární port. Přestože je menší než ten původní, existuje pro něj už nepřeberné množství různých dokovacích stanic, reproduktorů, čteček a dalšího příslušenství. Majitelé těchto doplňků budou muset použít speciální redukci, která není zrovna nejlevnější a u které navíc není jistota, že se s ní telefon do zařízení vejde. Kromě toho nejsou zatím k dispozici některé adaptéry, jako třeba HDMI. Apple však tvrdí, že jeho nový konektor Lightning se během příštích deseti let stane standardní součástí všech domácích zařízení.
Podle očekávání podporuje iPhone 5 síť 4. generace, která je známá pod zkratkou LTE. Českým uživatelům to ale zatím není nic platné, neboť většího pokrytí (O2 zatím testuje LTE v Jesenici u Prahy) se v České republice dočkáme nejdříve příští rok. Navíc iPhone 5 podporuje jen některá pásma, přičemž volbou frekvencí a norem se Apple zaměřil především na americký a asijský trh. Kromě toho nejsou s novým iPhonem kompatibilní stávající SIM karty. Apple u tohoto smartphonu totiž použil slot pro karty nanoSIM. Současní zákazníci si tedy budou muset karty vyměnit, případně upravit.

Prognózy již překonal

Navzdory některým neduhům se nový iPhone prodává velmi dobře (až nad očekávání), Applu přináší rekordní tržby a akcie firmy jdou nahoru. Nedočkaví zákazníci po celém světe čekali na otevření obchodů, aby měli iPhone mezi prvními, a zdá se tedy, že i po smrti Steva Jobse jsou uživatelé novými produkty Applu stále fascinováni. Apple ohlásil, že už za první den měl dva miliony objednávek, což je o polovinu více než u předchozího modelu. V Praze čekalo před prodejnami Vodafonu a T-Mobilu přes 500 lidí. Zájem tak byl větší než skladové zásoby, takže se na všechny nedostalo. Dá se očekávat, že do konce roku prodá Apple 58 milionů iPhonů 5. Pro srovnání je možné uvést, že u hlavního konkurenta, kterým je Samsung Galaxy S3, se do konce roku očekává prodej okolo 30 milionů kusů, a to je tento model v obchodech už od května.


IPHONE 5 V TESTLABU
Displej
Displej nového smartphonu od Applu má nyní úhlopříčku 4 palce. Jde o „retina“ displej s rozlišením 640 x 1 136 bodů. Podle našich testů je se svými 586 cd/m2 mnohem jasnější než Samsung Galaxy S3, u kterého jsme naměřili 303 kandel. Podle výrobce má také mnohem nižší odrazivost, to ale naše testy nepotvrdily.
Výkon
IPhone 5 je založen na procesoru ARMv7, který si Apple sám vyrábí. Pravděpodobně jde o dvoujádrový procesor pracující na frekvenci 1,02 GHz. Z hlediska výkonu překonává předchozí model a v některých testech (Browsermark 189 000 bodů) za sebou zanechává i Samsung Galaxy S3 (161 000 bodů). V testu Geekbench získal iPhone 5 o sto bodů méně než Galaxy S3.
Fotoaparát
iPhone 5 je stejně jako jeho předchůdce vybaven 8megapixelovým fotoaparátem. Přesvědčivé jsou především snímky pořízené za denního světla: jsou velmi ostré a barvy jsou věrné. iPhonu se daří i za horších světelných podmínek - fotografie jsou mimořádně světlé, ale mají vyšší šum.
Akumulátor
Akumulátor s kapacitou 1 140 mAh vydrží na 5:34 hodin hovoru (Galaxy S3 7:23), on-line na internetu pak můžete být 5:47 hodin a nabijete ho za 1 hodinu a 35 minut.

Foto popis|  Adaptér z nového Lightning konektoru (nahoře) na stávající 30pinový konektor: Apple zůstává věrný svým „tradicím“ a opět použil menší proprietární konektor - ke zlosti spotřebitelů.

Tablet pro firemní uživatele

Společnost HP, která zastavila vývoj tabletů s vlastním systémem WebOS, nyní přešla na Windows 8 a představila tablet HP ElitePad 900.
Tablet podle výrobce najde využití v podnikání, státní správě, zdravotnictví a obchodu. HP k němu nabízí plnou servisní podporu a rozšířené možnosti zabezpečení a správy, stejně jako u ostatních produktů řady HP Elite.
Displej tabletu má úhlopříčku 10,1“, hmotnost činí 0,68 kg a tloušťka 9,2 mm. Poměr stran displeje je 16:10. Na výrobu tabletu ElitePad byly podle HP použity stylové a luxusní materiály, jako je například frézovaný hliník a Corning Gorilla Glass 2. Přesné technické specifikace HP ve své tiskové zprávě neuvádí - pouze informuje, že tablet je osazen mobilními procesory Intel nové generace.
K tabletu je možné dokoupit pouzdra HP Smart Jacket s dalšími konektory a baterií. Například HP ElitePad Productivity Jacket má zabudovanou klávesnici, porty a čtečku SD karet. HP ElitePad Expansion Jacket přidává možnosti konektivity přes USB, HDMI a další funkce pro univerzálnější využití v terénu. K dispozici bude i dokovací stanice HP ElitePad, která umožní připojení klávesnice a monitoru společně se současným dobíjením tabletu a připojením k Ethernetu. Pro firemní zákazníky je určena funkce HP Client Security, včetně HP BIOS Protection, Security Manageru a šifrovacího nástroje HP Drive Encryption. Uvedení HP ElitePad 900 do prodeje je plánováno na leden 2013.

Outdoorová GPS navigace s doživotní bezplatnou aktualizací turistických map

Garmin Dakota 10 Lifetime je všestranná univerzální GPS navigace. Přístroj vám nabídne vysokou odolnost a širokou škálu využití: od kola přes turistiku, auto a lyže až po geocaching. Garmin Dakota 10 Lifetime splňuje všechny tyto parametry a navíc nabízí doživotní bezplatnou aktualizaci turistických map ČR. Disponuje dlouhou výdrží na tužkové baterie a řadou dalších užitečných funkcí. Vzhledem k blížícímu se konci roku je navíc od Garminu k dispozici za speciální cenu 3 990 Kč vč. DPH.

Foto popis|  Aktualizace Už i k outdoorové navigaci můžete mít doživotní bezplatnou aktualizaci map.

ThinkPady jsou na trhu již 20 let

Čínský výrobce počítačů Lenovo slaví 20. výročí notebooků ThinkPad. První ThinkPad, označený 700C, uvedla na trh firma IBM v roce 1992. Tento model měl 25MHz procesor Intel 486SLC, 4 MB paměti a 80MB nebo 120MB pevný disk. Monochromatický displej s úhlopříčkou 9,5“ měl rozlišení 640 x 480, dodával se však i barevný 10,4“ displej. Notebookům ThinkPad se podařilo zachovat vlastní styl, kam patří například černá barva a skvělá klávesnice. Za 20 let zaznamenaly řadu prvenství - ThinkPad byl prvním notebookem se zabudovanou optickou mechanikou a jako první měl integrovanou bezdrátovou síťovou kartu. Povedla se i řada zajímavých inovací, jako třeba slavná „rozkládací“ klávesnice Butterfly (ThinkPad řady 701) nebo polohovací zařízení trackpoint umístěné mezi klávesami. Neujal se například ThinkPad Transnote z roku 2001, který umožňoval záznam ručně psaných poznámek.

Nadupaný herní desktop

Herní počítač ROG Tytan CG8890 firmy Asus má „aerodynamickou“ mnohoúhelníkovou skříň, která dokáže při přetaktování měnit tvar. Počítač pohání šestijádrový 3,3GHz procesor Intel Core i7-3960X, který můžete pomocí funkce Turbo Gear automaticky přetaktovat až na 4,2 GHz. Uvnitř počítače se dále ukrývá výkonná grafická karta nVidia GeForce GTX 690, podporující zobrazení až na čtyřech monitorech současně, dvojice 128GB SSD disků SATA 3 v režimu RAID 0 a dostatek paměti. Zvuková karta ASUS Xonar DX využívá technologie Dolby Home Theater, která zaručuje čistší zvuk (116 dB SNR) než u integrovaných zvukových řešení.
Ventilační systém a vodní chlazení procesoru zajišťují účinný odvod tepla. Skříň počítače v režimu Turbo Gear sama automaticky otevírá své horní a boční panely, pod nimiž se ukrývají červené ventilátory, které se starají o odvod horkého vzduchu ze skříně a přívod chladného vzduchu dovnitř. Cena modelu CG8890 začíná na 82 490 Kč s DPH, u konfigurace obsahující nejvýkonnější komponenty činí doporučená cena 105 490 Kč s DPH.

Foto popis|  Herní stroj ROG Tytan už svým vzhledem naznačuje, že je určen pro herní nadšence.

30 let kompaktního disku

Právě před třemi desítkami let, v říjnu roku 1982, způsobily společnosti Philips a Sony ve světě IT malou revoluci. Po několika letech vývoje totiž představily kompaktní disk - CD. Jako první vyšlo v Japonsku na kompaktním disku album 52nd Street od Billyho Joela. Později se disky CD začaly používat také jako paměťové médium pro počítače -s kapacitou původně 656 MB (74minutové), později 700 MB. V době audiokazet a disket s kapacitou 1,44 MB byl „Compact Disc“ skutečnou bombou. Běžný CD disk má průměr 12 cm (existuje i menší, 8cm varianta s tloušťkou 1,2 mm). Pro ukládání dat byl disk CD nahrazen diskem DVD, v hudebním světě se však nadále používají kompaktní disky.

Konzervativní ultrabook

Nový ultrabook ThinkPad T430u firmy Lenovo vychází z tradice řady ThinkPad „T“.
Má 14“ displej, odolné tělo, plnohodnotný LAN konektor a hmotnost 1,8 kg. Nejlevnější varianta (26 990 Kč) ThinkPadu T430u bude osazena procesorem Ivy Bridge Intel Core i5-3317U, 4 GB RAM, DVD mechanikou a 500GB HDD diskem s 24GB SSD akcelerací. Matný displej má klasické rozlišení 1 366 x 768 bodů a ultrabook je osazen dvěma porty typu USB 3.0, HDMI videovýstupem a navíc ještě miniDisplayPortem. Ve vyšších konfiguracích pak najdeme i dedikovanou grafiku GeForce a plnohodnotné SSD disky.
Podle výrobce je notebook zasazen do šasi s maximální tloušťkou 21 mm a konstrukce T430u je vybavena kovovými prvky, díky kterým získává potřebnou odolnost. Pevný disk je aktivně chráněný proti poškození otřesy pomocí technologie Active Protection System. Bezpečnost dat je zajištěna kombinací bezpečnostního TPM čipu a čtečky otisků prstů. I když už bohužel neobsahuje pohodlnou klávesnici, známou ještě z dob IBM, tradici povrchové úpravy nejvyšší třídy ThinkPadů Lenovo u tohoto modelu dodrželo. Tradičně je zde kromě touchpadu i trackpoint a praktická lampička na horním okraji krytu displeje.

Portál pro byznysmeny

Vydavatelství Economia představilo na sklonku září nový internetový portál ProByznys.info, jehož obsah cílí na majitele a ředitele malých a středních firem. Stránky nabízejí praktické nástroje a služby pro podnikání (ověřování bonity partnerů, monitoring zakázek, oborové kalendáře, vzory smluv a další), přehledné informace, návody a rady, umístěné na jednom místě, nebo inspirace a tipy pro rozvoj firmy. Na vytváření obsahu se podílejí expertní partneři.

MacOS i Windows na jednom počítači

Díky aplikaci Parallels Desktop 8 for Mac společnosti Parallels můžete na jednom počítači Mac (s MacOS X Mountain Lion) spustit bez restartování systém Windows a aplikace pro něj určené. Verze 8 nabízí některé nové a vylepšené funkce - umožňuje uživatelům vybrat si, jak mají systémy Mac a Windows spolupracovat: od dobře „celé obrazovky“ systému Windows až po „neviditelný systém“ Windows. Můžete například využít funkci diktování systému Mountain Lion v aplikacích pro Windows, umístit „Metro-stylové“ aplikace do Launchpadu nebo využít rozlišení displeje Retina v aplikacích systému Windows. Běžná maloobchodní cena Parallels Desktop 8 for Mac je cca 2000 Kč.

Přetaktovaná myš pro hraní strategií

Genius představil novou myš řady GX gaming, určenou především hráčům MMO/RTS strategií. Model Gila má citlivost v rozmezí 200 až 8 200 dpi, dvanáct tlačítek, obouruční design a nastavitelnou hmotnost. Bude se prodávat za 1 690 Kč včetně DPH. Zvláštností myši je kromě možnosti nastavení hmotnosti prostřednictvím závaží a celé řady tlačítek nové přetaktované jádro SG Core II s nastavitelným rozsahem citlivosti. Rychlá řídicí jednotka zajišťuje hráčům bleskovou odezvu v řádu 1 ms. O kvalitní a rychlý přenos signálu mezi myší a počítačem se stará pletený kabel a pozlacený USB konektor. Výrobce garantuje životnost tlačítek až osm milionů kliknutí. Gila využívá uživatelské rozhraní Scorpion - jeho prostřednictvím si hráči mohou naprogramovat jednotlivá tlačítka nebo navolit až 72 makrokombinací.

Externí DVD vypalovačku připojíte i k televizoru

Štíhlá externí DVD vypalovačka Asus SDRW-08D3S-U s rychlostí zápisu až 8x má design ve stylu ultrabooků ASUS Zenbook. Mechaniku lze připojit k různým zařízením prostřednictvím rozhraní USB 2.0. Pomocí funkce AV Function se mechanika promění v externí optickou jednotku, pomocí níž lze na těchto zařízeních bez jakéhokoli nastavování přehrávat multimédia. Tuto funkci ocení zejména uživatelé zařízení, která postrádají vestavěnou optickou mechaniku (netbooky a pod). Vypalovačka se dodává se stojanem, takže se uživatel může rozhodnout, zda ji umístí vertikálně či horizontálně. K napájení novinky slouží jakýkoli port USB 2.0. Tloušťka mechaniky je pouze 20 mm a celková hmotnost nepřevyšuje 365 g. Vypalovačka je kompatibilní s operačními systémy Windows i Mac OS, a k zabezpečení dat využívá řadu bezpečnostních opatření doplněných o 256bitové šifrování. Doporučená cena je 910 Kč vč. DPH.

3D modely z fotografií

Autodesk uvedl novou aplikaci Autodesk 123D Catch pro iPhone, dostupnou zdarma v onlinové prodejně App Store. Aplikace, která doplňuje dříve uvedenou verzi pro iPad, dovoluje uživatelům pořizovat fotografie mobilním telefonem a posílat je do cloudu, kde jsou snímky konvertovány do 3D modelu. Aplikace nabízí fotografické okno s ovládáním typickým pro iOS zařízení, které umožňuje volit zaostření a expozici během pořizování snímků. Uživatelé pak mohou upřesnit výběr snímků a odeslat je do cloudu. Aplikace je určena k experimentování v oblasti tvůrčích aktivit a realizace nápadů. Do webové aplikace 123D Catch přidala firma Adobe nové editační nástroje, které zjednodušují přípravu modelu pro 3D tisk. Nové funkce pomáhají uživatelům vyplňovat mezery v rámci 3D modelů, vyhlazovat povrchy, odstraňovat části modelů, které nemají být tištěny, a zarovnávat plochu pro efektivní 3D tisk.

„Full-frame“ kompakt

Ano, čtete dobře - firma Sony vybavila svůj nový kompaktní fotoaparát Cyber-shot DSC-RX1 35mm „full-frame“ optickým snímačem o rozlišení 24,3 efektivního megapixelu. Jde zatím o první fotoaparát tohoto typu. Při hmotnosti pouhých 482 g (s baterií a paměťovou kartou) obsahuje „full-frame“ snímač a objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností a clonou až F2. Je mnohem menší a lehčí než kterákoli jiná „full-frame“ digitální zrcadlovka - nabízí výjimečnou obrazovou kvalitu, která doposud byla doménou profesionálních high-endových digitálních zrcadlovek. K dispozici je samozřejmě plně manuální ovládání. Vyšší přesnosti manuálního ostření lze dosáhnout použitím volitelné sady elektronického hledáčku FDA-EV1MK. Velká plocha snímače přispívá kromě rozlišení také k velkému rozsahu hodnot citlivosti ISO 100-25 600. Pomocí funkce vícesnímkové redukce šumu (Multi Frame Noise Reduction) lze dosáhnout až hodnoty ISO 102 400. Kromě fotografií dokáže Cyber-shot RX1 zaznamenávat také kvalitní Full HD video. Umělecky založení fotografové mohou ozvláštnit své snímky 13 kreativními styly nebo použitím některé z mnoha zajímavých bezpočítačových úprav Picture Effect. Fotoaparát se začne prodávat v prosinci a cena je dost vysoká - 2 800 USD.

Dva nové NAS servery QNAP

Firma Umax uvedla ve spolupráci s tchajwanskou společností QNAP Systems na český trh dva nové NAS servery - dvoudiskový TS-269 Pro a čtyřdiskový TS-469U, určený do racku. Oba modely jsou založeny na procesoru Intel Atom D2700 a mají USB 3.0 port a dvojici gigabitových LAN portů. Tower QNAP TS-269 Pro s 1MB operační pamětí pojme dva pevné disky typu SATA s kapacitou až 4 TB, tedy s celkovou kapacitou až 8 TB. Čtyřdiskový QNAP TS-469U-RP je určen do racku. Pojme až čtyři pevné disky s kapacitou až 4 TB. Celková kapacita tedy může dosáhnout až 16 TB. Cena dvoudiskového Tower NAS serveru TS-269 Pro je 14 490 Kč, čtyřdiskový server TS-469U-RP stojí 33 990 Kč s DPH.

Foto popis|  Až 8 TB v malém NAS Dvoudiskový NAS server je určen pro menší podniky, které chtějí spolehlivě a přehledně organizovat svá data.

Firefox pro Windows 8 Metro

Společnost Mozilla uvolnila Firefox Metro Preview. Pokud tedy máte systém Windows 8, můžete si vyzkoušet Firefox v režimu „Metro“. Jedná se o speciální verzi Firefoxu, která kromě klasické podoby Firefoxu obsahuje i jeho „Metro-verzi“. Vzhled připomíná Firefox pro Android, rozdíl je ale patrný při práci s panely v horní části prohlížeče. Jedná se stále o vývojovou verzi, které ještě řada věcí chybí. Zatím například není hotova podpora pro Adobe Flash a nefunguje zvětšování/zmenšování stránek. Ve finále by měl být Firefox pro „Metro“ distribuován spolu s klasickým Firefoxem. Ve verzi pro „Metro“ by se společně s uvedením Windows 8 měl objevit i prohlížeč Chrome od Googlu.

Anketa ShopRoku 2012

Internetový srovnávač Heureka.cz vyhlásil vítěze letošního ročníku soutěže ShopRoku 2012 (shoproku.cz). Přes 1,8 milionu vyplněných dotazníků spokojenosti rozhodlo o tom, které e-shopy jsou ty nejkvalitnější. Mezi vítězi osmnácti kategorií jsou například Essence.cz, Alfa. cz, Topgal.cz, Alza.cz nebo Kosmas.cz. Vítězem Ceny popularity a nejoblíbenějším e-shopem se stal potřetí za sebou internetový obchod Parfums. cz. Nakupující nejčastěji ocenili nízkou cenu, rychlé dodání a možnost osobního odběru.

Externí disk k televizoru

Externí pevný disk Mobile Drive Sq TV firmy Freecom je určen především k nahrávání televizních pořadů přes USB rozhraní. Kompaktní 2,5“ SATA Mobile Drive Sq TV je dodáván s „kolébkou“, takže může být snadno připevněn na zadní stranu televizoru a zapojen do USB portu. Mnoho moderních televizorů je již vybaveno jedním nebo více USB porty a roste také počet spotřebitelů zvyklých na prohlížení fotografií nebo sledování filmů uložených na pevném disku. Tento lehký pevný disk může být stejně tak používán pro ukládání, sdílení nebo zálohování dat a softwaru na počítačích nebo v počítačových sítích. Disk je vybaven USB 3.0 portem a je dodáván se zálohovacím softwarem Nero pro Microsoft Windows. Je k dostání s úložnou kapacitou 500 GB a 1 TB. Cena je 2 399 Kč a 3 399 Kč.

Slevomat nabízí vstupenky

Slevomat, největší slevový portál českého internetu, rozšířil v polovině září svou nabídku o vstupenky na kulturní akce „na poslední chvíli“ a prodává nyní last minute vstupenky do pražských divadel. Kromě divadel by se měly na Slevomatu časem objevit i nabídky koncertních sálů, výstav či dalších kulturních akcí. Smyslem last minute nabídek je umožnit kulturním zařízením prodat vstupenky, které nebyly prodány za plnou cenu přes klasické prodejní kanály a zůstaly by tak nevyužité.
Komentář redakce: Slevomat prohlásil, že tuto novou aktivitu nebere jako výdělečný byznys, ale jako doplňkovou službu pro své zákazníky. Jako svůj hlavní byznys ale last minute prodej vstupenek vnímá mladý webový projekt Navečer.cz, do kterého aktuálně vstoupil jako strategický partner online vstupenkový systém Ticketon.cz (o obou projektech jsme nedávno psali). V redakci se již teď těšíme, jak se díky levným vstupenkám do divadel staneme kulturnějším národem.

Snadno přenosný projektor

Snadno přenosný LED projektor GP10 Ultra-Lite firmy Benq váží jen 1,5 kg a má svítivost 500 ANSI lumenů.
Projektor má rozlišení 720p, kontrastní poměr 10 000: 1 a podporuje promítání ve 3D. Promítaný obraz může mít velikost až 40“. Zdroj videa lze přivádět z odnímatelného DVD přehrávače, HDMI konektoru, USB slotu, paměťové karty, nebo dokonce pomocí funkce Wireless Display. Video tedy můžete streamovat například z notebooku. O reprodukci zvuku se starají dva vestavěné 3W stereoreproduktory. V Eco módu dokáže podle výrobce bez výměny projekční lampy pracovat až 30 000 hodin. To při průměrné době provozu pět hodin denně teoreticky znamená více než deset let promítání. Předpokládaná cena projektoru je 13 700 Kč.

Prezidentská volba

Poprvé v historii ČR budou občané volit svého prezidenta v přímé volbě. Sportovně řečeno se jedná o závod. O tom, kdo vyhraje a bude prezidentem, se bavíme nejen v reálném životě, ale i na internetu v sociálních médiích a diskusích. Podle toho, jak o kandidátech na internetu mluvíme, se dá odhadnout, kdo vyhraje. Na internetové adrese snek2013.cz můžete spatřit výsledky tohoto závodu online. Tvůrci nového webu připravili sportovní dráhu, na které je vidět, jak moc jsou jednotliví kandidáti na internetu populární. Postup vychází z toho, jak moc se o kandidátovi mluví a zda se o něm mluví pozitivně nebo negativně.

Acrobat s novými cloud službami

Společnost Adobe Systems představila nástroj Adobe Acrobat XI s cloud službami. Software, který je standardem pro formát PDF, nyní zvládne kompletní PDF editaci, export do aplikace Microsoft PowerPoint, ovládání dotykem pro tablety a je vybaven integrovanými cloud službami včetně uzavírání smluv přes web.
Uživatelé mohou s novými a vylepšenými funkcemi v aplikaci Adobe Acrobat XI upravovat PDF soubory, měnit odstavce, obrázky a objekty klepnutím a přetažením pomocí nového intuitivního nástroje „Upravit text a obrázky“. Mohou také uspořádat a vizuálně sloučit vybraný obsah a více dokumentů do jednoho organizovaného PDF souboru při zachování integrity zdrojového souboru. Do nové verze je integrována služba elektronického podpisu Adobe EchoSign, pomocí které lze urychlit schválení dokumentu a smlouvy. Nová verze Adobe Readeru je přizpůsobena pro ovládání dotykem. Komentování a přidávání připomínek, stejně jako vyplnění, podepsání a ukládání formulářů je tedy snadné i na tabletech a smartphonech. Doporučená koncová cena za Acrobat XI Standard bude 245 eur bez DPH.

Zapisovatelný Blu-ray disk s kapacitou 100 GB

Blu-ray disk s kapacitou 100 GB pro ukládání dat, určený pro BDXL kompatibilní čtecí a zapisovací mechaniky, má nyní v nabídce firma Verbatim. Nabízí čtyřikrát větší kapacitu oproti standardním zapisovatelným Blu-ray diskům. Zápis na disky je možné provádět až čtyřnásobnou rychlostí. Díky kapacitě 100 GB mohou BDXL disky uchovat více než 40 000 fotografií, 20 000 písní nebo 8 hodin videa ve vysokém rozlišení. Standardní Blu-ray disky nabízejí kapacitu 25 GB pro jednovrstvý a 50 GB pro dvouvrstvý disk, ale Verbatim BDXL disk obsahuje také třetí vrstvu. Disky jsou dodávány se speciálním tvrzeným povrchem Hard Coat, odolným proti poškrábání. Verbatim BDXL 100GB Blu-ray disky jsou k dispozici od října a cena je stanovena na 1 100 Kč.

Elementy v nové verzi

Úpravy, organizování a sdílení fotografií jsou podle Adobe v nové verzi Photoshop Elements 11 snadnější, a to díky přepracovanému uživatelskému rozhraní. Jde o novou verzi spotřebitelského softwaru pro úpravu fotografií. V nové verzi bylo kompletně aktualizováno grafické rozhraní se stejným enginem, jaký má „velký“ Adobe Photoshop. Program obsahuje snadno ovladatelné editační režimy Quick, Guided a Expert, možnost úprav jedním kliknutím, užitečný panel Action a velké, tučné ikony.
Podle Adobe můžete snadno a intuitivně organizovat fotografie podle osob, míst (prostřednictvím určení a zaznamenání polohy na Google Maps) nebo událostí. Díky novému nástroji Guided Edits (Průvodce úpravami) je snadné vytvářet efekty jako tilt-shift, vinětace a high and low-key. Fotografie a video můžete sdílet prostřednictvím e-mailu, Facebooku, YouTube, Vimeo a jiných služeb. Adobe uvedlo i novou verzi Premiere Elements 11, což je program pro snadnou tvorbu domácího videa. Programy Photoshop Elements 11 a Adobe Premiere Elements 11 jsou k dispozici jako balík (za 150 eur) nebo jako samostatné produkty (za 99,60 eura) pro Windows i Mac.

Foto popis|  Nové uživatelské rozhraní Grafické rozhraní má stejný engin jako „velký“ Adobe Photoshop.

Ze smartphonu na velkou obrazovku

Nový monitor AOC myPlay obsahuje funkci MHL, kterou ocení uživatelé operačního systému Android. Mohou totiž na velkém monitoru zobrazit stejný obsah, jaký je na displeji jejich smartphonu. Díky připojení MHL (Mobile High-Definition Link) „vyrostou“ například videa a hry z mobilních zařízení do velkých rozměrů. Monitor myPlay i2757Fm zobrazuje vybraný obsah ze smartphonů a tabletů na svém 27palcovém (68,6 cm) IPS panelu ve Full HD rozlišení. Výhodou tohoto řešení je i dobíjení mobilního zařízení po celou dobu spojení s monitorem. MHL umožňuje přímé spojení mezi smartphonem nebo tabletem a monitorem a přenáší video ve vysokém rozlišení (1 080p) a digitální audiosignál přes microUSB/ HDMI kabel. Monitor má jas 250 cd/m2, kontrast 1 000:1 a odezvu okolo 5 ms. Je vybaven analogovým D-SUB portem a dvěma digitálními HDMI vstupy. Má též zabudované reproduktory a USB port a je k dostání za 5 200 Kč bez DPH.


Z INTERNETU

NOVÝ WEB STAHNU.CZ

Ačkoliv je stahovací portál Stahnu.cz v provozu teprve několik týdnů, netají se svými ambicemi prosadit se a konkurovat známým a oblíbeným webům se stejným zaměřením. Uživatelům chce přinášet zejména aktuální a bohatý obsah, intuitivní vyhledávání, ale i několik výhod, které se u jiných stahovacích webů neobjevují. V oblasti vyhledávání nabízí portál Stahnu.cz všechny tradiční možnosti - umožňuje vyhledávání programů podle zadaného názvu, a to včetně našeptávače, a zároveň dovoluje procházet jednotlivé logicky vystavěné kategorie.
Komentář redakce: Přiznáme se, že nás vznik nového serveru nabízejícího databázi programů ke stažení překvapil. Postavit se proti zavedeným serverům svého druhu, jako jsou Slunečnice.cz nebo Stahuj.cz, to chce odvahu. Po bližším prozkoumání jsme zjistili, že se jedná o českou odnož zavedeného slovenského serveru Softmania.sk. O své místo na slunci bude nový web bojovat poměrně rozsáhlou herní sekcí a rubrikou plnou článků, návodů, tipů a aktualit.

ISPORT.CZ S NOVÝM DESIGNEM

Počátkem září změnily webové stránky iSport.cz svou podobu. Návštěvníky čeká větší přehlednost stránek i lepší uživatelské rozhraní. „Díky přepracovanému menu získá každý čtenář okamžitý přehled o aktualitách a hlavních událostech,“ představuje nový iSport.cz jeho šéfredaktor Lukáš Tomek. Pod menu najdou uživatelé rozšířený box s aktuálními zprávami, s většími fotografiemi a výraznějšími titulky. Novinkou je i seznam probíhajících on-line přenosů, nezapomnělo se samozřejmě ani na oblíbené rychlé zprávy nebo Twitter.
Komentář: Bulvární zpravodajství vládne nejen světu politiky nebo kultury, ale také sportu. Kromě výše zmíněné nové podoby stránek iSport.cz, kterým dominují veliké fotografie, budiž důkazem i vznik nového sportovního webu SportRevue.cz, který se populární formou věnuje především dvěma nejsledovanějším sportům - fotbalu a hokeji. Důraz je kladen na velmi kvalitní fotografie a videa, ale výsledky utkání nebo tabulky jsme na tomto novém „sportovním“ webu hledali marně.

KASA.CZ KONEČNĚ V NOVÉM

Stránky internetového prodejce Kasa.cz se od poloviny září nesou ve znamení modernějšího designu a inovované struktury. Pro zákazníky tyto změny představují ulehčení výběru i nákupu zvoleného zboží. Informace o jednotlivých produktech jsou zároveň doplněny podrobnějšími údaji. V detailu produktu nakupující nově naleznou odkazy na příslušné servisy a na české a slovenské návody (příp. i na návody v jiných jazycích). Nové stránky nabízejí i přehledné a graficky znázorněné porovnání produktů stejné kategorie. Nový web Kasa.cz je postaven na moderním systému, umožňujícím další vývoj nových funkcí - v dohledné době například Kasa.cz připravuje zprovoznění mobilní verze či nové možnosti on-line plateb.
Komentář redakce: Nové podoby se e-shop Kasa.cz dočkal po dlouhých sedmi letech. V minulosti jsme se v redakci divili, jak se s tak nehezkou grafikou a především příšernou navigací obchod mohl udržet v popředí zájmu nakupujících. Současná podoba je obrovským krokem vpřed a dobře konečně funguje i vyhledávání produktů. Jen bychom si představovali, že by moderní obchod mohl zákazníkovi ulehčit orientaci v obrovském množství zboží nějakým inteligentním průvodcem a nespoléhat se na to, že uživatele bude bavit filtrovat zboží na základě záplavy parametrů.

DENÍK INSIDER V NOVÉM

Po úspěšné testovací fázi přichází Deník Insider (denikinsider.cz), český digitální večerník určený výhradně předplatitelům, s novým designem, rozšířeným obsahem a řadou dalších vylepšení inspirovaných ohlasy čtenářů. Redesign dává lépe vyniknout původním materiálům, nový Insider navíc nabízí praktický archiv a informace o tom, co je nového v redakci či čtenářské komunitě „insiderů“ na Facebooku. Kompletní archiv, obsahující všechny doposud publikované články, dokumenty, grafiky a fotografie, zůstává plně přístupný jen pro celoroční předplatitele.
Komentář redakce: Deník Insider patří pod křídla portálu Centrum.cz, který již jednou na poli zpravodajských serverů úspěšně zabodoval webem Aktuálně.cz. Šéfem Insideru je tuzemské investigativní eso mezi novináři Sabina Slonková, což jistě může přilákat nové předplatitele (o počtu stávajících vydavatelství mlčí). V redakci dáváme poměrně ojedinělému pokusu o placené internetové zpravodajství palec nahoru.