Menu

Nejlepší hardware pro Windows 8

Nejlepší hardware pro Windows 8

Nová Windows jsou optimalizovaná pro dotykové ovládání. Dobrý nápad pro tablety, ale jak budou fungovat na standardních osobních počítačích?
       MICHAL BAREŠ, DANIEL WOLF   

MICHAL BAREŠ
Windows 8 budou již desátou verzí „oken“, která během posledních téměř dvaceti let používal. Poté, co poprvé vyzkoušel jejich dotykovou verzi na stolním počítači, musel se celý večer držet, aby na Facebook nepostoval zoufalé výkřiky. Po několika dnech by je asi smazal.

První krok je vždycky nejtěžší. Vřele našim čtenářům doporučujeme, aby si tuto mantru opakovali, až 26. října poprvé na tabletech, ale hlavně na stolních i přenosných počítačích spustí novou verzi operačního systému Windows 8. Vše totiž bude vypadat jinak - programy už se nebudou nazývat programy, ale „aplikace“, a bude je možné přímo stáhnout z on-line obchodu. Namísto ikon se navíc budou spouštět ťuknutím na velké dlaždice. Vypínání, plochu i fulltextové vyhledávání budete dlouho hledat, tlačítko Start nenajdete vůbec a to, které programy máte momentálně spuštěné na pozadí, pouhým pohledem nepoznáte.
Pokud Microsoft do oficiálního vydání Windows 8 nezmění názor, a to nepředpokládáme, bude operační systém podporovat dotykové ovládání na všech platformách, tedy nejen u tabletů a konvertibilních notebooků, ale také u ultrabooků, notebooků a stolních počítačů. Windows 8 by tak mohla předznamenat začátek úpadku klasických myší. Dotykové ovládání, přechod od ikon k dlaždicím a konec tlačítka Start Windows 8 výrazně odlišuje od všech dosavadních operačních systémů Microsoftu. Vzhledem k dominantnímu postavení této společnosti lze očekávat, že Windows 8 se rychle rozšíří, protože budou od konce října nainstalována do všech nově prodaných počítačů. Otázkou je, jak je veřejnost příjme a zda časem neskončí v zapomnění stejně jako nepovedené operační systémy Windows Me a Vista. Vše bude záležet na tom, jak tento radikálně pozměněný operační systém přijmou korporátní zákazníci a profesionální uživatelé, kteří obsah spíše vytvářejí, než konzumují, a kteří požadují kompatibilitu se stávajícími systémy.
Vypuštění dotykově ovládaného operačního systému Microsoft dlouhodobě konzultoval s výrobci hardwaru, kteří měli dost času se na něj připravit a vyvinout nová zařízení, která jeho schopnosti využijí. Měli jsme možnost vyzkoušet nejen nové tablety, ale i konvertibilní notebook, dotykový all-in-one počítač, a dokonce i dotykový monitor, určený k ovládání obyčejných desktopů.

Mladí uživatelé si na Windows 8 zvykají mnohem rychleji

Pro začátek zmíníme několik postřehů, které se týkají všech dotykově ovládaných počítačů. Instalace Windows je rychlá a zabere něco mezi 10 až 15 minutami. Při instalaci na každém testovaném přístroji Windows 8 bez problému rozpoznala veškeré komponenty a automaticky nainstalovala všechny ovladače. Zajímavé je, že málo zkušení a mladí uživatelé si na Windows 8 zvykli rychleji než uživatelé navyklí na klasická Windows. Zatímco děti si snadno pohrávaly s dotykovými dlaždicemi a za chvíli vždy našly vše, co chtěly, zkušení znalci starých Windows marně hledali opěrné body a leckdy jim nepomohla ani znalost klávesových zkratek. S povzdechem si tedy začněme zvykat na nový způsob ovládání a pojďme se podívat na samotná zařízení.


GESTA PRO WINDOWS 8
1  Dvojitým poklepáním/dotykem na dlaždici spustíte aplikaci Windows 8.
2  Tažením prstu směrem od levého okraje obrazovky se posouváte mezi plochou a dlaždicemi.
3  Posunem prstu směrem od horního okraje obrazovky až k okraji spodnímu můžete zavřít aplikaci.
4  Zvětšování a zmenšování obrázků nebo například fontů textového editoru či internetového prohlížeče probíhá stejně jako na chytrém telefonu roztažením nebo přiblížením dvou prstů.
5  Vysunutím palce od spodního kraje rámu směrem do aplikace otevřete nabídku Vlastnosti.
6  Vysunutím palce od pravého okraje rámu směrem do aplikace otevřete systémovou nabídku Start.

Tablet PC Samsung 700T

Jak byste nazvali počítač, který funguje jako notebook (je například vybaven procesorem Intel Core i5), ale vypadá jako tablet? Samsung použil pro svůj tablet 700T označení Slate PC, které používá i Microsoft. Zařízení s displejem o úhlopříčce 11,6“ vypadá jako veliký tablet. V konfiguraci s Windows 7 se Samsung 700T prodává už celý rok, ale teprve Windows 8 se systémem dlaždic využijí ideálně všechny funkce, které nabízí. Dotykové ovládání displeje je snadné, protože tento „slate“ lze konečně držet v obou rukou a oba volné palce tak můžete použít k provádění nejdůležitějších gest Windows 8 (viz výše). Dotykový displej reaguje velmi přesně, gyroskopický senzor překlápí po natočení tabletu automaticky obrazovku do horizontální či vertikální podoby a všechny aplikace Windows se oběma polohám displeje dokážou dobře přizpůsobit. S tímto tabletem je první seznámení a prozkoumávání Windows 8 vlastně zábava. V porovnání s klasickými ovládacími prvky Windows 7 je nová verze Windows 8 pro tablet mnohem vhodnější. Díky velkým ovládacím prvkům a dlaždicím můžete tablet snadno ovládat i bez myši, a pokud jej používáte například ve vlaku nebo na pohovce, jsou dlaždicové aplikace mnohem lepší než drobné ikony Windows 7.
+ Intuitivní ovládání uživatelského rozhraní Windows 8, okamžitý start systému, možnost připojení Bluetooth klávesnice
- Extrémně lesklý displej nepříjemně odráží okolní světlo, ovládací prvky některých otevřených oken jsou příliš drobné pro ovládání prstem
Cena  cca 35 000 Kč (včetně dokovací stanice a klávesnice)

SAMSUNG SLATE-PC XE700T1A (H01DE)
Toto „Slate“ PC se drží v rukou stejně pohodlně jako tablet. Levým palcem můžete snadno ovládat aplikace a dlaždice a pravým aktivovat nejdůležitější ovládací prvky systému Windows 8.
Potřebujete-li psát delší texty, můžete použít dokovací stanici a Bluetooth klávesnici, které jsou v ceně zařízení.

Konvertibilní Lenovo X230T

Lenovo ThinkPad X230T patří mezi tzv. konvertibilní notebooky a v nerozloženém stavu vypadá jako obyčejný notebook. 12,5“ dotykový displej lze ale otočit a sklopit tak, že z notebooku snadno vznikne tablet. Otáčet displejem lze po stisknutí drobného tlačítka na okraji rámu displeje. Kvalitní matný displej typu IPS neodráží rušivé odlesky a je radost se na něj dívat. Matný povrch displeje je vhodný především proto, že na rozdíl od ostatních zařízení v tomto přehledu, která jsou vybavena lesklou dotykovou obrazovkou, na něm prsty nezanechávají nepříjemné šmouhy. V režimu notebooku lze dlaždice Windows 8 ovládat dotykem na displej nebo pomocí trackpadu. Samozřejmě s ohledem na dotykový povrch displeje doporučujeme použít k ovládání prsty. Drobná výtka směřuje k pomalé reakci displeje po dvojitém ťuknutí, tedy při spouštění aplikací. ThinkPad X230T je navíc poměrně velký a těžký na to, aby se s ním dalo pohodlně pracovat na pohovce, a i s ohledem na cenu se hodí spíš jako profesionální pracovní nástroj pro občasné prezentace obchodním partnerům.
+ Díky otočnému displeji lze X230T s Windows 8 používat jako notebook i jako tablet, matný displej nezanechává šmouhy od prstů
- Jakožto tablet příliš velký a těžký, reakce displeje má po některých gestech (např. po dvojitém ťuknutí) znatelné zpoždění
Cena  cca 54 000 Kč

TABLET LENOVO THINKPAD X230T
1  ThinkPad X230T není snadné používat jako běžný tablet. Nabízí sice možnost přetočení displeje i změnu mezi horizontální a vertikální obrazovkou, ale na tablet je příliš velký a těžký. Díky Windows 8 jej lze ale snadno dotykově ovládat, i pokud je sestaven do podoby notebooku.
2  Nepříliš pevný pant displeje způsobuje horší reakci displeje na dotykové povely.

All-in-one-PC Lenovo A720

Tenký a kvalitní: Lenovo IdeaCenter A720 skrývá v dotykovém 27“ displeji kompletní počítač, který je přímo ideální pro spolupráci s Windows 8. Velké jednobarevné dlaždice Windows 8 se mohou zdát na prostorné ploše příliš veliké, ale díky rychlému hardwaru i kvalitnímu dotykovému displeji je práce s nimi plynulá. Vysoké nativní rozlišení je vhodné pro zobrazení detailních informací nainstalovaných aplikací. Nadšení ze snadného dotykového řízení počítače ale po krátké době opadne a pravděpodobně se vrátí ke staré dobré myši, protože dlouhodobější dotykové ovládání nataženou paží přináší únavu a bolest ruky. Pokud tento počítač nebudete používat jen pro sledování filmů, je ovládání pomocí bezdrátové myši a klávesnice praktičtější. Prsty navíc zanechávají na lesklém povrchu displeje viditelné šmouhy, takže doporučujeme přichystat k ruce utěrku z mikrovláken a sklo obrazovky pravidelně přeleštit. Střízlivě řečeno, all-in-one počítače nejsou pro provoz s Windows 8 tak ideální, jak by se na pohled mohlo zdát. Zvláště pokud na takovém počítači budete pracovat delší dobu.
+ Povedený a elegantní design, uživatelská přívětivost, kvalitní 27“ displej
- Lesklý povrch displeje zanechává viditelné šmouhy a otisky prstů, dlouhodobější dotykové ovládání velké plochy displeje je únavné
Cena  cca 40 000 Kč


LENOVO IDEACENTRE A720
1  Na 27“ ploše dotykového all-in-one počítače Lenovo A720 je ovládání Windows 8 snadné a přesné. Pokud ale počítač ovládáte pouze rukama, a ne myší, začnou vás po krátké době pěkně bolet ruce.
2  Lesklá obrazovka Lenova A720 je po chvíli plná jasně viditelných šmouh a otisků prstů.

Dotykový displej Iiyama T2250MTS

Tři roky starý monitor Iiyama T2250MTS je nejoblíbenějším a nejprodávanějším dotykovým displejem na trhu. Systém Windows 8 dokáže tento monitor automaticky rozpoznat a aktivovat jeho dotykové funkce. Vzhledem ke staršímu systému dotykového ovládání ale není tento monitor pro Windows 8 úplně ideální, protože řada oken se u Windows 8 vytahuje směrem od hran plochy a právě u kraje rámečku má starší technologie optického dotykového ovládání Iiyamy T2250MTS největší problémy s přesností.
+ Cenově dostupný monitor umožňuje dotykové ovládání Windows 8, automatické rozpoznání i aktivaci dotykových funkcí
- Nelze provádět pro Windows 8 kriticky důležitá dotyková gesta u okrajů plochy
Cena  cca 6 500 Kč

Foto popis|  IIYAMA PROLITE T2250MTS-B Akční plocha optické dotykové technologie tohoto monitoru bohužel končí cca 7 milimetrů od okraje rámečku a znemožňuje tak dotykové ovládání důležitých funkcí Windows 8.


SHRNUTÍ TESTU
Pokud budete chtít plně využívat všechny funkce největšího revolučního skoku v ovládání Windows za posledních dvacet let, budete si muset koupit nový hardware s dotykově ovládaným displejem.
Bez multidotykové obrazovky je totiž ovládání dlaždic Windows 8 na stolním počítači nebo notebooku méně praktické a produktivní než práce s myší na klasickém rozhraní Windows 7. Většina kancelářské práce na počítači je rychlejší, přesnější a méně únavná pomocí myši než prostřednictvím dotykového ovládání, ale i k Windows 8 lze samozřejmě myš připojit, a to na rozdíl od Androidu a iOS dokonce i k tabletům. Přechod na Windows 8 se z hlediska hardwarových nákladů vyplatí pouze v případě, že chcete používat dotykové rozhraní a operační systém koupíte spolu s dotykově ovládaným přístrojem. Optimalizace staršího hardwaru pro dotykové použití s Windows 8 se nevyplatí.
Dotykově ovládané rozhraní Windows 8 si nejlépe rozumí s tablety. Díky dlaždicím a dotykovým gestům je ovládání tabletu stejně snadné, jako kdybyste měli v ruce velký smartphone nebo iPad, a přitom tablet disponuje všemi funkcemi stolního počítače s Windows. Zpočátku si budete chvíli zvykat na nová gesta a jiné rozložení ovládacích prvků, zvláště pokud „přecházíte“ z tabletu se systémem Android nebi iOS. Jakmile si ale na systém Windows 8 dostatečně zvyknete, zjistíte, že požadované úkoly zvládnete rychleji a přímočařeji než s jinými operačními systémy. Jistou nevýhodu spatřujeme v použití některých víceprstých gest, která zanechávají (hlavně na lesklých displejích) výrazné šmouhy a otisky, doporučujeme tedy spolu s tabletem nosit i utěrku z mikrovláken. Vzhledem k tomu, že tablety s Windows 8 je nejvhodnější držet v obou rukou tak, aby bylo možné k ovládání použít oba palce, hodí se pro tento operační systém spíše než „čtvercová“ zařízení formátu iPadu tablety s širokoúhlým displejem.
Dotykově ovládané a konvertibilní notebooky vzbudí asi největší zvědavost potenciálních uživatelů Windows 8. Zatím jich není na trhu mnoho, a ty, které jsou, spadají do nejvyššího cenového spektra, proto radíme s nákupem ještě počkat. Podle našich informací se na jaře objeví řada dotykových ultrabooků nižší cenové kategorie. Konvertibilní a tenké notebooky mají zpravidla větší displej než tablety a jsou i těžší, tedy méně mobilní. Zatímco některé tablety váží okolo 400 gramů, nejlehčí dotykové notebooky váží přes 1 200 gramů, takže do kabelky se moc nehodí. Při práci trpí špiněním displeje, a pokud nejsou dobře vyvážené, mohou dotyky prstů způsobit přepadávání notebooku na víko displeje. Dlouhodobější ovládání dotykového displeje notebooku zbytečně unavuje, stejně jako v případě all-in-one počítačů a dotykových monitorů, paži uživatele. Po několika minutách asi rádi sáhnete po myši.
Pokud se rozhodnete, že Windows 8 budete raději ovládat myší než dotykem, doporučujeme vám systém správně nastavit a upravit rozložení dlaždic s nejpoužívanějšími aplikacemi. V tomto ohledu je ideální přesunout často používané položky do levého horního rohu rozhraní Metro, protože tak se vyvarujete zbytečného rolování kolečkem myši. Konečně také nadešel čas, abyste se na klávesnici naučili používat tlačítko s logem Windows. Pomocí něj se totiž můžete rychle přepnout mezi dlaždicovým rozhraním Metro a posledně používanými aplikacemi, a nebudete tak muset posouvat kurzor přes celou rozlohu pracovní plochy nebo dokonce máchat rukou před obrazovkou. Než si na nový systém zvyknete, bude vás dotykové ovládání a změna dlouho zažitého rozhraní přivádět k hlasitým záchvatům nostalgie po starých dobrých Windows.