Menu

Kancelář pro rok 2013

Kancelář pro rok 2013

V letošním roce uvede Microsoft na trh novou verzi svého kancelářského softwaru. Ta přinese celou řadu revolučních novinek.
    PETR KRATOCHVÍL  

Většina z nás pracuje s kancelářským softwarem každý den - Word, Excel, PowerPoint nebo Outlook jsou pro miliony uživatelů jakousi softwarovou lopatou a krumpáčem. I to je důvod, proč se většina lidí dívá na nové verze těchto programů poněkud s despektem. Obvykle jsme spokojeni s aktuálním stavem a nenapadá nás, jak by bylo možné tyto „lopaty a krumpáče“ ještě vylepšit. Jak se ale zdá, Microsoftu se to povedlo…

Klasicky i v cloudu

Zásadní změnou v dosavadní koncepci kancelářských programů je jejich rozdělení na „klasický software“ a „software jako službu“. Patříte-li mezi konzervativní uživatele, můžete si i nadále koupit klasickou „krabici“, která vám bude po nainstalování na počítač sloužit až do skonání světa. Takto budou fungovat produkty označené jako Office 2013.
Druhou variantou je zakoupení kancelářského softwaru jako služby - označované jako Office 365. Ta se bude od svého „krabicového“ příbuzného lišit v celé řadě věcí. Prvním a nejzásadnějším rozdílem je forma úhrady - zatímco za Office 2013 zaplatíte jednorázově určitou částku, Office 365 bude fungovat na základě předplatného - měsíčního nebo ročního. Na první pohled to sice vypadá jako drahý nesmysl, pro celou řadu lidí (a především firem) to ale bude zajímavé řešení. Typickou ukázkou může být firma s proměnným počtem zaměstnanců. Pokud například zahajuje nový projekt a nabere deset lidí, nemusí investovat desítky tisíc do nákupu nového softwaru, ale může si ho za zlomek částky na několik měsíců pronajmout…
Office 365 však ocení i náročnější „mobilní“ uživatelé: v rámci jedné licence si totiž mohou kancelářský software nainstalovat současně až na pět zařízení typu PC nebo Mac a pět mobilních zařízení (tablet nebo telefon). Důležité také je, že tato zařízení může uživatel bez problémů měnit. Klíčovým rozdílem je i skutečnost, že Office 365 nebude využívat klasický tříletý inovační rytmus, ale bude se vyvíjet a zlepšovat průběžně. Jedinou naší výtkou zůstávají „softwarové požadavky“. Office 365 si totiž spustíte pouze na nejnovějších Windows 7 (a pochopitelně i na jejich nástupci Windows 8). Majitelé starších XP tak budou mít smůlu…

Dotyková kancelář

Nová verze kancelářského softwaru ale také reaguje na příchod nových „zařízení“ - především těch mobilních a dotykových. Všechny aplikace Office je nyní možné ovládat nejen myší a klávesnicí, ale i dotyky. Uživatelské rozhraní aplikací se při ovládání dotykem automaticky změní, tuto změnu lze však také zapnout ručně z libovolné aplikace Office.
Dalším logickým krokem k novému konceptu programů je obchod s doplňky. Všichni uživatelé Office mají nyní k dispozici obchod „Office Store“, z něhož mohou do svých kancelářských programů instalovat další aplikace a doplňky. Princip nákupu je stejný jako u programů pro mobilní platformy: některé doplňky jsou k dispozici zdarma, za jiné je nutné zaplatit.

Zaujalo nás

Zajímavou výhodou nového „principu“ Office 365 je možnost „personalizace“. V praxi to znamená, že si své aplikace můžete přizpůsobit podle svých požadavků (uživatelské rozhraní, doplňky, slovníky…). Tuto „verzi“ pak budete mít vždy k dispozici, a to nezávisle na tom, odkud se ke svému Office 365 přihlásíte, a třeba i včetně naposledy používaných složek a souborů.
Za jednu z nejzajímavějších funkcí považujeme možnost „videokonferencí“. Pomocí aplikace Lync totiž můžete vytvořit videokonferenci a „pozvat“ na ni (prostřednictvím webového odkazu) kohokoliv na světě - stačí jen, aby pozvaný měl prohlížeč a připojení k internetu.
Novinek a vylepšení kancelářského balíku je mnohem více, než by se vešlo do papírového časopisu: i proto najdete podrobnější informace o novém Microsoft Office na našem webu http://www.chip.cz.
Pokud vás nový Office zaujal, můžete si je zdarma vyzkoušet (ve verzi Cutomer Preview) - je ke stažení na adrese http://www.microsoft.com/office/preview/en. Zájemci o koupi by také měli vědět, že v rámci oslav dvaceti let společnosti Microsoft v ČR se objevila zajímavá nabídka: koupíte-li v období od 19. 10. 2012 do 31. 12. 2012 Office 2010, získáte k němu Office 2013 zdarma. Podrobnosti najdete na http://www.microsoft.cz/microsoftslavi.


V NOVÝCH OFFICE NAJDETE ŘADU ZAJÍMAVÝCH FUNKCÍ
* Uložit jako: V rámci tohoto dialogu vám budou nabídnuta místa, kde může být uložen dokument. Vybere-li uživatel úložiště, nabídnou se naposledy používané složky tohoto úložiště: SkyDrive, případně jeho varianta Pro, která je součástí SharePoint nebo SharePoint Online v Office 365, další místa na webu (jiné weby SharePoint), počítač.
* Pás karet je implicitně minimalizovaný, v horním pravém rohu najdete možnost nastavení uživatelského účtu, přepnutí účtu, případně foto uživatele.
* V Outlooku je položka Kontakty nahrazena označením People (Lidé). Pokud je Outlook připojen k sociálním sítím, získá z nich informace o lidech, kteří jsou v kontaktu s uživatelem.
* Komentáře (Wordu a PowerPointu) jsou transformovány do diskusních vláken.
* Ve Wordu mohou být otevřeny a editovány soubory PDF (tzv. PDF reflow).
* Uvnitř Wordu je možné přehrávat on-line video (do textu stačí vložit pouze jeho URL).
* Lokální nabídka nyní obsahuje i položku umožňující přímý překlad slova.
* Ve Wordu byla ikona pro vkládání klipartů nahrazena ikonou pro vkládání online obrázků a videí. Ta zároveň pomáhá uživatelům najít zdroje videí a obrázků s licencí pro volné použití (Creative Commons).
* PowerPoint nyní umožní jednodušší úpravu hudby na pozadí prezentace: po vložení hudby do snímku se na kontextové záložce s nástroji pro hudbu nabídne nástroj „Play in background style“.
* V Excelu přibyla funkce „Flash Fill“, která analyzuje vzorec, na jehož základě uživatel vyplňuje buňky z dat sousední buňky a automaticky doplní další buňky sloupce.

Foto popis|  Zajímavou novinkou je například vkládání on-line videí do textu...

Nové smartphony s dvěma SIM

Společnost Prestigio představuje tři nové modely smartphonů z nové produktové řady MultiPhone.
Všechny tři modely mají jednu společnou a velmi užitečnou funkci, a to podporu Dual SIM. Přepínat mezi SIM kartami lze stisknutím vyhrazeného tlačítka. Uživatel tak má dva telefony v jednom a například možnost oddělit práci a soukromí. Díky této výhodě je snadné kombinovat dva různé tarify nebo poskytovatele služeb.
Nový MultiPhone 4300 DUO s 4,3“ multidotykovým displejem pohání 1GHz procesor Cortex A9. Smartphone pracuje na operačním systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich a kromě mobilního připojení nabízí Wi-Fi a Bluetooth. Nechybí mu zadní 5Mpx fotoaparát a přední 0,3Mpx kamerka pro videohovory. Funkce jako GPS, FM rádio, senzor přiblížení stejně jako světelný senzor a e-kompas jsou také součástí tohoto stylového telefonu. Navíc je tento model dodáván s GPS mapami České republiky a Slovenska pro „off-line navigaci“.
Model MultiPhone 4040 DUO je „menším bratrem“ modelu 4300 DUO, jelikož sdílí všechny specifikace, ale na menším displeji o velikosti 4“. Poslední Android smartphone této řady, tedy MultiPhone 3500 DUO, má 3,5“ multidotykový displej. Telefon s procesorem Qualcomm 1 GHz je vybaven operačním systémem Android 2.3 Gingerbread a mnoha předinstalovanými aplikacemi. Úložnou kapacitu všech tří MultiPhonů je možné rozšířit přes microSD kartu až na 32 GB. Každý telefon je vybaven microUSB portem pro nabíjení a přenos dat.

Půjčte si čtečku e-knih

Čtečky elektronických knih jsou stále populárnější. Pokud jste čtenářem Městské knihovny v Praze, můžete si na zkoušku na 14 dní bezplatně půjčit domů čtečku PocketBook a reálně si ji vyzkoušet. Spolu se čtečkou si čtenáři domů půjčí i kompletní obsah e-knihovny Městské knihovny v Praze. Nabídka e-knihovny MKP je průběžně doplňována o tituly, které knihovna sama vydává. E-knihovna je dostupná na adrese http://www.e-knihovna.cz. PocketBook poskytne knihovně v první fázi deset kusů čteček.

11,9mm ultrabook

Výrobci notebooků se v posledních dnech předhánějí v uvádění tenčích a tenčích ultrabooků. 13,3“ Acer Aspire má tloušťku pouhých 11,9 mm, a jde tak patrně o nejtenčí ultrabook s dotykovým displejem. Jde o Full HD displej typu IPS a kromě něj má ultrabook procesor Core i5/i7, 128GB nebo 256GB SSD disk a celkovou hmotnost 1,3 kg. Na baterie by měl vydržet šest hodin a jeho cena by měla být těsně pod 35 000 Kč.
Kromě něj uvádí Acer na trh i 11,6“ verzi Aspire S7-191, která bude vybavena rovněž dotykovým IPS panelem s Full HD rozlišením 1 920 x 1 080 bodů. Pohánět jej budou stejné procesory Intel Core i5/i7 v kombinaci s 4GB RAM a 128nebo 256GB SSD diskem. Menší varianta ultrabooku bude vážit jen 1,04 kg. Cena 11,6“ verze zatím nebyla oznámena, ale očekáváme, že bude začínat cca na 30 000 Kč.

5“ navigace s doživotní aktualizací map

Firma Garmin rozšířila počet zařízení, u kterých nabízí doživotní aktualizaci map zdarma. Nově je to navigace Garmin nüvi 50 Europe Lifetime, která je vybavena velkým, 5“ dotykovým displejem s rozlišením 480 x 272 bodů. Kromě asistenta řazení do jízdních pruhů a řady dalších navigačních funkcí obsahuje tato tenká navigace mapy 45 zemí Evropy s jejich doživotní bezplatnou aktualizací. Pomocí paměťové microSD karty je možné navigaci rozšířit. Turistická mapa ČR, která je součástí balení, umožňuje plnohodnotné využití navigace také mimo automobil. Doba provozu navigace na baterie je až 2 hodiny. Garmin nüvi 50 Europe Lifetime stojí asi 4 000 Kč.

Asus vylepšuje PadFone

Zajímavé řešení v podobě smartphonu, jehož displej si můžete „zvětšit“ pomocí tabletu, představil loni Asus a nazval ho PadFone. Nyní je k dispozici nová verze, která nabídne čtyřjádrový procesor, podporu LTE a nový tabletový dock. „Smartphone“ část PadFonu 2 má displej o úhlopříčce 4,7“, dokovací stanice pak 10,1“. Aplikace jsou optimalizovány tak, aby je bylo možné zobrazovat v režimu telefonu i tabletu.
Asus snížil tloušťku a hmotnost PadFone Station, která teď váží i s vloženým smartphonem pouze 649 gramů. Dockovací mechanismus také prodělal změnu: smartphone prostě stačí vložit do tabletu. Vyšší kapacita baterie PadFonu 2 (2 140 mAh) umožňuje podle výrobce až 16 hodin hovoru v 3G síti a až 13 hodin brouzdání po internetu prostřednictvím Wi-Fi. S PadFone 2 Station o kapacitě baterie 5 000 mAh pak můžete telefonovat až 36 hodin v 3G.
Novinkou je dále 13megapixelový fotoaparát, který vypadá na pohled impozantně. Speciální režim zvládne zachytit i šest snímků za sekundu a zároveň nahrávat 1 080p HD video o snímkové frekvenci 30 fps, nebo 720p HD video o frekvenci 60 fps. Ve špatných světelných podmínkách vylepšuje výkon fotoaparátu objektiv se světelností f/2.4. PadFone 2 se bude prodávat ve dvou variantách s úložnou kapacitou 32 GB a 64 GB.

Myši a tablet pro Windows 8

Pro nový operační systém Windows 8 je už připravena i řada hardwarových doplňků. Například Logitech má pro snadné používání nového systému tři nová polohovací zařízení podporující ovládání pomocí gest.
Bezdrátový dobíjecí touchpad Logitech Rechargeable Touchpad T650 má usnadnit navigaci v prostředí Windows 8 a podporuje čtrnáct gest, i když některá pouze s nainstalovaným softwarem od Logitechu. Zařízení má rozměry 129 mm x 134 mm x 12 mm, a bude jej tedy možné vcelku pohodlně ovládat všemi pěti prsty. Hladký skleněný povrch podle výrobce odolává zašpinění i poškrábání. Dobíjí se (prý jednou za měsíc) pomocí USB kabelu z počítače, jinak je ale připojeno bezdrátově pomocí klasických 2,4GHz Logitech Unifying donglů. Doporučená koncová cena byla stanovena na 1 999 Kč.
Za 1 749 korun bude v prodeji myš Touch Mouse T620, jejíž celý povrch je citlivý na dotek a umožňuje pohyb mezi aplikacemi a obrazovkami pomocí rolování a posouvání švihem. K počítači se připojuje Unifying konektorem. Nejlevnějším zařízením z nově představené trojice je myš Zone Touch Mouse T400, která má skleněný povrch, jenž je na vrchní straně rozdělen do tří zón odpovídajících umístění tlačítek na běžné myši. Okolo myši je pak gumový grip, který usnadňuje její držení.

Foto popis|  Pro Windows 8 Myš od Logitechu podporuje ovládání pomocí gest. Snadněji tam zvládnete nové rozhraní.

Zmenšená verze S III

Oblíbený, ale poměrně velký a hlavně drahý Samsung Galaxy S III má nyní i menšího brášku - model Samsung Galaxy S III mini s nejnovějším operačním systém Android 4.1, Super AMOLED displejem o velikosti 4 palce a dvoujádrovým procesorem. Nový model zdědil celkový vzhled po Galaxy S III, s tím rozdílem, že vše je zpracováno v menším podání (122 x 63 x 9,9 mm). Snadno se tedy uchopí a dá se jednoduše ovládat jednou rukou.
Smartphone si zachoval hlavní vlastnosti většího modelu - patří mezi ně funkce S Voice pro ovládání telefonu hlasem, funkce Inteligentní upozornění (upozorní vás na zmeškané hovory a zprávy, jakmile telefon vezmete do ruky), nebo funkce Smart Stay, která prostřednictvím kamery sleduje vaše oči a nechává displej rozsvícený po dobu, po kterou se na něj díváte. Nechybí ani funkce „Přímé volání“, umožňující automaticky vytočit číslo přiložením telefonu k uchu. Jeho cena je cca 9 000 Kč.

Klávesnice nejen pro Windows 8

Nová klávesnice firmy Logitech je určena hlavně pro mobilní zařízení s Windows 8. Jde o bezdrátovou klávesnici Bluetooth Illuminated Keyboard K810, která má podsvícená tlačítka a lze ji připojit až ke třem zařízením najednou. Je kompatibilní se zařízeními, která používají operační systémy Windows, iOS a Android. Klávesnici tak můžete mít připojenu k počítači, tabletu a smartphonu a mezi těmito zařízeními máte možnost přepínat stiskem tlačítka.
Klávesnice dokáže automaticky přizpůsobovat intenzitu podsvícení kláves a používá čidlo přiblížení, takže dokáže zapnout podsvícení v okamžiku, kdy na ni uživatel položí ruce, a automaticky upraví jeho intenzitu podle úrovně osvětlení v místnosti. Klávesnici je možné dobíjet přes USB port a podle výrobce vydrží na plné nabití pracovat po dobu deseti dnů. Můžete ji používat, i když se nabíjí. Má speciální klávesy pro navigaci v prostředí operačního systému Windows 8. Například pomocí klávesy Start se přesunete na výchozí obrazovku Windows 8, zatímco funkční klávesa App Switching vám usnadní přecházení mezi aplikacemi. Cena je hodně vysoká - 2 499 Kč.

Správa síťových zařízení pomocí mobilních aplikací

Uživatelé síťových produktů společnosti D-Link mohou své produkty spravovat a ovládat pomocí bezplatných mobilních aplikací. Díky aplikacím pro iPhone, iPad a chytrá zařízení s Androidem se mohou ke cloudovým zařízením D-Link připojit odkudkoliv, kde mají k dispozici internetové připojení. Portfolio mydlink Cloud nyní zahrnuje routery, kamery, network video rekordéry a síťová úložiště NAS.
Díky mobilním aplikacím mohou uživatelé prostřednictvím mobilního zařízení například odkudkoli na světě nahlédnout do svého domova nebo sledovat okolí kanceláře. Aplikace umožňují videa snímaná IP kamerami streamovat do smartphonu nebo tabletu, přičemž streaming z kamer je možné sledovat v libovolném prohlížeči. Uživatelé mohou také spravovat své domácí sítě či sdílet své soubory nebo streamovat jejich obsah na svých mobilních zařízeních. Software umožňuje i ukládání fotografií přímo z dovolené, sdílení videí či přehrávání hudby z domácího úložiště.

27“ AIO s Windows 8

Na dvou nových počítačích MSI typu „vše v jednom“ najdete systém MS Windows 8. Oba počítače jsou vybaveny bezrámovým 27“ panelem s Full HD rozlišením a podporou dotykového ovládání všemi deseti prsty. Počítače označené Wind Top AE2712 a AE2712G nabídnou výkon 3. generace Intel Core i5 procesorů v kombinaci s nVidia GeForce GT630M grafickou kartou.
Vybaveny jsou součástkami řady Military Class II, které zahrnují kovové zalité cívky, polymerové kondenzátory a kondenzátory s pevným dielektrikem. Obě AIO zařízení nabízejí široké možnosti využití. Pomocí integrovaného HDMI rozhraní je možné připojit druhý displej, projektor nebo LCD televizi a rozšířit si tak pracovní či zobrazovací plochu. Počítače lze ale také díky technologii MSI Instant Display využít jako displej pro další zařízení.


Z INTERNETU

SVĚT BYDLENÍ V NOVÉM

Jeden z nejstarších českých magazínů o bydlení, Svět bydlení, se představil na adrese svet-bydleni.cz v nové verzi. Magazín funguje ve své internetové podobě již od roku 2005, kdy nahradil původní, tištěnou verzi časopisu. Design webu je moderní a přehledný, nové rozdělení sekcí umožňuje soustředit se na nejatraktivnější témata. Tvůrci webu chtějí v nové podobě magazínu nabídnout pozitivní inspiraci pro bydlení i vtipně pojatou Módní policii, která ukazuje, jak zařizování nemá vypadat. Uživatelům se dostane i rad s výběrem barev i materiálů, což jsou tradičně nejčastější otázky, které člověk při vybavování bytu řeší.

CIMRMANŮV KINEMATOGRAF

V polovině října odstartoval na stránkách sborníku děl největšího Čecha Járy Cimrmana, Jarmara.at, projekt Cimrmanova kinematografu. Uživatelé v něm naleznou videozáznamy všech patnácti her nenapodobitelného hereckého sboru, fungujícího již 45 let. Fanoušci a uživatelé Jarmary si budou moci vybrat, v jaké kvalitě chtějí vybranou hru vidět. Nejvyšší kvalita záznamu je zpoplatněna 25 Kč, 45 Kč a 75 Kč. Platbu je možné uskutečnit prostřednictvím SMS. Diváci se také mohou rozhodnout nezaplatit za zhlédnutí hry vůbec nic. Neplatící diváci se však musí připravit na drobná vyrušení v cimrmanovském duchu, která patrně mírně zhorší kvalitu zážitku ze sledované hry.
Komentář redakce: Chválíme aktivitu portálu Seznam na poli streamovaného videa. Předzvěstí zpřístupnění videí všech her Divadla Járy Cimrmana byl přímý přenos představení hry České nebe, která byla počátkem října přenášena do desítek tuzemských kin a několik desítek tisíc uživatelů portálu Seznam se mohlo připojit ke streamovanému přenosu hry. Zatím posledním počinem Seznamu na tomto poli byl online přenos koncertu skupiny Kryštof, který proběhl koncem října.