Menu

Mailbox

Blesková Wi-Fi

Gigabitovou bezdrátovou síť uvítají nejen uživatelé mobilních zařízení, ale všichni, kteří řeší rychlé připojení.
        STANISLAV BENEŠ (e-mail)

Komprese obrázků a videa

Nejlepší nástroje pro ideální fotky

Chip 10/2012, str. 86
Ve svém domácím počítači mám na disku uloženy filmy (typ souborů AVI o rozměrech 320 x 240) a také fotografie ve formátu JPEG - vše dohromady s celkovou velikostí zhruba 30 GB. Rád bych je uložil/zálohoval na samostatný flash disk o kapacitě 16 GB. Nevím ale, pomocí kterého programu a jak je komprimovat tak, aby nedošlo ke ztrátě kvality a abych je mohl následně rozbalit v původní kvalitě. V případě písemných dokumentů používám program 7-zip a vše je v pořádku.
      MILOŠ DIVÍŠEK (E-MAIL)
V podstatě dnes neexistuje komprese, která by obrázky a video zmenšila řekněme na polovinu při zachování stejné kvality. Fotografie i video jsou totiž již vnitřně komprimované, a tak si na nich jakýkoliv bezeztrátový algoritmus (RAR, ZIP, 7ZIP) vyláme zuby.
Pouze v případě, že by video a fotografie byly v nekomprimovaném formátu, lze kapacitu v závislosti na použitém kodeku zmenšit až na desetinu. Obrázky JPG už ale bez ztráty kvality nezmenšíte. O použitém kodeku videa nic nepíšete, předpokládáme však, že půjde o MPEG-2 nebo MPEG-4 (DivX, Xvid, MP4). Čistě teoreticky by mohlo být možné úspěšně zmenšit formát MPEG-2 až na polovinu. Pro experimenty s převody doporučujeme http://www.xmedia-recode.de.
      REDAKCE CHIPU

Bootovací antiviry

Nejlepší bootdisky: Zdarma bez virů

Chip DVD 11/2012
Jsem váš dlouholetý čtenář a musím pochválit nejen celou redakci za kvalitní práci odváděnou s každým číslem, ale i autora článku Petra Kratochvíla. Nejenže se autor trefil do černého v detekcích hlubokých infekcí v PC, ale i laická veřejnost z takto napsaného článku pochopí věcnou podstatu problému. Osobně používám placený Norton 360 (Win 7 64bit-NTB i 32bit-PC) a také jeho bootovací nástroj Norton Bootable Recovery Tool a Norton Power Eraser. Programem NBRT jsem si nejdříve vytvořil spustitelnou aplikaci uloženou na USB 2.0 flash disku Kingston (případně si vytvořím bootovací CD/DVD), po nabootování je třeba zadat před spuštěním licenční klíč Nortonu 360. Takto pomáhám také známým a kamarádům, kteří se tolik nevyznají v hrozbách a mají problémy s odstraněním virů běžnými AV nástroji na svých PC.
     PAVEL NEZVAL (E-MAIL)

Zablokovaná stránka

Tipy a triky

Posledních několik dní se nemohu dostat na jednu webovou stránku, kterou jsem hojně používal, přestože vím, že je pravděpodobně plně funkční. Nejsem si jistý, zda jsem si při pokusu o přihlášení tuto stránku omylem nezablokoval -např. nezařadil do blacklistu. Přes veškerou snahu se mi však nepodařilo seznam blokovaných stránek najít. Mám Internet Explorer 8, Windows XP, antivir AVG. Práva správce mám - je to můj osobní počítač.
      BŘETISLAV BRÁZDA (E-MAIL)
Zkuste se na stránku podívat přes nějaký anonymizer. Pro tento případ postačí i jednoduchá webová služba Anonymouse (http://anonymouse.org/anonwww.html). Do políčka zadejte webovou adresu, na kterou se nemůžete dostat, a klikněte na „Surf anonymously“. Web skrývá soukromé informace i mění IP adresu...
     REDAKCE CHIPU

Kontakty

Dopisy
Redakce Chipu
Burda Praha, spol.s r.o.
Luxembourg Plaza
Přemyslovská 2845/43
130 00 Praha 3
E-mail: chip@chip.cz

Ohlasy a otázky k jednotlivým tématům 
Hardware:
michal.bares@chip.cz, 225 018 682
Internet a bezpečnost:
petr.kratochvil@chip.cz, 225 018 768
Software a komunikace:
radek.kubes@chip.cz, 225 018 323

Ohlasy a otázky k Chip DVD
Tel.: 225 018 624, 225 018 628
E-mail: chipdvd@chip.cz
Web: www.chip.cz/dvd

Všechny další adresy a kontakty naleznete v tiráži na straně 144.    
Vzhledem k omezené kapacitě redakce vám bohužel nemůžeme zaručit, že zodpovíme vaše technické dotazy, které se netýkají přímo článků a programů uveřejněných v tištěném Chipu nebo na Chip DVD.

Info: Předplatné Chipu

SLUŽBA PŘEDPLATNÉHO
Distribuci pro předplatitele časopisu Chip provádí nově společnost SEND Předplatné, spol. s r. o.
Písemné a telefonické objednávky a případné reklamace předplatného v ČR směrujte na poskytovatele:
SEND Předplatné, spol. s r. o., Hala A3, Ve Žlíbku 1800/77, 193 00 Praha 9.
Příjem objednávek a reklamace předplatného na telefonu 225 985 225, nebo e-mailem chip@send.cz.
On-line objednávky zadávejte na www.chip.cz/predplatne, případně na www.send.cz.
Vlastní doručování předplacených časopisů zajišťuje Česká pošta.
Další informace najdete také v tiráži na straně 144, případně přímo na www.chip.cz/predplatne.


STARŠÍ ČÍSLA A SPECIÁLY
Objednávky a doposílání starších čísel a speciálních vydání jsou realizovány výhradně prostřednictvím společnosti D Servis, 
ing. Staněk, tel. 737 388 459, e-mail: vladimirstanek@seznam.cz.
Na uvedeném kontaktním spojení získáte informace o cenách i stavu zásob požadovaných titulů, a to včetně podmínek doposílání.