Menu

Nejlepší TV do obývacího pokoje

Nejlepší TV do obývacího pokoje

Na velikosti záleží - zvlášť pokud si pořizujete nový televizor. Představíme vám ideální modely do vašeho obývacího pokoje.
    MICHAEL ECKSTEIN  

MICHAEL ECKSTEIN  
Redaktor Chipu je již řadu let expertem na téma HD TV. Podle jeho názoru ne vždy souvisí velikost úhlopříčky televizoru s kvalitou obrazu.

Pro nákup nového televizoru snad nikdy nebyla lepší doba: zlepšila se technologie displejů, což se samozřejmě projevilo i na našem celkovém hodnocení kvality obrazu. Dokonce i cenově výhodné nové modely nabízí řadu zajímavých doplňků - mají integrovaný přehrávač médií, tedy hudby, fotografií a videosouborů, které lze přehrávat i po síti. I když ceny v posledních několika měsících klesly, je stále třeba si při nákupu TV položit důležitou otázku: Jak velký by měl nový televizor být? Rozdíly ve velikosti úhlopříčky obrazovky jsou totiž veliké - vybrat si můžete od 32 až do 70 palců. Větší televize však automaticky neznamená, že bude pro váš obývací pokoj lepší. Je toho mnohem víc, co ovlivní výsledný dojem, včetně vzdálenosti sedačky nebo návyků při sledování televizoru.
Naše tabulky vám pomohou s výběrem ideálního televizoru pro váš obývací pokoj - ukazují totiž například i souvislost mezi vzdáleností sedadla a velikostí úhlopříčky obrazovky. V našich náročných testech jsme samozřejmě také odhalili silné a slabé stránky jednotlivých modelů HD TV, takže vám můžeme doporučit skvělé produkty ve dvou kategoriích - ve velikosti do 50 palců a ve velikosti od 50 palců výše. Podívejte se na jednotlivé výsledky měření a hodnocení.
Pokud jde o technologii zobrazení, příliš na výběr jsme neměli. Na trhu jsou totiž v podstatě jen LCD televizory s podsvícením LED (Edge nebo Direct), proti kterým stojí plazmové televizory se srovnatelnou kvalitou obrazu, ale příliš velkou spotřebou energie. A když už jsme u kvality zobrazení, na našem Chip DVD (pod indexem „TV test“) najdete speciální nástroj od firmy Burosch, který je určen pro nastavení obrazu TV. Pomocí něj snadno a hlavně správně nastavíte na svém HD televizoru správnou barvu, jas a kontrast. Některé problémy, jako je například méně kvalitní zvuk, můžete vyřešit tak, že k TV připojíte jiné externí reproduktory. Tipy na periferní zařízení najdete na str. 69.

TV do 50 palců:  Všeumělové

V této kategorii najdete velmi dobré modely, pokud jde o skvělou kvalitu obrazu a o funkce - nejsou ale zrovna levné.

Pro nejlepší dobře vybavené televizory v kategorii do velikosti úhlopříčky 50 palců platí známé pořekadlo: Kvalita má svou cenu. Za cca 44 000 Kč totiž pořídíte TV Philips 46PFL8007K, který v sobě kombinuje prvotřídní kvalitu obrazu s kompletní sadou funkcí a skvělým zvukovým výstupem. Dokonce i ergonomie a kvalita 3D jsou vynikající, jen spotřeba energie by mohla být o něco nižší. Velmi snadno ovladatelný je 46palcový televizor Samsung řady ES7000 - jde to totiž i pomocí hlasu a dotyků. Tímto způsobem můžete nejen ovládat klasické TV funkce, ale i snadněji využívat internetové služby. Gesta a hlas tak můžete použít například pro přepínaní televizních kanálů nebo pro regulaci hlasitosti. Dokonce i funkci Smart Hub, přehrávání obsahu z domácí sítě a některé aplikace využívající internet můžete ovládat pomocí gest.

Polarizační filtry pro nejlepší kvalitu 3D

Fanoušci 3D technologie by neměli minout 47palcový Panasonic TX-L47ETW5. Tento televizor s Edge LED podsvícením vytváří vynikající 3D obraz s výrazným efektem hloubky, a to za pomoci polarizační technologie. Dvojité kontury se nezobrazují, ztráta jasu a kontrastu je minimální a schopnost vertikálního pohybu je vysoká. Kromě toho je Panasonic připraven i na multimediální použití - má integrovaný mediální přehrávač, využívající USB i Wi-Fi síť.
Doporučit vám můžeme i televizor Sony KDL-40HX755, který stojí okolo 20 000 Kč - nabízí totiž vynikající kvalitu obrazu, sofistikované funkce a hodí se do menších obývacích pokojů. Bez ohledu na zdroj videa vypadá obraz plynuje a ostře. Žádné pohybové artefakty nebo dvojité obrysy jsme nezaznamenali. Bohužel ale mediální přehrávač nepodporuje soubory typu MKV. Jako další doporučujeme TV KDL-32EX655, opět od firmy Sony. Kvalita obrazu je výborná, přístroj má dobré výsledky v hodnocení kvality zvuku a prodává se za přijatelnou cenu.

VHODNÉ DO OBÝVACÍCH POKOJŮ
Televizor s 46palcovou obrazovkou je mnoha uživateli považován za ideálně veliký. V této kategorii jsou k dispozici dobře vybavená zařízení s prvotřídní kvalitou obrazu a zvuku, dostupná za cenu pod 50 000 Kč.

VELIKOST OBRAZOVKY A DOPORUČENÁ VZDÁLENOST
Od velikosti obrazovky by se měla odvíjet i vzdálenost mezi divákem a televizorem, jakož i úhel podhledu. To jsou nejdůležitější parametry pro optimální místo pro sezení. Pouze při optimální vzdálenosti je totiž možné využít dokonale všechny silné stránky HD televizoru.

PODSVÍCENÍ V PŘÍPADĚ PŘÍLIŠ TMAVÉHO NEBO PŘÍLIŠ SVĚTLÉHO OBRAZU
V případě tmavého testovacího obrazu 1 vykazuje Sony KDL-46HX755 s obrazovkou s podsvícením Edge LED v rozích obrazovky viditelné nehomogenní části. V případě světlého testovacího obrazu 2 je panel podsvícen téměř rovnoměrně. To je také důvod, proč tento televizor dostal nejlepší hodnocení za obrazovku v kategorii TV do 50 palců.

50“ a více:  High-end TV

Výrobci většinou na špičkových velkých televizorech demonstrují, co všechno mohou tato zařízení umět.

Pro optimální kvalitu obrazu používají výrobci u velkoplošných přístrojů speciální podsvícení panelu mnoha diodami přímo zezadu, nazvané Direct LED. Jde sice o drahou technologii, ta ale poskytuje skvělé kontrastní hodnoty a rovnoměrné podsvícení obrazu. Příklad od firmy LG: nový model 72LM950V má maximální odchylku 3,5 procenta, a co se týká povrchu panelu, vykazuje nejvyšší hodnoty.
Toshiba 55ZL2G je jedním z prvních televizorů, který jsme testovali a který měl rozlišení 4x vyšší než Full HD. Rozlišení 3 840 x 2 160 a perfektní zpracování signálů zajišťují špičkovou obrazovou kvalitu s až neuvěřitelnou ostrostí. Pokud tedy máte k dispozici 4K materiál, 55palcovou obrazovku si opravdu užijete. Také Philips 58PFL9956H má vyšší než Full HD rozlišení. Na jeho panelu filmového formátu 21:9 je totiž uspořádáno 2 560 x 1 080 bodů. Filmy v kinoformátu na něm přehrajete bez pruhů.

Velká obrazovka, vysoká spotřeba

Dříve byly velkoplošné plazmové televizory notoricky známé svou enormní spotřebou. V našem přehledu je ale novým „rekordmanem“ televize LG 72LM950V. I když využívá podsvícení typu Edge LED, spotřebuje v normálním režimu neuvěřitelných 268 wattů. Je to dáno především rozměry její obrazovky. Energii ale převádí na vynikající 2D i 3D obraz. Dokonce i zvuk je silný a plný. Nicméně za nějakých 200 000 Kč bychom si představovali trochu lepší zpracování. To 65palcový Samsung ES8090 vypadá mnohem luxusněji. Jeho spotřeba je pak stejná jako u o deset palců menšího modelu UE55ES8090 a má také lepší kvalitu obrazu. V kategorii nad 50 palců se tak dostal na první místo našeho žebříčku.
Ne každý si ale samozřejmě může dovolit zakoupit luxusní televizor v ceně menšího auta. V přehledu tedy najdete i televizory, které jsou cenově dostupnější.

V DOMÁCÍM KINĚ
55palcové televizory nabízí ten nejlepší kompromis mezi cenou a výkonem. V případě větších obrazovek však není možné úplně ignorovat ani z toho vyplývající vyšší spotřebu energie.

SPOTŘEBA ENERGIE ZÁVISÍ NA DVOU FAKTORECH
Spotřeba elektrické energie závisí v případů TV především na dvou parametrech: na technologii zobrazení (plazma, Direct LED, Edge LED) a na velikosti obrazovky. Plazma a technologie Direct LED spotřebují mnohem více energie než technologie Edge LED.

4K VERSUS FULL HD: SROVNÁNÍ ROZLIŠENÍ OBRAZOVEK
Při bližším pohledu na část obrázku zjistíte, o kolik jemnější, na detaily bohatší a ostřejší je obraz na TV (Toshiba 55ZL2G) s rozlišením 4x Full HD (4K) 1 oproti tomu, jak vypadá na TV stejné velikosti, ale pouze s Full HD rozlišením 2 (Toshiba 55ZL1G).

Samsung HT-ES6600

I když mají moderní televizory stále lehčí a tenčí konstrukci, jejich zvuk je při sledování televizního vysílání zcela adekvátní. Při sledování DVD nebo Blu-ray disků se však situace mění - zvuk 5.1 je totiž sloučen a výsledek často není potěšující a zvuk je značně nevyvážený. Dialogy potom sotva uslyšíte, zatímco prostorové efekty naberou na síle a často překročí limity při nastavování hlasitosti. A jen trochu nad normální hlasitost vám začne dům vibrovat. Jako divák pak strávíte více času správným nastavením hlasitosti než sledováním filmového děje. Vyřešit to můžete tím, že si pořídíte externí reproduktory. Mnoho reproduktorů má ale černou barvu a jsou zbytečně objemné. A ne každý chce mít v obývacím pokoji nainstalovaný zvukový systém 5.1. Dobrým kompromisem je tedy 2.1 surround systém, například Samsung HT-ES6600 (dodává se i s Blu-ray přehrávačem). Design a provedení v lesklé bílé jsou velmi působivé. Reproduktory mají tvar kapky a z jejich horní části jsou slyšet především dialogy, ze spodní, stabilní části pak hluboké a střední tóny. Reproduktory jsou namířeny nahoru, ve směru místa na sezení, a doplňuje je výkonný subwoofer, který zahrnuje části zesilovače. Za cenu cca 10 000 Kč akusticky předčí i dražší systémy. Dodaný Blu-ray přehrávač s reproduktory samozřejmě designově ladí. Systém lze připojit k domácí síti pomocí integrovaného Wi-Fi modulu, přehraje také multimediální soubory z DLNA serveru a poskytne i webový prohlížeč a další smart funkce.

PHILIPS BDP7700

Nejlepší Blu-ray přehrávač z našeho žebříčku Top 10 je schopen přehrávat i 3D filmy, dokáže převést SD video na maximální rozlišení 1 080p a nabízí 7.1 audiodekodér a vícekanálový výstup pro všechny audioformáty. Kvalita obrazu je vynikající. Díky Wi-Fi modulu a LAN konektoru nabízí přehrávač BDP7700 také funkce Smart TV a pracuje jako multimediální přehrávač. Získáte také přístup k internetovému obsahu a funkci NetTV a můžete ho ovládat pomocí aplikací pro smartphony a tablety.

ONKYO TX-NR3009

Tento AV receiver není za cca 46 000 Kč zrovna nejlevnější, ale na první místo našeho žebříčku Top 10 se dostal s přehledem. Jde o dobře vybavený receiver s množstvím vstupů a výstupů, podporou USB flash disků a ethernetovým portem. Ovládat ho můžete pomocí aplikace. Kalibrační systém MultEQ XT funguje dokonale. Stereo i surround zvuk je křišťálově čistý a dynamický.

FREECOM SQ TV

Řada moderních televizních přístrojů je vybavena funkcí nahrávání vysílání na USB, Time Shift (časový posun) a samozřejmě přehrávání z disku. Externí pevný disk Mobile Drive SQ TV firmy Freecom je zaměřen na uživatele, kteří chtějí tyto funkce využít. Nabízí úložný prostor 1 TB, snadno ho připojíte k televizoru a můžete ho umístit i na jeho zadní stěnu pomocí dodaného držáku. Energeticky úsporný disk si vystačí s napájením přes USB.

DÁLKOVÝ OVLADAČ

Chytré televize nabízí možnost připojení do domácí sítě. Pomocí této sítě je pak můžete pohodlně ovládat ze svého mobilního telefonu nebo tabletu. To se hodí zvláště tehdy, když potřebujete zadat třeba webovou stránku nebo vyhledat video na YouTube. Na klasickém ovladači bez QWERTY klávesnice to jde jinak obtížně. Aplikace jsou většinou dostupné pro Android i iOS a nabízí je Samsung (Samsung Remote), LG (LG TV Remote), Philips (Philips MyRemote), Sony (Media Remote) i Toshiba (Toshiba Remote).

TechniSat DigiCorder Isio S

Externí satelitní přijímač má lepší příjem než integrované tunery televizorů, například v případě zvukového HD formátu. A pouze externí zařízení mají možnost ovládání satelitních systémů (antén). My vám můžeme doporučit Full HD dvoutunerový (můžete jeden program nahrávat a zároveň druhý sledovat nebo také nahrávat) satelitní přijímač DigiCorder Isio S od výrobce Technisat. Dodává se i ve verzi s 500GB diskem (ukládat můžete i na SD kartu a USB zařízení) a nastavit ho můžete pomocí webového rozhraní. Nemá sice oficiální Sky certifikát, ale pomocí vhodného modulu do CI+ slotu je příjem možný. Zejména v případě příjmu HD vysílání dodává receiver bezchybný obraz. Ocenili jsme i nízkou spotřebu okolo 17 wattů v režimu HD. Připojit ho můžete do domácí sítě, přehrává také obsah z USB médií, je připraven na HbbTV a nabízí obvyklé webové funkce (prohlížení stránek, poslouchání internetových rádií). K přijímači lze připojit i speciální USB adaptér pro Wi-Fi síť. Menu je i v českém jazyce.


Foto popis|  Téměř bezchybný TV: Nejlepším televizorem s úhlopříčkou do 50“, co se týká vybavení, obrazové a zvukové kvality, je Philips 46PFL8007K.
Foto popis|  Za svou cenu nabízí vynikající výkon: Samsung UE55ES8090 s ovládáním pomocí gest vede naše testovací pole.


Dokumenty ke stažení