Menu

CES 2013

CES 2013

Jen dva rozměry, ale o to podrobnější: letošní veletrh spotřební elektroniky CES (Consumer Electronics Show) 2013 v Las Vegas sice přinesl řadu novinek, ale nijak převratných. 3D už tolik netáhne, hitem je vysoké rozlišení, technologie OLED, stále větší smartphony a zajímavé tablety.
     PAVEL TROUSIL 

Začněme tím hlavním, tedy přesunem pozornosti v oblasti televizorů od třetího rozměru k vyššímu rozlišení. Ne že by na CES nebyly žádné 3D TV, ale třetí rozměr se nyní chápe buď jako zbytečnost, nebo jako standard a samozřejmost. Táhne ovšem vysoké rozlišení označované jako Ultra HD nebo také 4K (4K2K), tedy 3 840 x 2 160 bodů, což je čtyřnásobek Full HD.
K loni představenému obřímu modelu Ultra HD televizoru LG 84LM9600 s úhlopříčkou 84 palců přibyly další dvě verze s úhlopříčkami 55 a 66 palců, které by se měly brzy prodávat ve zhruba 100 zemích. V Česku a na Slovensku bude podle LG 84palcová Ultra HD TV k dispozici už v prvním čtvrtletí 2013.
Panasonic se na CES 2013 pochlubil 56“ OLED 4K televizorem, což je zatím největší OLED televize tohoto rozlišení. Firma Sony ukázala rovnou tři různé úhlopříčky 4K LCD televizorů a také jednu 56“ Ultra HD OLED televizi. Samsung zase předvedl model z řady S9, který má úhlopříčku 110“ a Ultra HD rozlišení.
Když už jsme u velkých rozlišení a ploch, zajímavá je i netradiční „televize“ LG Hecto Laser TV, která se skládá z projektoru a pasivní projekční plochy. Projektor s TV tunerem umí ze vzdálenosti 56 cm promítat obraz o úhlopříčce 100“. Kvalita obrazu ale za jinými technologiemi zaostává.
Obsahu v Ultra HD rozlišení zatím moc není a otázkou je, zda se vůbec bude na Blu-ray (nebo jiném médiu) dodávat, nebo zda se bude jen posílat přes internet. Asi každý už má ale doma Ultra HD fotografie. Pustit si je můžete například z konzole Sony PlayStation 3 s 4K výstupem.

Zakřivený svět

Technologie OLED umožňuje kromě živých barev, štíhlých tvarů nebo zobrazení skutečně černé barvy i další inovace. Jak LG, tak Samsung na CES 2013 představily OLED televizory se zakřivenou obrazovkou, která má divákovi nabídnout ještě dokonalejší obraz, který ho přímo obklopuje. Zakřivení není nijak výrazné a má se jím docílit toho, že má divák všechna místa plochy stejně vzdálená od očí. Moc pěkné jsou především panoramatické obrázky.
Model EA9800 od firmy LG navíc podporuje technologii LG CINEMA 3D, takže si můžete zobrazit i trojrozměrný obraz. Televizory mají úhlopříčku 55 palců a jde zatím o prototypy pro otestování trhu a zájmu zákazníků. V prodeji je tedy ještě dlouho neuvidíme.

Přehrávací krabičky

Přes pestrou nabídku výrobců se určitě ještě najdou uživatelé, kteří doma nemají tu správně chytrou televizi. Svůj televizor však mohou vybavit multimediálním přehrávačem, který dostatečně rozumný je. Mezi novinky z této oblasti, které byly na CES prezentovány, patří například Netgear NeoTV PRIME s Google TV (model GTV100). Můžete na něm využívat aplikace z Google Play a získat přístup k multimediální knihovně zahrnující filmy, TV seriály nebo hudební klipy z několika služeb.
Google TV a Android nabízí i nová hrací „kostka“ od Asusu, nazvaná Asus Qube. Jde navíc o zařízení, které můžete ovládat pohybem a hlasem.

Tablety a smartphony

Tabletů bylo na CES samozřejmě také dost, i když firmy jako Apple nebo Microsoft se tohoto veletrhu přímo neúčastní. Ostatní firmy ale využily příležitosti ukázat se s novými přístroji s Windows 8 i s Androidem. Kromě těch v podstatě běžných tabletů se zde objevil například obří, 18,4palcový Full HD tablet Asus Transformer AiO, který se snadno může z tabletu s Androidem transformovat na počítač typu vše v jednom s Windows 8.
Na CES měla debut zajímavá kapesní herní konzole firmy nVidia, nazvaná Project Shield - Grid Gaming System. Vypadá jako gamepad s výklopným 5“ displejem s rozlišením 1 280 x 720 bodů, nabízí USB, HDMI výstup a slot na microSD karty. Je založena na platformě Android a na novém procesoru nVidia Tegra 4. Ten by měl být pro řadu her dostatečně rychlý, ale nVidia nabídne i možnost hrát na herní konzoli hry z vlastního počítače (či ho využívat jiným způsobem) nebo hry z cloudu. Na konzoli se tak budou přenášet jen snímky počítané na serveru a zahrát si tak můžete třeba Call of Duty: Black Ops (prezentováno právě na CES). Zajímavý koncept.
Displeje mobilních telefonů neustále rostou. Důkazem toho je na CES představený smartphone Sony Xperia Z s 5“ displejem s Full HD rozlišením. Kromě velkého displeje a rychlého procesoru nabízí technologii LTE, 13Mpx fotoaparát a můžete se s ním i vykoupat. Nový Huawei Ascend Mate má dokonce displej s úhlopříčkou 6,1 palce. Samsung se chlubil již prodávaným tabletosmartphonem Galaxy Note II s 5,5“ displejem. K vidění byl i prototyp ohebného telefonu Samsung, který běžel na operačním systému Windows Phone 8.

Fotoaparáty

Nechyběly samozřejmě ani fotoaparáty nebo kamery. Objevilo se zde především hodně kompaktních ultrazoomů, tedy malých fotoaparátů, které nabízí stále větší optický zoom, skvělou světelnost, optickou stabilizaci a řadu dalších zajímavých funkcí.
Za pozornost stojí i Canon PowerShot N. Má zajímavý design i způsob ovládání a hodí se především pro pořizování fotografií na sociální sítě a webová alba. Jako spoušť slouží kroužek kolem objektivu, můžete tedy snadno fotit, i když máte fotoaparát namířený netypickým způsobem (třeba na sebe).
Fujifilm 100 S je nově představený kompakt s APS-C čipem a pevným objektivem. Nikon předvedl na CES zrcadlovky bez zrcátka - modely J3 a S1. S1 je základní verze řady Nikon 1 s 10Mpx rozlišením, J3 má rozlišení 14 megapixelů. Samsung se pochlubil zrcadlovkou bez zrcátka označenou NX300 - má nový, 20,3megapixelový snímač APS-CMOS a široký rozsah citlivosti (ISO 100 až 25 600). Společnost Sony uvedla nové kompaktní digitální fotoaparáty s vylepšeným obrazovým CMOS snímačem Exmor R a zdokonalenou optickou stabilizací obrazu Optical Steady Shot. Největší novinkou je integrované Wi-Fi rozhraní, které umožňuje bezdrátově odesílat fotografie do smartphonu či tabletu.
Vlastní stánek měla na CES i firma Corning, kterou možná neznáte, ale s jejímiž displeji (sklem) Gorilla Glass se setkáváte u mnoha výrobků. Nová prezentovaná generace Gorilla Glass nabídne opět vyšší odolnost proti rozbití i poškrábání - oproti předchozí generaci až o 40 procent, a to při menší tloušťce. Zájemci mohli na veletrhu vidět praktický test odolnosti. S prvními produkty vybavenými novým sklem se setkáme nejdříve v polovině roku 2013.
      pavel.trousil@chip.cz

Foto popis| SAMSUNG CURVED OLED TV Zakřivená obrazovka s OLED vás obklopí a ohromí. Na CES ji měla i firma Samsung. LG představila podobnou a dokonce s funkcí Cinema 3D. V prodeji ale ještě dlouho nebude.
Foto popis| SONY 4K OLED TV: První 56“ OLED televizor s rozlišením 4K, tedy 3 840 x 2 160 bodů. Větší rozlišení je teď důležitější než třetí rozměr.
Foto popis| SONY XPERIA Z: Smartphone s 5“ displejem s Full HD rozlišením, který se nebojí vody
Foto popis| ASUS TRANSFORMER AIO Z počítače typu vše v jednom s Windows 8 se stane obrovský tablet s Androidem. O přístup k Windows 8 nepřijdete.
Foto popis| NVIDIA PROJECT SHIELD Z této herní konzole se dostanete na vlastní počítač a můžete si z cloudu zahrát třeba nejnovější Call of Duty.

Pohodlné platby mobilem

V ČR bylo spuštěno mobilní placení MasterCard Mobile, které umožňuje snadné placení zboží na internetu, dárcovské platby, zakoupení lístků, slevových kuponů apod. Chystá se i možnost placení v kamenných obchodech.
Aplikace MasterCard Mobile je dostupná pro platformy Android a iOS, umožňuje „vložit“ všechny platební karty (nezávisle na vydávající bance, přičemž podporována je dokonce i konkurenční Visa) do mobilního telefonu a pak jej používat k placení místo karet. Zatím je možné s touto aplikací platit přibližně ve 2 000 internetových obchodech a nasazení je podle tvůrců systému pro obchodníky snadno dostupné. Při platbě pak není potřeba nikde uvádět žádné údaje a platba se potvrzuje zvoleným heslem přímo na displeji mobilního telefonu.
Uživatelé MasterCard Mobile se vyhnou zadávání údajů z karty do počítače a zůstávají zachovány výhody a garance karet MasterCard a Maestro. Pokud by například objednané zboží nedorazilo, může uživatel žádat vrácení peněz rovnou u své banky. Údaje o platebních kartách nejsou uloženy v telefonu a nedostanou se ani k obchodníkovi. Zůstávají na serveru. Každá platební transakce se potvrzuje šestimístným alfanumerickým mPINem, který si volí uživatel.
Obchodníci, kteří mají vlastní mobilní aplikaci, ji mohou propojit s aplikací MasterCard Mobile. Podobně to již učinil např. Slevomat.cz, spuštění plánuje také největší obchodní portál Aukro.cz i nákupní rádce Heureka.cz a využití na svém webu chystají České dráhy. Uživatel by si pak snadno mohl zakoupit jízdenku.

iPad se 128 GB

Od února se v ČR prodává nový iPad 4 s kapacitou 128 GB. K dispozici je ve verzi bez 3G (cca 19 550 Kč vč. DPH) i ve verzi s 3G (za 22 800 Kč vč. DPH). Dodává se v bílé nebo černé barvě. Kromě vyšší kapacity úložného prostoru a předinstalovaného iOS ve verzi 6.1 je hardwarově naprosto shodný se stávajícími „novými iPady“. Jde o vůbec první tablet s tak vysokou kapacitou paměti. Apple také oznámil, že v App Storu je už 800 000 aplikací, z toho 300 000 je jich optimalizovaných pro tablety. K dispozici je více než 5 000 časopisů a novin a 1,5 milionu knih.

Sportovní 1TB externí pevný disk Verbatim

Nejnovější stylový přenosný pevný disk GT od Verbatimu má „pod kapotou“ 1 TB datového prostoru a rozhraní USB 3.0. Je k dispozici v modré nebo červené barvě a je ozdoben bílými závodními pruhy. Červené LED kontrolky na zadní straně připomínají brzdová světla na sportovních automobilech. Software Green Button zastaví otáčení pevného disku, pokud není používán, a existují tři možnosti úsporného režimu. Zajímavostí je tlačítko proti nechtěnému smazání dat, které je podobné jako přepínače ochrany proti zápisu na paměťových SD kartách. Disk, který má rozměry 195 x 121 x 33 mm, lze použít také pro USB nahrávání z TV. Nejnovější přenosný disk Verbatim GT se prodává za 2 299 Kč (model s kapacitou 500 GB) a 2 999 Kč (s kapacitou 1 TB).

SSD disky pro ultrabooky

Nové SSD disky Intel SSD 525 Series s rozhraním mSATA 6 Gb/s mají malé rozměry, nízkou spotřebu a vysoký výkon. Velikost je proti 2,5palcovému HDD pouze osminová, disky se tak hodí především do ultrabooků. Kromě laptopů je lze využít i v automobilovém průmyslu, digitálních reklamách a integrovaných videoaplikacích. Rozměry nového disku jsou pouze 3,7 x 50,8 x 29,85 milimetru, hmotnost činí 10 gramů. Rychlost disku při čtení činí 50 000 IOPS, rychlost sekvenčního čtení pak 550 MB/s. Rychlost zápisu je až 80 000 IOPS a sekvenčního zápisu 520 MB/s. Disky Intel SSD 525 Series budou k dispozici o kapacitě 30-240 GB.


Z INTERNETU

AUTO.CZ V NOVÉM

V první polovině letošního ledna spustil server Auto.cz (http://www.auto.cz) novou podobu stránek. Redesignu předcházel šestiměsíční vývoj, který probíhal ve spolupráci s pravidelnými návštěvníky webu - ti měli možnost vyjádřit se k základnímu projektu a navrhovat další změny a úpravy v průběhu prosincového beta-testování. Po spuštění v druhém lednovém týdnu překonal server http://www.auto.cz návštěvnický rekord - na stránku zavítalo přes 189 253 čtenářů, kteří společně zhlédli více než 6,5 milionu stránek.

PRO NEZADANÉ AJŤÁKY

Pro ty, kteří obětují práci většinu svého času a mají málo možností k seznámení, je tu seznamka Elitedate.cz, zaměřená hlavně na pracovníky v IT a na střední a vyšší management. Výhodou této služby je striktní zaměření na vážné vztahy. Podle provozovatele procházejí všechny uživatelské profily pečlivou kontrolou. Široké možnosti filtrování a propracovaná metodika párování vhodných partnerů zajišťuje uživatelům relevantní výsledky a zvyšuje úspěšnost při seznámení. Elitedate.cz tak výběr partnera sice podstatně zjednoduší, poslední krok ale zůstává na samotném uživateli.

 


Dokumenty ke stažení