Menu

Čtečky e-knih v testu

Čtečky e-knih v testu

Téměř jako papír - to je heslo nejnovější generace čteček v čele s modelem Amazon Kindle Paperwhite. Náš důkladný test odhalí, jak na tom tyto přístroje skutečně jsou.
     PETR KRATOCHVÍL, MARKUS MANDAU 

PETR KRATOCHVÍL
Více než dvanáct let čte knížky na různých mobilních zařízeních a nyní si už téměř čtyři roky užívá „pohodlí“ na čtečce s e-ink displejem…

Displej: Budiž světlo

Díky osvětlení a elektronickému inkoustu už stránky v čtečce e-knih vypadají téměř stejně jako v klasické tištěné knížce.

Až donedávna vypadalo pozadí na displeji e-ink čteček jako starý, méně kvalitní papír, se kterým se můžeme setkat u obyčejných paperbacků. Díky novému zařízení Kindle Paperwhite by se ale situace měla podstatně změnit - podsvícení totiž vykouzlí na čtečkách perleťově bílý papír, který snese srovnání s nejkvalitnějším tiskem. Nejlepší čtení tak zažijete v noci v úplné tmě. Pokud ale podsvícení vypnete, abyste šetřili baterii, iluze starého papíru je zpět. Jedno je ale nutné novým modelům přiznat: zatímco podsvícení u klasických LCD tabletů je pro oči nepříjemné, u čteček působí téměř přirozeným dojmem.
To je důsledek toho, že LED diody jsou umístěny na okrajích „e-papíru“ a snaží se osvětlovat displej co nejrovnoměrněji. To se jim relativně daří, a to i přesto, že pro tento účel používají rozdílný počet diod. Nejvíce jich nabídne Bookeen HD Frontlight (14), podstatně méně Kobo Glo (5) a nejméně Kindle Paperwhite (4). Menší počet diod ale u Kindlu kupodivu nevadí - díky použitým kvalitním materiálům nabízí čtečka od Amazonu překvapivě rovnoměrný jas. Zaostává pouze v maximální intenzitě osvětlení - zde je Bookeen jednoznačně lepší. V praxi ale tuto úroveň osvětlení nepoužijete. Při našich laboratorních testech se ukázalo, že osvětlení textu je u všech zařízení dokonalé - jediné, v čem se čtečky liší, je osvětlení okrajů. Kindle má problémy hlavně při nižší intenzitě osvětlení, kdy jsou v dolní části viditelné stíny, způsobené nerovnoměrným podsvícením. Podobným problém trpí i Bookeen, u kterého je dolní oblast stínů podstatně menší, zato ale výraznější. Přesto je nutné ještě jednou zdůraznit, že samotný text je velmi dobře čitelný a výtky ohledně stínů jsou spíše rýpancem hnidopicha než praktickým problémem.

Vyšší rozlišení - lepší čitelnost

Displeje tři nových modelů nabídnou čtenářům vyšší rozlišení: 1 024 x 768 pixelů je znatelně lepší hodnota, především ve srovnání s předchozím rozlišením 800 x 600 pixelů. Jasné rozdíly jsou vidět zejména ve větším zvětšení (viz vpravo).
Při běžném čtení zajišťuje vyšší rozlišení pravidelnější tvar písmen, kvalita zobrazení však závisí i na použitém fontu. Pravda ale je, že pokud máte dobré oči a pro čtení používáte menší velikost písma, lepší kvalitu u vyššího rozlišení postřehnete až po důkladnějším zkoumání…
Nová čtečka HD Frontlight měla řešit jednu ze slabin e-ink technologie: pomalejší odezvu, znatelnou například při „otáčení“ stránek. Při našem měření jsme však rapidně lepší výsledky nezaznamenali, Bookeen nabídl jen průměrný reakční čas. I zde je ale nutné podotknout, že rozdíly při otáčení stránky jsou minimální - rozdíl mezi 0,7 a 0,9 sekundy nemá lidské oko šanci zaznamenat. A v každém případě je otočení elektronické stránky rychlejší než listování papírovou knihou.

LEPŠÍ KVALITA ČTENÍ
Nová generace čteček minimalizuje základní slabiny e-ink displejů: osvětlení usnadňuje čtení ve tmě a lepší rozlišení zlepšuje čitelnost textu.

OSVĚTLENÍ STRÁNKY S TECHNOLOGIÍ OPTICKÝCH VLÁKEN
Na nové čtečce e-knih je u hrany displeje nainstalována řada LED diod. Jejich světlo je po celé čtecí ploše rovnoměrně rozděleno pomocí vrstvy optických vláken.
SROVNÁNÍ OSVĚTLENÍ STRÁNKY U ČTEČEK
Aktuální použitá technologie neumožňuje dosáhnout naprosto rovnoměrného osvětlení po celé ploše. Displej je jasnější (červená, zelená) tam, kde se nachází LED, na jiných místech je tmavší (modrá). Paperwhite 1 a Kobo Glo 2 jsou na tom o něco lépe než Frontlight HD 3 . V praxi je ale rozdíl minimální (viz str. 79).
SROVNÁNÍ ROZLIŠENÍ A OSVĚTLENÍ
Displeje nové čtečky Paperwhite (1 024 x 758 pixelů) 2 nabídnou ve srovnání s předchozím modelem Kindle 4 (800 x 600) 1 citelně vyšší rozlišení. Pokud je zapnuté podsvícení, je rozdíl ještě markantnější . 3
DOBY ODEZVY: PAPERWHITE REAGUJE NEJRYCHLEJI
Displeje s elektronickým inkoustem vždy bojovaly s relativně pomalými časy odezvy. Nový Bookeen HD Frontlight v tomto ohledu sliboval lepší výsledek, hodnoty naměřené v laboratoři však ukazují pouze průměrné časy. Nejrychlejší byl Kindle Paperwhite.
OTOČENÍ STRÁNKY E-KNIHY (V SEKUNDÁCH)
PAPERWHITE 0,66
HD FRONTLIGHT 1,01
PYRUS 1,49


Pohodlí: Ovládání a praxe

Čtečky e-knih jsou obecně považovány za zařízení s nízkými nároky na údržbu. I u nich ale najdete několik překážek.
Pokud se zeptáte majitelů čteček e-knih, co jim nejvíce vadí, na předních místech seznamu budou spolehlivě dvě položky: nakupování nových knih a jejich třídění. Naprostá většina čteček totiž svému majiteli ani jednu z těchto činností neusnadňuje. Jedinou světlou výjimkou byl dlouhou dobu Kindle, který svému majiteli umožňoval relativně pohodlné on-line nakupování na Amazonu přímo ze čtečky. Pokud ale neumíte anglicky, měli jste až doposud smůlu. Nové naděje do srdcí domácích čtenářů přinesly až dvě novinky: Bookeen HD Frontlight, který je aktivně provázán s e-shopem Palmknihy, a eReading.cz Start, propojený se stejnojmenným obchodem (více na straně 79). Obě zmiňovaná zařízení umožňují čtenáři pohodlné nakupování knih přímo ze čtečky - stačí být připojen k internetu přes Wi-Fi. U ostatních čteček je nutné absolvovat standardní nakupovací proces - přes webový prohlížeč v počítači a po stažení knihy z e-shopu ještě její zkopírování do čtečky. Pro čtenáře Chipu to jistě nepředstavuje žádný problém, méně zkušení e-čtenáři však mohou znervóznět.
U všech přístrojů je ale problémem „vnitřní“ organizace knih. S několika málo knihami si čtečky poradí bez problémů, jakmile jich ale nashromáždíte několik desítek, nemusí být jejich hledání triviální záležitostí. O něco lépe jsou na tom modely od firem Amazon, Kobo a Sony, které umožňují nejen klasické, abecední třídění, ale nabídnou také tematické uspořádání knih. Díky tomu můžete mít například pohromadě detektivky, thrillery i klasickou literaturu - stačí jen vytvořit příslušnou složku a knihy do ní „nalinkovat“. Sony a Pocketbook dokonce spolupracují s počítačovým programem pro správu knih Calibre (najdete ho na Chip DVD). Pro vývojáře je toto jedna z oblastí, na kterých by měli zapracovat. To samé platí i v oblasti podpory formátů - dříve než si koupíte čtečku, zkontrolujte si, zda zvládne přečíst i váš oblíbený formát.

S podsvícením, nebo bez něj?

Mezi vlastnosti, kterými čtečky s e-ink displejem ohromují své uživatele, patří i výdrž. Zajímalo nás, nakolik ji ovlivní novinka v podobě podsvícení. Amazon se chlubí, že Kindle Paperwhite vydrží se zapnutým podsvícením až osm týdnů. Pravda ale je, že toho dosáhnete jen tehdy, budete-li číst asi půl hodiny denně a podsvícení nastavíte na 60 procent. Naše testovací laboratoř odhalila, že při plném podsvícení musí být Paperwhite znovu připojen do zásuvky už po 18 hodinách. Otázkou tedy zůstává, jestli stojí za to připlatit si za tuto funkci přibližně 1 500 Kč. Podle našeho názoru je dobré o podsvícení uvažovat pouze v případě, že uživatel často cestuje večer vlakem, autobusem či MHD, nebo pokud čte rád večer v posteli. Zajímavé je, že ačkoliv u Paperwhitu nelze podsvícení úplně vypnout, díky nízkému počtu diod vydrží svítit podstatně déle než konkurence.

ČTEČKY V PRAXI
Ke každodennímu soužití s čtečkou patří i třídění knih, hledání v textu či výdrž čtečky na baterii. Při dlouhodobém používání je pro uživatele důležitá například i hmotnost zařízení.
SROVNÁNÍ ROZHRANÍ ČTEČEK
Bookeen HD Frontlight 1 nabídne relativně přehledné rozhraní v češtině, knihy ale dokáže třídit jen podle abecedy nebo velikosti. Kindle Paperwhite 2 sice vyžaduje alespoň základní znalost anglického jazyka, jeho rozhraní je ale přehlednější a umožňuje i třídění podle sbírek a kategorií.
RŮZNORODÁ PODPORA FORMÁTŮ
Příjemným překvapením je, že nové čtečky obvykle podporují více formátů než jejich předchůdci. Například starší Kobo Glo formát Amazon „mobi“ nepodporuje, zatímco nový model Touch už ano. Podobně Kindle 4 obrázky ve formátu BMP nezobrazí, ale zbrusu nový Paperwhite ano.
PODSVÍCENÍ SNIŽUJE VÝDRŽ ČTEČKY
O tom, že čtečky s elektronickým inkoustem mají velkou výdrž, už nepochybuje nikdo. Příjemně nás ale překvapila i délka čtení s aktivními LED diodami. Při běžné úrovni podsvícení byla v řádu desítek hodin!
LEHKÉ ČTEČKY PRO NÁRUŽIVÉ ČTENÁŘE
Lehké čtečky, jako je Kobo Mini, můžete bez námahy držet hodiny a vejdou se téměř do každé kapsy. Zařízení jako Kindle Paperwhite jsou znatelně těžší…

Podsvícení: Jak vybírat čtečku

Při testování čteček e-knih a především při následném vyhodnocování měření došlo v redakci k překvapivému sporu.
Na základě naměřených hodnot a technických údajů jednoznačně vyhrála čtečka Kindle Paperwhite, následována zařízením Kobo Glo a přístrojem od firmy Sony.
Proti čistě technickému úhlu pohledu celkového hodnocení ale protestovalo několik redaktorů, pro které má mít ideální čtečka i jiné přednosti. Rychlost otáčení stránek, dobu hledání nebo rychlost znovuotevření čtečky označili za nedůležité -rozdíly v nich jsou z praktického hlediska zanedbatelné. Mnohem důležitější je prý praktické ovládání (například to dotykové u Kindlu Paperwhite není příliš ideální), lokalizace a především napojení na domácí obchod s knihami. To zjednodušuje a zrychluje vybírání a nakupování elektronických knih.
Po rozsáhlejší diskusi jsme se nakonec shodli na kompromisu, který vidíte v přehledné tabulce na dalších stranách. Výkony a technologie jsme ocenili, velkou váhu ale mělo i praktické použití. Příjemným faktem je, že nabídka čteček na našem trhu je tak rozsáhlá, že není v našich silách otestovat všechna zařízení. I tak ale doufáme, že vám náš test usnadnil výběr.

eReading.cz: Levně a česky

Po uzávěrce testu se nám dostala do rukou další zajímavá čtečka e-knih...
Jde o třetí generaci čteček portálu eReading.cz, která logicky nabízí i přímé propojení s tímto knižním portálem. Šestipalcový displej sice nabízí jen rozlišení 800 x 600, ale slušně výkonný 600MHz procesor nemá problémy ani s rozsáhlejšími dokumenty. Kromě integrované 4GB paměti je k dispozici i slot pro SD karty až do kapacity 32 GB a za výbornou lze označit i podporu formátů. S okolím čtečka komunikuje buď pomocí Wi-Fi, nebo přes miniUSB port. Za unikátní lze označit možnost zaslání obsahu do čtečky a to jak nejnovějšího zpravodajství (placeného i zdarma), tak i vybraných ukázek z knížek na internetovém e-shopu http://www.eReading.cz. Z hardwarového hlediska by tato čtečka v našem testu na přední příčky rozhodně nedosáhla, přesto si myslíme, že stojí za pozornost. Hlavním lákadlem je u ní, kromě zajímavých funkcí, lokalizace do češtiny a propojení s e-shopem, především cena. Za 2 500 Kč se tato čtečka může stát ideálním startovním „nástrojem“ pro méně náročné e-čtenáře.


Výdrž na baterii, výkon a praktické použití
Při našich testech jsme se zaměřili nejen na výkon a výdrž na baterii, ale také na praktické použití.
Mobilita (20 %) U čtečky s elektronickým inkoustem potřebujete elektřinu pouze pro otočení stránky. My jsme změřili, jak dlouho zařízení vydrží na jedno nabití. U zařízení s podsvíceným displejem jsme zaznamenali i výdrž s maximální úrovní osvětlení.
Displej (20 %) U všech čteček jsme pomocí speciální kamery testovali kvalitu displeje a změřili jsme šachovnicový kontrast. U zařízení s podsvícením stránek jsme analyzovali i kvalitu osvětlení.
Rychlost (20 %) Pomocí vysokorychlostní kamery jsme měřili, jak rychle čtečka zobrazuje nové stránky. Také jsme hodnotili, jak rychle lze znovu zahájit čtení a jak dlouho trvá hledání v knížce.
Použitelnost (40 %) Zde jsme hodnotili, jak dobře se s čtečkou pracuje, zda jsou integrovány obchody a zda je k dispozici lokalizace.


VÝSLEDKY TESTU
Displej nových čteček s lepším rozlišením a podsvícením už osloví i ty nejnáročnější bibliofily. Ve srovnání se staršími modely se mírně zlepšily i doby odezvy a startu čtečky, potěší i slušná podpora formátů. Zlepšit by se ale mohla výdrž na baterii při aktivním LED osvětlení.
Vítězem testu je Kindle Paperwhite. Elegantní přístroj s dobrou baterií, rychlou odezvou a dobře osvětleným displejem ocení především technologičtí fandové, kterým nevadí anglický jazyk.
Alternativou pro domácí uživatele je Cybook Odyssey HD Frontlight. Ten sice v měřených disciplínách nezazářil, do karet mu ale hraje ovládání v češtině a především propojení na domácí knižní e-shop Palmknihy.cz. Podrobnou recenzi této výborné čtečky najdete i na našem webu http://www.chip.cz.
V kategorii přístrojů bez osvětlení lze doporučit dva modely: tenký a elegantní přístroj s dotykovým ovládáním, ale bohužel také vyšší cenou - Sony PRS-T2, případně rychlý a ergonomický Kindle 4, který vyhrál celou řadu měřených testů.


Foto popis| V praxi je rozdíl mezi podsvícením jednotlivých čteček minimální - vlevo Cybook HD Frontlight, vpravo Kindle Paperwhite. Na horní dvojici snímků je podsvícení přibližně 60%, dole srovnání minimální a maximální úrovně podsvícení.
Foto popis| Praktické: Do čtečky si můžete nechat zaslat i ukázky z vybraných knih.
Foto popis| Speciální kamera zaznamenává, zda je displej osvětlen rovnoměrně. Při měření používá 1 300 000 kontrolních bodů.
Foto popis| Kindle Paperwhite vítězí díky eleganci, dobrému displeji a nejlepším výkonům.
Foto popis| Cybook Odyssey HD Frontlight boduje také napojením na český knižní e-shop.
Foto popis| Čtečce Sony PRS-T2 osvětlení chybí, zaujme ale nabídkou funkcí a mobilitou.Dokumenty ke stažení