Menu

10 nejzajímavějších faktů o emotikonech a smajlících

10 nejzajímavějších faktů o emotikonech a smajlících

Emotikony - malé tvářičky složené z interpunkčních a speciálních znaků - se používají už přes třicet let. Pomáhají nám na webu vyjádřit radost i vztek.

1 ZROZENÍ MILÁČKA WEBU

Dne 19. září 1982 navrhl americký vědec Scott Fahlman používat v on-line fórech znaky : - ) pro vyjádření humoru, znaky : - ( pak pro charakterizování skutečnosti, která není vtipná. Emotikony byly na světě. Známého „smajlíka“ - žlutý kruh se dvěma body naznačujícími oči a polokruhem vyjadřujícím úsměv - však vytvořil umělec Harvey Ball už o téměř dvacet let dříve.

2 PATENTOVÁ VÁLKA KVŮLI SMAJLÍKŮM

Emotikony už se dokonce staly předmětem soudních sporů výrobců smartphonů. V roce 2011 zažaloval Samsung firmu Apple kvůli patentu na vkládání emotikonů do textu. Před soudem ho společně s firmou RIM podporoval i patentový troll Varia, protože vlastní podobná práva.

3 EMOJI Z ASIE

Japonci v textu používají horizontální emotikony - označují je termínem emoji (piktogramy - „e“ je obrázek a „moji“ je písmeno). Nemusíte se tedy na ně tedy dívat ze strany a připomínají výraz postaviček vytvořených v anime a manga stylu. Tak například pro vyjádření radosti se používá (^_^), pro úžas (@_@) a pro šok (o_O).

4 EXTÁZE S ÚSMĚVEM

Dokonce i drogoví dealeři vsadili na smajlíky. Ve Spojených státech jsou tablety extáze známé jako bílý a zelený smajlík („White Smiley“ a „Green Smiley“).

5 SVĚTOVÝ REKORD

Znovu a znovu se organizují různé akce, kde lidé společně vytváří obří smajlíky. Zatím platný rekord byl vytvořen roku 2012. Sešlo se zde totiž 3 737 lidí. Průměr usmívajícího se obličeje byl 43,5 metru.

6 HRANÍ SI SE SYMBOLY

Emotikony často vyjadřují i konkrétní postavu, ať už současnou, historickou, nebo fiktivní. Tak například ~(_8^(|) je emotikon představující Homera Simpsona, B-| je Pinokio, €{ 8<] reprezentuje Dartha Vadera ze Star Wars, C|:-)Z je Charlie Chaplin a ~8-) Harry Potter. (:\/) zastupuje herní postavu Pacman a (:>])( )( ) je sněhulák.

7 JEŠTĚ STARŠÍ?

Je možné, že emotikony se začaly používat ještě mnohem dříve - patrně už v 19. století. Vědci totiž objevili v přepisu projevu prezidenta Abrahama Lincolna emotikon ;) za poznámkou „potlesk a smích“.

8 SMAJLÍCI K ZAKOUSNUTÍ

Sladcí smajlíci (Sweet Emoticons) místo gumových medvídků: Firma Haribo představila v roce 2011 nový produkt. Krabici se 75 smajlíky, kteří vám zlepší náladu a kteří mají ovocnou nebo lékořicovou příchuť, si můžete koupit za 5,85 eura.

9 SKYPE - SKRYTÉ KÓDY

Kdo chce zapůsobit na svoje známé na Skypu a překvapit je znalostí „tajných kódů“, může v chatu použít emotikony tak, že napíše podle situace: (headbang), (fubar), (mooning), (drunk), (bug) nebo (swear). Použít můžete třeba i (flag:CZ). Místo těchto slov se v chatu objeví příslušné emotikony.

10 SMAJLÍCI A POLITIKA

Případ odsouzených členek punkrockové kapely Pussy Riot vyvolal v Rusku diskusi o náboženství a svobodě přesvědčení. Blogger Artemij Lebedev navrhl v této souvislosti vytvoření speciálního znaku, který by označoval místa, kde by bylo možné jakkoli ranit náboženské city. Jedním z návrhů byl i plačící smajlík se svatozáří O:’(.

 


Dokumenty ke stažení