Menu

Průvodce Chipu po CPU a GPU

Průvodce Chipu po CPU a GPU

Plánujete nákup nového počítače nebo jeho dovybavení? Zde vám poskytneme všechny informace o aktuálních procesorech a grafických čipech.
    MICHAEL ECKSTEIN  

Dopadlo to jinak, než firma AMD plánovala. Nástupci doporučovaných procesorů AMD FX a APU, jako A10-5800K, nebudou pravděpodobně v prodeji tento rok, ale až rok příští. Společnost AMD nechala zpoždění uvedení nového „parního válce“ bez komentáře, takže důvody jsou neznámé. Místo toho nabídne procesory se současnou architekturou, novou grafickou částí a rychlejším taktem pod názvem Richland, a to patrně v polovině tohoto roku. Intel je zpožděním určitě potěšen a opět může zvýšit svůj náskok.
Desktopové a mobilní procesory: Jen asi 3 900 Kč zaplatíte za procesor AMD FX-8320 - žádný jiný desktopový model z první desítky nekoupíte tak levně. Je vhodný pro stavbu svižného počítače se samostatnou grafickou kartou. Doporučujeme vám také model AMD FX8350: ten používá stejný design jádra, ale je taktovaný o něco výše. Nepříjemné je, že plný potenciál jeho osmi jader zůstane většinu času nevyužit. Je totiž jen několik aplikací, jako například VirtiualDub nebo Photoshop CS6, které využijí více než jedno nebo dvě jádra. Žebříček mobilních procesorů vede nový model Intelu Intel Core i7-3740QM, který překonal svého předchůdce Core i7-3720QM. Mnohem levnější, ale pro většinu úloh ještě dostatečně svižný je pak procesor Core i7-3630QM se čtyřmi skutečnými jádry.
Grafické čipy: Každý, kdo hledá rychlou a přitom levnou grafickou kartu s dobrou podporou ovladačů, by se v současné době měl podívat na model s grafikou nVidia GTX 660. Za cenu o asi 1 300 Kč vyšší si můžete pořídit rozšířený model „Ti“. Vyššího výkonu bylo dosaženo větším počtem shaderů a karta také nabízí dobrý poměr mezi cenou a výkonem. A tyto karty si mohou zapsat další významné plus - spotřebují totiž relativně málo elektrické energie. Grafická řešení z horní třídy jsou ale vhodná jen pro skutečně náročné a také bohaté herní nadšence. Pro méně náročné jsou tu už v podstatě evergreeny Radeon HD 7850 a 6850, které jsou dostupné za rozumnou sumu.


DESKTOPOVÉ CPU
  
MOBILNÍ CPU
  
GRAFICKÉ PROCESORY

 


Dokumenty ke stažení